OCF

معرفی پروتکل ارتباطی منبع باز برای ارتباط بین تجهیزات اینترنت اشیا در نمایشگاه سی ای اس ۲۰۲۰

در ۲ دقیقه این متن را بخوانید

امروزه چیزی در حدود ۲۶ میلیارد دستگاه در شبکه اینترنت اشیا وجود دارد. بسیاری از آن‌ها با یکدیگر سازگار نیستند. شرکت اپن کانکتیوتی فاندیشین می‌خواهد این مشکل را با استاندارد خاص خود به نام OCF 2.1 حل کند. این استاندارد چیزی بیشتر از یک استاندارد است. در نمایشگاه سی ای اس ۲۰۲۰ شرکت‌های زیادی نسخه بتای دستگاه‌های سازگار با او سی اف را در معرض نمایش عموم قرار دادند.

استاندارد او سی اف توسعه موازی دستگاه‌های اینترنت اشیا هم برای خانه‌های هوشمند و هم دستگاه‌های هوشمند تجاری با حفظ قابلیت همکاری اساسی بین معماری‌های دستگاه‌ها را فراهم می‌سازد.‌ این مسئله به معنای مقیاس‌پذیر بودن از دستگاه‌های منبع محدود به دستگاه‌های با منابع فراوان است.

معماری او سی اف مبتنی بر حالت معمارانه Resource Oriented REST است. این محصول برای پر کردن خلا بین اکوسیستم‌های اینترنت اشیا طراحی شده‌است. به همین دلیل با پروتکل‌های شبکه مختلفی مانند زیگبی، بلوتوث، زدویو و اِن اوشن کار می‌کند.

استاندارد او سی اف یک ویژگی خاص دارد که باعث می‌شود به خوبی با ابرهای موجود کار کند. اسکات هارکینز مدیر کل و رئیس شرکت رسیدئو می‌گوید که این مسئله بسیار مهم است و اضافه می‌کند: خانه‌های هوشمند امروزه هوشمند نیستند. اپلیکیشن‌ها و پروتکل‌های ارتباطی زیادی هستند که برای اثبات خود در بازار در حال رقابت هستند و صاحبان خانه‌ها به شکل فزاینده‌ای در حال ناامید شدن از این دسته‌های ناهمگون هستند.

وی همچنین اضافه می‌کند: استاندارد رابط ابر جهانی او سی اف به شکل قابل توجهی کار اینترنت اشیای ابری و ارتباط با ابر را ساده‌سازی کرده و بار آن را کاهش می‌دهد. با پیاده‌سازی این استاندارد به عنوان یک استاندارد صنعتی، نیاز به برقراری ارتباط بین ابرها کم می‌شود و ساده‌کردن کارهای مربوط به توسعه و کمک به تسهیل تجربه مشتری در استفاده از خانه‌های هوشمند را به دنبال دارد.

یوگان لی، رییس بخش تحقیق و توسعه و نمایش بصری کسب و کار در شرکت سامسونگ الکترونیک، با این نظر موافق است و می‌گوید: ما پیش‌بینی می‌کنیم که این رابط کاربردی بتواند جزیره‌ای بودن بازارهای اینترنت اشیا را حل کند و یک اکوسیستم اینترنت اشیای یکپارچه بسازد.

جان پارک، مدیر اجرایی شرکت او سی اف می‌گوید: تنظیمات متفاوت روی همان UCI شرکت ما می‌تواند همکاری بین تولیدکنندگان دستگاه‌ها را ساده سازی کند. منظورم تولیدکنندگانی است که قصد دارند که دستگاه‌های اینترنت اشیا را تولید کنند ولی نمی‌خواهند با مشکلات مربوط به توسعه و پشتیبانی خدمات ابری خود سر و کله بزنند. این مسئله می‌تواند همچنین به شرکت‌هایی کمک کند که خدمات ابری دارند و می‌خواهند تعداد دستگاه‌های متصل به آن‌ها را افزایش بدهند.

در نمایشگاه سی ای اس  از اولین محصولات این تلاش رونمایی شد. شرکت‌های مختلفی از طیف وسیعی از نسخه بتای محصولات سازگار با او سی اف رونمایی کردند. طیف این محصولات از تلویزیون‌ها و ربات‌های جاروبرقی، تبلت‌ها و دستگاه‌های تصفیه هوا را شامل می شد.

آیا دستگاه‌های سازگار با او سی اف می‌توانند بر دستگاه‌های اینترنت اشیای آمازون و گوگل که در بازار پیشتاز هستند غلبه کنند؟ به نظر می‌رسد که آن‌ها بتوانند قدم را فراتر نیز بنهد. باید صبر کرد. تجربه می‌گوید که استانداردهای باز همیشه استانداردهای بسته را شکست می‌دهند.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در print
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram