ESQ3KufXkAQYfxp

ردیابی، پیش‌بینی و کاهش آلودگی در شهرهای اروپایی با فناوری اینترنت اشیا

در ۳ دقیقه این متن را بخوانید

شرکت لیبلیوم همکاری خود را با پروژه‌های اروپایی با هدف پیش‌بینی و کاهش گازهای گلخانه‌ای با استفاده از فلسفه متن باز آغاز کرد.

آلودگی هوا با عنوان “قاتل خاموش” شناسایی می‌شود چرا که همواره قابل دیدن نیست، اما قطعاً می‌تواند کشنده باشد. بنابر گزارشات سازمان بهداشت جهانی، آلودگی منشاء ۲۹% از مرگ و میرهای ناشی از سرطان ریه، ۲۴% از مرگ‌های ناشی از حمله قلبی، ۲۵% از مرگ‌های ناشی از بیماری‌های قلبی و عروقی و ۴۳% از مرگ و میرهای ناشی از بیماری‌های ریوی است.

کمیسیون اروپا و چندین سازمان دیگر، پروژه ترافیر را با هدف تخمین سطح آلودگی در مقیاس شهری بنیان گذاری کرده‌اند تا به یکی از اهداف توسعه پایدار سازمان ملل برای سال۲۰۳۰ دست یابند. شرکت لیبلیوم در حال حاضر از نحوه به حداکثر رساندن تاثیر اینترنت اشیا برای دستیابی به جهانی بهتر، آگاهی دارد.

پروژه اکتشافی ترافیر با عنوان “درک جریانات ترافیک برای بهبود کیفیت هوا” دارای مدت زمان دو ساله است (۲۰۱۹-۲۰۲۱)، و یک همکاری میان آژانس اجرایی نوآوری و شبکه کمیسیون اروپا و شرکای متعدد اروپایی می‌باشد که توسط دانشگاه مودنا و رجیو امیلیا هدایت می‌شود: دانشگاه مطالعات فلورانس، دانشگاه سانتیاگو کومپوستلا، شهرداری مودنا، ناحیه توسکانی، شورای شهر سانتیاگو کومپوستلا، مرکز فناوری بنیادی عمومی گالیسی ابر رایانه گالیسیا، دانشگاه زاراگوزا و لپیدا SpA.

قدم اول، انتخاب پنج شهر به عنوان موقعیت‌های مکانی بر اساس اندازه و ویژگی‌های آن‌ها در فراهم آوردن اطلاعات بود، که بتوانند تا مقیاس شهرهای بزرگ‌تر و آلوده‌تر افزایش یابند.

این موقعیت‌های مکانی به شرح زیر است:

·         زاراگوزا (اسپانیا) ۶۰۰,۰۰۰ ساکن

·         سانتیاگو کومپوستلا (اسپانیا) ۹۵,۰۰۰ ساکن

·         فلورانس (ایتالیا) ۳۸۲,۰۰۰ ساکن

·         مودنا (ایتالیا) ۱۸۵,۰۰۰ ساکن

·         پیزا (ایتالیا) ۹۰,۰۰۰ ساکن

از آنجایی که ترافیک جاده‌ای یکی از دلایل اصلی آلودگی محیطی در شهرهای بزرگ است، پروژه ترافیر بر ساخت یک سرویس پیش‌بینی کیفیت هوا تمرکز کرده است که مبتنی بر پیش‌بینی‌های هوا و جریان ترافیک جاده‌ای باشد. در شهر سانتیاگو کومپوستلا، پیش‌بینی هوا توسط سازمان کیفیت محیط زیست و تغییرات اقلیمی دولت محلی صورت می‌گیرد (از طریق سرور وب متئوگالیسیا).

چندین سنسور کیفیت هوا که با ایستگاه‌های مرجع کالیبره شده‌اند، در مکان‌های خاصی از لحاظ تراکم جمعیت، فعالیت‌های بیرونی و مناطق آسیب‌پذیر همچون بیمارستان‌ها، مدارس و پارک‌ها نصب شده‌اند. اطلاعات از طریق یک شبکه LoRaWAN از دستگاه به کلود ارسال می‌شود. در شهر سانتیاگو کومپوستلا، پلتفرم محیطی پلاگ اند سنس هوشمند لیبلیوم نصب شده است که دارای تشخیص‌دهنده آلوگی برای اندازه گیری نیتروژن دی اکسید، اوزون و کربن مونوکسید می‌باشد، که اصلی‌ترین دلایل آلودگی هوا در ترافیک جاده‌ای هستند.

هر حسگر با استفاده از اندازه گیری غلظت آلاینده‌ها به عنوان اطلاعات مرجعی که توسط ایستگاه‌های کیفیت هوای شهر مربوطه جمع‌آوری شده است، به صورت جداگانه کالیبره می‌شود. در سانتیاگوکومپوستلا، داده‌های مرجع توسط سازمان کیفیت محیط زیست و تغییرات اقلیمی دولت محلی ارائه می‌شوند. حسگرها پس از هر بار کالیبره شدن، در مکان‌های مختلفی در هر شهر نصب می‌شوند تا بر کیفیت هوا نظارت داشته و تمرکز مخصوصی نیز بر تاثیر احتمالی ترافیک جاده‌ای بر کیفیت هوا داشته باشند.

ترافیر یک انبار داده طراحی کرده است که مجموعه داده‌ها را دریافت کرده و آن‌ها را برای یکپارچه سازی سنجش ها پردازش می‌کند تا تمامی داده‌ها را به صورت مداوم به اشتراک بگذارد، و از این طریق مشکل دریافت داده‌های ناهمگون از دستگاه‌ها و حسگرهای مختلف را حل کرده است. این انبار داده، داده‌ها را با اطلاعات شبکه ترافیکی جمع می‌کند تا یک مدل ترافیکی پویا طراحی کرده و پیش‌بینی آلودگی هوا را ارائه نماید. برای پیش‌بینی کیفیت هوا در شهرها و در سطح خیابان‌ها از مدل پیش‌بینی کیفیت هوای لاگرانژی استفاده می‌شود که هر روزه در ابرکامپیوترها اجرا می‌گردند. انتشار تمامی داده‌های جمع‌آوری شده توسط حسگرها و مدل‌های کیفیت هوا برای مشاوره و بهره‌برداری آزاد است.

در آخرین حلقه این زنجیره، شهروندان و سیاستمداران قدرت را به دست می‌گیرند.

– توسعه دهندگان داده‌ها را دریافت کرده و به طراحی پلتفرم وب، اپلیکیشن موبایلی و برنامه‌های کامپیوتری می‌پردازند، که برای ارائه اطلاعات به عموم مردم طراحی می‌شوند.

مدیران عمومی می‌توانند تصمیمات خود مبنی بر به کار گیری اعمال مرتبط با مدیریت ترافیک (تشویق وسایل نقلیه کم مصرف، افزایش خدمات حمل و نقل عمومی و غیره) را بر اساس اطلاعات واقعی اخذ نمایند، تا گازهای گلخانه‌ای را کاهش داده و سلامت عمومی را بهبود ببخشند.

دانشمندان، محققان و متخصصان می‌توانند از این داده‌ها برای تحلیل نحوه اثرگذاری گازهای گلخانه‌ای بر سلامت انسان، غذا و زندگی جانوران استفاده نمایند.

حسگرهای پیشرفته محیط هوشمند پلاگ اند سنس لیبلیوم قادر به ارائه مقادیر ولتاژ مربوط به پارامترهای جوی اندازه‌گیری شده (غلظت آلاینده‌ها، دما و رطوبت) در لحظه هستند (با تناوب ۱-۲ دقیقه)، که با اهداف و ویژگی‌های مورد نیاز برای پروژه مطابقت دارد. خوزه آنتونیو ساوتو گونزالز، پروفسور و محقق در دانشگاه سانتیاگوکومپوستلا می‌گوید: “با استفاده از واحدهای پلاگ اند سنس در این پروژه، علاوه بر دستیابی به دقت و قابلیت اعتماد مطلوب، انتظار می‌رود که آسانی نصب و استفاده از آن‌ها نیز زمان مصرفی برای اطمینان از عملکرد آن‌ها را کاهش دهد.” علاوه بر این اشاره شده است که واحدهای پلاگ اند سنس لیبلیوم همبستگی خوبی با اندازه‌گیری‌های آلاینده‌های مشابه با ایستگاه‌های مرجع دارند و پاسخ پایداری را به مرور زمان ثبت می‌کنند.

اکنون که می‌دانیم اینترنت اشیا با ضبط داده‌های قابل اعتماد همخوانی خوبی دارد، زمان آن فرا رسیده است که برای جلوگیری از آلودگی و در نهایت تغییر آب و هوا اقدامات لازم را انجام دهیم.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در print
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram