developing-scaling-strategy-for-iot-1024x440

۱۰ گام اول برای اجرای پروژه‌های اینترنت اشیا از تکنولوژی PoC تا مقیاس جهانی

در ۳ دقیقه این متن را بخوانید

به زبان ساده، Proof of Concept ،PoC، مرحله‌ای اساسی است که منجر به توسعه و پیاده‌سازی یک ایده جدید می‌شود. به دست آوردن پروژه‌های اینترنت اشیا از مفهوم تا به ثمر رساندن شامل ۱۰ اصل است. Tony Pisani از سیستم‌های سیسکو در دنیای اینترنت اشیا مشاوره می‌دهد.

طبق داده‌های مایکروسافت در سال ۲۰۱۹ ، ۳۰٪ از پروژه‌های اینترنت اشیا در مرحله PoC از کار می‌افتند. با توجه به داده‌ها، گاهی اوقات، پروژه‌ها بیش از حد پرهزینه می‌شوند یا ارزش تجاری آنها نامشخص است.

Tony Pisani مدیر ارشد محصول شرکت Cisco System، اصول «۱۰ گام برتر Tony» را برای جلوگیری از شکست پروژه‌های اینترنت اشیا توضیح می‌دهد.

  • اطمینان حاصل کنید که شرایط تجاری منطقی به نظر می‌رسد. این محصول باید منطقی باشد و ارزش تجاری داشته باشد، نه بستری صرفا برای اتصال وسایل باشد. اطمینان حاصل کنید که مشتری ارزش محصول را درک می‌کند. پیسانی گفت، اگر برای شما – و مشتری منطقی نباشد – بعید است محصول خوبی بسازید.
  • حساسیت را از روی کارکرد‌های دستگاه‌ها بردارید. هنگامی که دستگاه‌های اینترنت اشیا را به محیطی معرفی می‌کنید، باید همراه یک روند نحوه‌ی کارکرد باشد. پیسانی گفت: هر مرحله که حساسیت زیادی داشته باشد، باعث ایجاد سردرگمی و کاهش تصویب می‌شود. وی گفت: “این حساسیت” به کالای برگشتی یا محصولی تبدیل می‌شود که هرگز عملی نمی‌شود.
  • بازیابی را زود و اکثرا انجام دهید. پیسانی گفت که او روی چندین پروژه اینترنت اشیا کار کرده است که آماده‌ی فروش بودند ولی وقتی با انتقادات تیم امنیتی و تیم بررسی روبرو می‌شوند، به طور ناگهانی با آسیب پذیری یا مسئله‌ای سنگین روبه‌رو می‌شوند. پیسانی گفت: “بازیابی در پایان چرخه یک پروژه دشوار است.”
  • بررسی میدانی را زود و اکثرا انجام دهید. شما نمی‌توانید یک پروژه اینترنت اشیا را در مرحله آزمایش توسعه دهنده خود راه اندازی کنید. پیسانی هشدار داد: “شما نمی‌دانید که محصول شما چگونه می‌تواند روی نیمکت با همان مهندسانی که کد را نوشتند کار کند. این خطاها [مشکلات] را زود پیدا کنید که این امر اغلب مدیریت پروژه را بسیار راحت تر می‌کند.”
  • فرایند CI/CD را از سمت سرور تیم سخت‌افزاری بگیرید. سخت افزار خود را به بهترین شکل ممکن شبیه سازی کنید. شبیه سازی‌ها را روی سخت‌افزار خود اجرا کنید. نحوه عملکرد دستگاه های خود را بدون راه اندازی مجدد پیگیری کنید. گفتنش آسان است. تا جایی که می‌توانید سخت‌افزار خود را دوباره امتحان کنید. کمبود حافظه را پیدا کنید، مشکلات را پردازش کنید.
  • با آنچه دارید شروع کنید. پیسانی گفت: با وجود همه فناوری‌های جدیدی که به طور منظم منتشر می‌شود، “صنعت اینترنت اشیا خیلی سریع تغییر می‌کند، بنابراین شما باید با آنچه دارید شروع کنید.” مطمئن شوید که با نقشه‌های راه فروشندگان سازگار هستید.
  • به پشت سر نگاه نکنید. شرکت‌ها با ایده شروع می‌کنند و نمی‌توانند آن را به سرعت به اندازه کافی کامل کنند. پیسانی بازگو کرد: “هنگامی که نمونه اولیه گرفتند تا برخی از ساختمان‌ها را انجام دهند و چند تغییر بیشتر ایجاد کنند، سپس قلم به دست شدند و بررسی‌های میدانی را انجام دادند. شما از آنچه تصور می‌کردید، دورتر هستید. اکنون شما ۱۸ ماه را پشت سر گذاشتید ولی اکنون یک سری قابلیت‌های جدید ارائه شده است. اطمینان حاصل کنید که یک مسیر تکاملی دارید و یک نسخه‌ی کامل را بدون طراحی مجدد و بازسازی کامل پیش می‌برید.”
  • داده‌ها را از همان ابتدا بهینه کنید. در برخی از پروژه‌ها، رابط‌ها در ابتدا تعریف نشده‌اند، اما ممکن است جریان داده‌ها از WiFi شروع شود، سپس به تلفن همراه منتقل شود و سپس از پروتکل ۲.۴ Ghz استفاده شود. شناسایی بار مناسب داده برای هر اتصال مهم است. اضافه کردن به رابط کاربری آسان‌تر از آن است که پس از پیدا کردن مشکل، از رابط کاربری جدید استفاده کنید.
  • هنگام طراحی ویژگی‌ها و قابلیت‌ها، برای بی‌ثباتی شبکه و تداخل سیگنال برنامه ریزی کنید. وقتی افت شبکه وجود دارد، می‌توانید تمام داده‌هایی را که هنگام خرابی شبکه در حال پردازش بودند بازیابی کنید. حتماً در بازه‌های زمانی مختلفی ذخیره‌سازی مناسب داشته باشید تا بتوانید داده‌ها را تحویل داده و در صورت خارج شدن سفارش از داده‌های سمت سرور، آن‌ها را بازسازی کنید. از ابزارهای تشخیصی و قابلیت‌های ورود به سیستم برخوردار باشید تا بتوانید مشکل‌زدایی و عیب یابی کنید.
  • فردا با این ایده‌ها شروع کنید.

منبع

این مطلب را به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در print
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram