smart-parking-1000x570

اینترنت اشیا در خدمت حل چالش جای پارک در شهرها

در ۴ دقیقه این متن را بخوانید

هوش مصنوعی با کمک برنامه های موجود در تلفن های هوشمند و سایر دستگاه ها، سریعترین مسیر هنگام رانندگی را به ما نشان می دهد و کمک می کند پایین‌ترین قیمت بنزین را در سفر پیدا کنیم و حتی جاذبه هایی طبیعی طول مسیر را به ما نشان ‌می‌دهد. دستگاه های تناسب اندام متکی بر داده، آمار مهمی از سطح فعالیتمان به ما می دهند و به تنظیم کارهای روزمره مان در جهت مزایای سلامت مطلوب کمک می کنند. با پیدایش شهرهای هوشمند، هوش مصنوعی بخش بزرگتری از زندگی ما را دربر خواهد گرفت. این فناوری حتی می تواند به حل شدن یکی از بزرگترین معضلات اکثر شهرنشینان که به صورت روزانه با آن مواجه می‌شوند، کمک کند : پیدا کردن جای پارک

مشکلات روزانه پارکینگ

 • نبود فضای کافی برای پارک در مناطق پرتراکم و پرجمعیت.
 • استفاده نامناسب از فضای موجود پارکینگ.
 • زمان و سوخت مورد استفاده برای یافتن فضای خالی پارکینگ.
 • مشکل یافتن وسایل نقلیه در پارکینگ های بزرگ.
 • ترافیک سنگین متمرکز در اطراف پارکینگ های طبقاتی با ساختاری ضعیف.
 • فضای پارکینگ تجاری تصرف شده با پارک مسافرین دائمی.
 • فضای پارک نامناسب.
 • مدل های ضعیف قیمت پارک.
 • اداره ناصحیح فضاهای معلولین.
 • فضاهای پارکینگ خصوصی بلااستفاده.
 • تأثیرات زیست محیطی در استفاده بیش از حد از سوخت در جستجوی پارکینگ.
 • سیاست های مبهم پارکینگ.

پارکینگ هوشمند چیست؟

پارکینگ هوشمند راهکاری است که با ترکیب ابتکار انسان و فناوری پیشرفته می توان برای افزایش راندمان پارکینگ و مقابله با مشکلات بیشمار در شهرهای هوشمند از آن استفاده کرد. پارکینگ هوشمند باعث کاهش مصرف سوخت خواهد شد چرا که راننده ها در خیابان ها به دنبال مکانی برای پارک نخواهند گشت، چون آنها فضای مشخصی دارند. همچنین رانندگان با پارک متراکم تر و راحت تر در زمان صرفه جویی خواهند کرد.

پارکینگ هوشمند با استفاده از گوشی های هوشمند و سایر دستگاه های مشخص‌کننده فضا، می تواند اشغال طبقات و سطح پارکینگ را تعیین کند. این کار با استفاده از دوربین ها، ابزارهای شمارش در ورودی ها و یا گیت های پارکینگ های طبقاتی و سنسورهای تعبیه شده در پیاده روهای پارکینگ های شخصی انجام می شود.

با تبدیل شدن ترافیک سنگین به یک مشکل اساسی در بسیاری از مناطق شهری، پارکینگ هوشمند راه حلی نسبی ارائه می دهد. بیشترین حجم ترافیک توسط افرادی ایجاد می‌شود که هر روز به دنبال مکانی برای پارک می‌گردند. جستجوی روزانه فضاهای پارک، روزانه یک میلیون بشکه از نفت جهان را مصرف می کند. اگر جستجوی فضای پارک کاهش یابد و یا حذف شود، حجم ترافیک نیز کاهش خواهد یافت.

همچنان که هوش مصنوعی به پیشرفت و بهبود خود ادامه می دهد، راه حل های جدیدی که می توانند در بهبود جوامع ما استفاده شوند نیز ظهور می یابند. روز به روز تعداد بیشتری از شهرها، دانشگاه ها و پیشگامان حمل و نقل به بررسی پارکینگ ها و پارکینگ هوشمند توجه بیشتری می کنند. پارکینگ هوشمند یک عنصر مهم در توسعه شهرهای هوشمند است.

چگونه پارکینگ مبتنی بر اینترنت اشیا می تواند راه حل هایی ارائه دهد؟

فن آوری های جدید بی سیم سنسوری، به لطف اینترنت اشیا راهی برای برنامه ریزی شهری کارآمد و توسعه شهرهای هوشمند در پیش گرفته است. نوآوری هایی مانند امکاناتی برای مشاهده داده های پارکینگ، پیام رسانی پویا و سنسورهای پارکینگ در کمک به طراحی و برنامه ریزی شهری مورد بررسی قرار می گیرند.

استفاده از داده های بلادرنگ پارکینگ و گسترش آن برای افرادی که می توانند با استفاده از آن به سرعت و سادگی جایی برای پارک پیدا کنند، بسیاری از مشکلات ناشی از پارکینگ در مناطق شهری را کاهش می دهد. چنین فناوری هایی می تواند بازدید کنندگان را به سمت فضای موجود پارکینگ و موارد بیشتر راهنمایی کند.

پارکینگ هوشمند در شهرها

فناوری هایی که پارکینگ هوشمند در شهرها را تحت‌تاثیر قرار می‌دهد، تنها مربوط به خود پارکینگ نیستند بلکه به توزیع اطلاعات در برنامه ریزی شهرها و خدمات آنها نیز مربوط می شود. در حالی که دوربین ها، سنسورها و انتقال بی سیم داده ها برای ایجاد چنین راه حلی بسیار حیاتی هستند، این داده های جمع آوری و تولید شده هستند که در چگونگی ایجاد یک راه حل بکار گرفته می شوند. این کار در ارسال اطلاعات بلادرنگ به مسافران و رانندگان مؤثر است تا به آنها اجازه دهد که بدانند کجا می توانند پارکینگ موجود را پیدا کنند.

سیستم های خدمه پارکینگ در فرودگاه‌ها

روبات خدمه پارکینگ در ایالات متحده آمریکا در مراحل اولیه خود می باشد، اما این سیستم ها نویدبخش نوآوری­های زیادی هستند. این سرویس ممکن است به راحتی پذیرفته نشود. این سیستم ها به مسافرانی که ماشین های خود را آورده و تحویل این روبات ها می دهند، خدمت‌رسانی میکند و شاید بسیاری از افراد در ابتدا تمایلی به انجام این کار نداشته باشند. سیستم های خدمه پارکینگ در واقع وسایل نقلیه را به طور اتوماتیک بکسل می کنند و اتومبیل ها را به سمت فضاهای موجود در فرودگاه می برند، بنابراین مسافر مجبور به انجام هیچگونه کاری نیستد.

مفاهیم جدید پارکینگ

با کمک خدمات دستیارانی مانند Siri، Cortana و Alexa، تصور داشتن چنین دستیاری در رایانه درون وسایل نقلیه برای کمک به کارهایی مانند پیدا کردن فضای پارکینگ، کار سختی نیست. سنسورهای پارک یار که می توانند با لمس یک دکمه در نحوه پارک کردن ارتباط برقرار کنند و به راننده کمک کنند بسیار مفید خواهند بود.

برنامه های پارکینگ

در حال حاضر برنامه های پارکینگ بسیاری برای کمک به پارکینگ روزانه وجود دارد. بیشتر برنامه های پارکینگ هر روز در حال توسعه هستند. این برنامه ها به شما امکان می دهند تا ابتدا پارک کنید و سپس در صورت تغییر برنامه های خود و نیاز به توقف بیشتر، وضعیت خود را به روزرسانی و تغییر کنید. از سایر ویژگی های این برنامه ها می توان به گفتن این که کجا می توانید پارکینگ درون جاده ای و خارج جاده ای پیدا کنید و خود را به سمت چنین مکان هایی هدایت کنید، اشاره کرد. اپلیکیشن ها نقش مهمی در حرکت رو به جلوی پارکینگ های هوشمند بازی می کنند که در صورت نیاز اطلاعات بیشتری نیز در اختیار رانندگان قرار می دهند.

افزایش پارکینگ طبقاتی

ساختمان پارکینگ های طبقاتی در مناطق بزرگ شهری اغلب یک ضرورت است. در آینده، توسعه سیستم های اتوماتیک پارک اتومبیل ممکن است اتومبیل ها را برای رانندگان پارک کرده و هنگام بازگشت آنها را به راننده برگردانند. با استفاده از بالابر و پالت، سیستم ها وسایل نقلیه را در ردیف ها و ستون ها قرار می دهند. نه تنها راننده یا مسافر برای جستجوی فضای پارک و تلاش برای یافتن خودروی خود، زمان کمتری صرف می کند، بلکه احتمال آسیب رسیدن به وسیله نقلیه مسافرانی که مایل به استفاده ار چنین فرصتی هستند نیز کاهش می‌یابد.

نظرات نهایی

راه حل های هوشمند پارکینگ مدیریت شهری را کارآمد تر کرده و به ظهور شهرهای هوشمند کمک شایانی خواهد کرد. با رشد مداوم مناطق شهری، پارکینگ هوشمند اکنون و در آینده، صنعت نوظهوری خواهد بود که برای موفقیت شهرهای هوشمند بسیار حیاتی است.

چالش پارکینگ هوشمند راه حل های بی شماری برای کمک به شهرها با روش هایی برای صرفه جویی در وقت و هزینه آنها، در خدمت به شهروندان خود ارائه خواهد داد. همین راه حل ها به منظور کاهش ترافیک و کمک به اداره کارآمدتر شهرها نیز به کار گرفته خواهد شد.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در print
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram