ThinkstockPhotos-629285904-4-877x432

ابزارهای منبع باز برای اکوسیستم اینترنت اشیا

در ۴ دقیقه این متن را بخوانید

در اینجا برخی از ابزارهای اصلی نرم افزار منبع آزاد برای اکوسیستم اینترنت اشیای شما وجود دارد، از جمله: چارچوب‌هایی برای سرویس‌های کوچک، همراه با تعمیر و نگهداری و استفاده از جاوا برای اتصال ماشین‌های جداگانه.

چشم انداز منبع باز پر از توسعه دهندگان با استعداد است که ابزارهای قدرتمندی ایجاد می‌کنند. این ابزارها اغلب فراتر از برنامه‌های استفاده از استخوان‌های برهنه هستند. آن‌ها می‌توانند به طور کامل از راه‌حل‌های فناوری کسب و کار استفاده کنند.

پروژه‌های منبع آزاد از زیرساخت‌ها یا ویژگی‌های جدید اینترنت اشیا دور می‌شوند و همچنین یک راه‌حل طولانی مدت که به عنوان یک منبع اصلی در گردش کار سازمان شما محسوب می‌شود. ابزار منبع باز نه تنها مزایای صرفه‌جویی در هزینه را فراهم می‌کند بلکه جامعه پرشوری از کاربران دیگر را برای برقراری ارتباط فراهم می‌کند.

در مورد اکوسیستم اینترنت اشیا، این جامعه از آنجا که فناوری‌های جدید روزانه در این قلمرو ظهور می‌کنند، از اهمیت بالایی برخوردار است. ارتباط با طیف گسترده‌ای از افرادی که در این فضا کار می‌کنند راهی عالی برای به روز ماندن در اینترنت اشیا و مزایای پیمایش در این منطقه جدید از فناوری، کسب و کار است. چارچوب‌های منبع باز برای اینترنت اشیا از ابزارهای مدیریت دستگاه گرفته تا جمع آوری داده‌ها و توسعه برنامه‌ها است.

بسته به اهداف اینترنت اشیای سازمان شما، ممکن است یک یا چند مورد از این پروژه‌های منبع باز را برای استقرار یا ساده‌سازی زیرساخت اینترنت اشیا مفید بدانید. در اینجا چند پروژه برای بررسی وجود دارد.

 

آزمایشگاه M2M Mainspring

آزمایشگاه M2M Mainspring یک چارچوب کاربردی ماشین به ماشین (M2M) مبتنی بر جاوا است. این چارچوب از بسیاری از توابع مورد نظر شما در یک برنامه M2M پشتیبانی می‌کند، مانند مدل سازی دستگاه برای زمان سنجی و مکان‌یابی منابع داده در هر دستگاه، نرمال‌ سازی و اعتبارسنجی داده‌ها با استفاده از اسکریپت‌های فعال شده‌ی Groovy و قابلیت ذخیره سازی طولانی مدت داده‌ها از طریق مقادیر فشرده‌ی سری زمانی. آزمایشگاه‌های M2M اسناد را با نمونه برنامه‌های کاربردی برای Arduino، Android، Raspberry PI، Ubuntu Core و Merkur Board فراهم می‌کند.

 

ThingsBoard

ThingsBoard یک بستر اینترنت اشیای کامل برای اتصال دستگاه‌ها در ناوگان، جمع آوری و پردازش داده‌ها، مدیریت دستگاه و تجسم داده‌ها است. این پلتفرم برای پشتیبانی از مقیاس پذیری از معماری ریز سرویس‌ها استفاده می‌کند. از ThingsBoardمی‌توان هم در محل و هم در فضای ابری استفاده کرد و دستگاه‌ها را با استفاده از پروتکل‌های MQTT، CoAP یا HTTPمتصل کرد. از ویژگی‌های تجسم از طریق ابزارک‌های سفارشی و داشبورد قابل اشتراک استفاده می‌شود. اسناد ThingsBoardراهنماهای نصب و شروع، اسناد رابط برنامه نویسی برنامه (API) و راهنماهای معماری را ارائه می‌دهد.

 

DeviceHive

DeviceHive یک چارچوب داده اینترنت اشیای قابل توسعه است که می‌تواند با استفاده از Docker compose یا Kubernetes در ابرهای خصوصی، عمومی و ترکیبی مستقر شود. این پلتفرم از نوع دستگاه است و از طیف وسیعی از کتابخانه‌ها از جمله Android و iOS پشتیبانی می‌کند. DeviceHive با پشتیبانی از Apache Spark و Spark Streamingهمراه است، اما همچنین می‌تواند از کاساندرا و کافکا استفاده کند. این پلتفرم مستندات گسترده و یک محیط شروع سریع به نام Playground را فراهم می‌کند. با Playground، کاربران می‌توانند با استفاده از Facebook، GitHub یا Google سریعا ثبت نام کنند و برای راه‌اندازی پروژه با API های DeviceHive شروع به کار کنند.

 

Zetta

Zetta یک پلتفرم مبتنی بر Node.js برای سرورهای اینترنت اشیای مقیاس پذیر است. این پلتفرم با ارائه هر دستگاه در ناوگان با یک API محلی بر استفاده از API تمرکز دارد. این به توسعه دهندگان اجازه می‌دهد تا به سرعت و ساده‌سازی زمان توسعه کمک کنند. Zetta پشتیبانی برنامه کاربردی فشرده‌ی داده‌ی خود را با تاکید بر برنامه نویسی واکنش پذیر برای مدیریت دسته‌ی زیادی از داده‌ها برجسته می‌کند. اگرچه مستنداتی در مورد GitHub برای Zetta وجود دارد، اما دامنه‌ی مورد نظر نسبت به سایر پروژه‌های منبع باز در این نمای کلی کمتر است. Zetta کاربران را تشویق می‌کند تا برای به اشتراک گذاشتن دانش با جامعه‌ی خود ارتباط برقرار کنند.

 

OpenRemote

هدف OpenRemote ادغام طیف وسیعی از دستگاه‌های اینترنت اشیا در یک سیستم مدیریت واحد است. این پلتفرم از پروتکل‌های استاندارد مانند HTTP و MQTT پشتیبانی می‌کند، همچنین از پروتکل‌های کمتر استفاده شده مانند KNX نیز پشتیبانی می‌کند. داده‌ها از طریق بستر متمرکز به یک مخزن عمومی OpenRemote برای مدیریت تبدیل می‌شوند. یکی از مزایای قدرتمند OpenRemote توانایی توسعه انعطاف پذیر آن است. طراحان تجربه‌ی کاربری می‌توانند یک برنامه را شخصی سازی کنند تا در رایانه‌های شخصی و دستگاه‌های تلفن همراه قابل دسترسی باشد. اسناد OpenRemote راهنمای شروع سریع، اسناد معماری و راهنماهای مدیریت حساب و شناسه را ارائه می‌دهد.

 

Serverless Framework

Serverless Framework یک چارچوب اینترنت اشیا است که هم گزینه‌ی استفاده از منبع باز و هم گزینه‌ی استفاده پولی را ارائه می‌دهد. Serverless Framework به توسعه دهندگان اجازه می‌دهد تا برنامه‌هایی متشکل از ریز خدمات را ایجاد کنند که در پاسخ به رویدادها برای کاهش هزینه‌های نگهداری کلی اجرا می‌شوند. این برنامه از استقرار در سرویس‌های وب آمازون، Microsoft Azure و Google Cloud Platform و غیره پشتیبانی می‌کند و تست سریع و مدیریت کد را ارائه می‌دهد. همچنین از چندین زبان از جمله Node.js، C #، PHP، Python و Java پشتیبانی می‌کند. انجمن Serverless Framework همچنین مجموعه‌ی بزرگی از افزونه‌ها را برای دستورات موجود ایجاد کرده است. نسخه حرفه‌ای این چارچوب، معاملات و ایجاد نظارت بیشتر و همچنین سایر مزایا را اضافه می‌کند.

 

جوامع منبع باز با بسیاری از سیستم عامل‌ها و راه‌حل‌ها که هر روز بیشتر توسعه و بهبود می‌یابند، به رشد خود ادامه می دهند. اینترنت اشیا یک اکوسیستم گسترده با کاربردهای تجاری متعدد است، و راه‌حل‌های منبع باز اینترنت اشیا تقریبا به همین تنوع است. حداقل یکی از این پروژه‌های منبع باز متناسب با نیازهای شما است و از آنجا که استفاده از آن‌ها رایگان است، آزمایش برخی از این گزینه‌ها خطر کمی دارد.

 

منبع

این مطلب را به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در print
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram