image-4

نودل استارت آپی برای برون سپاری اتصال و انتقال داده سنسورها

در ۳ دقیقه این متن را بخوانید

نودل که این هفته در رقابت استارت آپی پرفراز و نشیب تک‌کرانچ برلین شرکت کرد، طبق یک فرض ساده ساخته شده است: چه می‌شد اگر می توانستیم سنسورهای کوچک را به وسیله موبایل ها به شبکه اینترنت وصل کنیم و بخش اتصال آن ها را برون سپاری کنیم؟ اتصالات شبکه موبایل با توجه به میزان مصرف باتری آن‌ها برای اکثر سنسورها یک گزینه اجرایی نیستند. اما اگر شبکه موبایل با اتصال بلوتوث جایگزین شود عمر باتری دستگاه ممکن است تا چند سال هم دوام بیاورد و این همان مزیتی است که نودل به دنبال بهره برداری از آن است.

در مجموع این ایده‌ای سرراست است اما نکته چالش برانگیز اینجا است که باید کاربران گوشی‌های تلفن همراه را متقاعد کرد که اپلیکیشن‌های نودل را نصب کنند. شرکت تولید کننده این اپ که توسط میچا بنولیل (مدیر عامل) و گرت کینسمن تاسیس شد به دنبال استفاده از رمزارزها برای حل این مشکل است. کاربران با رمزارز نودل کش، می‌توانند به صورت اتوماتیک در هر جایی با انتقال یک پکیج داده به شبکه، ارز دریافت کنند. این اتصال، فقط مخصوص این کار است، همیشه رمزگذاری می‌شود و از پروتکل راندوو نودل استفاده می‌کند.

این شرکت تا به حال ۳.۵ میلیون دلار  سرمایه گذاری جذب کرده است که اکثر این مبلغ از سوی سرمایه‎گذاران حوزه بلاکچین مثل بلاکچینج، ورک پلی ونچر ( متعلق به مارک پینکوس )، بلاکچین ونچر (Blockchain.com)، الیمپ کاپیتال، بوتستراپلبس و بلاک هد بوده است.

شایان ذکر است که این اولین پروژه بنولیل در این حیطه نیست. او همچنین استارت آپ شبکه مِش اپن گاردن را نیز تاسیس کرده که به نوعی رویکردی مشابه به اتصالات دارد ( این اپ باعث شد موج جدیدی از اپلیکیشن‌های چت آفلاین در سال ۲۰۱۴ به راه بیفتد.). اپن گاردن هم در این رقابت استارت آپی در سال ۲۰۱۲ حضور داشت و جایزه خلاقانه‌ترین استارت آپ را از آن خود کرد. بنولیل سمت مدیر کل را در اوایل ۲۰۱۶ رها کرد اما نودل به نوعی تکرار همان ایده اپن گاردن به نظر می‌رسد.

بنولیل می‌گوید: ” ما یک مفهوم به اسم اتصالات انبوه تعریف می‌کنیم و آن را برای اتصال اشیا به اینترنت به کار می‌یریم. ما باور داریم که این کار مزیت‌های فراوانی دارد”.

او همچنین استدلال می‌کند که تعداد زیادی نوآوری همگرا در حال حاضر به شرکت امکان موفقیت را می‌دهند به نوان مثال چیپست‌ها در حال کوچک‌تر شدند و در حال حاضر تعداد سنسورهایی که از پروتکل بلوتوث با مصرف پایین پشتیبانی می کنند در حال افزایش است. این در حالی است که باتری‌ها در حال کوچک شدن و بهینه‌تر شدن هستند و تکنولوژی بلاکچین در حال رسیدن به بلوغ است.

او با گفتن این حقیقت که این سنسورها روی گوشی‌های افراد مختلف پیاده سازی می‎شوند و اتصالشان را با شبکه برقرار می کنند، اضافه کرد که واضح است این مسئله نمی‌تواند یک راهکار برای شرکت‌هایی باشد که نیازمند داده‌های بلادرنگ هستند. در هر صورت هیچ راهی وجود ندارد که نودل تضمینی برای این مسئله ارائه دهد اما شرکت استدلال می‌کند که نودل یک راهکار بسیار عالی برای شهرهای هوشمندی است که می‌خواهند اطلاعاتی از میزان استفاده از جاده داشته باشند و به شرکت‌های علاقمند به ردیابی دارایی نیز کمک می‌کند.

بنولیل می‌گوید: ما اتصالات بلادرنگ را فراهم نمی‌کنیم. این کاری بود که راهکارهای سنتی انجام می‌دادند. با این حال ما معتقد هستیم که حوزه کاری اینترنت اشیا بسیار گسترده است و توانایی‌های زیادی در زمینه جمع آوری داده از یک زمان به زمان دیگر دارد و ما می‌توانیم همه چیز را به اینترنت وصل کنیم”.

از آن جایی که برخی از کاربران ممکن است بخواهند اپلیکشن نودل کش را نصب کنند، تیم نودل روی کار با توسعه‌دهندگان اپلیکیشنی حساب باز می‌کند که مایل به استفاده از پتلفرم برای برای تولید پول مجازی اضافی از اپلیکیشن‌هایشان با شبکه نودل هستند.

برای بعضی از کاربران این مسئله مترادف از بین بردن مقداری داده اضافی است. بنابرین توسعه دهندگان باید به طور واضح اعلام کنند که آن‌ها کاربر خود را در این سرویس دخیل می‌کنند.

این تیم انتظار دارد که یک کاربر عادی ۲۰ تا ۳۰ مگابایت از ترافیک اینترنت خود را صرف دانلود اپلیکیشن نودل کنند که خیلی زیاد نیست (کاربران خود اپلیکیشن نودل همچنین می‌توانند که گزینه کش کردن داده یا به تعویق انداختن انتقال حین اتصال به وای‌فای را انتخاب کنند). برخی از توسعه دهندگان ممکن است از نودل به عنوان یک گزینه برای پرداخت درون برنامه ای استفاده کنند و این تیم به این مسئله امیدوار است.

این شرکت همچنین با شرکت اچ‌تی‌سی و سیسکو همکاری می‌کند و تعداد زیادی پروژه پایلوت در دست اقدام دارد.

کلیپ معرفی پروژه نودل توسط میچا بنولیل

این مطلب را به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در print
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram