Stethoscope on a printed sheet of paper

داده‌های ابری و اینترنت اشیا گامی مهم در تحول سلامت

در ۲ دقیقه این متن را بخوانید

ترکیب داده‌ی حجیم که از طریق اپلیکیشن‌های ابری و دستگاه‌های اینترنت اشیا فراهم می‌شود، پتانسیل نامحدودی دارد. سلامت یکی از صنایعی که با هدف بهره‌گیری حداکثری از این امر در حال حرکت بدین سمت است. در اوایل ماه دسامبر، این موضوع در گزارش سالانه‌ی اینترنت اشیا در حوزه سلامت عنوان شد؛ بخش تحلیل مالی یاهو می گوید مقدار پولی که برای تشخیص‌ بیماری‌های داده محور از طریق دستگاه‌های اینترنت اشیا هزینه شده بود، حجم بازار سلامت مبتنی بر اینترنت اشیا را به ۲۰۰ میلیارد دلار می‌رساند. مانند بسیاری از صنایع دیگر، نقطه‌ی تاثیرگذار حاصل شده است و اکنون ترکیب تکنولوژی‌ها سلامت را متحول خواهد کرد.

سیستم‌های یکپارچه

مزیت اصلی ترکیب داده‌های ابری و اینترنت اشیا برای کاربردهای پزشکی، روشی است که برای یکپارچه سازی سیستم‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. درحال‌حاضر، سیستم‌های پزشکی می‌توانند غیرمتصل و داده‌ها پراکنده باشند. پژوهشی که در دانشکده‌ی مدیریت دانشگاه ام‌آی‌تی انجام شد این موضوع را به دقت بررسی کرد و نتیجه گرفت به دلیل پروتکل‌های ضعیف  اشتراک گذاری داده، موانع قابل ملاحظه‌ای میان موسسات پزشکی وجود دارد. بنابراین کارآیی پایین می‌آید و در بعضی موارد، خروجی‌ها ضعیف‌تر است.

حرکت به سوی سیستم یکپارچه، که در آن دستگاه‌های پزشکی سفارشی می‌توانند از طریق ابری که استانداردهای کیفی آن تضمین شده است به داده‌ها دسترسی داشته باشند، این مهم برای حوزه پزشکی بسار پر حاصل خواهد بود. متخصص آمریکایی سیستم‌های یکپارچه، CoreTech.us، تنها با داشتن شرایطی بدون مانع، که داده به طور موثر به اشتراک گذاری و مدیریت می‌شود، در تمامی محیط‌های کاری از مزایای این رویکرد پشتیبانی می‌کند و کسب‌وکار را بهبود می‌بخشد.

استفاده‌ی مثبت از داده‌ها

داده‌های حجیم در پزشکی چیز جدیدی نیست. مشاوران مک‌کینزی می‌گویند این داده سال‌هاست برای بهبود تشخیص بیماری‌ها و ترسیم روند‌ بیماری در دنیا مورد استفاده قرار می‌گیرد. این اثرات را می‌توان با داشتن داده‌ی حجیم به عنوان جریانی پیوسته در ابر و سپس اتصال این طیف گسترده از دستگاه‌های اینترنت اشیا، تقویت کرد. برنامه‌های مشابه فیت‌بیت و پایشگرهای قندخون مورد تایید سازمان غذا و دارو از داده‌های بی نام برای تاثیرگذاری بر سیاست‌ها و پژوهش‌های پزشکی استفاده می‌کند. این ترکیب از داده‌های حجیم و ماهیت متصل دستگاه‌ها برای ارائه‌ی جریان پیوسته‌ای از اطلاعات پزشکی،  خروجی‌های آینده را بهبود می‌بخشد.

معماری نوآورانه

پشت ظاهر آماده برای عرضه‌ی عمومی این ترکیب تکنولوژیکی یک معماری در حال پیشرفت است. گزارشی که در نوزدهم ماه نوامبر منتشر شد، حاکی از آن است که محاسبات لبه در بعضی از کشورها به سرعت در حال پیاده‌سازی است تا صنعت سلامت را بیش از پیش توسعه دهد. با تغییر مسیر ایمنی از کلینیک‌ها به پس زمینه‌ی کار سیستم‌های یکپارچه، این کار نیز کارآیی کسب‌وکارهای سلامت را به تدریج اما پر قدرت افزایش و در نهایت، اینترنت اشیا و ابر را در مرکز مراقبت پزشکی قرار خواهد داد.

اینترنت اشیا دستگاه‌هایی ساخته که به افراد اجازه می‌دهد شرایط پزشکی روزانه‌ی خود را بهبود بخشند. زمانیکه پایش و اصلاح مداوم مشکلات با ترکیب داده‌های فراوان از ابر و ساخت سیستمی یکپارچه، خروجی‌ها را بهبود می‌بخشد. داده‌ها برای پژوهش کافی خواهند بود که اثری مثبت در پی دارد و در نهایت، به موفقیت جدیدی در علم پزشکی می‌انجامد.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در print
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram