edgqwall_637419604455675299

همگرایی ۵G و هوش مصنوعی در جدیدترین تراشه‌ی طراحی شده توسط EdgeQ

در ۲ دقیقه این متن را بخوانید

یک استارتاپ نوپا با طرحی یک سیستم توانست قابلیت اتصال ۵G و محاسبه هوش مصنوعی را بر روی یک تراشه سیستمی (SoC) با یکدیگر همگرا کند. این استارتاپ با عرضه‌ی اولین محصول فناورانه خود که در شبکه‌های لبه بکار گرفته می‌شود، فعالیت نیمه محرمانه خود را علنی کرد. EdgeQ در سال ۲۰۱۸ تاسیس شد و توسط تعدادی از مدیران سابق Broadcom ،Intel و Qualcomm با سرمایه‌گذاری  ۵۱ میلیون دلار راه اندازی گردید.

هدف جدیدترین محصول شرکت AI-5G SoC ،EdgeQ،‌ ارائه‌ی خدمات در بستر شبکه‌های بی‌سیم خصوصی ۵G برای اینترنت صنعتی اشیا (IIoT) می‌باشد. EdgeQ می‌گوید تراشه‌های این شرکت به مشتریان خود در حوزه‌ی تولید، انرژی، خودرو، مخابرات و سایر دستگاه های اینترنت اشیا، امکان استفاده از شبکه های خصوصی برای مقابله برنامه های مخرب، دریافت خدمات هوشمند و طراحی مدل‌های جدید تجاری را می دهد.

Vinay Ravuri، مدیر عامل و بنیانگذار EdgeQ، در بیانیه‌ای اظهار داشت: “ما به سرعت از اقتصاد گوشی‌های هوشمند در حال تبدیل شدن به صورت مجموعه ای از دستگاه های لبه هوشمند هستیم.” “این باعث ایجاد اختلال گسترده در الگوی فعلی می‌شود، جایی که رویکردهای عملکردی بدون تغییر موجود برای تأمین مقیاس، سرعت و ” پهنای باند کاربران انتهایی جدید” کافی نیستند.”

این شرکت اظهار داشت که ارتباطات مخابراتی و محاسبات امروزی بر اساس شبکه های قدیمی بسیار بسته و یکپارچه ساخته شده‌اند. این سخت افزارهای ثابت و بدون تغییر، دیگر نمی‌تواند در مقیاس‌ شبکه‌های بزرگ، از نظر اقتصادی و بهره‌وری برای پشتیبانی از برنامه‌های ۵G و سرویس دهی مناسب باشند.

SoC تعریف شده توسط نرم افزار برای جایگزینی شبکه‌های بی‌سیم و قدیمی موجود در نظر گرفته شده‌اند. با کمک این پلتفرم با اجزای لبه‌ای آن می توان برای ساخت شبکه های بی‌سیم خصوصی طیف ۵G، معادل شبکه ابرهای خصوصی استفاده کرد. بخش هوش مصنوعی امکان پردازش حجم عظیمی از داده‌ها را از طریق منابع مختلف فراهم می کند و به جای ارسال دوباره آنها به مرکز داده، امکان پردازش زمان واقعی را با کمک لبه‌های این سیستم ایجاد می‌کند.

EdgeQ یک پلتفرم سیلیکونی است که خدمات ۵G و AI را به صورت همگرا ارائه می‌دهد که یک به صورت باز و نرم‌افزاری برای هر دو دستگاه (۵G و AI) و زیرساخت‌های لبه قابل برنامه‌ریزی است. با معرفی قابلیت برنامه نویسی باز در باند پایه سیستم، EdgeQ مدل توسعه نرم افزاری جدیدی را برای OEM ها و اپراتورها ارائه می دهد که می‌تواند از پروتکل‌های سلولی موجود مانند ۴G ،۵G و فراتر از آن پشتیبانی کند.

Ravuri در این باره اظهار داشت: “با ساختن سخت افزارهای ۵G و AI به روشی ابتکاری و  متهورانه در بستر نرم افزاری آسان، ما مشتریان مان را قادر خواهیم ساخت که در بستر یک پلتفرم قابل برنامه ریزی، قابل انعطاف در پیکربندی و مقرون به صرفه در پیاده‌سازی برنامه های مبتنی بر ۵G الهام‌بخش باشند.”

منبع:

https://www.networkworld.com

این مطلب را به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در print
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram