health-surveillance-tracking

چگونه بلاکچین و اینترنت اشیاء به ترابری واکسن های ویروس کرونا کمک می کنند؟

در ۴ دقیقه این متن را بخوانید

همانطور که همه گیری جهانی، جهان را متوقف کرد، کل بشریت به صنعت داروسازی برای یافتن راه حل موثر در برابر ویروس متوسل شدند. خوشبختانه تولید واکسن COVID-19 برای دانشمندان  بیش از یک سال طول نکشید. اکنون که واکسن برای استفاده تأیید شده است، مشکلات در توزیع، انتقال و ذخیره سازی نمایان شده است.

IoT و پلتفرم های توسعه یافته بر پایه ی بلاکچین می توانند راه حل هایی برای سهولت چالش های پیش آمده پیشنهاد دهند – که این ممکن است روش ذخیره و حمل واکسن های شرکت های دارویی را برای همیشه تغییر دهد. طبق اعلام CEIV در تدارکات دارویی انجمن بین المللی حمل و نقل هوایی، تقریباً ۲۰٪ از محصولات دارویی در حین حمل و نقل خراب می شوند.

این میزان تخریب می تواند در این شرایط سخت بسیار ویرانگر باشد. با کمک راه حل های مبتنی بر بلاکچین و حسگرهای اینترنت اشیا برای مدیریت زنجیره تامین از طریق یک پایگاه داده امن و مدیریت شده، ردیابی داروها و مانیتورینگ در لحظه، می توان به راحتی توزیع واکسن موفق در کل جهان را تضمین کرد.

بلاکچین و اینترنت اشیا قابلیت اطمینان زیادی در قابلیت های زنجیره تأمین دارند که حتی در گذشته نه چندان دور قابل تصور بودند! در طول بیماری همه گیر COVID-19، عمده زنجیره های تأمین کننده جهان نه تنها برای کالاهای اساسی مانند مایع های تمیزکننده (صابون) و دستمال های توالت بلکه برای ونتیلاتورهای (دستگاه های تنفس مصنوعی) نجات دهنده و کیت های PPE در کلینیک ها و بیمارستان ها نیز از کار افتادند. با بهره مندی از فناوری Blockchain و IoT، شما به راحتی می توایند اطلاعات دفاتر توزیع شده را همراه با سوابق در دسترس آنها را برای ردیابی هر کالای پزشکی-بهداشتی را در یک زنجیره تأمین دریافت کنید. نبه طور کلی مزایای بکارگیری اینترنت اشیاء-بلاکچین را می توان به صورت زیر بیان کرد:

  • یک مقاله تحقیقاتی منتشر شده توسط Journal of Medical Systems نشان داد که چگونه بلاکچین می تواند در حوادث همه گیر مانند COVID-19 به افراد کمک کند. این مقاله در مورد چگونگی کمک بلاکچین به سهولت در تشخیص ، کمک های شفاف مالی، جلوگیری از انتشار اطلاعات نادرست و حذف فرایند چاپ و تحویل نامه ها بحث می کند.
  • یک ژورنال دیگر که توسط انتشارات JMIR Advancing Digital Health & Open Science منتشر شده است، چگونگی کمک بلاکچین به بحران اعتماد را با ارائه راه حلی برای مشکلات اعتماد مربوط به داده ها با شبکه توزیع و امنیت مبتنی بر رمزنگاری را شرح می دهد. این مجله همچنین پیشنهادهایی می دهد که در آن با استفاده از  برنامه های مبتنی بر بلاکچین و اینترنت اشیاء می توان ردیابی لوازم پزشکی را کارآمدتر کرد.
  • ژورنال IoT در انتشارات IEEE Xplore در سلسله مقاله هایی به بررسی نقش بلاکچین در حل چالش های کلی ناشی از همه گیر COVID-19 پرداخته است. همچنین در این مقالات تشریح می شود که چگونه اینترنت اشیاء مبتنی بر بلاکچین به عنوان یک تکنولوژی کلیدی و مهم در زمینه بحران، می تواند از توانایی بالقوه خود  استفاده کند. این ژورنال کارکردها بلاکچین را برای مدیریت زنجیره تامین و نظارت خودکار شرح می دهد.

همه می دانند که واکسن ها برای استفاده تأیید شده اند، اما بار عمده هنوز بر عهده صنعت لجستیک (تدارکات) است. آنها کسانی هستند که وظیفه ی نگهداری، حمل و نقل و از همه مهمتر نگهداری آن در دمای خنک را دارند. برای پزشکان کلینیک ها، اشخاص مشغول در بخش لجستیک و محققان در زنجیره تأمین مهم است که بدانند چگونه می توانند از IoT و Blockchain برای کمک به حمل و نقل استفاده کنند.

استفاده از پهپادهای دلیوری برای ارسال واکسن های ویروس کرونا به مراکز درمانی

بزرگترین چالش در حمل واکسن COVID-19 چیست؟
از بین همه تلاش ها، دو واکسن موفق ویروس کرونا – فایزر (Pfizer) و مدرنا (Moderna) – لازم است که در هنگام نگهداری و حمل و نقل در دمای زیر صفر ذخیره شوند. اگر مدت طولانی در خارج از محدوده دمای امن باقی بمانند، دوزها دیگر موثر نخواهند بود. علاوه بر این، فایزر باید طی چند هفته پس از اولین دوز تجویز شود. در صورت نیاز بیمار به انتظار بیشتر، این فرآیند باید دوباره شروع شود. در جلسه رسمی Pfizer، مقامات امنیتی از سوء استفاده از بحران توسط شیادان با دوزهای تقلبی قدیمی ابراز نگرانی کردند. با این اوصاف ، حتی زنجیره های تأمین نیاز به اثبات واقعی بودن واکسن ها قبل از تحویل آنها به ارائه دهندگان خدمات بهداشتی می باشند.

غلبه بر چالش های زنجیره تامین با بلاکچین

با پیچیدگی چند وجهی در زنجیره های تأمین، ممکن است برای یک شرکت یافتن واکسن های خراب مشکل باشد. با این حال ، با یک سیستم تحویل قابل اعتماد ، شفاف و قابل تکرار با استفاده از بهترین پلتفرم های توسعه یافته با بلاکچین، می توان روند کار را بسیار آسان تر کرد. موارد عملی پیاده شده شامل استفاده از بلاکچین برای اطمینان از داده های مهم جمع آوری شده از سنسورهای اینترنت اشیا برای کنترل دما است.

تحقق تقاضاهای دما با استفاده از فناوری اینترنت اشیا

تدارکات واکسن همیشه چالش بزرگی برای صنعت داروسازی بوده است، چالشی که حتی قبل از وجود ویروس کرونا نیزوجود داشت. تقریباً ۹۰٪ واکسن های موجود برای جلوگیری از خراب شدن باید در دمای سرد نگهداری شوند. سنسورهای اینترنت اشیا به دلیل توانایی رهگیری و جمع آوری داده های محیط حمل و نقل مانند رطوبت، دما و لرزش، قطعاً یک راه حل مناسب برای این مشکل هستند.

منبع:

www.iotbusinessnews.com

این مطلب را به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در print
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram