green energy concept energy sources sustainable Ecology Elements

گزارش Transforma Insights از آینده‌ی شرکت‌های سبز

در ۳ دقیقه این متن را بخوانید

اینترنت اشیا یکی از موضوعات تعیین‌کننده در فناوری دهه ۲۰۲۰ و بعد از آن خواهد بود. در همین حال تعدیل تأثیرات زیست محیطی بشر یکی از موضوعات اساسی جامعه در یک دهه‌ی آینده خواهد بود. گروه تحقیقاتی و تجزیه و تحلیل داده  Transforma Insights، اخیراً تجزیه و تحلیل گسترده‌ای برای یافتن رابطه بین این دو مفهوم انجام داده است: پذیرش فناوری‌های اینترنت اشیا چگونه بر محیط زیست تأثیر می‌گذارد؟

یکی از نتیجه‌گیری‌های کلیدی مطرح شده در این گزارش این است که این یک بازی دو طرفه است: مصرف‌کننده‌های خرد در مقابل شرکت‌ها و کمپانی‌ها. در فضای مصرف‌کننده‌ها، از قابلیت‌های اینترنت اشیا به منظور بهبود پشتیبانی بهتر از خدمات یا افزودن قابلیت‌های جدید به یک محصول استفاده می‌شود. به عنوان مثال می‌توان به تلویزیون‌هایی اشاره کرد که می‌توانند به اینترنت متصل شوند و محتوای پخش درخواستی را نمایش دهند و همچنین به طیفی از تجهیزات دیداری و شنیداری مجهز هستند. در این تلویزیون‌ها اگر چه محتوا در حال پخش، به وفقه جریان دارد، اما همزمان از شبکه های ارتباط از راه دور و همچنین سرورهای داده ابری، جهت تبادل اطلاعات استفاده می‌شود. هر چقدر حجم داده‌های جریان تلویزیونی که بیننده انتخاب می کند، بالاتر باشد، مصرف منابع شبکه و فضای ابری نیز بیشتر خواهد بود. در مقابل، یک مدل مصرف متداول وجود دارد که به موجب آن تنها پخش تلویزیونی در زمان واقعی مشاهده می‌شود و تقاضای کمتری را برای زیرساخت‌های پشتیبانی‌کننده بوجود می‌آورد، در نهایت به وضوح این یک پیشنهاد و گزینه‌ی کم اهمیت و بدون جذابیت از دیدگاه کاربر نهایی خواهد بود.

در گزارش ماهانه‌ی Transforma Insights تاکید شده است که اگر چه پذیرش مفاهیم اینترنت اشیا در حوزه مصرف‌کننده همچنین باعث ایجاد طیف وسیعی از برنامه‌های جدید مانند بلندگوهای هوشمند، زنگ‌های در هوشمند، دستگاه‌های ردیاب و غیره شده است و این محصولات راحتی و آسایش مصرف‌کنندگان را افزایش داده‌اند اما از مزایای پایداری و محیط زیستی چندانی برخوردار نیستند. این در حالی است که در فضای شرکت‌ها وکمپانی‌های استفاده کننده از خدمات اینترنت اشیا، ماجرا کاملاً متفاوت است. اکثر پروژه‌های اینترنت اشیا در زمینه شرکتی برای افزایش کارایی فرآیند به کار گرفته می‌شوند. در نتیجه، استقرار راه حل‌های اینترنت اشیا در شرکت‌ها منجر به کاهش سطح منابع مصرفی و افزایش کلی اثرات پایداری در محیط زیست می‌شود. این مزایا می‌تواند فراتر از کاهش مصرف برق باشد و همچنین شامل کاهش مصرف سوخت (هیدروکربن) و کاهش مصرف آب باشد.

مهمترین تأثیرات اینترنت اشیا از نظر مصرف سوخت در طیف وسیعی از برنامه های مدیریت خودرو، از جمله مدیریت ناوگان جاده ای، نظارت و کنترل ترافیک شهری و همچنین مدیریت و نظارت بر موجودی (که در صورت مدیریت بهتر موجودی‌ها، زنجیره‌های تأمین کارآمدتر را امکان‌پذیر می‌کند) رخ می‌دهد. از نظر تأثیر مصرف آب، مهمترین کاربرد تنها مدیریت شبکه هوشمند آب است و به دنبال آن طیف وسیعی از کاربردهای کشاورزی دقیق (به عنوان مثال استفاده از هواپیماهای بدون سرنشین برای سمپاشی محصولات در برخی موارد می تواند ۹۰٪ مصرف آب را کاهش دهد) را شامل می‌شوند.

برخی از برنامه‌ها هر جا که به کار گرفته شوند مفید هستند. به عنوان مثال‌، سیستم های تهویه گرمایش و تهویه مطبوع متصل به سیستم هوشمند (HVAC) صرف نظر از اینکه برای مصرف خانگی یا برای یک بنگاه اقتصادی استقرار یافته‌اند، صرفه‌جویی در مصرف برق (یا برای گرم کردن یا برای سرمایش) را امکان پذیر می‌کنند. دمای هوا را می توان از راه دور کنترل کرد و بر اساس حضور (یا حضور پیش بینی شده) افراد در یک مکان خاص و همچنین با در نظر گرفتن پیشبینی‌های هواشناسی بهینه‌سازی کرد. این سیستم‌ها همچنین به طور فزاینده‌ای در راه‌حل های پاسخ به تقاضای شبکه هوشمند (DR) و نیروگاه مجازی (VPP) گنجانیده می‌شوند تا به توازن برق در شبکه‌های توزیع کمک کنند و بنابراین انتقال به تولید برق تجدیدپذیر (جایی که تأمین برق کمتر قابل پیش بینی است) را بهتر امکان‌پذیر کنند. تا به امروز، به وضوح اکثر سیستم‌های اینترنت اشیای HVAC در سازمان‌ها و شرکت‌ها در مقیاس بزرگ به کار گرفته شده اند، اما بازار دستگاه‌های اینترنت اشیای HVAC در حال حاضر به سمت یک رویکرد تولید شده و سفارشی‌تر حرکت می‌کنند که متناسب با بازارهای تجاری در مقیاس کوچک و متوسط می‌باشد.

یکی از نکات پراهمیت مطرح شده در این گزارش، اشاره به تأثیرات اینترنت اشیا جهت فعال کردن جنبه‌های “اقتصادو تجارت مبتنی بر اشتراک‌گذاری” است. به گفته‌ی محققانِ Transforma Insights، تأثیرگذارترین برنامه کاربردی اینترنت اشیا در حوزه‌ی برنامه‌های اشتراک‌گذاری، استفاده از اتومبیل‌های اشتراکی مبتنی بر اینترنت اشیا است. از دیدگاه این محققان، تأثیر اصلی برنامه‌های کاربردی اشتراک خودرو با استفاده از اینترنت اشیا بر روی کاهش تعداد کل فروش خودرو در سراسر جهان خواهد بود. در واقع با کمک این نوع برنامه‌ها، می‌توان به طور قابل توجهی منابع مورد نیاز برای ساخت خودرو کاهش داد. اگرچه طول عمر مورد انتظار یک ماشین مشترک جدید احتمالاً کمتر از یک ماشین خریداری شده سنتی است (به دلیل استفاده بیشتر از طول عمر آن)، اما برآیند اثر آنها از دیدگاه پایداری و حفاظت محیط زیست بسیار مفید خواهد بود.

در نهایت در این گزارش تاکید شده است که در مقایسه با جهانی بدون اینترنت اشیا، استفاده از راه حل‌های اینترنت اشیا منجر به کاهش خالص مصرف برق ۱.۶ پتاوات ساعت (PWh) تا سال ۲۰۳۰، و همچنین کاهش مصرف سوخت ۱.۶ پتاوات ساعت و کاهش ۲۳۰ میلیارد متر مکعب آب خواهد شد.

منبع:

https://iotbusinessnews.com/

این مطلب را به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در print
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram