1082671137_0-0-3000-2002_1000x667_80_0_0_2031db58a8380f9b5ca91a934372fab9

دانشمندان روسی و ایتالیایی پنل‌های خورشیدی با قدرت بالا را برای اینترنت اشیا ایجاد می‌کنند‫.

در ۲ دقیقه این متن را بخوانید

دانشمندان دانشگاه ملی علم و صنعت روسیه (NUST MISIS) با همکاری همکاران ایتالیایی خود نوع جدیدی از سلولهای انرژی فتوولتائیک را برای تامین انرژی تجهیزات با نور خورشیدی و خانگی ارائه کرده‌اند.

به گفته نویسندگان، سلول‌های فتوولتائیک قادر به تأمین تجهیزات اینترنت اشیا  (IoT)، ردیاب‌های تناسب اندام، ساعت‌های هوشمند و هدفون هستند. محققان ادعا می‌کنند که بازار به سرعت در حال رشد برای دستگاه‌های بی‌سیم و سنسورهای اینترنت اشیا به منابع انرژی مستقل با مصرف برق کم و توان خروجی حدود یک میکرووات نیاز دارد. یکی از این راه‌حل‌ها سلول‌های فتوولتائیک پروسکیت جمع و جور است که می‌تواند ذخیره انرژی را حتی در صورت شارژ توسط وسایل روشنایی استاندارد داخلی، فراهم کند. پروسکیت‌ها دسته‌ای از مواد معدنی با ساختار کریستال شبه مکعبی و تعدادی از خصوصیات منحصر به فرد هستند که به طور فعال در صنعت انرژی استفاده می‌شوند. کارایی فتوولتائیک پروسکیت حدود ۲۵ درصد است که با نیمه هادی‌ها قابل مقایسه است، اما ساخت آن‌ها بسیار آسان‌تر است. باتری‌های نسل جدید مبتنی بر سلول‌های خورشیدی مسطح پروسکیت از نظر شدت نور کمترین درخواست را دارند. با این حال، دانشمندان NUST MISIS ادعا می‌کنند که آن‌ها دارای معایبی از جمله هزینه‌های تولید، اتلاف انرژی ملموس و حداکثر توان در طول کار مداوم و … هستند. تیمی از دانشمندان جوان از آزمایشگاه NUST MISIS برای انرژی پیشرفته خورشیدی، یک طرح سلول فتوولتائیک مسطح را با استفاده از نانوذرات NiO و یک ساختار اصلی پیشنهاد کرده‌اند که فناوری تولید را ساده کرده و تلفات انرژی را کاهش می‌دهد.

تاتیانا کوماریچوا (Tatiana Komaricheva) یک محقق در آزمایشگاه NUST MISIS برای انرژی پیشرفته خورشیدی میگوید:

ساختارهای مسطح، مانند یک ساندویچ، از سه لایه تشکیل شده است – یک نیمه هادی برای انتقال بار منفی، پروسکیت و یک نیمه هادی برای انتقال بار مثبت. انواع نیمه هادی‌ها را عوض کرده‌ایم و برای اولین بار از NiO برای انتقال بار مثبت استفاده کرده‌ایم. چگالی توان حاصل از  ۲۸.۴μW/cm2  در ۴۰۰ لوکس، روشنایی مطب استاندارد، حداقل دو و نیم برابر بیشتر از آنالوگ‌های سیلیکونی آن است.

دانشمندان خاطرنشان کردند که این توان نه تنها برای حسگرهای کوچک، بلکه برای هدفون یا کیبورد بی‌سیم کافی است. سلول‌ها می‌توانند به راحتی و بدون افت عملکرد، بیش از ده برابر مقیاس‌بندی شوند، که نشان می‌دهد ساختار آن‌ها مقاوم است. به عنوان مثال، از سلولهای جدید می‌توان برای تأمین انرژی کارتهای بانکی هوشمند، کنترل از راه دور، لوازم خانگی، موس‌های رایانه‌ای و صفحه کلید و وسایل الکترونیکی پوشیدنی، علاوه بر دستگاه‌های اینترنت اشیا استفاده کرد. این تحقیق به طور مشترک با متخصصان دانشگاهTor Vergata رم (ایتالیا) انجام شده است.

 

منبع:

https://sputniknews.com/science/202104201082677705-russian-italian-scientists-create-high-power-conversion-solar-panels-for-internet-of-things/

این مطلب را به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در print
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram