blockchain-ledger-1508x706_c

صنایعی که با فناوری بلاکچین دچار تحول خواهند شد : قسمت دوم

در ۴ دقیقه این متن را بخوانید
  1. بلاکچین در بهداشت و درمان

با وجود اینکه نمی­توان بر قابلیت­های بلاکچین به عنوان ابزاری در تأمین امنیت و ذخیره اطلاعات محرمانه بیماران بیش از حد تکیه کرد. امکان استفاده از این فناوری در بیمارستان­ها ، کلینیک­ها و آزمایشگاه­های مختلفی در سراسر جهان آغاز شده است. در سال ۲۰۱۸ ، شرکت مشاوره Booz Allen Hamilton ، مستقر در ایالات متحده ، یک سکوی آزمایشی با پشتیبانی از بلاکچین را اجرا کرد ، که هدف آن کمک به دفتر علوم ترجمه و تحویل سازمان غذا و داروی آمریکا برای یادگیری روش­های به کارگیری بلاکچین در مدیریت داده­ مراقبت­های بهداشتی است. این پروژه آزمایشی از پلتفرم Ethereum  برای مدیریت دسترسی به داده­ها از طریق VPN ها استفاده می­کند و هم اکنون در چهار بیمارستان اصلی آمریکا اجرا می شود. این طرح با استفاده از یک الگوریتم رمزنگاری برای به اشتراک گذاری کاربر، میزان تکثیر داده­ها را در فضای ابر خارج از زنجیره کاهش می دهد.

این یافته نشان می­دهد که آخرین سیستم عامل­های دیجیتالی پشتیبانی شده توسط بلاکچین به سرعت در حال ظهور هستند و نه فقط برای دولت و مؤسسات مالی بلکه برای مراقبت­های بهداشتی نیز خدمت‌ رسانی می‌کنند، زیرا تعامل سریع و یکپارچه­ای را بین ارائه دهندگان داده از جمله بیماران ایجاد می­کند. برنامه­های غیر متمرکز (DApps) و همچنین برنامه­های توزیع­شده ساخته شده بر روی سیستم عامل­های بلاکچین ، به بیماران و پزشکان این امکان را می­دهند تا بدون پرداخت هزینه برای یک واسطه به جز حداقل هزینه­های شبکه اتریوم، به راحتی در پزشکی از راه دور شرکت داشته باشند. این ایده امکان توانمندسازی بیماران را فراهم می آورد. این واقعیت که حفظ یک سیستم اطلاعاتی مراقبت­های بهداشتی معمولی شامل چندین عملیات پیشرفته از قبیل انجام خدمات ذخیره سازی پشتیبان، حصول اطمینان از زمینه­های به روز و وجود مکانیسم های بهبودی است ، دلیل اساسی استفاده از بلاکچین در بخش مراقبت های بهداشتی محسوب می‌شود.

در یک بلاکچین، با توجه به اینکه داده­ها در شبکه توزیع می­شوند، هیچ نقصی وجود ندارد که بتواند به یک مکانیسم پشتیبان ذاتی منجر شود. همچنین ، هر نسخه از داده­ها معمولاً در هر گره از بلاکچین کپی می­شوند. این عمل با کاهش حجم معاملات انجام شده بین هر سیستم اطلاعاتی، بار اکوسیستم­های مراقبت های بهداشتی را کاهش می­دهد. با جمع آوری داده­های مربوط به سلامت الکترونیکی، فرصت­ها به طور خودکار برای مدیریت داده­های سلامت روزانه در حال ظهور هستند و امکان دسترسی آسان و به اشتراک گذاری داده­های سلامت بیماران را فراهم می کنند.

  1. بلاکچین در آموزش و پرورش

آموزش و پرورش بخش دیگری است که به اندازه امور مالی و بهداشت و درمان اهمیت دارد، در این بخش زمینه­های زیادی وجود دارد که می توانند با استفاده از این فناوری پیشرفت قابل توجهی داشته باشند. با نگاهی دقیق­تر به سایر صنایعی که در حال حاضر از فناوری بلاکچین استفاده می کنند، می­توان پیش بینی مشخصی درباره نحوه استفاده این شبکه­ها در بخش آموزشی ارائه داد. با این وجود شایان ذکر است که استفاده از بلاکچین  در محیط آموزش هنوز امری بسیار جدید است. با این وجود ، پیشرفت بسیار زیادی از مشارکت اندک در این فناوری حاصل شده است. امروزه راه حل­های بلاکچین در ساده سازی روند تأیید اسناد در مدارس استفاده می­شود. به عنوان مثال ، مدرسه هالیبرتون کالیفرنیا و سایر موسسات در حال بررسی اجرای این شبکه هستند. پلتفرم روسی Disciplina احتمالاً اولین پلتفرمی است که از قدرت فناوری بلاکچین به منظور آموزش و استخدام بهره می برد. یکی از برنامه­های Disciplina با نام TeachMePlease یک بازار آموزش عالی محسوب می­شود و معلمان و دانش آموزان را به هم نزدیک­تر می­کند. علاوه بر این ، از آنجایی که این فناوری، پیگیری و ذخیره اطلاعات را آسان تر می­کند ، مدارس می­توانند امکان استقرار بلاکچین را برای ارتقاء خدمات اطلاعاتی و کتابخانه ها در مدارس آزمایش کنند. از برنامه­های تقسیم سوار مبتنی بر بلاکچین نیز می­توان برای ترتیب کارولپ­ها برای هر دانش آموز با نیازهای ویژه استفاده کرد. این فناوری مسئولیت والدین یا سرپرستان را بر عهده می گیرد، و اطمینان می دهد که فرزندانشان در هنگام ترافیک، از حمل و نقل ایمن برخوردار می شوند. تأیید سوابق دانشجویی حتی به محض ترک تحصیل دانش آموزان از مدرسه برای کار، به دلیل آسیب پذیری های موجود، به یک مشکل اساسی تبدیل شده که از طریق این فناوری حل می­شود.

دستکاری داده­ها در مدارس بیشتر در بخش سوابق دانشجویی انجام می­شود و از این رو اطلاعات سرقت شده در ایجاد هویت جعلی توسط هکرها استفاده می شود. برای حل این مشکل، استفاده از پروتکل­های امنیتی بلاکچین در محافظت از سوابق مدرسه باعث می شود چنین حملاتی به مدارک معتبر تقریباً غیرممکن شود. از آنجا که بسیاری از مدارس و مهدکودک­ها و دانشگاه­­ها امروزه دیجیتالی می­شوند، استفاده از بلاکچین ابزاری غیرقابل اجتناب برای تضمین حریم خصوصی دانش آموزان است.

با استفاده از بلاکچین، تأیید اعتبار دانش آموزان آسان می شود. به دلیل اینکه بلاکچین اطلاعات را در یک دفتر امن ذخیره می­کند ، کارفرمایان می­توانند تشخیص دهند که افراد علاقمند به استخدام، قبل از ورود به بازار صلاحیت مندرج در رزومه خود را دارند یا خیر.

  1. بلاکچین در کشاورزی

کشاورزی شامل اکوسیستم­های پیچیده­ای است که دارای بخش های زیادی در زمینه انتقال­، ساختارهای تأمین اعتبار فصلی و همچنین زمان بندی دقیق است. هنگامی که صاحب مزرعه کالایی را به بازار واگذار می کند، به طور خودکار بخشی از زنجیره تامین و واسطه های زیادی درگیر این انتقال می­شوند.

بلاکچین در کشاورزی یکی از مفاهیمی است که کار مردم را بسیار آسان خواهد کرد. استفاده از بلاکچین خواستار اجرای شفاف و ردیابی اطلاعات و در عین حال ساده­تر شدن روند تهیه مواد غذایی است.

ایده زنجیره تأمین محصولات کشاورزی مبتنی بر بلاکچین، به تمام طرف­های درگیر با منابع را خدمت­رسانی­ می­کند.

یک پروژه آزمایشی بلاکچین که توسط وزارت کشاورزی، طبیعت و کیفیت مواد غذایی هلند با نام “Blockchain for Agrifood” تأمین اعتبار شد، نشان می­دهد که این فناوری ردیابی تولیدات مزرعه از داخل مزرعه تا فروشگاه های مواد غذایی را فراهم می­کند.

مورد دیگر استفاده قانع کننده از این فناوری، کمک به نگه داشتن حساب کالاهای فراوان در مزرعه و کاهش پرونده­های تقلب در حمل و نقل و برداشت محصول غیرقانونی است.

براساس داده های منتشر شده توسط سازمان ملل متحد، کلاهبرداری از مواد غذایی سالانه ۴۰ میلیارد دلار به دلیل تجارت غیرقانونی هدرمی­دهد و استفاده از بلاکچین این رقم را کاهش می­دهد.

در پایان این مطلب باید گفت در حالی که اکثر موارد استفاده از بلاکچین که تاکنون به آنها اشاره کردیم، فقط از لحاظ تئوریک وجود دارند، اما میزان رشد آن در آینده فراتر از حد انتظار خواهد رفت و واقعاً روزی به پایه و اساس وب ۳.۰ تبدیل خواهد شد.

انتظار می رود که درآمد جهانی بلاکچین تا سال ۲۰۲۳ به ۲۳.۳ میلیارد دلار برسد، اما پیش بینی کنیم که این فناوری در چند سال آینده گسترش بیشتری خواهد یافت.

 

این مطلب را به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در print
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram