dron5

بکارگیری تکنولوژی پهپادها در کشاورزی هوشمند

در ۱۱ دقیقه این متن را بخوانید

اگرچه در ابتدا وسایل نقلیه هوایی بدون سرنشین موسوم به پهپادها برای اهداف نظامی ساخته شده بودند، اما اکنون در تعدادی از صنایع به طور گسترده‌ای مورد استفاده قرار می‌گیرند. با رسیدن بازار پهپادهای کشاورزی به ۱.۳ میلیارد دلار، اکنون کشاورزی دومین صنعت بزرگ پس از ساخت و ساز از نظر بکارگیری هواپیماهای بدون سرنشین است.

آینده هواپیماهای بدون سرنشین در کشاورزی امیدوار کننده به نظر می‌رسد: تا سال ۲۰۲۶، تحلیلگران ادعا می‌کنند، بازار هواپیماهای بدون سرنشین کشاورزی به ۶.۵۲ میلیارد دلار برسد و با ۳۱.۴٪ نرخ رشد مرکب سالانه (CAGR)، گسترش یابد (CAGR اصطلاح ویژه ‌ای برای یک کسب و کار و سرمایه‌ گذاری است که با نسبت تصاعد هندسی، میزان ثابتی برای بازگشت سرمایه در یک دوره زمانی تعیین می‌کند). با کاهش هزینه‌های هواپیماهای بدون سرنشین و بالا رفتن فزاینده‌ی سطح نرم افزاری پهپادها، این تقاضا همچنان در حال رشد است.

از طرفی امروزه بهره‌وری بالا در کشاورزی به دقت بالا و سرعت بالا خلاصه می‌شود. در دهه گذشته، کشاورزی دقیق شاهد رشد بی‌سابقه‌ای در سراسر جهان بوده است. اکثر جدیدترین تجهیزات مزرعه موجود امروزه نوعی مولفه کشاورزی دقیق است. مفهوم کشاورزی دقیق این است که کار درست را در زمان مناسب و در مکان مناسب با مقدار مناسب انجام دهید. این عملکرد منجر به بهبود پایداری، افزایش بهره‌وری و سودآوری بالاتر برای کشاورزان می‌شود. همچنین، باعث صرفه جویی قابل توجهی در وقت آنها می‌شود. در این مقاله قصد داریم به فواید کلیدی بهره‌گیری از پهپادها در کشاورزی هوشمند و همچنین جذاب‌ترین موارد استفاده از آنها شرح داده خواهد شد.

چرا از هواپیماهای بدون سرنشین کشاورزی استفاده کنیم

هواپیماهای بدون سرنشین چه کاری می‌توانند برای کشاورزی انجام دهند؟ پاسخ به این سوال در افزایش کارایی کلی خلاصه می شود، اما کارایی پهپادها بیش از این موارد هستند. از آنجایی که هواپیماهای بدون سرنشین به بخشی جدایی ناپذیر از کشاورزی هوشمند (یا دقیق) تبدیل می‌شوند، به کشاورزان کمک می‌کند تا با طیف گسترده ای از چالش‌ها مقابله کنند و از مزایای زیادی برخوردار شوند.

بسیاری از این مزایا از حذف هر گونه حدس و گمان و کاهش عدم قطعیت ریشه دارند. موفقیت کشاورزی به طور معمول به انبوهی از عوامل بستگی دارد که کشاورزان بر تعداد کمی یا هیچ یک، کنترلی بر آن ندارند. شرایط آب و هوا و شرایط خاک، دما، بارش و غیره از جمله ی آن عوامل هستند. کلید بهره‌وری در توانایی آن‌ها برای تنظیم نهفته است، که در دسترس بودن اطلاعات دقیق در وضعیت تقریباً بلادرنگ تا حد زیادی آن را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

اینجا جایی است که استفاده از فناوری هواپیماهای بدون سرنشین می‌تواند واقعاً تغییر دهنده بازی باشد. کشاورزان می‌توانند با دستیابی به مجموعه وسیعی از داده‌ها، محصول را افزایش دهند، در وقت صرفه جویی کنند، هزینه‌ها را کاهش دهند و با دقت و صحت بی‌نظیر عمل کنند.

دنیایی که امروز آن را می شناسیم با سرعت بالایی در حال پیمودن است: تغییرات، جایگزینی‌ها و تبدیل‌ها تقریباً در یک چشم به هم زدن اتفاق می‌افتند. سازگاری بسیار حیاتی است و با توجه به افزایش جمعیت و تغییر جهانی شرایط آب و هوایی، کشاورزان ملزم به استفاده از فناوری‌های نسل جدید برای رفع چالش‌های نوپا می‌شوند.

فناوری پهپاد ها چگونه کار می‌کند

برای درک بهتر استفاده از پهپاد‌ها در کشاورزی، نگاهی دقیق به فناوری پهپاد‌ها می‌اندازیم. به طور معمول، ساخت پهپاد‌ها شامل پیشرانه و سیستم‌های ناوبری، GPS، سنسورها و دوربین‌ها، کنترل کننده‌های قابل برنامه‌ریزی و همچنین تجهیزات برای پروازهای خودکار است.

فناوری مورد استفاده برای هواپیماهای بدون سرنشین برای کشاورزی به گونه‌ای ساخته شده است که آنها را قادر می‌سازد اطلاعات دقیق تری نسبت به هواپیماها و ماهواره های که قابلیت جمع آوری اطلاعات را دارند، دریافت کنند. نرم افزار مبتنی بر پهپاد‌ها داده‌های جمع آوری شده را پردازش و در قالب “آسان خواندن (easy-to-read)” ارائه می‌دهد.

در مجموع، فرآیند جمع آوری اطلاعات در مورد پهپادها کشاورزی شامل چهار گام منطقی است:

۱. نشان دادن پارامترهای پرواز: طرح و ارزیابی منطقه نظارت و بارگذاری اطلاعات GPS در سیستم ناوبری پهپادها.

۲. پروازهای مستقل: یک پهپاد الگوی پرواز را با توجه به پارامترهای از قبل تعیین شده انجام می‌دهد و داده‌های مورد نیاز را جمع‌آوری می‌کند.

۳. بارگذاری داده ها: پهپاد داده‌هایی را که به دست آورده است برای پردازش و تجزیه و تحلیل ارسال می‌کند.

۴. خروجی اطلاعات: پس از پردازش داده‌ها، در قالب قابل خواندن برای کشاورزان ارسال می‌شود. این گزارش حاوی اطلاعاتی بصری است که تصمیمات بهتری در زمینه مدیریت مزرعه را به همراه داشته باشد.

بهترین روش‌های استفاده از پهپادها در کشاورزی

استفاده از پهپادها برای کشاورزی دقیق به دلیل توانایی آنها در ارائه سریع ترین و کارآمد ترین اطلاعات به روز، شتاب بیشتری می‌گیرد. تکامل نرم افزار پهپادها و مقرون به صرفه بودن آن نیز باعث افزایش کاربرد پهپادها می‌شود. حال بیایید بررسی کنیم که چگونه می توان از پهپاد‌ها، به ویژه در حوزه‌ی کشاورزی استفاده کرد.

تخمین وضعیت خاک؛ کشاورزی هوشمند داده محور است و به کشاورزان امکان می‌دهد براساس اطلاعات دقیق در مورد شرایط خاک اقدام کنند. استخراج این داده ها قبلاً شامل بازدیدهای فیزیکی از این زمینه و جمع آوری معیارها به صورت دستی بود. پهپاد ها مجهز به سنسور های هوشمند کشاورزی می‌توانند این داده ها را جمع آوری و تحویل دهند – نیازی به گفتن نیست، آنها همچنین می توانند این کار را به روشی سریعتر و دقیق تر انجام دهند.

کاشت محصولات آتی؛ خاک برای کاشت آماده می‌شود و یک پهپاد بجای استفاده از تکنیک‌های قدیمی کاشت، بذر را در آن پرتاپ می کند. استفاده از پهپادها برای کاشت بذر نسبتاً جدید است، با این حال، برخی از شرکت ها این روش را آزمایش می‌کنند. به عنوان مثال، DroneSeed استارتاپی است که از فناوری پهپادها برای کاشت محصول و موارد دیگر استفاده می‌کند. پهپاد ها همچنین می‌توانند مزارع را با آب، کود یا علف کش اسپری کنند و این باعث کاهش هزینه ها، کار دستی و زمان صرف شده برای این فرآیندها می‌شود.

مبارزه با بیماری‌ها و آفات؛ پهپاد‌های کشاورزی نه تنها با استفاده از فناوری حرارتی، چندطیفی و فراطیفی می‌توانند کشاورزان را در مورد شرایط خاک آگاه کنند، بلکه می‌توانند مناطق مزرعه ای که توسط علف‌های هرز، عفونت‌ها و آفات ایجاد می‌شود را نیز شناسایی کنند. بر اساس این داده‌ها، کشاورزان می‌توانند در مورد مقدار دقیق مواد شیمیایی مورد نیاز برای مبارزه با آلودگی تصمیم بگیرند، و نه تنها به کاهش هزینه‌ها کمک کنند، بلکه به سلامت بهتر مزرعه نیز کمک می‌کنند.

سمپاشی کشاورزی؛ مزارع هوشمند همچنین از پهپادها برای سمپاشی کشاورزی استفاده می‌کنند، که به کاهش تماس انسان با کود ها، سموم دفع آفات و سایر مواد شیمیایی مضر کمک می‌کند. پهپاد‌ها می توانند این کار را سریعتر و کارآمدتر از وسایل نقلیه و هواپیماها انجام دهند. آنها همچنین یک گزینه عالی برای مزارع که هنوز از روش‌های دستی استفاده می‌کنند هستند. پهپاد ها زمانی که نوبت به سمپاشی نقطه ای با دقت بالا می‌رسد، غیر قابل تعویض هستند. آنها می‌توانند مناطق آلوده را با حسگر‌ها و دوربین‌ها شناسایی کرده و روی آنها کار کنند در حالی که قسمت سالم این میدان را دست نخورده باقی می‌گذارند. این امر علاوه بر صرفه‌جویی در وقت و افزایش ایمنی، به کاهش هزینه‌ها نیز کمک می‌کند.

نظارت بر محصولات؛ مزارع کشاورزی مناطق وسیعی را اشغال می‌کنند و اغلب تخمین وضعیت کلی محصولات تقریباً غیرممکن است. با استفاده از پهپادها برای نقشه برداری کشاورزی، کشاورزان می توانند از سلامت گیاهان در یک منطقه خاص مطلع شوند و مشخص کنند که کدام یک از مناطق نیاز به توجه دارند. برای برآورد وضعیت محصولات، پهپادها مزرعه را با دوربین‌های مادون قرمز بررسی می‌کنند و میزان جذب نور را تعیین می‌کنند. بر اساس اطلاعات دقیق و به موقع، کشاورزان می‌توانند اقداماتی را برای بهبود وضعیت گیاهان در هر مکان انجام دهند.

 پایش دام؛ در دامداری‌ها، پهپادها می‌توانند دام‌ها را در چراگاه‌ها نگهداری کنند و از این طریق نیاز به نیروی انسانی سواره و کامیون را کاهش دهند. با استفاده از فناوری حسگر حرارتی، پهپاد ها می‌توانند گاوهای گمشده را پیدا کنند، حیوانات آسیب دیده یا بیمار را تشخیص دهند و تعداد دقیق آنها را محاسبه کنند. مسلماً، پهپادها قادر به انجام کار نظارت بهتر دام نسبت به سگ‌های گله هستند.

مواردی که باید قبل از توسعه راه حل های پهپادها در کشاورزی مورد توجه قرار گیرد

پهپادها قابل دسترسی و نسبتاً ارزان هستند، با این وجود موارد مهمی وجود دارد که باید قبل از اجرای راه حل‌های هواپیماهای بدون سرنشین مورد توجه قرار گیرد. مراحلی که به تبدیل مزرعه شما به یک کسب و کار کشاورزی تکنولوژی محور مبتنی بر پهپادها مربوط می‌شود، شامل ۵ جنبه زیر است:

۱. تعیین اهداف:

پهپاد‌های کشاورزی دارای طیف وسیعی از برنامه‌های کاربردی و نظارت بر محصولات، کاشت بذر، نظارت بر گاو و غیره هستند. می خواهید چه کاری انجام دهند؟ فرایند‌های اصلی مزرعه را تعیین کنید که به نظر شما بیشترین بهره را از استفاده هواپیماهای بدون سرنشین می‌برد.

۲. مطالعه قانون:

بهتر است که، یک وکیل استخدام کنید تا از تمام جنبه‌های قانونی مربوط به استفاده از پهپاد‌ها تجاری مراقبت کند. اینها بسته به کشور یا کشور محل اقامت شما متفاوت خواهد بود. اگر مجبور هستید پهپادهای خود را ثبت کنید و دریابید که از کدام نوع پهپاد می‌توانید به طور قانونی در منطقه خود استفاده کنید. همچنین، دستورالعمل‌های امنیتی مربوط به پرواز هواپیمای بدون سرنشین خود را به دقت مطالعه کنید، زیرا در صورت تصادفات پاسخگو خواهید بود.

۳. تصمیم گیری در مورد سخت افزار پهپادها:

بر اساس وظایفی که می‌خواهید انجام دهید، لازم است تصمیم بگیرید که پهپاد‌های خود را به کدام سخت افزار مجهز کنید. به عنوان مثال، برای نظارت بر سلامت محصولات، هواپیمای بدون سرنشین شما به یک دوربین مادون قرمز نیاز دارد. اگر بخواهید شرایط خاک را تخمین بزند، به سنسورهای مناسب و غیره نیاز دارد. به طور خلاصه، توانایی پهپادهای شما به وظایفی که در ذهن دارید بستگی دارد.

۴. انتخاب نوع نرم افزار پهپادها:

داده‌هایی که پهپاد شما جمع آوری می‌کند باید با نرم افزار پهپاد کشاورزی پردازش شوند. بسته به نوع هواپیمای بدون سرنشین، به احتمال زیاد به نرم افزار ناوبری و مدیریت پرواز، نقشه برداری و همچنین نرم افزار پردازش داده و تصویر نیاز خواهید داشت. در بعضی موارد، نرم افزار آماده و بدون تنظیم خاص، کار نمی‌کند و شما به راه حل‌های سفارشی نیاز خواهید داشت.

۵. توسعه نرم افزار پهپادها سفارشی:

در مرحله اولیه، این امر به درک فرآیند جمع آوری، تجزیه و تحلیل و تجسم داده‌ها نیاز دارد. علاوه بر این، به دانش عمیق فیزیولوژی گیاه برای آموزش الگوریتم‌ های نرم‌‌افزاری برای شناسایی الگوهای مشخصی که شرایط گیاه را نشان می‌دهند، نیاز دارید (همین امر برای شرایط خاک یا الگوهای رفتاری دام برای مزارع دام صورت می‌گیرد).

همچنین باید در مورد نوع بهینه پردازش تصویر و چگونگی ارتباط داده‌های پهپادها با سایر معیارها – مانند رطوبت، دما، توپوگرافی زمینه و غیره – تصمیم بگیرید.

افکار نهایی

فناوری پهپادها کشاورزی این امکان را دارد که به روش‌های مختلف کشاورزی مدرن را متحول کند. برای بهره‌مندی کامل از آن، کشاورزان باید یک فرآیند آماده سازی دقیق – از برآورد اهداف تجاری، تا تصمیم‌گیری در مورد تصمیم سخت‌افزار مناسب و ویژگی های نرم افزار پهپاد‌ها – را طی کنند.

در مجموع، توسعه فناوری پهپادهای کشاورزی کار پیچیده‌ای است که نیاز به مشارکت با یک شخص ثالث ارائه دهنده سخت افزار و راه‌حل‌های نرم افزاری پهپادها دارد.

چگونه باید شروع شود

مرحله کشف محصول اولین قدمی است که شما می‌توانید یک پایه محکم برای توسعه برنامه خود داشته باشید. این شامل مشخصات عملکردی، طراحی UX / UI و نمونه اولیه تصویری است که به شما دید واضحی از محصول نهایی می‌دهد. به طور متوسط، این مرحله ۴ تا ۶ هفته طول می‌‌کشد.

مرحله کشف محصول می‌تواند به شما کمک کند:

۱. تعریف کاملی از دامنه کاری و تهیه ی نقشه راهی برای پروژه

۲. یک بودجه واقعی برای حداقل محصول پذیرفتنی تنظیم کنید و منابع خود را برنامه ریزی کنید

۳. با کمک نمونه اولیه عینی، از موفقیت و موثر بودن آن اطمینان پیدا کنید

۴. تبلیغ قانع کننده ای برای سرمایه گذاری در نظر بگیرید

۵. تیم خود را بشناسید.

استارتاپ‌های فعال در حوزه‌ی بکارگیری پهپادها در کشاورزی دقیق

همانطور که در بالا به طور مفصل در مورد آن صحبت شد. تجهیزات کشاورزی مدرن و کارآمد به کشاورزان امکان می‌دهد تا محصولات خود را بهبود بخشیده، هزینه‌های ورودی را کاهش داده، کار را کاهش داده و آسایش را افزایش دهند. چنین تجهیزات کشاورزی دقیق، بازده بالاتری را با کاهش آفت‌کش‌ها تولید می‌ کند و کارایی منطقه کشاورزی را افزایش می‌دهد.

با پیشرفت تکنولوژی، چندین شرکت از هواپیماهای بدون سرنشین و ربات‌ها برای بهبود تولید محصول استفاده می کنند. در حالی که ربات‌های زمینی معمولا مورد استفاده قرار نمی‌گیرند، هواپیماهای بدون سرنشین در بخش کشاورزی دقیق به کار می‌روند. با استفاده از هواپیماهای بدون سرنشین ، کشاورزان می‌توانند در برابر تهدیداتی مانند علف های هرز، تغییرات آب و هوایی و غیره سریعتر واکنش نشان دهند و اقدامات مناسب را در زمان واقعی انجام دهند. از آنجایی که هواپیماهای بدون سرنشین در کشاورزی دقیق پرواز می کنند ، ما ۸ استارتاپ اروپایی را که از هواپیماهای بدون سرنشین کشاورزی استفاده می‌کنند را در زیر معرفی می‌کنیم.

۱. هواپیماهای بدون سرنشین Atmos (در کشور هلند)

بنیان گذاران: Dirk Dokter, Joost Bouman, Ruud Knoops, Sander Hulsman

سال تاسیس: ۲۰۱۳

معرفی: شرکت Atmos، مستقر در شهر دلفت (Delft) ، یک پهپاد صنعتی را تولید کرده است که یک هلی کوپتر و یک هواپیما مافوق صوت است. این هواپیمای بدون سرنشین Marlyn لقب گرفته است، یک پهپاد ترکیبی در درجه صنعتی فتوگرامتری است که آسان و کارآمد است. این هواپیمای بدون سرنشین برای اهداف مختلفی از جمله نقشه برداری زمین و ساخت‌و‌ساز، حفاظت از جنگل‌ها، استخراج معادن روباز و کشاورزی دقیق انجام می‌شود.

۲. گامایا (Gamaya) (در کشور سوئیس)

بنیان گذاران: Dragos Constantin, Igor Ivanov, Yosef Akhtman

بودجه: ۱۸.۷ میلیون یورو

ارزشگذاری: ۴۴ – ۶۶ میلیون یورو

سال تاسیس: ۲۰۱۵

معرفی: استارتاپ سوئیس Gamaya به ضرورت افزایش پایداری و کارایی در زمینه کشاورزی بزرگ صنعتی می‌پردازد. این شرکت بر روی افزایش بهره‌وری و مقیاس‌پذیری کشاورزی در مقیاس کوچک با پیشرفته‌ترین راه حل جهانی برای نقشه برداری و تشخیص زمین‌های کشاورزی متمرکز شده است. این به کشاورزان کمک می کند تا از کودها، مواد شیمیایی، آب و سوخت به طور موثرتر استفاده کنند و از نظر کمی و کیفی تمرکز کنند. همچنین، به آنها کمک می‌کند تا خطرات آب و هوای شدید، آب و هوا و شرایط خشکسالی را کاهش دهند.

۳. دِلیر (Delair) (در کشور فرانسه)

بنیان گذاران: Bastien Mancini, Benjamin Benharrosh, Benjamin Michel, Michael de Lagarde

بودجه: ۱۶ میلیون یورو

ارزش‌گذاری: ۵۸ – ۸۷ میلیون یورو

سال تاسیس: ۲۰۱۱

معرفی: Delair پیشرو در پهپادهای حرفه‌ای است و داده‌های مبتنی بر تصاویر هوایی را برای کمک به صنایع در تصمیم‌گیری آگاهانه فراهم می‌کند. این استارتاپ فرانسوی راه حل‌های انتهایی از تجزیه و تحلیل کسب و کار تا کسب داده ارائه می‌دهد. این متخصصان در ارائه راه حل برای صنایع مختلف از جمله معدن، کشاورزی، ژئوماتیک و غیره است. دفتر مرکزی این دفتر در فرانسه قرار دارد و دفاتر آن در بلژیک، سنگاپور و لس آنجلس است.

۴. فنآوری‌های HummingBird (در کشور انگلستان)

بنیان گذار: Will Wells

بودجه: ۱۲ میلیون یورو

ارزشگذاری: ۳۰ میلیون یورو

سال تاسیس: ۲۰۱۵

معرفی: شرکت فن آوری‌های HummingBird، یک شرکت مستقر در لندن است که از هواپیماهای بدون سرنشین با حسگرهای سفارشی و همچنین ماهواره برای جمع آوری داده‌ها و تصاویر استفاده می کند که به کشاورزی دقیق کمک می‌کند. این شرکت از الگوریتم‌های پیشرفته یادگیری ماشین و بینایی رایانه به منظور ارائه اطلاعات در مورد سلامت محصولات استفاده می‌کند. محصولات آنها شامل تشخیص بیماری‌های محصول، بهینه‌سازی مواد مغذی و موارد دیگر است.

۵. Accelerated Dynamics (در کشور انگلستان)

بنیان گذاران: Mantas Gribulis, Umar Javed Wani

سال تاسیس: ۲۰۱۶

معرفی: Accelerated Dynamics برای ساده سازی مدیریت چندین هواپیمای بدون سرنشین، یک پلتفرم عملیاتی ایجاد کرده است. راه‌حل نرم‌افزاری آن به شما اجازه می‌دهد تا کشاورزان از ناوگان وسایل نقلیه پهپادی بدون آموزش استفاده کنند. پلتفرم Accelerated Dynamics دستگاه‌های اینترنت اشیا مانند سنسورهای رطوبت و دستگاه‌های آبیاری را برای نظارت بر محصولات در همه زمان‌ها و اطمینان از افزایش کیفیت و کمیت محصولات خود توسط کشاورزان ادغام می‌کند.

۶. Avular (در کشور هلند)

بنیان گذاران: Ramon Haken, Albert Maas, Gerbert van de Ven

بودجه: ۲ میلیون یورو

ارزشگذاری: ۶ – ۹ میلیون یورو

سال تاسیس: ۲۰۱۴

معرفی: Avular یک پلتفرم هواپیمای بدون سرنشین مدولار به نام Aerial Curiosity ایجاد کرده است که به کاربران امکان می‌دهد حسگرها و برنامه‌های جدید را به راحتی متصل کنند. این شامل دو جز است یک پلتفرم مدولار و یک لایه نرم افزار. با استفاده از پلتفرم مدولار، امکان جمع آوری سریع هواپیمای بدون سرنشین برای موارد استفاده چندگانه وجود دارد در حالی که لایه نرم افزار زمان توسعه را کوتاه می‌کند.

۷. BioCarbon Engineering (در کشور انگلستان)

بنیان گذاران: Irina Fedorenko, Lauren Fletcher, Martin Tengler, Matthew Ritchie, Susan Graham

بودجه: ۲.۳ میلیون یورو

ارزش گذاری: ۱۰ – ۱۵ میلیون یورو

سال تاسیس: ۲۰۱۴

معرفی: BioCarbon Engineering با هدف کاشت ۵۰۰ میلیارد درخت تا سال ۲۰۶۰ با هواپیماهای بدون سرنشین فعالیت می‌کند. فناوری پهپاد مورد استفاده ی این شرکت می‌تواند محیط را بررسی کرده و بذرها را با سرعت زیادی در مناطق عظیم پراکنده کند. گفته می‌شود این فناوری پهپادی ۱۰ برابر کاشت دستی سنتی موثر است و ادعا می‌شود که در هر روز نزدیک به ۱۰ هزار درخت می‌کارد.

۸. PAINTEC SL (در کشور اسپانیا)

بنیان گذاران: Cristian Villa Gomez, José Manuel Ruiz Melero, Cristian Aldaz Vidarte

بودجه: ۵۰ هزار یورو

سال تاسیس: ۲۰۱۷

معرفی: PAINTEC خدمات سنجش از راه دور را از طریق سیستم عامل‌های هواپیماهای بدون سرنشین ارائه می‌دهد. این شرکت از سنسورهای مختلف برای جمع آوری اطلاعات مفید برای پردازش و تبدیل بیشتر برای ارائه اطلاعات بسیار ارزشمند استفاده می‌کند. کشاورزی دقیق و توپوگرافی از جمله کاربردهای آن است.

منبع:

https://easternpeak.com

https://siliconcanals.com

این مطلب را به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در print
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram