MzU1MDc1Mw

تحولی در ادوات پوشیدنی با نسل جدید باتری های منعطف

در ۳ دقیقه این متن را بخوانید

خم شدن ، جمع کردن، پیچ و تاب، تاکردن، پیچاندن. این ها اصطلاحاتی هستند که معمولا در مورد یک ژیمناستیک‌کار در حال تمرین‌های روزانه‌اش به کار برده می‌شود. اما آیا در مورد باتری‌ها هم چنین اصطلاحاتی به کار برده می‌َشوند؟

این‌ها اصطلاحاتی هستند که یک شرکت مستقر در کره جنوبی به نام جیناکس قرار است در مورد باتری‌های تولیدی خود به کار ببرد. این شرکت مستقر در شهر بوسان، چند سال است که مشغول توسعه  جی فلکس است که یک باتری لیتیوم-یونی بسیار ظریف، انعطاف‌پذیر و قابل‌شارژ محسوب می‌شود.

ایجی شین، مدیر استراتژیک و برنامه ریزی شرکت جیناکس می‌گوید: پس از ظهور تعداد زیادی از گجت‌های پوشیدنی، تلفن‌ها با صفحه‌ نمایش‌های انعطاف پذیر و دیگر نوآوری‌های قابل حمل، حالا ما در حال کار کردن با ماشین‌ها در سطح جدیدی هستیم که متفاوت از سطوح قبلی است. کاری که ما در حال انجام آن هستیم، قراردادن باتری‌ها در مکان‌هایی است که قبلا امکان قراردادن چیزی در آن وجود نداشت.

او اضافه می‌کند: دیگر نیازی نیست که یک باتری بزرگ و سنگین را در تمام مدت با خود حمل کنید. ما باتری‌های انعطاف پذیری داریم که مشکلات سنگینی، مزاحمت فیزیکی و چسبیدن به لباس‌ها را ندارند چرا که بسیار ظریف هستند.

شرکت او برخی از قابلیت‌های جدید این محصول را در هفته آخر نمایشگاه CES 2020 در لاس وگاس آمریکا به نمایش گذاشت.

دستگاه‌های نمایش داده شده توسط شرکت جیناکس شامل یک سنسور خطی کلاه‌های فوتبال آمریکایی می‌شد که توسط شرکت بریتانیایی  HP1 Technologiesبرای تعیین میزان فشار و نیرو ضربات توسعه یافته بود. یکی دیگر از این دستگاه‌ها، سنسورهای پزشکی بود که در فرانسه طراحی شده بود و در داخل لباس قرار می‌گرفت تا ضربان قلب اشخاص را اندازه بگیرد. پاوربانک‌های پوشیدنی روی کمربند و دستبند برای بیمارانی که به طور مداوم به دستگاه‌های پزشکی متصل هستند یکی دیگر از این دستگاه‌ها بود.

نیکولاس کوتو، یک مهندس شیمی که استاد دانشگاه دانشگاه میشیگان است می‌گوید که این باتری‌ها شاید روزی به بیشتر از چند وسیله پوشیدنی تبدیل شوند و دستگاه‌های هوایی بدون سرنشین را به عنوان یک مثال برای حرف خودش ذکر می‌کند. نصب این باتری‌ها روی چرخ‌های فرود این دستگاه‌ها می‌تواند حجم دستگاه را کم بکند.

شرکت های دیگری به جز جیناکس (مانند پاناسونیک و سامسونگ و اس‌تی‌میکروالکترونیکز) نیز روی توسعه باتری‌های انعطاف پذیر کار می‌کنند. اما جیناکس ادعا می‌کند که باتری هایش بیشترین درجه انعطاف را نسبت به دیگر رقیبان خود ارائه می‌دهند.

شرکت‌ها برای ایجاد باتری‌هایی انعطاف‌پذیر، روی مولفه‌های مختلف سلول باطری یعنی کاتد و اند و الکترود و پوسته جداکننده کار می‌کنند. شین در مورد شرکت جیناکس که بیشتر از ۱۰۰ پتنت ثبت شده برای محافظت از تکنولوژی آن وجود دارد، می‌گوید که راز انعطاف، در ترکیب مواد، الکترولیت پلیمر و روش توسعه آن طی سالها است.  جی فلکس از گرافیت، اکسید کبالت لیتیوم ساخته شده ولی ترکیب آن و معماریش هنوز یک راز است.

جیناکس به عنوان یک شرکت ساخت فلز در سال ۱۹۹۱ تاسیس شد اما بعدا در سال ۲۰۰۸ به دنبال بحران‌های مالی به کار تولید باتری مشغول شد.

جیناکس امروزی با مشتریانی مانند شرکت‌های B2B حاضر در حوزه لجستیک، سلامت، پزشکی و دیگر بخش‌ها در آمریکا، اروپا و ژاپن کار می‌کند و برای آن‌ها با توجه به نیازشان باتری‌های خاص را تولید می‌کند ولی شین، از ذکر نام دقیق آن‌ها به دلیل توافقنامه‌های عدم افشا خودداری می‌کند.

محصول جی فلکس می‌تواند ضخامتی در حد۰.۵ میلیمتر داشته باشد و در اندازه های ۲۰ میلیمتر در ۲۰ میلیمتر تا ۲۰۰ میلیمتر در ۲۰۰ میلیمتر ساخته شود. ظرفیت باتری بسته به اندازه آن بین ۱۰ میلی آمپرساعت تا ۵ آمپرساعت متغیر است که ۹۰ درصد این ظرفیت پس از ۱۰۰۰ چرخه تخلیه و شارژ در آن پایدار می ماند. هر شارژ معمولا یک ساعت زمان نیاز دارد و شین می گوید یک بار شارژ باتری برای یک ماه مصرف سنسور کافی است اما اگر این باتری یک صفحه نمایش را روشن کند، شارژ آن به این میزان دوام نخواهد داشت.

کوتوف از دانشگاه میشیگان که در حال توسعه الکترودهایی برای باتری‌های منعطف ساخته شده از روی و لیتیوم است، می گوید: در مجموع من فکر می کنم باتری های جیناکس عالی هستند”. او کاملا تحت تاثیر ایمنی جی فلکس قرار گرفته است.

وقتی الکترود باتری‌ها (مخصوصا جریان ارگانیکی که حرکت سریع یون را تسهیل می کند) نشت می‌کنند و یا وقتی کاتد و آند به یکدیگر نزدیک می‌شوند،  باتری ها ممکن است منفجر شوند. این اتفاقات وقتی رخ می دهد که باتری را خم می کنید. کوتوف می گوید: کلید اصلی ایمنی باتری ها این است که الکترولیت‌هایی مرغوب یا جداکننده‌های هدایت یونی مرغوبی پیدا کنید.

جیناکس اخیرا الکترودهای نیمه جامد خاصی را تولید کرده است. شین در مورد ژل پلیمری جدید شرکتش که در سالهای آینده همراه با باتری ها به کار می رود گفت: ما به سراغ یکی از بزرگترین علت های انفجار باتری ها رفتیم و با حل این مشکل باتری ها را غیرقابل اشتعال کردیم.

جیناکس به دنبال ایجاد خط اول محصولات خود برای این باتری در کره جنوبی در اواخر سال ۲۰۲۰ است. شین می گوید این مسئله باعث ایجاد رقابت قیمتی در بازار با باتری های سنتی لیتیوم-یونی می شود.

او همچنین می گوید: ما الگوی باتری ها را تغییر داده ایم. آن ها دیگر مولفه هایی در طراحی نیستند که بتوانید آن ها را در مرحله آخر طراحی محصول خرید. باتری ها یکی از تکنولوژی های توانمندساز و حساس برای محصول هستند.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در print
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram