health-surveillance-tracking

همه‌گیری کووید۱۹ از دریچه‌ی اینترنت اشیا

در ۱۴ دقیقه این متن را بخوانید

ویروس کرونا همه ما را مجبور کرده است که به سرعت با شرایط جدید سازگار شویم و سوالات عمیق ناخوشایندی را از خود بپرسیم، از جمله دشوارترین آنها این است که چگونه می‌توانیم از یکدیگر مراقبت کنیم و جهان را به حالت عادی برگردانیم، در حالی که تا حد امکان از تماس شخصی خودداری می‌کنیم. از برخی جهات، این بحران زمینه‌های خوشایندی را فراهم می‌کند: در این دوره‌ی هولناک برای بشر، ما به طور کلی می‌توانیم شاهد پاسخ‌های هوشمندانه برای عمیق‌ترین سوال‌ها و ارائه‌ی نوآوری‌ها و دستاوردهای بی‌نظیر باشیم.

به عنوان مثال در هند، یک استارتاپ، رباتها را در ورودی ساختمان‌ها و سایر مکان‌های عمومی در کرالا (Kerala) مستقر کرده است تا پیام‌های ضد‌عفونی کننده دست و بهداشت عمومی را اعلام کند و همچنین وسایل پزشکی یا دارویی را بین بخش‌های پرحجم بیمارستان حمل کند تا فشار بر کارکنان پزشکی کاهش یابد. شاید بیشترین کاربرد در مدیریت این همه‌گیری، به ارتباط از راه دور با کمک اتصال سلولی هواپیماهای بدون سرنشین یا ” پهپادها ” ناشی شود. این دستگاه‌های مفید و فزاینده در حال حاضر برای ارائه نمونه‌های آزمایشی و تجهیزات پزشکی‌، انجام بررسی دما، ضد عفونی فضاهای عمومی، پخش اطلاعیه های ایمنی و موارد دیگر استفاده می شوند – و به طور کلی در حال انجام فعالیت‌های متنوع بر علیه ویروس کرونا در سراسر جهان هستند.

اکنون در راس دستور کار دولت‌های سراسر جهان سوالات دلهره‌آور وجود دارد – چگونه می‌توان تشخیص داد چه کسی به ویروس مبتلا شده است، چه کسی قبلاً به آن مبتلا بوده است و چه کسانی ممکن است با کمک آنتی‌بادی‌ها مقاومت کنند؟ بسیاری بر این باورند که تنها در مواردی که بتوان با سرعت و مقیاس بزرگ به این پرسش‌ها پاسخ داد، می‌توان جریان طبیعی زندگی و وضعیت اقتصادی را به شرایط عادی بازگرداند. برای این منظور، ما در این مقاله به بررسی کارکردهای اینترنت اشیا در دوره‌ی همه‌گیری ویروس کرونا خواهیم پرداخت.

بازار استفاده از دستگاه‌های اینترنت اشیا در دوره‌ی همه‌گیری

افزایش زمان حضور در خانه در طی همه‌گیری COVID-19 باعث تغییر چشمگیری در تمایلات و نحوه زندگی شده است. در این بین تعاملی کردن ارتباط افراد داخل خانه با دستگاه‌ها و طراحی اکوسیستم‌های خانه‌های هوشمند راه‌حلی برای پاسخگویی به تغییرات بی سابقه بوجود آمده است. دستگاه‌های هوشمند می‌توانند مصرف‌کنندگان را به دیدن کاربردهای جدید ترغیب کنند. برای آنها فضاهایی مشابه سالن‌های سینمای خانگی با پروژکتورهای هوشمند، دسترسی به انبوهی از محتوای پخش شده، بلندگوهای هوشمند و موارد دیگر ایجاد می‌کنند. همچنین با افزایش تعداد اتصال‌ها، روشنایی خودکار محیط و ارتقا  فناوری موجود ارتباطی، در بوجود آوردن محیط‌های مشابه محیط‌های کاری کمک می‌کنند. اکوسیستم‌های هوشمند همچنین به مشتریان کمک می‌کنند تا کارهای روزمره خود را به طور خودکار انجام دهند و بدین ترتیب بهره‌وری و کارایی محیط خانه را بهبود می‌بخشند. به مانند برنامه‌های تمیز‌کردن خودکار با دستگاه‌های تصفیه هوا، وسایل هوشمند یا جاروبرقی ربات‌ها. دستگاه های خانگی هوشمند می توانند فراتر از ۲۰۲۰ و ۲۰۲۱  تأثیرات ماندگاری بر نحوه تعامل ما با فضای اطراف ما داشته باشند و باعث ایجاد ارتقا و انگیزه برای منافع بلند مدت می‌شوند.

به طور کلی کارکردهای شبکه‌های اینترنت اشیا و دستگاه‌های هوشمند در دوره‌ی اپیدمی می‌تواند در سه حوزه نمود بیشتری داشته باشد:

  • حوزه سلامت و پیشگیری
  • حوزه خانه‌های هوشمند
  • حوزه پشتیبانی‌های آموزشی

۱- حوزه‌ی سلامت و پیشگیری

 اصلی‌ترین چالشی که از سال ۲۰۲۰، کل جهان با آن رو‌به‌رو بوده‌ است، موضوع سلامت و روش‌های پیشگیری از گسترش بیماری Covid-19 می‌باشد و بزرگترین تحویل‌ در بکارگیری اینترنت اشیا در دوره‌ی همه‌گیری مربوط به همین حوزه شده است. به طور کلی، می‌توان کارکردهای دستگاه‌های هوشمند و شبکه‌های اینترنت اشیا در بخش سلامت و پیشگیری را در چهار حوزه‌ی زیر دسته‌بندی گردد:

  • پایش داده‌های سلامت از راه دور
  • مدیریت مجازی (برگزاری جلسات و ارتباطات مخابراتی نوین)
  • پردازش و آنالیز داده‌های دریافتی
  • پیگیری گزارش‌ها و تصمیم‌گیری

بیماری Covid-19 یک بیماری اپیدمی با علائم بالینی مخصوص به خود است. استفاده از تست‌های سی‌تی‌اسکن، سنجش تب، درصد اکسیژن و غیره می‌تواند مهمترین، پارامترهای تشخیص این بیماری باشد. در این بخش دستگاه‌های متنوع IoT با تلفیق آن با هوش مصنوعی به کمک پزشکان آمده، تا با پایش داده‌های سلامت از راه دور، به سرعت بیماران را شناسایی و قرنطینه کنند. مدیریت از راه دور، نظارت زمان واقعی و برقراری جلسات آنلاین، نیاز به ابزارهای دارد که اینترنت اشیا آن را به خوبی در اختیار صاحبان مشاغل می‌گذارد.

۲- حوزه خانه‌های هوشمند

مطالعه جدیدی که به تازگی توسط شیائومی (Xiaomi)، به عنوان رهبر جهانی دستگاه‌های هوشمند منتشر شد، نشان داد که از مارس ۲۰۲۰، ۷۰٪ از مصرف‌کنندگان گزارش کرده‌اند که به دلیل گذراندن وقت بیشتر در خانه در طی همه گیر شدن بیماری، بیش از نیمی از آنها (۵۱ ٪) خرید حداقل یک دستگاه هوشمند را در آن دوره گزارش داده‌اند.

الزامات خانه‌نشینی و رعایت ضوابط قرنطینه‌ایی، نحوه تعامل و زندگی مردم در خانه هایشان را تغییر می‌دهد، این الزامات مردم را مجبور می‌کند تا فضای فیزیکی خود را برای دستیابی به نیازهای جدید عملکردی از جمله کار و یادگیری در خانه، ایجاد سالن‌های ورزشی در خانه یا یافتن راه‌های جدید تغییر دهند. بیشتر استراحت کنند و بیشتر لذت ببرند.

این بررسی همچنین نشان داد که از هر ۵ پاسخ دهنده ۳ نفر گفتند که از آنجا که اوقات فراغت و محیط کار آنها یکی شده است، ساخت فضای شخصی برای استراحت و یافتن شادی در خانه برای آنها دشوارتر شده است. از این تعداد، ۶۳٪ دستگاه‌های خانه هوشمند خریداری کرده‌اند، ۸۲٪ یک اتاق را برای کار در خانه در طول همه‌گیری COVID19 و ۷۹٪ حداقل یک اتاق را دوباره به دستگاه‌های هوشمند مجهز کرده‌اند.

Daniel Desjarlais، مدیر بازاریابی محصولات جهانی شیائومی اظهار داشت: “زندگی هوشمند همیشه درمورد تجسم مجدد و بهینه‌سازی فضای فیزیکی برای حل مشکلات و انطباق با واقعیت‌های جدید از طریق استفاده از فناوری بوده است و ما شاهد تسریع این روند از سال ۲۰۲۰ هستیم.” “خانه‌های متصل، سیستم‌های خودکار و فناوری جدید به مردم کمک می کند تا اکوسیستم‌هایی را در خانه خود ایجاد کنند تا چالش‌های جدیدی را که با افزایش زمان در خانه ایجاد می شود، اعم از انطباق یا ایجاد کاربردهای جدید برای فضاهای قدیمی‌، مانند فضای اداری یا کلاس‌های درس، یا فقط ایجاد خانه‌ای کارآمدتر که مدیریت و کنترل آن آسان تر باشد.”

یافته های کلیدی این تحقیق شامل موارد زیر است:

برای بهبود عملکرد کاری و پرکردن اوقات حضور در خانه، خرید دستگاه‌های خانه هوشمند یک راه‌حل موثر می‌تواند باشد. در طی همه‌گیری Covid1-19، مطابق نظرسنجی صورت گرفته به طور متوسط​​، از ماه مارس۲۰۲۰، مصرف کنندگان حداقل دو دستگاه هوشمند جدید را خریداری کرده‌اند ، که این عدد برای مصرف‌کنندگان جوان‌تر به طور متوسط ​​سه خرید بوده است. دستگاه‌های هوشمند می‌توانند به ساده‌سازی فضا کمک کنند و راه‌حل‌هایی را برای رفع مشکلات ایجاد شده در زمان حضور در خانه فراهم کنند، مانند نیاز به تراشیدن کار خاص جهت سرگرمی یا ایجاد فضای مطالعه. صرف نظر از دستگاه های خریداری شده، در بین مصرف‌کنندگان یک اتفاق نظر تقریباً قاطعی وجود دارد (۸۲٪) که مزایای قابل توجهی در تجهیز خانه به دستگاه‌های هوشمند وجود دارد.

برای بسیاری، ممکن است این راه‌حل‌های موقت دائمی باشند. ۶۰٪ از مصرف‌کنندگان می‌گویند که آنها حتی بعد از واکسیناسیون سراسری هم قصد دارند از خانه خود برای فعالیت‌هایی که معمولاً پیش از این در جاهای دیگر انجام می‌دادند، استفاده کنند. اگر الزامات خانه نشینی مجدداً در نیمه دوم سال ۲۰۲۱ دوباره اجرایی شود، تقریباً ۳۹٪ از مصرف‌کنندگان گزارش داده‌اند که می‌خواهند دستگاه‌های خود را ارتقا دهند و ۴۱٪ از آنها می‌خواهند محیط اتاق خود را با محیط کاری خود تطبیق دهند. با ورود به نیمه دوم سال ۲۰۲۱ پیش‌بینی می‌شود که پذیرش و یکپارچه‌سازی فناوری خانه‌های هوشمند روند غالب در بهسازی خانه‌ها خواهد بود زیرا مصرف کنندگان به دنبال دستگاه‌های هوشمند به عنوان بخشی از راه‌حل‌های طولانی مدت خود هستند.

استفاده از هواپیمای بدون سرنشین

 نشانه‌های امیدوار کننده‌ایی از پیشرفت در حوزه بکارگیری هواپیماهای بدون سرنشین متصل در غنا وجود دارد: از چند ماه پیش، شرکت Zipline مستقر در کالیفرنیا نمونه‌های آزمایشی این پهپادها را جهت استقرار در دو شهر بزرگ این کشور یعنی آکرا و کوماسی، تحویل مقامات این کشور داده است. با کمک این پهپادها می‌توان مسیری که طی آن برای یک اتومبیل ساعتها به طول می انجامد، به سرعت و در کوتاه‌ترین زمان ممکن آن را به انجام رساند. Zipline انتظار دارد دولت غنا هر روز بیش از پیش در جریان این بحران پیش آمده، از این سرویس به طور عملی استفاده کند – این اولین بار در تاریخ است که از هواپیماهای بدون سرنشین مستقل برای تحویل منظم دوربرد به مناطق شهری پرجمعیت استفاده می‌شود. در انگلستان، با عبور و مرور کشتی‌ها به جزیره وایت (Wight) برای جلوگیری از سرایت بیماری جلوگیری به عمل آمده بود. در این شرایط هواپیماهای بدون سرنشین با قابلیت حمل حداکثر ۱۰۰ کیلوگرم تجهیزات در مسافت ۱۰۰۰ کیلومتر برای تحویل تجهیزات پزشکی از Hampshire در کمتر از ۱۰ دقیقه مورد استفاده قرار گرفته‌اند. با توجه به کاهش قابل توجه زمان حمل و نقل، در ابتدا محموله شامل تجهیزات محافظتی شخصی (PPE) برای پرسنل پزشکی و کارمندان اصلی بوده است، اما با پیشرفت موفقیت‌آمیز طرح‌های پهپاد آزمایش، محموله‌های حامل منابع حیاتی مانند خون و اعضای بدن برای پیوند نیز حمل شده‌اند. با انجام آزمایش‌های متعدد موفق از این نوع از ابتدای شیوع بیماری همه‌گیر، از جمله یک مورد در ایرلند، زمینه‌های خوبی برای خوش‌بینی بوجود آورده است.

موارد استفاده پزشکی طبیعتاً در حال حاضر در اولویت هستند ، اما به هیچ وجه میزان نقشی که پهپادها می توانند در کمک به ما در پیمایش این دوران دشوار داشته باشند ، فقط به همین ختم نخواهد شد. انجمن هواپیماهای بدون سرنشین انگلستان ARPAS-UK اکنون در حال هماهنگی کارگروه ملی توانایی هواپیماهای بدون سرنشین COVID-19 برای پیشبرد افق های توانایی صنعت هواپیماهای بدون سرنشین است و با ادارات دولتی در ارتباط با کارهای دیگر همکاری می کند – بخشی از مزیت خدمات اضطراری ، مطمئناً ، بلکه در استفاده های روزمره بیشتر که اکنون به کمک بدون سرنشین نیاز دارند. این فقط یکی از تعداد فزاینده ای است که در آن هواپیماهای بدون سرنشین متصل برای استفاده های گسترده تر در نظر گرفته می شوند.

از بارزترین تغییرات در چگونگی زندگی ما، اساسی‌ترین نیاز – برای تأمین غذا – در مواردی است که بسیاری از ما نمی‌توانیم با خیال راحت به مغازه ها مراجعه کنیم، یا حتی خانه‌های خود را ترک کنیم، و خدمات تحویل موجود با ظرفیت کافی است. هواپیماهای بدون سرنشین متصل به طور ایده‌آل برای تهیه مواد غذایی به افراد آسیب پذیر در قرنطینه مناسب هستند، زیرا به کاهش تعاملات فیزیکی انسان کمک می‌کنند. به عنوان مثال استفاده بیشتر از تحویل غذا از طریق هواپیماهای بدون سرنشین را که توسط لباس Google مورد استفاده قرار می‌گیرد ، ببینید، که اکنون بیش از ۱۰۰۰۰۰ پرواز تجاری هواپیماهای بدون سرنشین را انجام داده است. همچنین روش‌هایی وجود دارد که در آنها این دستگاه‌ها می‌توانند ضمن روشن نگه داشتن فشار رو به پایین منحنی ، اقتصاد خود را روشن نگه دارند

پشتیبانی از نگهداری هوشمند از واکسن‌ها

سال ۲۰۲۰ چالش‌های خارق العاده ای را به همراه آورد که بسیاری را مجبور به غلبه و یافتن راه‌حل‌های غیرمعمول کرد. در اوایل سال ۲۰۲۱ با پیگیری دولت‌ها و تلاش خستگی‌ناپذیری شرکت‌های دارویی، واکسن‌های COVID-19 با هدف بازگشت ایمن مردم به زندگی روزمره و عادی وارد بازار شدند.

وقتی نوبت به تولید، حمل و توزیع واکسن ‌می‌رسد، چند چالش اساسی وجود دارد که شرکت‌های دارویی، بیمارستان‌ها، ارائه‌دهندگان خدمات لجستیک و توزیع‌کنندگان باید مراقب باشند تا از توزیع ایمن واکسن اطمینان حاصل کنند: ردیابی محموله‌ها برای اطمینان از ورود به موقع آنها، و همچنین کنترل دمای مناسب برای اطمینان از توزیع ایمن آنها از جمله‌ی این موارد می‌باشند. برای توزیع واکسن در سراسر جهان، در برخی موارد به دمای نگهداری ۷۰- درجه سانتیگراد (۹۴- درجه فارنهایت) نیاز می‌باشد، در اینجا است که فناوری‌های حسگر مبتنی بر اینترنت اشیا (IoT) می‌توانند به ما کمک کنند تا بتوانیم از پس یک روند زنجیره تأمین چالش برانگیز بر بیآیم.

موارد مختلف استفاده در تدارکات، به ویژه تدارکات با زنجیره سرد، نیازهای منحصر به فردی دارند که باید به طور مستقل برطرف شوند. در برخی موارد، تامین برق (توان مصرفی) باید در اولویت باشد، بنابراین فناوری اینترنت اشیا که دارای ویژگی‌هایی همچون برد طولانی مخابراتی و مصرف برق کم می‌باشد، ممکن است انتخاب درستی باشد. این نوع فناوری همچنین از روش‌های جدید و بهتری برای ارائه خدمات مبتنی بر موقعیت جغرافیایی استفاده می‌کنند، که به ما این امکان را می‌دهد که بار، وسایل نقلیه و سایر دارایی‌ها را به راحتی در مناطق بزرگ جغرافیایی و در محیط‌های سخت کنترل کرد.

در سناریوهایی که ممکن است مسافت طولانی طی نشود، عمر باتری برای مشتری در اولویت کمتری قرار دارد و کاربر ممکن است استفاده از انواع دیگر فناوری‌های اینترنت اشیا را که برای موارد استفاده خاص آنها مناسب‌تر است، در نظر بگیرند. فناوری‌های اینترنت اشیا می‌توانند روند توزیع واکسن در جهان را متحول نمایند، این فناوری در کنار خدمات مقرون به صرفه برای شرکت‌های تولیدی واکسن و توزیع دارویی جهت ردیابی دارایی در سراسر زنجیره‌های تامین، خدمات مرتبط با نظارت بر شرایط محیطی، که تنها محدود به دما نیست بلکه می تواند شامل رطوبت ، شوک و سایر پارامترها باشد، نیز ارائه می‌دهد.

در توزیع واکسن COVID-19 کنترل دما را باید بسیار مورد توجه قرار داد، این کنترل دمایی باید در هنگام انتقال و هنگام نگهداری واکسن در مراکز بهداشتی درمانی بسیار دقیق انجام شود. به عنوان مثال، ویال‌های واکسن Moderna باید دما را ثابت نگه دارند و تا ۳۰ روز قبل از سوراخ شدن ویال‌ها در یخچال‌ها بین ۲ درجه تا ۸ درجه سانتیگراد (۳۶ درجه و ۴۶ درجه فارنهایت) نگهداری شوند.

طبق گزارش CDC ،Moderna توصیه می‌کند که دمای واحد ذخیره سازی ویال واکسن به طور منظم کنترل شود و در ابتدای هر روز کاری بررسی و ضبط شود تا مشخص شود که آیا از زمان آخرین بررسی درجه حرارت، تغییراتی داشته است یا خیر. به جای اینکه کارمندان بررسی دستی انجام دهند، سنسورها می‌توانند این کار را به طور خودکار انجام دهند و در صورت از بین رفتن درجه حرارت، کارکنان را به آنها هشدار می‌دهند.

علاوه بر این، سنسورهای اینترنت اشیا را می‌توان در یک مرکز بهداشتی قرار داد تا دمای یخچال‌های مختلف و خود ویال‌ها را به طور خودکار کنترل کند. این سنسورها توانایی اندازه‌گیری دوره‌ای سطح دما را دارند، سپس داده‌های جمع‌آوری شده را به درگاهی می‌فرستند که این اطلاعات را به یک برنامه مبتنی بر ابر ارسال می‌کند و در آنجا تجزیه و تحلیل می‌شود. بدین ترتیب، پرسنل بیمارستان یا مدیران تاسیسات از هرگونه تغییرات دمایی مطلع می‌شوند، بنابراین می‌توان به آنها اطمینان داد شیشه‌ها با خیال راحت ذخیره می‌شوند یا در صورت لزوم اقداماتی صورت دهند.

استفاده از سنسورهای مجهز به اینترنت اشیا می‌تواند ضمن اطمینان از به حداقل رساندن خطر خطای انسانی، از کیفیت دارایی مانند واکسن اطمینان حاصل کند. از آنجا که چنین سنسورهایی می‌توانند دما را در زمان واقعی و به طور مداوم کنترل کنند، می‌توانند اطمینان حاصل کنند که ویال‌ها از محدوده دما خارج نخواهند شد. در حالی برای بازگشت به وضعیت طبیعی راهی تقریباً درازی باقی مانده است، اما به نظر می‌رسد که در مسیر درست حرکت می‌کنیم. فناوری اینترنت اشیا بهعنوان یک فناوریذو راه‌حل امید بخش، به همه نشان داد که گزینه‌های بیشتری برای اطمینان از توزیع ایمن واکسن COVID-19 و سایر کالاها در سطح جهان وجود دارد.

Swift Sensors، که یک ارائه‌دهنده راه‌حل‌های سنسوری IoT صنعتی، یک سیستم مانیتورینگ و هشدار ذخیره‌سازی و نگهداری واکسن بی‌سیم ایمن راه‌اندازی کرد که در آن، امکان دسترسی به امکانات پزشکی و داروخانه‌ها برای کنترل از راه دور دمای نگهداری واکسن COVID-19، ثبت خودکار داده ها و پاسخ سریع در موارد مشکل در تجهیزات یا قطع برق امکان‌پذیر است.

از آنجا که تأمین‌کنندگان واکسن و آژانس‌های بهداشت عمومی تعداد مکان‌های واکسن را گسترش می‌دهند، داروخانه‌ها و کلینیک‌ها باید سریع و با خیال راحت واکسن‌ها را ذخیره کنند تا اثر واکسن‌ها حفظ شود، از اتلاف آن جلوگیری شود و با مقررات نظارت بر داده‌ها مطابقت داشته باشد. Swift Sensors برای دستیابی به این اهداف سیستم حسگر بی سیم را توسعه داده است.

به طور کلی سیستم‌های ثبت‌کننده داده از قبل جهت نظارت بر واکسن‌ها، داروسازی و سایر موارد مهم فسادپذیر مورد استفاده قرار می‌گرفتند، اما سنسور جدید Swift Sensors، با کنترل دماهای زیر صفر برای ارائه یک راه‌حل “همه سنسورها در یک سنسور”، برای مقرون به صرفه کردن توزیع ایمن و سریع واکسن‌های مورد نیاز طراحی شده است.

هر بسته واکسن Swift Sensors شامل حداقل یک سنسور دمای از راه دور بی‌سیم است تا داده‌های دمای ذخیره‌سازی را به یک دروازه بی‌سیم منتقل کند. این دروازه داده‌ها را به یک کنسول Swift Sensors  مبتنی بر ابر ارسال می‌کند. مدیران داروسازی و کلینیک‌ها می‌توانند دما را در زمان واقعی بر روی رایانه یا دستگاه همراه خود مشاهده کنند. اگر دمای واحد ذخیره‌سازی بیش از آستانه‌های تعیین شده باشد، آنها می‌توانند هشدارهای فوری را از طریق متن، صدا یا ایمیل دریافت کنند. نصب این دستگاه اینترنت اشیا فقط چند دقیقه طول می کشد و باتری های دستگاه شش تا هشت سال دوام می آورند.

Swift Sensors دو مدل سنسور دما را با هر بسته جهت انتخاب مشتریان، پیشنهاد می‌کند. سنسور دمای زیر صفر بی سیم SS-SEN-110، که دما را از ۳۲۰- درجه سانتیگراد تا ۳۰۲+ درجه سانتیگراد را اندازه‌گیری می‌کند، در حالی که سنسور بی‌سیم از راه دور SS3-105 قادر است دما را از ۴۰- درجه سانتیگراد تا ۱۲۵+ درجه سانتیگراد بخواند. داروخانه‌ها و کلینیک‌ها می‌توانند از سنسور دمای زیر صفر برای کنترل دمای مورد نیاز واکسن Pfizer یا استفاده از سنسور دمای از راه دور بی‌سیم استاندارد برای نظارت بر شرایط نگهداری واکسن Moderna استفاده کنند.

دستگاه‌های اینترنت اشیای با کاربرد گندزدایی

کنسول Swift Sensors تاریخ قرائت دمای واکسن‌ها را ذخیره می‌کند، بنابراین داروخانه‌ها و کلینیک‌ها می‌توانند بدون نیاز به صرف زمان توسط کارمند برای ثبت دستی یا به روزرسانی داده‌های دما، به راحتی با CDC و الزامات ثبت داده‌های وزارت بهداشت مطابقت کنند.

VST Mobility Solutions، یک شرکت نوپا مستقر در Cochin هندوستان می‌باشد، که به عنوان بخشی از تلاش‌های خود برای تولید محصولات جهت مبارزه با Covid-19، یک دستگاه خودکار گندزدایی ماسک را راه‌اندازی کرده است. این دستگاه دفع ماسک، که BIN-19 نام دارد، از فناوری دفع ویروس Chitra UV متعلق به موسسه علوم و فناوری پزشکی“ Sree Chitra Tirunal (SCTIMST)”، بهره می‌برد.

BIN-19 یک دستگاه اینترنت اشیای مبتنی بر ضدعفونی UV، جهت ضد عفونی کردن ماسک صورت می‌باشد. این دستگاه توسط آزمایشگاه Sree Chitra تحت آزمایشات موفقیت‌آمیز میکروبی قرار گرفته است. Sree Chitra یکی از آژانس‌های آزمایش دستگاه‌های مبتنی بر اشعه ماورا بنفش در کشور هندوستان است که طبق دستورالعمل‌های شورای تحقیقات پزشکی هند (ICMR) عمل می‌کند.

در توضیح عملکرد BIN-19، باید گفت که ماسک‌های استفاده شده در داخل محفظه‌ی ورودی تعبیه شده در این دستگاه انداخته می‌شوند، سپس در طی یک فرآیند ضد عفونی مبتنی بر تابش پرتو UV، ضدعفئنی می شوند. ماسک‌های ضدعفونی شده به ظرف دیگری درون سطل آشغال انتقال داده می‌شوند. شخصی که ماسک را می‌اندازد می‌تواند با کمک دستگاه ضد عفونی کننده اتوماتیک متصل به Bin-19، دست های خود را نیز ضد عفونی کند. برای انجام همه اینها نیازی به لمس یا کارکرد هیچ سوئیچ یاکلیدی بر روی این دستگاه نیست و تمام عملکردهای این دستگاه، برای ایمنی کاربران و بهداشت کارکنان به صورت خودکار انجام می‌شود.

به طور خلاصه، ویژگی‌های دستگاه اینترنت اشیا BIN-19 عبارتند از: ضدعفونی کننده اتوماتیک (در صورت خالی بودن سطل یا محفظه‌ این دستگاه، از راه دور هشدار می‌دهد)، برنامه موبایل برای پیمایش و یافتن Bin-19 در سطح شهر، پورتال وب برای هشدارهای وضعیت، هشدارهای هشدارهای مربوط به دریافت ماسک ضدعفونی شده.

VSL Mobility Solutions همچنین دستگاه اینترنت اشیای ضدعفونی کننده چند منظوره UV SPOT، را مبتنی بر نور ماورا بنفشUV، محصول دیگری را در سبد محصولات خود جهت مبارزه با Covid-19 قرار داده است. این یک دستگاه ضدعفونی کننده چند منظوره مجهز به لامپ‌های ضد‌عفونی فرابنفش است. این دستگاه با وجود سطوح بازتابنده داخلی و لامپ UVC، مجموعه‌ای از میکروارگانیسم‌ها را به راحتی از بین می‌برد. این دستگاه عمدتاً برای دفع ویروس‌های روی ماسک صورت آلوده و استفاده مجدد از آن و یا از بین بردن ویروس در سطوح فلزی استفاده می شود. این دستگاه تحت آزمایش میکروبیولوژیکی انجام شده توسط آزمایشگاه Sree Chitra مورد تااید قرار گرفته است.

در داخل کشورمان ایران، شرکت دانش‌بنیان “فناوری نوین قرن” سال‌ها قبل از بوجود آمدن این همه‌گیری، موفق به تولید ربات ضدعفونی با استفاده از اشعهUV برای ضدعفونی کردن سطوح و ابزار پزشکی در بیمارستان‌ها شده است. با توجه به اینکه این پرتو سرطان‌زا بوده و در معرض آن قرار گرفتن آسیب‌زاست، این دستگاه به صورت ربات و با قابلیت کنترل از راه دور طراحی شده است. حرکات ربات UV از طریق اپلیکیشن‌های اندروید و IOS از راه دور قابل کنترل و قابل استفاده است، به گونه‌ای که می‌‌تواند محل مورد نظر را از نزدیک‌ترین فاصله ممکن و بالاترین شدت و دوز برنامه‌ریزی شده و بدون حضور کاربر گندزدایی کند.

این دستگاه به گونه‌ای طراحی شده که می‌توان برنامه‌های متنوعی را بر روی آن تنظیم کرد. به عبارت دیگر می‌توان ضدعفونی و گندزدایی مکان‌های مختلف، در ساعات معینی از روز را بر روی دستگاه تنظیم کرده و حرکات آن را از راه دور کنترل کرد. این دستگاه IoT، دارای ورژن‌های با باطری و با قابلیت شارژی نیز می‌باشد، که همین مساله باعث ارتقا دامنه حرکتی ربات UV این شرکت شده است.

دستگاه‌های IoT مبتنی بر هوش مصنوعی برا شناسایی کووید ۱۹

هوش مصنوعی عامل اصلی انتقال از رویه پزشکی سنتی به سمت ” پزشکی هوشمند (Smart MedTech)” است. برای کمک به مبارزه با شیوع COVID-19، یک تیم پزشکی دانشگاه ملی Cheng Kung، یک روش آزمایش ویروس کرونا در مدت ۳۰ دقیقه ایجاد کرد که در آن از هوش مصنوعی برای خواندن تصاویر اشعه ایکس ریوی استفاده می‌‌شود و همچنین در این پلتفرم خودکارسازی ایجاد پرونده‌های پزشکی نیز صورت می‌پذیرد. آزمایشگاه‌های هوش مصنوعی تایوان از هوش مصنوعی برای شبیه‌سازی چگونگی ترکیب مولکول‌های دارو با ویروس‌ها برای کاهش زمان تحقیق به مدت سه تا چهار سال استفاده کرده اند. فناوری تشخیصی AI از آکادمی Alibaba DAMO (آکادمی کشف، حرکت و چشم انداز) با کمک سرویس ابر Alibaba تصاویر CT (سی‌تی‌اسکن ریه) بیماران COVID-19 را با دقت ۹۶ درصد در ۲۰ ثانیه تفسیر می‌کند. الگوریتم‌های مبتنی بر هوش مصنوعی دقت آزمایش تشخیصی را بهبود می‌بخشند و به پزشکان این اجازه را می‌دهد تا به سرعت اسکن ضایعات ریوی را تجزیه و تحلیل کنند و شدت آسیب ریه را کمی کند نمایند.

iWEECARE که یک شرکت فناوری خلاقانه فعال در حوزه‌ی تولید دستگاه‌های IoT پزشکی مستقر در تایوان است، موفق شده است  که با همکاری پزشکی دانشگاه ملی Cheng Kung، کوچکترین دستگاه متصل دماسنج هوشمند جهان را اختراع کرد. این دستگاه IoT دماسنج همزمان که به طور مداوم دمای بدن شخص را اندازه‌گیری می‌کند، با کمک AI برای نظارت بر صداهایی که از ریه نیز دریافت می‌کند، نظارت می‌کند. 

با وجود آنکه در بیشتر نقاط جهان، دولت‌ها در تلاش در ایجاد واکسناسیون‌های ساراسری هستند، ولی همچنان انتظار می‌رود Smart MedTech زمینه مناسبی برای سرمایه گذاری در آینده باشد و شرکت‌ها باید در ایجاد فناوری‌های جدید و نوین به روش بسیار سیستمی‌تر، تلاش کنند.

منبع:

[۱] https://www.designboom.com/technology

[۲] https://www.semi.org/en/blogs

[۳] https://www.mobihealthnews.com/

[۴] https://www.prnewswire.com/news-releases/

[۵] https://www.etcco.ir/

[۶] https://dst.gov.in/kerala-start-ties-sctimst-launch-iot-based-used-mask-disposal-smart-bin-uv-light-based-disinfection

[۷] https://www.thehindubusinessline.com/news/

[۸] Singh, R. P., Javaid, M., Haleem, A., & Suman, R. (2020). Internet of things (IoT) applications to fight against COVID-19 pandemic. Diabetes & Metabolic Syndrome: Clinical Research & Reviews۱۴(۴), ۵۲۱-۵۲۴.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در print
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram