1052x591_cmsv2_33569ab1-d0a5-5ea7-a8df-7f9ff82cbc07-4846712

پروژه پایش و اعلام زودهنگام حریق در جنگل‌ گلستان

در ۳ دقیقه این متن را بخوانید

در سال های اخیر، هر از گاهی با تیترهای خبری ” هفته گذشته ۵۳ آتش سوزی در جنگل های گلستان رخ داد” ، “تلاش برای خاموش کردن آتش در جنگل هیرکانی گلستان ادامه دارد“، “آتش بار دیگر در جنگل های اندیکا زبانه کشید” در گوشه و کنار کشور رو به رو شده ایم. آتش سوزی جنگلها یکی از داستان های تراژدی طبیعت است، که علاوه بر اینکه اکوسیستم اطراف ما را به شدت تحت تاثیر قرار می دهد، طبیعت را نیز در مسیر غیرقابل بازگشت قرار می دهد. فقط در ۵ ماه نخست امسال بیش از ۸۰۰ مورد حریق در جنگل ها و مراتع در کشور گزارش شده است.

پس از سال ها بی توجهی به ایجاد زیرساخت ها جهت جلوگیری و یا مهار آتش سوزی در جنگل، خوشبختانه این بار مسئولین پیش قدم شده اند و با یک شرکت در حوزه ی IoT، جهت پایش و اعلام زود هنگام حریق در جنگل های گلستان قرارداد همکاری بسته اند. شرکت اتصال صنعت میانه (ESM) به عنوان مجری این طرح، قصد دارد بر پایه یک شبکه منسجم IoT، به پایش مداوم جنگل های گلستان بپردازد. با یک بررسی اجمالی در سازمان های جنگل داری و محافظت از محیط زیست در جهان، به راحتی می توان به نقش شرکت های IoT در حفاظت از محیط زیست پی برد. شرکت Dryad یک از این شرکت های نوپای اروپایی است که در برلین-براندنبورگ مستقر است و در حوزه ی محیط زیستی IoT سرویس می دهد. در واقع مأموریت این شرکت  توسعه شبکه گسترده اینترنت اشیا است که می تواند تأثیر مخرب آتش سوزی بر محیط زیست ، حیات وحش و جوامع را برطرف کند.

Dryad توسط بنیانگذار، مدیرعامل و کارآفرین کارستن برینچولته اداره می شود، که سابقه ای طولانی در کارآفرینی با رشد بالای تجاری دارد. ایده ایجاد یک شبکه اینترنت اشیا بی سیم برای اتصال دنیای حیات وحش توسط برنچولته و مارکو بونیگ یکی دیگر از بنیانگذاران Dryad، پس از حادثه ی آتش سوزی های ویرانگر جنگل های آمازون که در سال ۲۰۱۹ رخ داد ، بوجود آمد. در آن سال ، آتش سوزی در جنگل ها ۷.۸ میلیارد تن گاز CO2 تولید کرد – تقریباً ۲۰٪ از انتشار سالانه جهانی از سوختن سوخت های فسیلی – در حالی که یکی از مهمترین منابع پاکسازی طبیعت از کربن در کره زمین را نابود کرد. این در حالی است که آتش سوزی ها هر ساله جابجایی دهها هزار نفر ، ۵ میلیارد دلار هزینه ای اطفای حریق و بیش از ۱۰۰ میلیارد دلار خسارت اقتصادی در سطح جهان را به همراه دارد.

بررسی اولیه از عملکرد این شرکت نشان می دهد که تمرکز اولیه Dryad طراحی یک سیستم برای شناسایی زود هنگام آتش سوزی ها میباشد. این تیم در ماه مه سال ۲۰۲۰ با موفقیت حداقل یک محصول IoT بهینه را در یک جنگل در آلمان آزمایش کرد و از آن زمان تا کنون ۱۰ درخواست رسمی از صاحبان جنگل در آلمان و آفریقا جهت پیاده سازی سیستم مذکور در جنگلهایشان دریافت کرده است. نتایج یک بررسی نشان می دهد که راه حل IoT بکار گرفته شده در مقیاس بزرگ Dryad با استفاده از شبکه ای IoT برای تشخیص زودرس آتش سوزی در کمتر از ۶۰ دقیقه حتی در مناطق دور افتاده ، واکنش سریع تری نسبت به سیستم های موجود ایجاد می کند.

با توجه به بافت کویری کشورمان و قرار داشتن کشور در کمربند خشکسالی، محافظت از محیط های جنگلی و مراتع باید یکی از اولویت های برنامه ریزی در کشور باشد. حفظ حیات وحش بکر، جلوگیری از سیل های پرحجم و کاهش آلودگی محیط شهری از جمله کارکردهای حفظ محیط های جنگلی از آسیب می باشد، که عدم تحققق هر یک از این کارکردها، خسارات مالی وجانی زیادی را متوجه کشور خواهد کرد. استفاده از ساختارهای IoT و گسترش آن در حوزه ی حفظ محیط زیست، راهی است که بیشتر کشورهای پیشرفته در این حوزه آن را به طور جدی دنبال کرده اند. با توجه به ظرفیت های علمی و توان عملیاتی موجود در کشور می توان این امیدواری را داشت که با بهره گیری از این ظرفیت ها، دیگر شاهد تیترهای خبری ناراحت کننده و تاسف بار بالا نباشیم.

منبع:

www.irna.ir

www.computerweekly.com

این مطلب را به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در print
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram