MzU4Njc3OA

استفاده از داده های ماهواره ای و هوش مصنوعی برای تحلیل اثرگذاری ویروس کرونا بر اقتصاد چین

در ۲ دقیقه این متن را بخوانید

پژوهشگران فعال در تیم مونشات هوش مصنوعی وی‌بانک، سیستم یادگیری عمیقی را اتخاذ کردند که به منظور شناسایی تاسیسات پنل خورشیدی در تصویربرداری ماهواره‌ای توسعه پیدا کرده و آن را جهت ردیابی بهبود اقتصاد چین از زمان شیوع ویروس کرونا پیشنهاد دادند.

هایشان وو، معاون مدیر دپارتمان هوش مصنوعی وی‌باک می‌گوید تا جاییکه پژوهشگران می‌دانند، این اولین باری است که داده‌ی حجیم و هوش مصنوعی به منظور سنجش تاثیر ویروس کرونا روی اقتصاد چین مورد استفاده قرار می‌گیرد. وی‌باک کمپانی بانکداری خصوصی آنلاین چینی است که توسط تِنسنت تاسیس شده است.

این تیم برای تحلیل تصاویر مرئی، فروسرخ نزدیک و موج کوتاهِ ماهواره‌های مختلف از جمله باندهای فروسرخ ماهواره‌ی سِنتینِل-۲ از شبکه‌های عصبی خود استفاده کرد. این امر به سیستم اجازه داد تا به دنبال نشانگرهای تولید واقعی فولاد داخل یک کارخانه باشند. در روزهای اول شیوع، این تحلیل نشان داد که تولید فولاد به ۲۹% ظرفیت کاهش پیدا کرده است. اما تا روز نهم فوریه، تا ۷۶% افزایش یافت.

سپس پژوهشگران دیگر انواع تولید و فعالیت‌های تجاری را با استفاده از هوش مصنوعی بررسی کردند. یکی از روش‌ها شمارش ساده‌ی خودروها در پارکینگ‌ شرکت‌های بزرگ بود. بر اساس آن تحلیل به ظاهر تا دهم فوریه تولید خودروی تسلا در شانگهای به طور کامل به میزان اولیه‌ی خود بازگشت، درحالیکه اماکن توریستی مانند دیزنی لند شانگهای همچنان بسته است.

در سال ۲۰۱۹ و ۲۰۲۰ پژوهشگران از داده‌های ماهواره‌ها گذشتند و روزانه از میلیون‌ها کاربر موبایل به صورت ناشناس داده‌های جی‌پی‌اس را دریافت می‌کند و با استفاده از هوش مصنوعی تعیین می‌کند کدامیک از کاربران به محل کار می‌روند. سپس این نرم افزار تعداد این افراد را در هر شهر شمرده و آن را با تعداد افراد در همان روز در سال ۲۰۱۹ مقایسه می‌کنند، این محاسبه از روز سال نو در چین آغاز شده است. در هر دو مورد چین در روز سال نو شاهد کاهش زیادی در تعداد این افراد بود، اما بر خلاف سال ۲۰۱۹ تعداد افرادی که بعد از تعطیلات به سر کار خود بازگشتند مانند قبل تعطیلات نبود. شرایط به آرامی رو به بهبود است و بنا بر محاسبات پژوهشگران وی‌بانک، تا دهم مارس ۲۰۲۰، تقریبا ۷۵% نیروی کار به سرکار خود باز می‌گردند.

همچنین پژوهشگران معتقدند بر اساس محاسبات بیشتر کارگران چینی، به جز ووهان، تا پایان ماه مارس به سرکار باز می‌گردند. مطالعات آن‌ها نشان داد رشد اقتصادی در یک چهارم اول سال ۳۶% کاهش می‌یابد.

در آخر، این تیم برای بررسی سرویس‌هایی مانند توییتر و دیگر پلتفرم‌های رسانه‌ی اجتماعی‌ از تکنولوژی پردازش زبان طبیعی استفاده کرد و منشن‌های کمپانی‌هایی که خدمات آنلاین، بازی و سرگرمی، مباحث آموزشی، ویدیوهای جاری، شبکه‌های اجتماعی، تجارت الکترونیک و خدمات پستی را ارائه می‌دهند را مطالعه کردند. بر اساس این تحلیل، ارتباط از راه دور برای کار در حال رشد زیادی است و از اولین روز سال ۲۰۲۰ تا امروز ۵۳۷% افزایش داشته است. افزایش در حوزه‌های مختلف به این صورت است: آموزش آنلاین تا ۱۶۹%% بازی و سرگرمی تا ۱۲۴%، ویدیوهای جاری تا ۵۵% و شبکه‌های اجتماعی تا ۴۷%. در این بین، تجارت الکترونیک تغییری نداشته و خدمات پستی کمتر از ۱% کاهش پیدا کرده است. تحلیل فعالیت شبکه‌های اجتماعی در چین نیز پیش‌بینی می‌کند که اقتصاد چین تا پایان ماه مارس به حالت طبیعی قبل باز می‌گردد.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در print
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram