home_feat_1_1

چگونگی استفاده از اینترنت اشیا در فضاهای آموزشی

در ۶ دقیقه این متن را بخوانید

پیشرفت های فن آورانه اخیر می‌توانند به دنیایی که در آن زندگی می کنیم تحول بخشد. هم اکنون، ماشین آلات و اشیایی که به طور روزمره از آن‌ها استفاده می‌کنیم، می‌توانند با هم ارتباط برقرار کنند.

سیستم های اینترنت اشیا، نیروی محرک تمام این تغییرات باورنکردنی هستند. اینترنت اشیا این پتانسیل را دارد که در تصمیم گیری مبتنی بر داده در تمام جنبه های فعالیت انسانی مورد استفاده قرار بگیرد. شبکه حسگرها و محرک­ها در یک سیستم اینترنت اشیا، خطوط بین دنیای فیزیکی و دیجیتال را به هم وصل می‌کند.

اما اینترنت اشیا مفهوم کاملاً جدیدی نیست

ما قبلاً نیز شاهد سازگاری آن با زندگی خود بوده‌ایم. صنایع، برای نظارت بر ماشین آلات و شناسایی تغییرات محیط، قبلا نیز از این فناوری استفاده کرده‌اند. بیمارستان‌ها از اینترنت اشیا برای بهبود اثر داروها بر علائم حیاتی انسان استفاده می‌کنند. اسباب و وسایل متصل به اینترنت، از خانه‌ها، دفاتر و مدارس ما محافظت می‌کنند و به زودی، اتومبیل‌های خودکار نیز بر جاده‌ها حکمرانی خواهند کرد.

این فناوری به سرعت در حال گسترش است تا تمام زوایای زندگی ما را در برگیرد. چشم انداز شهرهای کاملاً هوشمند، حقیقت دور از ذهنی نیست. طبق دیدگاه شرکتDeloitte ، این مدل به بهبود کیفیت زندگی، رقابت اقتصادی و پایداری کمک خواهد کرد.

در حقیقت، این اینترنت است که اساس برنامه‌های گسترده سیستم های اینترنت اشیا را تشکیل می­دهد. این کار، ایجاد شکل جدیدی از هوش جمعی را تسهیل می­کند که از دنیای خودکار پشتیبانی می‌کنند.

با این حال، آموزش، یکی از بخش‌هایی است که مواجه آن با تکنولوژی اینترنت اشیا هنوز در مراحل ابتدایی قرار دارد. اکنون مؤسسات آموزشی در تلاش هستند تا روش‌های اینترنت اشیا را پیاده سازی کنند.

اهمیت نوسازی بخش آموزش

به رغم پیشرفت چشمگیر فناورانه طی چند سال گذشته، پذیرش فناوری برای کلاس هوشمند جهت اعمال تغییرات در روش‌های تدریس کمی تأخیر داشته ‌است. اشتباه نکنید. برنامه درسی به طور چشمگیری به روزرسانی شده است. نسل دیجیتال بیشتر روی دوره های STEM (علوم، فناوری، مهندسی و ریاضیات) تمرکز دارد. اما روند پیشرفت همچنان یک نواخت است.

همه می‌دانیم که آموزش فقر را کاهش می‌دهد، رشد اقتصادی را بالا می‌برد و درآمد را افزایش می‌دهد. اما استفاده از فنون تدریس به روز و جدید می‌تواند باعث پیشرفت عظیمی در هر کشور شود. بنابراین، آخرین پیشرفت‌های فناوری باید با سیستم آموزشی ادغام شود. در غیر این صورت، موفق نخواهد بود.

نوسازی بخش آموزش می‌تواند باعث افزایش بهره‌وری فردی و ملی شود. با بهبود کیفیت آموزش، ذکاوت دانش آموزان نیز افزایش می‌یابد.

بررسی‌های اخیر مایکروسافت و YouGov نشان داد که ۶۰ درصد از والدین نسبت به نقش فن‌آوری کلاس هوشمند در زندگی فرزند خود خوشبین بودند. جالب تر این است که، ۸۶ درصد اظهار داشتند که استفاده از فناوری‌هایی مانند رایانه‌ها و نرم افزارهای آموزشی در مدارس، در آموزش کودکشان سودمند بوده است.

کلاس ها در حال تغییر هستند

روزهایی که معلمان، دانش آموزان را برای یادداشت برداری توبیخ می کردند، گذشته است. اکنون یادداشت برداری بیشتر با استفاده از تلفن همراه در کلاس انجام می‌شود. همچنان که وسایل الکترونیکی در مدارس رواج می‌یابند، روش‌های تدریس نیز به دنبال تعامل و کاربرد بیشتر در دنیای واقعی می‌باشند.

استفاده از یک مقیاس برای همه سیستم‌ها دیگر امکان‌پذیر نیست. پیشرفت‌هایی مانند اینترنت اشیا، هوش مصنوعی و واقعیت مجازی، استفاده معمول از دستگاه‌ها را دگرگون می‌کنند و تغییراتی در جریان اصلی ایجاد می‌کنند. مدارس و دانشگاه‍‍‌ها به طور یکسان، دنیای کاملاً جدیدی از مفاهیم را در بر می‌گیرند.

چگونه سیستم‌های اینترنت اشیا میتوانند در یک کلاس درس اجرا شوند؟

اینترنت اشیا می‌تواند سیستم آموزشی را اصلاح کند. اتصال داخلی در حال پیوند اشیا و دستگاه ‍‌های آفلاین و بدون ارتباط قبلی با یکدیگر می‌باشد. این قابلیت خدمت های زیادی را در بر می‌گیرد و کلاس‌های درس و مسائل خارج از آن را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

اینترنت اشیا راه‌حل‌های آموزشی را قادر ساخت از تخته های هوشمند گرفته تا برنامه های امنیتی مدرسه و مدیریت یک محیط فیزیکی مناسب برای تحصیل در داخل آن را داشته باشند.

یک کلاس پیشرفته از لحاظ فنی می تواند به سیستم های اینترنت اشیای زیر مجهز باشد:

 • تخته های سفید با قابلیت تعامل
 • سیستم های خودکار ردیابی حضور و غیاب
 • کارت شناسایی دانش آموزی
 • سنسورهای دما و محیط
 • سیستم روشنایی هوشمند و کارآمد و نگهداری پیش‌گیرانه از زیرساخت‌های آن
 • سیستم های هوشمند تهویه مطبوع
 • قفل بی سیم درب و پروتکل‌های قفل درها
 • سیستم‌های امنیتی

همچنین، مدارس متصل به این سیستم می‌توانند با اتوبوس‌های هوشمند نیز تعامل کنند. آنها می‌توانند در صورت تنها بودن کودک در خانه، به والدینش اطلاع دهند و یا با دسترسی به اینترنت به دانش آموزان اجازه ‌دهند در جهت مناسبی از محتواها استفاده کنند.

مزایای اینترنت اشیا در مؤسسات آموزشی چیست؟

 1. مشارکت فعال

آموزش باید تعاملی باشد تا اثربخش باشد. از آنجا که فناوری موجود در اینترنت اشیاء نیز تعاملی است، منطقی است این دو را با هم ترکیب کرده و از قابلیت‌های آن‌ها به اندازه دو برابر استفاده کنیم. دانش آموزان می توانند با دریافت بازخورد مداوم از کار خود، چیزهای بیشتری بیاموزند. ابزارهای یادگیری تعاملی باعث افزایش علاقه، اشتیاق و خلاقیت کودک می شوند. به عنوان مثال، استفاده از وسایل کمک آموزشی باعث می‌شود تا انجام تحقیق برای دانش آموزان در هر سنی و در همه جایی قابل دسترس باشد.

 1. گسترش منابع فعلی

سیستم‌های اینترنت اشیا به دستگاه‌هایی نیاز دارند که داده‌ها را جمع‌آوری کنند. نرم افزار یادگیری هوشمند و برنامه‌های اینترنت اشیا به دانش آموزان اجازه می‌دهد تا از طریق تبلت‌ها و تلفن‌های همراه خود با یکدیگر کار کنند. کتاب‌های حاوی فناوری به قلم‌هایی متصل شده‌اند که به دانش آموزان این امکان را می‌دهد که بخش‌های مختلف متن را علامت گذاری کنند. اینترنت اشیا به کلاس توانایی‌هایی فعالیت‌هایی را می‌بخشد که قبلاً غیرممکن بود. اکنون دانش آموزان می‌توانند جنبه فنی‌تر یک دوره را تجربه کنند. به عنوان مثال، شبیه‌سازی و مدل‌ها می‌توانند به توضیح عناوینی مانند حرکات سیاره‌ای یا بهبود شرایط آب و هوایی کمک کنند.

 1. کارآیی بیشتر

فناوری کلاس هوشمند می تواند کار معلم را آسان کند. با خودکار کردن کارهای خاص مانند حضور و غیاب و یا نمره دهی به آزمون ها، معلم می‌تواند به جنبه‌های اساسی‌تر توجه کند. این آغاز فناوری متصل است. مدرسه‌ای در شرق چین پا را فراتر گذاشته و فن آوری تشخیص چهره نصب کرده است. این فناوری به معلمان اجازه می‌دهد تا بر میزان توجه دانش آموزان در کلاس نظارت داشته باشند و اگر دانش آموزی سردرگم یا آشفته به نظر بیاید، معلم می‌تواند زودتر وارد عمل کند.

 1. افزایش کیفیت آموزش

استفاده از اینترنت و دستگاه‌های مدرن می‌تواند باعث بهبود برنامه‌های درسی فعلی شود. جالب تر این که، تخته‌های سفید می‌توانند تمام بحث‌های کلاس را ثبت کنند و دسترسی به دوره ها را از هر مکانی تسهیل کنند. حتی میکروفون‌های هوشمند ممکن است تشخیص دهند معلم باید تکلیف درسی تعیین کند و برنامه دانش آموز را بطور خودکار به روزرسانی کنند. همچنان که تدریس از طریق ابزارهای درسی سنتی روز به روز منسوخ‌تر می‌شود، دانش آموزان با اینترنت اشیا می‌توانند ارتباط بهتری با موقعیت‌های دنیای واقعی داشته باشند.

 1. یادگیری گسترده

یک مدرسه بر اساس اینترنت اشیا لزوماً از یک کلاس معمولی، پر از دانش آموزانی که از روی کتاب درس می‌خوانند، تشکیل نشده است. این مدرسه یادگیری را با اینترنت و از طریق فعالیت‌های گروهی، بحث و گفتگو، وبینارها و مناظرات آنلاین را نیز فراهم می‌آورد.

 1. ارتقا آموزش تعاملی

اینترنت اشیا در حال تغییر دادن پویایی اصول آموزشی است. مربی موضوعی را توضیح نمی‌دهد اما در عوض آنها با مؤلفه‌های مختلف یک کلاس در تعامل هستند. فعالیت‌هایی که نیاز به بازخورد مداوم دارند (مانند مربیگری و آموزش علمی) باعث تقویت مهارت های فرد می شوند. اینترنت اشیا  آموزش بر پایه تکلیف را ترویج می‌دهد که در آن دانش آموزان با تمرین درس را یاد می‌گیرند و معلمان در صورت لزوم به آنها کمک می‌کنند.

 1. تشخیص نقاط ضعف

مشکلی که اغلب در کلاس‌های درس اتفاق می افتد این است که دانش آموزان ضعیف و خجالتی اغلب از بقیه عقب می‌افتند. کودکی که سریع پاسخ ندهد ممکن است نیاز به توجه مستقیم داشته باشد. علاوه بر این، معلمان می‌توانند معیارهای یادگیری تعاملی را طوری طراحی کنند تا با سرعت آنها تطبیق پیدا کنند. این دروس را می توان شخصی سازی کرد تا پایه قوی تری ایجاد شود. هرچه کودک زودتر به مسیر برگردد، سریع‌تر می‌تواند در کنار همکلاسی های خود قرار گیرد.

 1. کمک به دانش آموزان ناتوان

همچنین، اینترنت اشیا و هوش مصنوعی می‌توانند به تحصیل دانش آموزان ناتوان کمک کنند. مایکروسافت، شرکتی که به دلیل کمک‌هایش به فناوری تحسین می شود، از نوسازی کلاس‌های درس برای خدمت به کودکان با نیازهای خاص حمایت می‌کند.

این شرکت، یک نرم افزار ارتباطی مبتنی بر سمبل با نام Snap+ Core First ایجاد کرده است تا به کودکان با مشکلات گفتاری و زبانی کمک کند خودشان را نشان دهند.

 1. تقویت تدابیر بهتر امنیتی

مدارس هوشمندتر می توانند در درجه اول از طریق شناسه‌های دانش آموزی، تدابیر شدید امنیتی را اجرا کند. ممکن است برخی آن را تجاوز به حریم خصوصی بنامند، اما روش مؤثری برای نظارت بر موقعیت مکانی یک دانش آموز است.

نظرات نهایی

اگرچه مدت کوتاهی است که سیستم‌های اینترنت اشیا وارد جریان اصلی خود در کلاس های درس شده‌اند، اما آینده آنها امیدوارکننده است. در منافع قدرتمندی که ارائه می دهد شکی وجود ندارد.

با اجرای صحیح، آنها نوآوری قابل توجهی در بخش آموزش ایجاد می‌کنند. این روش می‌تواند در ایجاد سیستمی برای آموزش نسل بعدی دانش آموزان با سواد فن آوری کمک کند. استفاده از داده‌های بلادرنگ بینش ارزشمندی برای دانش آموزان، والدین، اساتید و مدیریت فراهم می‌کند.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در print
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram