Internet of Things and Communication Technology Concept. Smart information and digital lifestyle.

اینترنت اشیا یا ماشین به ماشین، مساله این نیست!

در ۳ دقیقه این متن را بخوانید

در بخش‌ها و صنایع مختلف، تکنولوژی اینترنت اشیا و ماشین به ماشین هردو به طور همزمان استفاده شده و باهم اشتباه گرفته می‌شوند. بسیاری معتقدند که اینترنت اشیا تنها شامل افزودن سنسورها به راه‌حل‌های آماده‌ی ماشین به ماشین است تا داده‌های بیشتر و بهتری جمع‌آوری شود. در واقع تفاوت میان اینترنت اشیا و ارتباط ماشین به ماشین اساسی است و بیشتر مربوط به کاربردهای اینترنت اشیا و ماشین به ماشین است. در ادامه به صورت جداگانه به دو مفهوم نگاهی می‌اندازیم تا بفهمیم چه چیزی این دو را از هم متمایز کرده است.

M2M یا همان ماشین به ماشین چیست؟

M2M یا ماشین به ماشین معماری است که قبلا برای نظارت، کنترل از راه دور و بهینه‌سازی فرآیند مورد استفاده قرار می‌گرفت. این تکنولوژی را می‌توان برای کاربردهای خاص استفاده کرد و مشکلات یک باره را با راه‌حلی یک باره حل کرد. هیچ یک از تعاریف ماشین به ماشین بدون مثالی عینی از زندگی واقعی کامل نیست. ساختمانی را در نظر بگیرید. معمولا چندین سیستم کنترل خودکار از جمله سیستم گرمایش، تهویه، نظارت و محافظت در برابر آتش در ساختمان وجود دارد. این راه‌حل‌های متفاوت سنجش‌های مشابهی در محیط یکسان انجام می‌دهند و به مجموعه سنسورهای خود تکیه می‌کنند.

این سنسورها داده‌های مرتبط را از هاب‌های مختلف استخراج می‌کنند که ارتباطات در آن‌ها اغلب هنجارهای خاصی را دنبال می‌کنند. بنابراین تبادل داده تقریبا ناممکن است. این به آن معناست که ماشین به ماشین برای کاربردهای خاص و کمپانی‌هایی که به دنبال یکپارچه‌سازی معماری‌های ساده ولی فوق تخصصی در سیستم خود هستن، عالی عمل می‌کند. هدف تکنولوژی ماشین به ماشین، بی سیم یا با سیم، ساخت حلقه‌ای است که داده‌های مرتبط بدون دخالت انسان در گردش هستند.

IoT یا اینترنت اشیا چیست؟

تفاوت‌های اصلی میان اینترنت اشیا و ماشین به ماشین چیشت؟

اینترنت اشیا دو دنیای دیجیتال را کنار هم می‌آورد: دنیای کسب‌وکارها و دنیای افراد. این تکنولوژی‌ می‌تواند به عنوان زیرسیستم به حساب آید که داده‌های جمع‌آوری شده را ارائه می دهد و منتشر می‌کند. برخلاف آنچه در ارتباط ماشین به ماشین اتفاق می‌افتد، هیچ استفاده‌ی صرفا اختصاصی برای داده‌ها مطرح نیست. یکی از مهمترین تفاوت‌ها میان ماشین به ماشین و اینترنت اشیا این است که، ماشین به ماشین  تعداد خاصی نقطه‌ی ورود داده را به مجموعه‌ای محدود از هاب‌ها متصل می‌کند، اما اینترنت اشیا تعداد دستگاه فیزیکی را از طریق اینترنت به منابع داده‌ای نامحدودی متصل می‌کند.

در اینترنت اشیا، دستگاه‌های متصل، مشابه با روش شناسایی کامپیوترها در شبکه‌های مبتنی بر آی‌پی وب، معمولا با آدرس آی‌پی خود شناسایی می‌شوند. این ماشین‌ها به پلتفرم ابری که در آن تمام تکه‌های‌ داده‌ جمع‌آوری شده و ذخیره می‌شود، دسترسی دارند و می‌تواند از سیستم اطلاعات دریافت کنند و به آن داده بفرستند.

بنابراین، آیا اینترنت اشیا ساده تر از ماشین به ماشین نیست؟

کاربردهای اینترنت اشیا بسیار بیشتر از چیزی است که ارتباط ماشین به ماشین ارائه می‌کند، اما باز بودن این راه‌حل چیزی است که می‌تواند مانع تبدیل آن به آینده‌ی سیستم های صنعتی شود. راه‌حل‌های اتصال چیزی است که هر کمپانی و کارخانه‌ای به آن نیاز دارد. با ابزار صحیح، دسترسی به این حجم از اطلاعات می‌تواند در بسیاری از تصمیم‌گیری‌های مهم، سودمند باشد. بیشتر کسب‌وکارها صاحب داده‌ی خصوصی هستند که می‌خواهند و یا نیاز دارند که خصوصی باشد. کارخانه‌ها (برای مثال) نه تنها محصول تولید می‌کنند، بلکه اطلاعاتی نیز تولید می‌کنند که می‌خواهند جهت کنترل فرآیند خود آن را تحلیل و از نتایج آن استفاده کنند. اما اشتراک‌گذاری تمام این اطلاعات با دنیای بیرون ممکن است نتیجه‌ی دلخواه را به همراه نداشته باشد.

 

بهترین در هر دو دنیا

اینترنت اشیا به استفاده از تعداد بی‌شماری دستگاه متصل اشاره می‌کند و دنیایی را می‌سازد که اطلاعات برای بهبود مداوم زندگی‌های ما مورد استفاده قرار می‌گیرند.  ماشین به ماشین اغلب خلاف این را نشان می‌دهد و حاکی از مدل‌های کسب‌وکار کمتر پیشرویی است که واقعا مسئله‌ی اصلی نیستند. به جای تمرکز بر تفاوت‌های میان اینترنت اشیا و ماشین به ماشین، بهتر است که این دو تکنولوژی را مکمل در نظر بگیریم و از اولیت‌بندی و جایگزینی این دو بگذریم. یکی از این دو انعطاف‌پذیر تر و دیگری ایمن‌تر است، پس استفاده از تفاوت‌های میان آن‌ها برای ایجاد سیستمی مناسب که ایمنی و دسترسی به اطلاعات را در کنار هم ممکن می کند، بایستی جالب باشد.

سوال نبایستی این باشد که “کدام راه‌حل بهتر است؟” بلکه بایستی بپرسیم “کمپانی من به کدام جنبه‌ از هر راه‌حل نیاز دارد؟”. اینترنت اشیا و ماشین به ماشین در کنار یکدیگر پیاده سازی می‌شوند تا به کسب‌وکارها اجازه دهند رویکرد ایده‌آلی بسازند، به عنوان مثال در اینترنت اشیا صنعتی، به زیر ساخت متصل یک لایه‌ی امنیتی هم اضافه می‌شود. در این صورت بدون اینکه شرکت ریسک مسایل امنیتی همچون اطلاعات حفاظت نشده را بپذیرد می تواند از منافع اتوماسیون بهره ببرد.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در print
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram