MzU4NzI5OQ

برنامه نویسی بدون کد: ظهور توسعه نرم افزار بدون کدنویسی

در ۵ دقیقه این متن را بخوانید

پاور اپ های شرکت مایکروسافت، ویژوال بیلدر شرکت اوراکل و دیگر ابزارها به شما اجازه می دهند که بدون نیاز به کدنویسی، نرم افزار تولید کنید.

کد، ستون فقرات اکثر برنامه ها و اپلیکیشن های نرم افزاری است. هر خط کد به عنوان یک دستورالعمل عمل می کند (یک مکانیزم منطقی، گام به گام برای رایانه ها، سرورها و سایر دستگاه ها برای انجام یک عمل). برای ایجاد این دستورالعمل‌ها، باید بدانید که چگونه کدها را بنویسید. کدنویسی مهارتی ارزشمند است که گاهی برای آن باید وقت زیادی بگذارید.

اما تا به حال فکر کرده اید چه می شد اگر بدون نوشتن یک خط کد  می توانستید نرم افزار بسازید؟ به این کار، تولید نرم افزار بدون کد می گویند و روشی است که در حال رشد است. با کمک پلتفرم های تولید نرم افزارِ بدون کد، می‌توان بدون نوشتن کد در پس زمینه، نرم افزارها را توسعه داد.

ولد مگدالین ، بنیانگذار و مدیرعامل شرکت وب فلو، که بستری بدون کد برای ساختن وب سایت فراهم کرده، می‌گوید: برنامه نویسی بدون کد، به افرادی که نمی‌دانند چگونه کد بنویسند، همان نرم افزاری را تحویل می‌دهد که به مهندسان نرم افزار تحویل می دهد. این امکان، توسعه نرم افزار بدون کد است. این توسعه به طور سنتی با کد انجام می شد.

توسعه بدون کد همچنین می تواند نوعی برنامه نویسی بصری تلقی شود. کاربران به جای استفاده از محیط‍‌‍‌های توسعه مبتنی بر کد، عناصر کد را از طریق رابط های کاربر در صفحه نرم افزارها کشیده و رها می کنند. یک نمونه محبوب زبان برنامه نویسی Scratch MIT Media Lab  است که از بلوک های برنامه نویسی گرافیکی برای آموزش کد نویسی به کودکان و بزرگسالان استفاده می کند.

لیسی کسلر، بنیانگذار مدرسه مجازی Visual Dev می گوید: این کار بیشتر شبیه به استفاده از بلوک های ساخت است که دارای منطق هستند. این روش راهی برای توانمند سازی افراد برای ایجاد وب است بدون اینکه یاد بگیرند چگونه کد نویسی کنند.

برنامه نویسی بدون کد یک پیشرفت طبیعی در حوزه توسعه نرم افزار است. آنچه به عنوان برنامه نویسی سطح پایین با استفاده از زبان اسمبلی شروع شد (که برنامه نویسان می‌توانستند به دستورالعمل های کد ماشین دسترسی پیدا کنند) به جاوا، پایتون، سی، جاوا اسکریپ و سایر زبانهای برنامه نویسی امروز تبدیل شده است. این تحول شامل اضافه کردن لایه‌هایی از انتزاع برای پنهان کردن پیچیدگی های موجود در پشت کد ماشین است و برنامه نویسی را برای توسعه دهندگان نرم افزار آسان‌تر می‌کند.

علیرغم اینکه برنامه نویسی بدون کد، محصول تکامل فناوری است، توسعه بدون کد مفهومی جدید نیست. ابزارهای مهندسی نرم‌افزار به کمک کامپیوتر (CASE) در دهه ۹۰، به نوعی اولین سیستم های برنامه نویسی بدون کد بودند. اما ابزار CASE ، همانطور که از نام آنها پیداست ، تنها به هدف کمک به فعالیت های خاص در چرخه عمر توسعه نرم افزار به وجود آمده اند نه نوشتن کد. مایکروسافت ویژوال بیسیک و ادوبی دریم ویور که هنوز هم کار کردن با آن ها به دانش در مورد کد نیاز دارند- تکرارهای قبلی ابزارهای بدون کد در نظر گرفته می شوند.

امروزه، پتلفرم های مختلفی وجود دارند که امکان توسعه کد بدون کدنویسی را فراهم می کنند. این پتلفرم ها شامل برنامه های Power مایکروسافت و ویژوال بیسیک اوراکل برای ایجاد برنامه های تلفن همراه و وب ، برنامه اکسپرس اوراکل برای توسعه برنامه های تجاری و پلتفرم Salesforce برای برنامه های مدیریت ارتباط با مشتری هستند. حتی گوگل با خرید اخیر شرکت اپ شیت به این نوع توسعه علاقه نشان داده است. شرکت اپ شیت یک بستر بدون کد برای ساختن برنامه های تلفن همراه بود.

این ابزارها و برنامه های کاربردی ساخته شده با آنها، در دنیای فناوری موفقیت بیشتری کسب خواهند کرد. طبق تحقیقات گارتنر ، توسعه برنامه های کم‌کد (که شامل برنامه های بدون کد نیز می شود) تا سال ۲۰۲۴ بیش از ۶۵ درصد فعالیت توسعه برنامه ها را تشکیل می دهد، در حالی که سه چهارم از شرکت های بزرگ حداقل از چهار ابزار توسعه کم کد استفاده می‌کنند.

چه چیزی باعث رشد استفاده از این نرم افزارها می شود؟

ویکتور کوپرز، معاون بازاریابی شرکت بتی بلاک و ارائه دهنده محصولی که امکان توسعه بدون کد را با مولفه هایی موسوم به بلاک فراهم می کند، می گوید: با رایانه های قدرتمندتر، خدمات رایانه ابری در دسترس تر و زبان های برنامه نویسی بهتر، می توانید نرم افزاری را ایجاد کنید که به شما امکان می دهد نرم افزار بسازید.

توسعه بدون کد همچنین راه حلی برای یک مشکل در زمینه عرضه و تقاضا نیز هست: افزایش تقاضا برای تولید نرم افزار بیشتر و تعداد توسعه دهندگان اندک. ماگدالین می گوید: نیاز بیشتری برای ایجاد نرم افزار در بازار وجود دارد و آنچه می توانید با کد ایجاد کنید بسیار ارزشمند است. با این حال ، برنامه نویسی یک مهارت دشوار است و باید بدانیم به راحتی نمی توان به این تقاضا پاسخ داد. ابزارهای تولید نرم افزار بدون کد در حال ظهور هستند زیرا استفاده از آن ها در مقایسه با گرفتن مدرک علوم کامپیوتر یا گذراندن یک بوت کمپ کد نویسی، بسیار ساده تر است.

گذشته از این یادگیری آسان، پتلفرم‌های بدون کد امکان توسعه سریع برنامه هایی را فراهم می کنند که می‌تواند منجر به کاهش هزینه های مشاغل شود. همچنین می‌تواند هرگونه تفاوت دیدگاه بین اشخاص عادی و یک مهندس نرم افزار را در مورد تولید این محصولات از بین ببرد. کسلر می گوید: نرم افزار به منظور دستیابی به یک هدف خاص و حل یک مشکل خاص طراحی می شود. با ابزار توسعه بصری، ما می توانیم بدون واگذاری پروژه به یک توسعه دهنده یا یادگیری نحوه کدنویسی آن، این کار را انجام دهیم. این کار به ما اجازه می دهد تا مشکلات خودمان را حل کنیم.

اما شاید مهمترین مزیت برنامه نویسی بدون کد، دسترسی بیشتر به توسعه نرم افزار باشد. امانوئل استراشنوف، بنیانگذار پلتفرم تولید نرم افزار بدون کد بابل می گوید: ما در حال حرکت به سمت دنیایی هستیم که در آن افراد دارای درک نسبت به کسب وکار یا ارتباط با مشتری، می توانند محصولات نرم افزاری خود را تولید کنند. با توجه به اینکه فناوری بخشی اساسی در زندگی ما است ، افراد بیشتری باید بتوانند آن را ایجاد کنند. توسعه بدون کد، قدرت ایجاد نرم افزار را می گیرد و آن را در بین همه گسترش می‌دهد.

برنامه نویسی بدون کد هنوز به قدر کافی بالغ نشده است و همان دقت و قابلیت های برنامه نویسی با کد را ندارد. از آنجا که سطح انتزاع در این روش بالاتر است، قابلیت‌ها محدودتر می‌شوند. به این دلیل انعطاف پذیری مشابه با کدنویسی را نخواهد داشت.

علاوه بر این، ظهور پلتفرم‌های بدون کد به معنای جایگزینی توسعه دهندگان نرم افزار نیست. ماگدالین می گوید: من یک مهندس نرم افزار با سابقه هستم، بنابراین قبلاً همین ترس را داشتم. خودکار شدن کدنویسی به این معنی نیست که کل مهارت برنامه نویسی از بین رفته است. در واقع، حتی ممکن است اکنون ارزش بیشتری هم داشته باشد. هر کسب و کار چیزی منحصر به فرد خواهد داشت که با راه حل بدون کد قابل حل نیست. شما در تولید نرم افزارهای خاصی که ابزارهای تصویری آن ها را پشتیبانی نمی کنند، هنوز به برنامه نویسان احتیاج دارید.

کسلر می گوید: امیدوارم که آینده تولید نرم افزار بدون کد روشن باشد زیرا این امر باعث دموکراتیک شدن تولید نرم افزار می‌شود. من می‌دانم چگونه برنامه نویسی کنم چون متخصص Ruby on Rails بودم اما یک روز فهمیدم که این روش تولید، روشِ دلخواه من نیست. هنگامی که با توسعه بصری آشنا شدم، همه چیز برای من تغییر کرد. توسعه بدون کد به دیگران این امکان را می‌دهد تا نرم افزار را به روشی ایجاد کنید که برایشان طبیعی باشد.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در print
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram