1_ssXwSz2o2YhyV4Qqev_cFw

اینترنت اشیاء صنعتی متن باز، راهی برای توسعه سریعتر

در ۴ دقیقه این متن را بخوانید

اینترنت اشیا صنعتی، خبر از یک انقلاب صنعتی جدید و ابزار و تکنیک‌هایی برای انجام همه نوع کاری، می دهد. فروشنده‌های IIoT در حوزه های عملیات کارخانه‌ای و انبارها و همچنین زنجیره گسترده عرضه و فراتر از آن در حال افزایش‌اند. این فروشنده‌ها وعده کاهش زباله، افزایش بهره‌وری و بهبود برنامه ریزی و پیش بینی را می‌دهند. تمام این امور به لطف سخت افزارهای متصل، و نرم‌افزارهای هوشمند محقق می‌شود.

یک سوال اساسی که شرکت‌ها باید در پی پاسخ آن باشند، این است: ساختار IIoT من باید متن باز باشد یا اختصاصی؟ برنامه‌ها و پروتکل‌های IIoT اختصاصی که ثابت و از پشتیبانی خوبی برخوردار باشند، مزایای زیادی دارند. با این حال، فناوری IoT صنعتی متن باز می‌تواند از مزایای بیشتری برخوردار باشد.

متن باز چیست؟

نرم افزار متن باز، بلوک‌های ساخت دیجیتال رایگان یا کم هزینه را ارائه می‌دهد که از آن‌ها می‌توان برای ساخت هر چیزی که تصورش را بکنید، استفاده کرد.

مشهورترین نمونه‌های نرم‌افزاری که بر پایه متن باز ایجاد شده‌اند، عبارت‌اند از: سیستم عامل اندروید، مرورگرهای وب فایرفاکس و آپاچی، لینوکس و MySQL. شرکت اپل نیز متعهد شده تا سیستم macOS را متن باز ساخته، و مایکروسافت می‌گوید این امر برای ویندوز نیز قابل اجراست.

بهتر است متن باز را با آنچه که انجام نمی‌دهد تعریف کنیم. نرم افزار اختصاصی در برابر کپی رایت، امتیاز نامه، قطعات سفارشی، رمزنگاری، و یا محافظت در برابر دستکاری، مقاوم است. نرم افزار متن باز توسط سازندگانش به صورت رایگان ارائه می‌شود تا همانطور که هست مورد استفاده قرار گیرد، یا می‌توان آن را برای به کارگیری در ظرفیت‌های مختلف اصلاح نمود.

چرا فرهنگ متن باز برای IIoT مناسب است؟

دلایل زیادی برای سودمند بودن این مدل کسب و کار برای بسیاری از شرکت ها‌، و مخصوصاً آن‌هایی که در زنجیره‌های تولید و عرضه جهان نقش دارند وجود دارد. در صنعتی که بخش‌های متحرک زیادی دارد، کسب و کارها باید بدانند که می‌توانند سازه‌های IT خود را به صورت مورد نیازشان بسازند و برای دسترسی به حداکثر پویایی داده‎ها، تمامی ابزارهای نرم افزاری و سخت افزاریشان را متحد سازند.

متن باز این نیازها را برآورده می‌کند. متن باز از توسعه ابزاری همچون کنترل کننده‌های قابل برنامه ریزی لبه‌ای و همچنین سفارشی سازی بسیار زیاد پشتیبانی می‌کند، چرا که کنترل کننده‌های قابل برنامه ریزی توسط مولفه‌های اختصاصی طراحی شده‌اند.

از دیگر مزایای متن باز می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • ارزان‌تر: طراحی‌های اختصاصی سخت افزار و نرم افزارها، همواره قیمت بیشتری از جایگزین‌های متن باز که معمولا رایگان هستند دارند. کاربران نهایی هزینه‌هایی همچون کارمزد گواهی، دستمزد مهندس، مخارج کلی شرکت و غیره را ذخیره می‌کنند.
  • بدون نیاز به قرار داد با فروشنده: آزادی و پویایی از نگرانی‌های شرکت‌ها هستند. به کارگیری ابزار دیجیتال اختصاصی، نیازمند پرداخت هزینه اشتراک است که ممکن است مقید به یک بند قرارداد طولانی مدت باشد، و به شما اجازه استفاده از ابزار دیگر را ندهد.
  • اصلاح و توسعه رایگان: شرکت‌هایی که بودجه کمی برای IT یا تحقیق و توسعه دارند، نمی‌توانند با هر بار نیاز به یک اپلیکیشن جدید و یا خدمات شبکه، کارشان را از ابتدا شروع کنند. متن باز یک پایه قابل اعتماد و بررسی شده را ارائه می‌دهد که می‌توان با آن به ساخت ویژگی‌های سفارشی و امکانات منحصر به فرد پرداخت.
  • قابلیت همکاری بیشتر: راهکارهای IIoT متن باز، قابلیت همکاری بیشتر و APIها و SDKهای قدرتمندتری را برای ادغام با سیستم‌ها و محصولات دیگر ارائه می‌دهند.
  • دانش گسترده‌تر و متنوع‌تر برای توسعه دهنده: شاید بزرگ‌ترین مزیت فناوری متن باز این است که ایجاد آن نسبت به محصولات اختصاصی رقیب، دموکراتیک‌تر است. توسعه دهندگان از هرکجای دنیا همکاری می‌کنند، و مهارت‌ها و دیدگاه‌های وسیعی را همراه خود دارند، که این امر در مقایسه با یک گروه که روی یک نرم افزار بسته کار می‌کنند، مزیت بزرگی محسوب می‌شود.
  • توسعه سریع‌تر: گروه‌های پشت APIها، SDKها و پروتکل‌های IoT متن باز، مخارج کلی شرکت‌های توسعه نرم افزار و گروه‌های IT خانگی را ندارند. این امر به این معنی است که فناوری‌های متن باز می‌توانند شاهد تکرارهای سریع باشند و با سرعت بیشتری ویژگی‌های جدید را به کار گیرند.

نمونه‌هایی از IIoT در انبارداری و تولید

MQTT و OMA LwM2M دو مورد از مرتبط‌ترین نمونه‌های پروتکل‌های متن باز در جهان امروز IIoT هستند. MQTT یا پروتکل انتقال پیام از راه دور، توسط سازمان جهانی استاندارد (ISO) ایجاد شده است. OMA LwM2M یا ماشین به ماشین سبک وزن، یک پروتکل مدیریت دستگاه است که توسط اتحادیه اُپن موبایل ایجاد شده است.

نود-رد یک ابزار متن باز IIoT است که سود بزرگی دارد. نود-رد، ابزار برنامه نویسی را برای یکپارچه سازی ترکیبات مختلف از APIها، دستگاه‌های سخت افزاری متنوع، و برنامه‌ها و خدمات آنلاین ارائه می‌دهد. پوسته ایمن (SSH) نیز یکی دیگر از ابزارهای متن باز IIoT است. این ابزار به شرکت‌ها کمک می‌کند تا خدمات آنلاین قابل اعتمادی را حتی در شبکه‌های غیر ایمن ارائه دهند.

با استفاده از نود-رد، SSH، و دیگر پروتکل‌های متن باز، موفقیت‌های زیادی به دست آمده‌اند که برخی از آن‌ها را در ادامه بیان می‌کنیم:

  • نود-رد به یک شرکت انبارداری کمک کرد تا یک رابط یکپارچه ابری را برای داده‌های باتری بسازد. این رابط به صورت یکپارچه با کارآیی تحلیلی آزور (Azure) جفت شد.
  • SSH به یک توسعه دهنده کمک کرد تا کدهای اختصاصی خود را به کنترل کننده سهام بیافزاید، و تجهیزات احیای خودکار و انتقال مواد با نظارت از راه دور را توسعه دهد.
  • یک شرکت توانست با استفاده از از ابزارهای شبکه متن باز MQTT و نود-رد، خدمات ارتباطی همتا به همتای خود را برای تجهیزات پمپاژ و دیگر دارایی‌های موجود در این زمینه بسازد.
  • بسیاری از شرکت‌هایی که از برنامه‌های متن باز استفاده کرده بودند، در زمینه امنیت سایبری نیز از مزایای ویژه‌ای برخوردار بودند. کد منبع که برای بررسی عمومی باز است، دارای یک تیم پرسش و پاسخ داخلی بزرگ است که به تشخیص مشکلات و سوءاستفاده‌ها می‌پردازند.

هنگامی که یک شرکت بخواهد یک لیفتراک یا تجهیزات انتقال مواد جدید را خریداری کند، باید نکاتی همچون حداکثر ظرفیت بار، زمان شارژ مجدد، پیوست‌های سفارشی و مزایای خرید در مقابل لیزینگ را مورد بررسی قرار دهد. سفارشی سازی یک سازه IIoT باید به همان میزان تنوع و قابلیت تنظیم را ارائه دهد – که به لطف پروژه‌های متن باز، این امر ممکن است.

متن باز یک همتای ایده‌آل برای IIoT

هرکس که از گوشی‌های هوشمند و کامپیوترهای شخصی استفاده می‌کند، از مزایای پروژه‌های نرم‌افزار متن باز بهره برده است. گرچه این پروژه‌ها تنها به دسترسی عموم به برنامه‌های کاربردی دیجیتال کمک نمی‌کند. متن باز برای شرکت‌هایی که نیاز به نرم‌افزار و سخت‌افزارهای خاص دارند، یک مزیت رقابتی را ایجاد می‌کند. حتی فرآیندهای تولید و توزیع تخصصی، می‌توانند از ابزارهای متن باز موجود برای دستیابی سریع و اقتصادی به اهداف توسعه طلبانه خود استفاده نمایند.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در print
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram