ES_-_BAE_Systems_Selected_by_DARPA_to_Create_Autonomy_Software_for_Multi-Domain_Mission_Planning

به کار گیری اینترنت اشیا در اقیانوس ها توسط DARPA

در ۲ دقیقه این متن را بخوانید

برنامه اقیانوس اشیا (OoT) سازمان پروژه‌های تحقیقاتی پیشرفته دفاعی ایالات متحده آمریکا در حال رشد و کسب شهرت است.

امروزه سنسورهای اینترنت اشیا در حال جمع‌آوری اطلاعاتی در زمینه عملکرد شبکه برق، مدیریت ناوگان، زمین لرزه و جاری شدن سیل هستند. با این حال به دلیل عظمت دریا و پراکندگی اطلاعات در اقیانوس‌های آزاد به کارگیری این سنسورها غیرممکن بوده است. این امر بدان معنی است که اطلاعات آگاهی موقعیتی تنها از سنسورهای موجود در کشتی‌های تجاری و نظامی و یا از سنسورهای از راه دور جمع‌آوری می‌شوند، که این سنسورها در معرض محدودیت‌های محیطی همچون مه، باران و یا پوشیدگی توسط ابر قرار دارند.

برنامه OoT قصد ایجاد تغییر در این زمینه را دارد. این ابتکار عمل که در برای اولین بار در سال ۲۰۱۷ اعلام شد، شبکه‌ای از شناورهای کوچک، کم هزینه و دارای حسگر را به تصویر می‌کشد که با کمک ماهواره برای نظارت لحظه‌ای فعالیت‌های دریایی، اطلاعات را جمع‌آوری، منتقل و تحلیل کنند. این شبکه سنسورهای توزیع شده، از هزاران شناوری ساخته می‌شود که بر دمای اقیانوس، وضعیت و موقعیت مکانی دریا و فعالیت کشتی‌ها و هواپیماهای دریایی و حتی پستانداران دریایی نظارت دارند. این شناورها، از طریق یک ماهواره اطلاعات را در فواصل زمانی مشخص به یک شبکه ابری ارسال می‌کنند، تا در آنجا نگه‌داری شده و مورد تحلیل لحظه‌ای قرار گیرند.

شناورهای OoT بر حسگرها و سخت‌افزارهای کم هزینه تجاری تکیه دارند، که امکان تولید تعداد زیادی از شناورهای حامل حسگرهای مختلف را می‌دهد، تا مناطق بزرگی را پوشش داده و اطلاعات قدرتمندی از مناطقی که امروزه دید کمی دارند، ارائه نمایند. با پردازش کارآمد سیگنال‌ها، شناورها می‌توانند انرژی و پهنای باند ارتباطی محدود در دسترس را ذخیره نمایند. این شناورهای دوست‌دار طبیعت به گونه‌ای طراحی شده‌اند که استفاده از پلاستیک را به حداقل رسانده، از تعامل با حیاط وحش جلوگیری نموده، وارد محدوده‌های محافظت شده نشوند و زمانی که عمر آن‌ها به پایان رسید، به صورت ایمن تخریب شوند.

بر اساس گزارش DARPA (سازمان پروژه‌های تحقیقاتی پیشرفته دفاعی) نمونه‌ای از اطلاعات جمع‌آوری شده توسط شناورها شامل این موارد است: دمای هوا، سطح آب، صدای اطراف، سرعت باد، پویایی موج، حرکت شناور، ایجاد مسیر حرکت کشتی ها. OoT همچنین برای پیش‌بینی و ردیابی سلامت و موقعیت مکانی شناورها، و برای پردازش داده‌های جمع‌آوری شده بر اساس مدل‌های اقیانوس‌شناسی، هواشناسی و همچنین تشخیص کشتی، نیازمند تحلیل‌های قدرتمند است.

تحلیل داده‌های ابری، به قدرت ماشین در درک و فهم اطلاعات پراکنده بستگی دارد.

جان واترستون که یک مدیر برنامه در دفتر فناوری استراتژیک DARPA است می‌گوید: “ما هم اکنون در حال تلاش برای پردازش لبه‌ای هستیم، و این امر برای ما یک چالش سخت است. ما یک محیط توسعه و عملیاتی را در وب سرویس GovCloud آمازون شکل می‌دهیم.”

از جمله ابزارهایی که DARPA از آن‌ها استفاده می‌کند، می‌توان نرم افزار اِج (EDGE) و یک پلتفرم مدیریتی هوشمند IoT از نوموروس (Numurus) را نام برد. این شرکت می‌گوید: “این ابزارها با هم یک راهکار حسگر-به-ابر با طیف کامل را ایجاد می‌کنند، که قادر به تشخیص تغییرات کوچک در محیط، کاهش حجم چندین مگابایت از اطلاعات حسگر به چند کیلوبایت اطلاعات در منبع جمع‌آوری، و انتقال این اطلاعات از طریق ماهواره‌هایIridium  به زیرساخت ایمن ابری مجهز به فایروال هستند.”

در مرحله دوم این برنامه، DARPA به دنبال پیشبرد راهکارهای اولیه به سوی چالش‌های تکنیکی خود است – توسعه شناور و تحلیل اطلاعات – و ملاقات‌هایی با پیشنهاد دهندگان بالقوه طراحی شناور و کاربران تحلیل‌گر اطلاعات خواهد داشت.

برنامه OoT بخشی از مفهوم کلی “جنگ موزائیکی” DARPA است، که در آن درگیری‌های فردی و پلتفرم‌های دارای حسگر، همچون کاشی‌هایی در یک سیستم بزرگ برای غلبه بر دشمن کنار هم قرار می‌گیرند.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در print
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram