LISBON

سرمایه گذاری لیسبون برای پلتفرم اطلاعات شهری

در ۴ دقیقه این متن را بخوانید

شورای شهر لیسبون اخیرا یک پلتفرم اطلاعات شهری را اجرا کرده است، که با جنبه‌های مدیریت شهری سروکار داشته و هدف آن بهبود زندگی شهروندان است. دولت محلی در تلاش است تا از طریق تحلیل داده‌ها، راهکارهایی موثر و نوآورانه برای مشکلات بزرگ شهری ارائه نماید.

تفکر اساسی این پروژه مبنی بر این است که هر چه بیشتر جامعه به اینترنت اشیا (IoT) متصل باشد، داده‌های بیشتری جمع آوری شده و نیاز به دسته بندی و تحلیل دارد. در این اتصال، دولت محلی اقدام به ساخت پلتفرم مدیریت هوشمند لیسبون کرده است. این پلتفرم به شورای شهر اجازه می‌دهد تا داده‌های ورودی از حسگرهای سیستم‌های داخلی و خارجی و همچنین شبکه‌های اجتماعی را ادغام و تحلیل کنند. این پلتفرم داده‌ها را ادغام کرده و آن‌ها را از طریق استانداردهای باز در دسترس قرار می‌دهد. در میان دیگر پلتفرم‎ها، این پلتفرم از بلوک‌های ساختاری متن باز FIWARE استفاده می‌کند. در چارچوب این پلتفرم، چهار ابتکار گرد هم می‌آیند: مرکز یکپارچه عملیاتی، دروازه داده‌های باز – اُپن لیسبون، پروژه‌های شهرهای هوشمند، و آزمایشگاه داده‌های شهری لیسبون – LxDataLab.

همه متعهد به ساخت یک شهر مقاوم

ژواو تراماکرو، مسئول هماهنگی شهر هوشمند در شورای شهر لیسبون می‌گوید که پروژه LxDataLab در اکتبر سال ۲۰۱۹ آغاز شد، و هدف آن قابل دسترس کردن داده‌ها برای جامعه آکادمیک و تجاری است. این امر به منظور یافتن راهکارهای تحلیلی برای بهبود برنامه ریزی شهری و مدیریت شهری صورت می‌گیرد. شهر به اهمیت اساسی دخالت استارتاپ‌ها و تحقیقات در مدیریت داده‌ها برای حل چالش‌های پیچیده پی برده است، و متوجه شده است که همکاری میان اعضای مختلف در مقاوم ساختن شهر، حیاتی است.

حل یازده چالش با همکاری هم

LxDataLab شامل یازده چالشی است که شهر با آن‌ها روبه‌روست، و همچنین یازده شریک که این چالش‌ها را حل می‌کنند. این ابتکار عمل شامل مسائل زیادی است که از جمله آن‌ها می‌توان به تحلیل مکان‌های اقامت محلی در شهر، بهبود مسیرهای خودروهای جمع‌آوری زباله شهری، یا جلوگیری از شرایط خطرناک در ساختمان‌های شهر اشاره کرد.

رفع نیازهای شهروندان با حمل و نقل جدید و قدیمی

با گسترش حمل و نقل الکتریکی در سرتاسر اروپا، لیسبون نیز به دنبال استانداردهای استفاده از دوچرخه‌های الکتریکی می‌باشد. برای گسترش این خدمت، داده‌هایی از سال ۲۰۱۸ جمع‌آوری شده اند که به یک شبکه اشتراکی جدید از دوچرخه ‌ها و سیستم‌های حمل و نقل چند حالته مربوطه نظر داشت. دولت محلی در نظر دارد تا با اندازه گیری فواصل و زمان‌ها، شبکه دوچرخه را گسترش دهد و راه‌های جدیدی طراحی کند. چالش موجود در این مورد، پیگیری بهینه سازی توزیع دوچرخه الکترونیکی در ایستگاه‌های دوچرخه است، چرا که عرضه و تقاضای دوچرخه‌های شهری همواره نامتعادل است. حمل و نقل قدیمی نیز مورد تجزیه و تحلیل قرار می‌گیرد. با توصیف الگوها و دلایل تراکم خودروها، داده‌ها می‌توانند از طریق یک الگوریتم به جلوگیری از ترافیک کمک کنند.

پیگیری کارایی در مدیریت منابع

شورای شهر لیسبون همچنین در تلاش برای مدیریت بهتر منابع خود، به سه شیوه متفاوت است:

  • از طریق تحلیل داده‌هایی که توسط سنسورهای سطل‌های زباله به دست می‌آید، می‌توان مسیرهای خودروهای جمع‌آوری زباله شهری را تغییر داد، تا ظرفیت و کارآیی آن‌ها را سنجید. این امر به توسعه نقشه‌های پویای جمع‌آوری دوباره کمک می‌کند.
  • با کاهش مصرف منابع، مدیریت منابع نیز رشد می‌کند؛ به ویژه با جمع‌آوری داده‌ها از منابع مختلف، مالک املاک اجاره‌ای می‌تواند از وجود قبض‌های پرداخت نشده مطلع شود.
  • از همین روش می‌توان تشخیص داد که آیا استفاده کنندگان از امکانات شهری، به خصوص فضای پارک، هزینه‌های مربوطه را می‌پردازند یا خیر.

جلوگیری و مدیریت خطرات

مدیریت خطرات در سطوح ساختاری و نهادی اجرا می‌شود. با توجه به وضعیت متفاوت نگهداری از ساختمان‌ها در پایتخت پرتغال، نقشه برداری از ساختمان‌هایی که ممکن است دچار فروپاشی شوند ضروری بود. در این پروژه، اطلاعات مرتبط با وضعیت نگهداری، استانداردهای ساختمان، رویدادهایی که بر ساخت تاثیر داشته‌اند، و سن بنا در کنار هم قرار می‌گیرند، تا یک تصویر کامل از خطرات را ارائه دهند.

امنیت نهادی از طرق زیر رشد می‌کند:

  • از طریق فراهم کردن یک نمونه واقعیت افزوده که مرکز عملیاتی یکپارچه اتاق بحران را پشتیبانی کرده، و اطلاعات کامل‌تر و واقعی‌تری از شرایط اضطراری را در اختیار تصمیم گیرنده می‌گذارد؛
  • از طریق تحلیل الگوهای شرایط اضطراری و مداخله آتش نشانان، که به منظور پیش‌بینی عملیات در سناریوهای مختلف انجام می‌شود.

پایداری انسان و محیط زیست

همچون شهرهای دیگر در اروپا، لیسبون نیز با خیل عظیمی از گردشگران مواجه است. با وجود این که گردشگری می‌تواند اقتصاد محلی را رشد دهد، اما همچنین می‎تواند باعث ایجاد مشکلات پایداری جمعیت انسانی و محیط نیز باشد. LxDataLab برای کمک به مدیریت این چالش‌ها، ابزاری را ارائه می‌نماید.

یکی از این ابزارها، وب اسکرپینگ است. در لیسبون، از طریق وب اسکرپینگ می‌توان اقامتگاه‌های محلی تبلیغ شده در پلتفرم وب را تعیین مسیر کرد، تا مشخص شود که کدام یک از آن‌ها به صورت منظم ثبت شده و در واقع مالیات خود را پرداخت می‌کنند. این تحلیل شورا را قادر می‌سازد تا اقدامات لازم را انجام دهند.

این پلتفرم در زمینه پایداری محیط زیست، از طریق استفاده از الگوریتم تشخیص تصویر، به تعیین پنل‎های خورشیدی حرارتی و فتوولتاییک کمک می‌کند. هدف آن‌ بومی سازی این منابع انرژی جایگزین و اندازه‌گیری میزان انرژی تولید شده است.

مقصود بلند مدت این پلتفرم، ایجاد شهری با امکانات رفاهی بهتر و جدیدتر برای شهروندان، استفاده کارآمدتر از منابع، و مدیریتی شفاف به منظور توسعه نوآوری است.

همکاری اطلاعات و جوامع

این ابتکار عمل تا اکتبر سال ۲۰۲۰ اجرایی خواهد شد. فرناندو مدینا، شهردار لیسبون می‌گوید که در این مدت، تلاش این ابتکار عمل بر تقویت همکاری میان جوامع و پلتفرم‌های اطلاعاتی می‌باشد. “پروژه جدید آزمایشگاه اطلاعات شهری که توسط شورای شهر لیسبون، نمایندگانی از دانشگاه‌های مختلف لیسبون و  LNEC(آزمایشگاه ملی مهندسی عمران) ایجاد شده است، تاثیرات شگرفی بر زندگی مردم و مدیریت شهر خواهد داشت.”

این مطلب را به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در print
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram