IoT-construction-site

جهش در صنعت ساخت و ساز با کمک اینترنت اشیا

در ۱۲ دقیقه این متن را بخوانید

در سال ۱۹۹۰، جان رومکی (John Romkey) اولین “شیء” را به اینترنت متصل کرد، که یک دستگاه توستر مدل Sunbeam بود. این آزمایش به ظاهر عجیب و غریب برای اثبات این ایده طراحی شد که از اینترنت می ­توان برای کنترل فیزیکی یک شیء استفاده کرد، که این آزمایش موفقیت آمیز بود. در واقع جان رومکی برای تهیه نان تست از اینترنت استفاده کرد. این ترفند سرگرم کننده اولین نمونه­ از ایده­ای بود که در نهایت به یک روند جهانی تبدیل شد. اصطلاح “اینترنت اشیا” تقریباً نه سال پس از جریان نان تست اینترنتی مطرح شد و از آن زمان به عنوان یکی از بزرگترین واژه­های بین صنعتی بر سر زبان­ها افتاده است. با این تفاسیر اینترنت اشیا چیست و چه کاربردی در ساخت و ساز خواهد داشت؟ به طور خلاصه، منظور از اینترنت اشیا توانایی دستگاه­های مجهز به اینترنت در برقراری ارتباط با یکدیگر به طور مستقل است.

vintage sunbeam ad

مردم اغلب اینترنت اشیا را با مثال یخچالی توضیح می­ دهند که می­تواند کمبود بعضی از غذاها را تشخیص دهد و به طور خودکار آن­ها را برای شما سفارش دهد. مثال­ های زیاد دیگری مانند این مورد می ­توان ذکر کرد، اما ویژگی اصلی همه­ ی آنها یکسان است: ” اینترنت اشیا وظایفی را که باعث اتلاف وقت انسان می­ شود، به طور خودکار انجام می ­دهد”. این حوزه جایی است که این فن­آوری، می­ تواند صنعت ساخت و ساز را به شدت تحت تاثیر قرار دهد. یک سایت شغلی (یک سازمان) را تصور کنید که در آن تمام تجهیزات، مواد و پرسنل شما به یک سرور مرکزی که فعالیت آن­ها را در هر لحظه کنترل می­کند متصل و با آن همگام (سینک) شده­ اند. حال فرض کنید اگر همه این وسایل بتوانند با یکدیگر ارتباط برقرار کنند چه فوایدی را به همراه خواهند داشت. این اتصال متقابل آینده سایت­های ساختمانی است و نگاه شرکت­ها را به مدیریت پروژه ­های ساختمانی شان دگرگون می ­سازد. در این مقاله برای درک هر چه بهتر این فنآوری، قصد داریم در ابتدا مفاهیم اینترنت اشیا در صنعت ساخت و ساز را تشریح کنیم، سپس مزایای این نوع بکارگیری را مفصل شرح دهیم. در انتها نیز تعدادی از اشیا فناورانه ای که در حوزه ی “ساخت و ساز هوشمند” مورد استفاده قرار می گیرند را معرفی خواهیم کرد.

چشم انداز اینترنت اشیا در صنعت ساخت و ساز

صنعت ساخت و ساز به طور مداوم در تلاش است تا هر روزه خدمات بهتری را به مشتریان خود ارائه دهد. در عین حال، فعالین این صنعت می­کوشند تا فرآیندهای ساخت را کارآمدتر و در نتیجه سودآورتر کنند. برای کارآمدتر کردن عملیات­ های ساختمانی، اینترنت اشیا می­تواند مزایای قابل توجهی را در بخش ساخت و ساز ارائه دهد. اینترنت اشیا به پیمانکاران و سازندگان کمک می­کند تا فرآیندهای خود را بهبود بخشند، ضایعات ساختمانی را به حداقل برسانند و صرفه جویی در هزینه­ها را حداکثر کنند. به عنوان مثال، شرکت­ های ساختمانی می­توانند با کمک حسگرهای اینترنت اشیا عملکرد تجهیزات خود را بهینه کنند. این حسگر­ها کمک می­کنند تا وضعیت سلامت تجهیزات را تعیین و اقدامات احتیاطی را بر اساس آن انجام گیرد. به این ترتیب شرکت­های ساختمانی و پیمانکاران از متحمل شدن هزینه­های بالای تعویض قطعات و تعویق­های طولانی در کار پیشگیری می­ کنند. به همین ترتیب، اینترنت اشیا کاربردهای بسیار دیگری در ساخت و ساز دارد که روند ساخت را سریع­تر و کارآمدتر می ­کنند.

iot in construction

مزایای اینترنت اشیا در ساخت و ساز

استفاده از اینترنت اشیا در فعالیت­های صنعت ساخت و ساز نه یک فرآیند یک مرحله­ای است و نه یک فرآیند ارزان قیمت. به همین دلیل است که برای دستیابی به این تحول دیجیتال، صاحب کاران باید مزایای استفاده از نوآوری را به خوبی درک کنند. در اینجا مزایای استفاده از اینترنت اشیا در ساخت و ساز را بررسی خواهیم کرد:

  • استفاده از مدل سازی اطلاعات ساختمان (BIM). BIM به ایجاد نسخه دیجیتالی پروژه اشاره دارد. بسیاری از مدیران ساخت و ساز از نرم افزار مدل سازی اطلاعات ساختمان استفاده می­کنند؛ این نرم افزار به شما امکان ساخت مدل دیجیتالی پروژه را بر اساس داده­ های ساخت و نگهداری در هر لحظه می­دهد. اینترنت اشیا با ارائه جریانی مداوم از داده­های مرتبط، در حال تغییر صنعت ساخت و ساز است، که در صورت استفاده در BIM می­تواند با تمام ذی­نفعان درگیر در فرآیند ساخت به اشتراک گذاشته شود و نتایج به شکل دیداری در یک داشبورد نشان داده شود.
  • کاهش هزینه­ های پروژه. تجهیزات اینترنت اشیا به مدیران سایت­ های ساختمانی کمک می­کند تا بتوانند هزینه­های روزانه را پیگیری کنند و با رصد منابع و دارایی­ها، میزان کارآمدی منابع ساخت را کنترل کنند. اینترنت اشیا با اطمینان از تحویل به موقع تجهیزات جدید و دیگر منابع، هزینه های پروژه را کاهش می­ دهد – به این ترتیب، کل تیم از زمان خود به طور کارآمد استفاده می­ کند و مدیران پروژه ­ها نیازی به تمدید قرارداد کارگران قبل از اتمام پروژه ندارند.
  • ارتقا ایمنی کارگران. اینترنت اشیا با استفاده از پوشیدنی­ های متصل به یکدیگر، نظارت بر محیط کار، اطمینان از عدم مواجهه کارگران با مواد خطرناک، پایش وضعیت جسمی کارگران با استفاده از ضربان قلب، دمای بدن و سایر حسگرها، راهنمای شما خواهد بود.
  • سرویس و نگه­داری پیش گیرانه. در ساخت و ساز، فن­آوری­ های نگه­داری پیش­گیرانه برای پیگیری وضعیت تجهیزات سنگین – آسانسورها، بیل­ های مکانیکی و سایر تجهیزات به کار گرفته می­شوند. صاحب کاران می­توانند با اتصال انواع سنسور به دستگاه­ ها برای رصد مصرف سوخت یا دمای ترمز، مشکلات عملکردی را در مراحل اولیه شناسایی کرده و تجهیزات را قبل از خراب شدن و تعلیق پروژه تعمیر کنند.
  • بهبود کارایی مدیریت پسماند. اندازه ­گیری سطح زباله­ های انباشته شده با استفاده از یک دستگاه مجهز به حسگر به مدیران ساختمانی این امکان را می ­دهد تا برنامه های منعطف برای دفع زباله تهیه کنند. به این ترتیب، مدیران می­ توانند اطمینان حاصل کنند که در هنگام پر نبودن محل ذخیره زباله، سراغ افراد متخصص دفع زباله نمی ­روند – به کارگیری چنین روش دقیقی برای کنترل دفع زباله، در عین کاهش هزینه ­ها، اثربخشی فرآیند مدیریت و دفع پسماند­ها را افزایش می ­دهد. اطمینان از عدم باقی ماندن زباله در محل، یافتن دلیل انباشت زباله­ها و بهینه سازی مسیرهای دسترسی به محل­ دفع زباله برای کاهش هزینه ­های سوخت مواردی است که IoT آن­ها را محقق می ­کند. اجرای این موارد باعث کاهش هزینه­ های عملیاتی و همچنین حجم زباله­ های تولید شده در کارهای ساختمانی می شود.
  • تسهیل مدیریت پروژه. توانایی جمع آوری اطلاعات مربوط به کارگران، تجهیزات، محیط و سایر انواع داده­ ها به مدیر پروژه در تصمیم گیری کمک می­کند. اینترنت اشیا به آموزش نیروی کار نیز کمک می­کند تا مطمئن شویم که همه کارگران می­توانند به تنهایی و بدون ارتباط با مدیر پروژه پاسخ تمام سوالات را پیدا کنند. استفاده از یک پلت فرم اینترنت اشیا برای یافتن الگوهای مربوط به بهره ­وری کار انجام شده، خطرات و تهدیدها یا هزینه های پروژه، دقت تخمین­ ها را بهبود می­ بخشد و زمینه را برای ایجاد استراتژی­ های واقع گرایانه فراهم می ­کند.

معرفی تعدادی محصول های IOT تجاری سازی شده در صنعت ساخت و ساز

۱- کنترل خودکار ماشین ­ها (Machine Control)

مناطقی در سایت­های ساختمانی وجود دارند که نیاز به عملیات­ های سنگین با استفاده از ماشین­ های سنگین دارند، کنترل این ماشین­های سنگین به عهده اپراتورهای انسانی است. این فرآیند را می­توان از طریق سیستم کنترل خودکار ماشین مجهز به اینترنت اشیا ساده ­تر کرد. اینترنت اشیا می­ تواند ماشین آلات ساختمانی را موثرتر و خودران­ تر کند. حسگرهای اینترنت اشیا می­توانند این ماشین­ ها را با دقت بیشتر و حداقل دخالت انسانی هدایت کنند. در واقع کنترل خودکار ماشین آلات صنعتی معادل اتومبیل­ های شخصی خودکار در صنعت هستند. این سیستم­های اینترنت اشیا همچنین می­ توانند به طور مداوم اپراتورها را از سلامت تجهیزات مربوط به ماشین­ آلات با خبر کنند تا از خرابی و مشکلات غیرمنتظره پیشگیری شود. به این ترتیب، فرآیندهای ساخت و ساز را می­ توان در زمان کوتاه تر و بدون تاثیر بر کیفیت ساختمان به پایان رساند و بهره وری را افزایش داد.

نحوه عملکرد: با کمک تکنولوژی­های اندازه گیری به مانند LIDAR و GNSS، می­توان کنترل خودکار ماشین ­آلات ساخت و ساز که تحت عنوان ساخت و ساز با هدایت ماشین نیز شناخته می­شوند، همچنین تجهیزات سنگین را با دقت بسیار زیادی انجام داد. با کمک این تجهیزات می­توان مناطق بزرگ را کاملاً تسطیح کرد یا عملیات­ های روسازی، حفاری یا انباشت را روی آن پیاده سازی نمود.

چه کسی از آن استفاده می­کند: در حال حاضر ساخت و سازهای سنگین عمرانی به مانند معادن احتمالاً بزرگترین کاربرد فنآوری کنترل خودکار ماشین ­آلات ساخت و ساز هستند، اما با پیشرفت هر چه بیشتر این فنآوری، موارد استفاده آن در پروژه های کوچکتر نیز بیشتر خواهد شد.

شرکت­های فعال در این حوزه: گروه صنعتی کوماتسو (Komatsu) یک برند تجاری معتمد در این حوزه است که بالای ۶۰ سال سابقه فعالیت دارد و همیشه در نوآوری­ های مربوط به ماشین آلات سنگین پیشگام بوده است. در سال های اخیر، این شرکت ژاپنی با بهره گرفتن از مختصصین طراحی خودکار ماشین ها توانسته است، گام بزرگی را در بدست آوردن سهم بازارهای ماشین آلات سنگین هوشمند بردارد. در کنار این گروه صنعتی، گروه صنعتی بزرگ هیوندای نیز یکی از شرکت­ های فعال در این زمینه می ­باشد. گروه صنعتی هیوندای در کنار تجربه ی طولانی خود در حوزه تولید اتومبیل ­های شخصی و سبک، در زمینه­ ی ساخت ماشین ­آلات سنگین با کیفیت بالا نیز در بازارهای جهانی حضوری فعال دارد. در سبد محصولات هر یک از این شرکت­ها، طیف وسیعی از ماشین آلات ساخت و ساز تمام خودکار و نیمه خودکار مبتنی بر اینترنت اشیا مشاهده می شود.

Komatsu

۲- نظارت بر سایت (Site Monitoring)

نظارت بر سایت به استفاده از مجموعه ­ای از حسگرها برای ثبت شرایط سایت ساختمانی به طور پیوسته و بدون وقفه اشاره دارد. با کارگذاشتن طیف وسیعی از این حسگرها – حسگر سر و صدا، لرزش، حرکت و سایر موارد – می­توان سایت­های ساخت و ساز راکاملاً به IoT تجهیز کرد. پس از قرار گرفتن این حسگر­ها در جای خود، مدیران سایت­های ساختمانی می­توانند با نظارت مستمر بر سایت­های خود از نظر ایمنی و انطباق فعالیت­ها با برنامه­ های ساخت، از آسیب­ های ناشی از بالایای طبیعی و حوادث ناگوار ساخت و ساز جلوگیری کنند و یا آن را به حداقل برسانند و به طور کلی به رویدادهای پیش­ بینی نشده به سرعت در محل پاسخ دهند. علاوه ­بر جنبه ­ی ایمنی، نظارت بر عملکرد و بازدهی کارگران، نظارت بر کارکرد تجهیزات و نظارت بر میزان مصرفی مصالح ساختمانی نیز به صورت در لحظه (real time) در اختیار پیمانکاران و مدیران پروژه­ه ای ساخت و ساز قرار خواهد گرفت.

نحوه عملکرد: برای استفاده از قابلیت نظارت بر سایت در IoT، پیمانکاران باید حسگرها را خریداری کرده و در سایت خود قرار دهند. اضافه بر این نیاز به یک پلتفرم مخابراتی جهت ارسال اطلاعات از حسگرها به مرکز پردازش داده می ­باشد که این مرکز معمولاً توسط مدیران پروژه­ ها کنترل می­ شوند. نحوه­ی عملکرد این سیستم بدین گونه است که هنگامی که حسگرها در محل قرار گرفتند، به طور مداوم داده­های مربوط به هر یک از شرایط سایت که اندازه گیری آن مد نظر است را جمع آوری و به صورت یک رشته داده در لحظه به مرکز گزارش می­شود. در مرکز به کمک اپراتور تجزیه و تحلیل داده­های ارسالی صورت گرفته و اطلاعات خروجی مورد نظر توسط یک نرم ­افزار طراحی شده در اختیار کاربران (مدیران ارشد سایت) قرار داده می­شود. پیشرفته ترین پیمانکاران عمومی از خروجی­ های این نوع نرم افزارها برای بررسی وضعیت دقیق پروژه ­ها استفاده می­ کنند. در واقع با کمک خروجی­ های این نوع نرم افزارها، پیمانکاران به طور دقیق از مواد استفاده شده، درصد تکمیل پروژه، مناطق عقب مانده از برنامه، علت تأخیرها و شرایط سایت خود آگاه خواهند شد. نه تنها این اطلاعات در ۲۴ ساعت شبانه روز و در هر لحظه در دسترس خواهند بود، بلکه نرم افزار به طور فعال و بدون دخالت انسان اقدام به حل مشکلات خواهد کرد.

چه کسی از آن استفاده می­ کند: حسگرهای نظارت بر سایت در درجه اول برای نظارت بر فضا­های سرپوشیده و محصور در ساخت و ساز­های عمودی (ساخت و ساز­های عمودی پروژه هایی هستند که به صورت عمودی ساخته می شوند و بلندتر از وسعت آنها هستند) استفاده می شوند، اگرچه استفاده از حسگرهای بتنی در ساخت و ساز­های افقی نیز بسیاز رایج است.

شرکت­های فعال در این حوزه: شزکت نکنولوژی Pillar، یکی از مبدعین در این زمینه می­ باشد. شرکت Pillar حسگرهای هوشمندی را تولید می­کند که دما، رطوبت ، فشار، گرد و غبار، VOC­ها (آلاینده فرار آلی در هوا) و سر و صدا را اندازه گیری می­کنند. این داده­ها از طریق یکی از انواع پلتفرم­های LPWAN به مرکز داده ارسال و با کمک سیستم­ های کامپیوتری، داده­ها پردازش می­شوند. بیشتر حسگرها تنها یک متغیر را اندازه می­گیرند. اما شرکت Pillar یک راه حل واحد برای نظارت بر عوامل مختلف سایت پیشنهاد می ­کند.

Pillar Technologies

۳- مدیریت ناوگان (Fleet Management)

شرایط جوی غیر منتظره و شرایط بد جاده از مهمترین مشکلات مدیران ناوگان است. مدیران پروژه و سرپرستان سایت­های ساختمانی می­ توانند وضعیت مصالح در حال جا­به­جایی را ردیابی کنند که به آن­ها در برنامه ­ریزی و هماهنگی موثرتر عملیات­ ها در محل کمک می ­کند. دستگاه­ های اینترنت اشیا می­توانند دقیقاً مکان و سرعت حرکت وسایل نقلیه را نشان دهند. داشتن اطلاعات دقیق از سرعت و موقعیت مکانی می ­تواند به پیشگیری از تأخیر­های احتمالی کمک کند و هرگونه تغییر در برنامه را می ­توان با استفاده از داده ­های اینترنت اشیا به مشتری اعلام کرد. از راهکارهای مدیریت ناوگان اینترنت اشیا می­توان برای بهینه سازی مسیرهای ترانزیت و سرویس و نگهداری وسایل نقلیه نیز استفاده کرد. با ردیابی خودکار وسایل نقلیه و تجهیزات، مدیریت ناوگان می­تواند بهره ­وری را به میزان قابل توجهی بهبود بخشد. مدیریت حتی یک ناوگان کوچک از ماشین آلات کار طاقت فرسایی است که نیاز به توجه شدید به جزئیات دارد. هرچه بیشتر بتوان این فعالیت را خودکار کرد، احتمال خطا کمتر خواهد بود و به راحتی می توان تلفات را شناسایی کرد. این فناوری همچنین با نظارت بر رانندگی اپراتورهای شما، ایمنی را افزایش می ­دهد.

نحوه عملکرد: مدیریت ناوگان با دریافت خودکار گزارش عوامل مختلف از جمله مکان، سرعت، مصرف سوخت و نیاز به تعمیر، برای هر دستگاه و ذخیره آن در پایگاه داده مرکزی، پایش تجهیزات را ساده می ­سازد. برای پیاده­ سازی مدیریت ناوگان از اتوماسیون ­هایی که مبتنی بر سیستم­ های ناوبری همچون GPS هستند، بهره برده می­ شود.

چه کسی از آن استفاده می کند: این فناوری احتمالاً یکی از راه حل­های اینترنت اشیا است که به طور گسترده ­تری مورد استفاده قرار گرفته است، تقریبا در اکثر فعالیت­هایی که با تجهیزات سنگین انجام می­ شود به نوعی از این فناوری استفاده می­ شود.

شرکت­های فعال در این حوزه: EqipmentShare یکی از شرکت های معتبر در زمینه ی ارائه راه کارهای خلاقانه در صنعت ساخت و ساز است. ES Track، یکی از محصولات این شرکت در  زمینه ردیابی ناوبری می ­باشد. ES Track یک راه حل مختصر برای مدیریت ناوبری ارائه می­ دهد، که در آن تمام تجهیزات و ماشین ­آلات سنگین را می ­توان در یک داشبورد ردیابی کرد. ES Track در واقع یک راه حل فناورانه است که توسط پیمانکاران عمومی ساخته شده است. آنها مشکلات مربوط به مدیریت طیف گسترده­ ای از تجهیزات را می ­دانند و با توجه به تجربه خود راه حل منحصر به فردی را ارائه می­ دهند.

Screen Shot 2017-01-23 at 3.01.20 PM

۴- پوشیدنی ­ها (Wearables)

فناوری­های پوشیدنی به دلیل مزایای متنوعی که دارند به طور فزاینده­ای در صنعت ساخت و ساز مورد استفاده قرار می ­گیرند، بزرگترین دستاورد این تکنولوژی ردیابی نیروی کار و ایمنی است. پوشیدنی ­ها در سایت­های ساختمانی تعداد کارگران مشفول به کار را به طور خودکار محاسبه می­ کنند و محل کار هر یک را نشان می­ دهند، خطرات را شناسایی و هشدارهای ایمنی را به مسئولین ارسال می ­کنند. ساخت و ساز در درجه اول یک حوزه کارگر محور است و مساله سلامت کارگران برای مدیران از اهمیت بالایی برخوردار است. با کمک ردیاب­های فعالیت، ناظران و مدیران ساختمان می­توانند موقعیت کارگران و خطرات احتمالی را کنترل کنند. از طرفی با کمک این فناوری، نظارت بر سایت­ها از راه دور امکان­پذیر خواهد بود. مهندسان ناظر و مدیران ارشد پروژه ­های ساختمانی می­ توانند با کمک این فناوری بسیاری از رفت و آمدها جهت نظارت بر سایت­ها را کاهش دهند. با ترکیب سایر فناوری ها مانند هوش مصنوعی (AI) با اینترنت اشیا، اقدامات ایمنی و نظارتی را می­توان حتی بیشتر نیز تقویت کرد، در نتیجه از ایمنی و سلامت کارگران و عملکرد مطابق با دستورات آنها نیز اطمینان حاصل شود. برای جمع­ بندی باید یادآوری کرد که استفاده از فناوری­ های پوشیدنی مزایای متنوعی به همراه دارد، اما صرفاً از دیدگاه اینترنت اشیا بزرگترین مزایای آن ردیابی نیروی کار و تامین ایمنی است. پوشیدنی­ ها می­ توانند امکان سرشماری خودکار را برای شما فراهم کنند، به شما نشان دهند که چه کسی در چه مکانی کار می ­کند، خطرات را شناسایی کنند و در هر لحظه هشدارهای ایمنی را به سرتاسر سایت ارسال کنند.

نحوه عملکرد: همانطور که از نام آن پیداست، فناوری پوشیدنی وسیله­ ای است که فرد آن را می پوشد. این­ فناوری شامل ساعت های هوشمند، عینک های AR، کلاه ایمنی هوشمند و مجموعه­ای از نوآوری های دیگر است. این دستگاه ­ها داده­ های شخصی را کنترل کرده و در بستر ارتباطات بی ­سیم (WiFi) آن­ها را به کاربران گزارش می ­کنند.

چه کسی از آن استفاده می کند: بسیاری از کارگران از این فناوری­های پوشیدنی به عنوان یک پوشیدنی شخصی در محل کار استفاده می­ کنند. علاوه بر این، بسیاری از شرکت های پیشرو در فناوری، برای دستیابی به واقعیت افزوده (AR) و ایمنی، از پوشیدنی­ ها بهره می برند.

شرکت­های فعال در این حوزه: گروه فناوری Triaxtec یکی از فعالان این حوزه می­ باشد که با بهره ­گیری از شبکه های ابری گسترده، دستگاه­ های پوشیدنی IoT متنوعی برای شرکت­های مختلف فعال در ساخت و ساز فراهم می ­کند. یکی از دستگاه­ های پرکاربرد و عملیاتی این گروه فناوری، محصول Spot-R است. Spot-R یک دستگاه پوشیدنی کوچک است که برای نظارت بر ایمنی کارکنان از طریق یک راه حل اختصاصی شبکه مش طراحی شده است. Spot-R راه حلی با امکان پیاده سازی آسان است که به میزان قابل توجهی ایمنی را افزایش می­دهد. نیازی به آموزش کارمندان ندارد و با دستورالعمل ساده “آن را بپوشید و به یاد داشته باشید که در صورت مشاهده خطر ایمنی، دکمه را فشار دهید” قابل راهبری است.

آینده اینترنت اشیا در صنعت ساخت و ساز

به لطف اینترنت اشیا، سایت­های ساختمانی در آینده هرگز با عدم قطعیت مواجه نخواهد شد. هنگامی که وضعیت هر ابزار، ماشین، ماده، دستگاه و هر شخص به طور خودکار به یک هاب مرکزی گزارش می­ شود، شما به بینشی بی سابقه از وضعیت ساخت و ساز خود دست خواهید یافت. هنگامی که همه دستگاه ­ها و حسگرهای موجود در یک سایت بتوانند به صورت خودکار با یکدیگر ارتباط برقرار کنند، در بستر یک نرم افزار مناسب طراحی شده می­توان به هدایت افراد، ماشین آلات و مواد برای پیشگیری از مشکلات ناشی از تأخیر در تحویل کالا، خراب شدن تجهیزات و خطاهای انسانی پرداخت. شاید در حال حاضر تعدادی کمی از شرکت ­های بزرگ صنعتی ساخت و ساز به مانند از دستگاه­های  IoT به منظور بهره ­وری بیشتر مجموعه­ی خود بهره می برند، اما این فناوری به سرعت در حال پیشرفت است. طی ۳-۵ سال آینده، شرکت­های  بیشتری در صنعت ساخت و ساز در راه تحقق این آینده حرکت خواهند کرد. شرکت­ هایی که در این مسیر قدم برمی دارند، پیشرفت­ های قابل توجهی در بهره­وری، کارایی و هزینه­ها خواهند دید که باعث می ­شود فرسخ ­ها از شرکت­ هایی که این فنآوری را به کار نگرفتند، پیشی گیرند.

منبع:

[۱] https://unearthlabs.com/blog/construction-tech/iot-in-construction

[۲] https://www.digiteum.com/iot-construction-industry

[۳]  https://medium.com

این مطلب را به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در print
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram