106325074-1578426582751overhead_courtyard-scaled

تویوتا شهری برای آینده می سازد!

در ۳ دقیقه این متن را بخوانید

کمپانی تویوتا در نمایشگاه سی‌ای‌اس اعلام کرد که قصد دارد نمونه‌ی اولیه از “شهری” را در زمینی به وسعت ۱۷۵ هکتار در کوه فوجی ژاپن بسازد. نام شهر در پروژه‌ی آینده “شهر در هم تنیده” است و طبق برنامه قرار است اکوسیستم تماما متصلی باشد که انرژی اش را از سلول‌های سوختی هیدروژن تامین می کند.

“آزمایشگاه زنده” محل سکونت تمام وقت ساکنان و پژوهشگران است که به آن‌ها در محیط دنیای واقعی امکان تست و توسعه‌ی تکنولوژی‌هایی مانند خودمختاری، روباتیک، حمل و نقل شخصی شخصی، خانه‌های هوشمند و هوش مصنوعی داده می‌شود.

ساختن یک شهر از صفر، حتی در مقیاس کوچک مانند این، فرصتی منحصربفرد برای توسعه‌ی تکنولوژی‌های آینده، از جمله سیستم عملیاتی دیجیتال برای زیرساخت‌های شهری به شمار می‌رود. آکیو تویودا، رئیس شرکت تویوتا موتورز می‌گوید، ما می‌توانیم با اتصال مردم، ساختمان‌ها و وسایل نقلیه و ارتباط‌ آن‌ها با یکدیگر از طریق داده‌ها و سنسورها، تکنولوژی هوش مصنوعی متصل را هم به صورت مجازی و هم فیزیکی تست کنیم و پتانسیل آن را به حداکثر برسانیم.

تویوتا اعلام کرد برای مشارکت با دیگر شرکای تجاری و آکادمیک دعوت همگانی به عمل می‌آورد و از تمامی دانشمندان و پژوهشگران در سراسر دنیا دعوت می‌کند تا روی پروژه‌های منحصربفرد خود کار کنند.

آکیو تویودا می‌گوید ما از تمام کسانی که برای بهبود شیوه‌ی زندگی در آینده تلاش می‌کنند صمیمانه دعوت می‌کنیم تا از این اکوسیستم پژوهشی منحصربفرد نهایت بهره را ببرند و در این زمینه به ما بپیوندند تا شیوه‌ی بهتری برای زندگی و حمل و نقل را برای همه به ارمغان بیاوریم.

تویوتا طراحی این شهر در هم تنیده را به معمار دانمارکی، بیارکه اینگلس، مدیرعامل گروه بیارکه اینگلس سفارش داده است.

اینگلس می‌گوید گروهی از تکنولوژی‌های متفاوت قصد دارند شیوه‌ی سکونت و حمل و نقل شهری ما را به طور چشمگیری تغییر دهند. راه‌حل‌های حمل و نقل متصل، خودکار، بدون آلودگی و مشترک قرار است دنیایی از فرصت‌‌ها را در زمینه‌ی صورت‌های جدید زندگی شهری به وجود آورند. ما معتقدیم با گستردگی تکنولوژی‌ها و صنایعی که از طریق اکوسیستم شرکت‌های تویوتا با آن‌ها مشارکت می‌کنیم، با شهر در هم تنیده شده فرصتی منحصربفرد برای کاوش صورت‌های جدید شهرنشینی به ارمغان می‌آوریم که می‌تواند راه‌های جدیدی برای کاوش شهرهای دیگر را آغاز کند.

طراحی شهر برای آینده

قرار است سه نوع خیابان داشته باشیم: خیابانی تنها برای وسایل نقلیه‌ی پر سرعت، خیابانی برای مخلوطی از سرعت‌های کمتر، حمل و نقل شخصی و عابران پیاده، و خیابانی فقط برای تفرج‌گاه‌هایی مانند پارک و عابران پیاده. این سه نوع خیابان در هم تنیده می‌شوند و الگوی شبکه‌ای ارگانیکی شکل می‌دهند تا به تسریع تست خودمحتاری کمک کند.

طبق برنامه این شهر کاملا پایدار است. ساختمان‌ها اغلب از چوب ساخته می‌شوند تا با استفاده از ترکیب نجاری سنتی ژاپنی و روش‌های تولید روباتیکی اثر کربن را به حداقل برسد. سقف‌ها با پنل‌های فوتو ولتاییک پوشیده می‌شود تا علاوه بر انرژی تولید شده توسط سلول‌های سوختی هیدروژنی، انرژی خورشیدی نیز تولید شود. تویوتا قصد دارد در بیرون خانه‌ها در سراسر شهر، پوشش گیاهی بومی و آب دوست بگستراند.

آخرین تکنولوژی با پشتیبانی انسان، مانند روباتیک داخلی، در خانه‌ها در دسترس خواهد بود که با ایجاد فرصت‌هایی برای پیاده‌سازی تکنولوژی متصل به صورت یکپارچه، مطمئن، ایمن و مثبت، برای بررسی سلامت ساکنان خانه، رسیدگی به نیازهای اولیه و افزایش طول عمر از هوش مصنوعی مبتنی بر سنسور استفاده می‌کند.

فقط وسایل نقلیه‌ی کاملا خودکار و بدون ایجاد آلودگی اجازه‌ی عبور از راه‌های اصلی را خواهند داشت. در سراسر شهر در هم تنیده شده، پالت‌های الکترونیکی تویوتا برای رفت و آمد و تحویل‌ها و همچنین خرده‌فروشی‌های متحرک تغییرپذیر، مورد استفاده قرار خواهند گرفت.

در کنار پارک‌های محلی و پارک مرکزی بزرگ برای تفریح، میدان بزرگی برای دورهمی‌های اجتماعی نیز وجود خواهد داشت. تویوتا معتقد است که تشویق اتصال انسانی نیز جنبه‌ی انسانی بسیار مهمی در این تجربه محسوب می‌شود.

در شهر در هم تنیده ، کارکنان شرکت تویوتا موتورز و خانواده‌هایشان، زوج‌های بازنشسته، خرده فروشان، دانشمندان بازدید کننده و شرکای صنعتی سکونت خواهند داشت. برنامه در شروع کار برای ۲۰۰۰ نفر است و با تکامل پروژه این تعداد افزایش پیدا خواهد کرد. نوآوری برای این منطقه در اواسل سال ۲۰۲۱ برنامه‌ریزی شده است.

وبسایت پروژه نیز در حال حاضر در سایت woven-city.global آنلاین است.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در print
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram