Flying drone in action; photographed on a defocused background. Royalty free image, no logos in the photo.

ایزو استاندرادهای حوزه پهپاد را منتشر کرد

در ۳ دقیقه این متن را بخوانید

سازمان بین‌المللی استانداردسازی (ISO) در  آذر ماه ۱۳۹۸، استانداردهای کیفی و امنیتی جدیدی برای سیستم‌های هوایی بدون سرنشین تایید کرد.

استانداردهای جدید، که بعد از ۱۲ ماه مشورت با متخصصان پهپاد، دانشگاهیان، کسب‌وکارها و به طور کلی عموم مردم نهایی شد، جهت تاثیری بزرگ بر رشد صنعت پهپادها در سراسر جهان اجرا می‌شود.

رابرات گاربت، مسئول هماهنگی جلسات گروه ISO و مسئول استاندارد عملیاتی پهپادهای جهانی می‌گوید: “پهپادها پدیده‌ های متحول کننده ای هستند که فرصت اقتصادی بی سابقه‌ای در اختیار کسب‌وکارها و کشورهایی می‌گذارد که خواهان پذیرش این تکنولوژی هستند.”

گاربت مدیر استانداردهای پهپاد بریتانیا در مؤسسه استاندارد بریتانیا و بنیان‌گذار دِرون مِیجر گروپ، اولین مرکز مشاوره‌ی جهانی در زمینه‌ی پهپادها است.

وی می‌گوید:” گفتگوی من با دولت، کسب‌وکارها و دیگر ذی‌نفعان نشان می‌دهد که استانداردهای جدید مورد استقبال قرار خواهد گرفت و سازمان‌ها را توانمند می‌سازد تا چگونگی استفاده از تکنولوژی پهپاد جهت افزایش جایگاه رقابتی خود، افزودن ارزش و ایجاد رشد و موقعیت‌های شغلی را دریابند.”

تاییدیه‌ی استانداردهای ISO برای پهپادهای هوایی بعد از چهار سال مشارکت ISO، مؤسسه استاندارد بریتانیا و دیگر مراکز استانداردهای ملی در سراسر دنیا  تحقق یافت و به واسطه‌ی حضور متخصصان و طیف وسیعی از ذی‌نفعان بخش صنعتی و عمومی مستحکم شد.

این امر نشان‌ دهنده‌ی پیشرفتی عظیم در استانداردسازی صنعت جهانی پهپاد است و در مدیریت الزامات عملیاتی پهپادهای شناخته ‌شده‌تر و برتر، UAS، از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

استانداردهای جدید شامل پروتکل‌هایی در زمینه‌ی کیفیت، ایمنی، امنیت و به طور کلی “آداب” پهپادهای هوایی تجاری و عملیاتی است که به تنظیم قوانین و مقررات آینده کمک خواهد کرد. این استانداردها در مجموعه‌ی استانداردهای جدید پهپادها، اولین استانداردهایی هستند که به مشخصه‌های عمومی، مدیریت ترافیک بدون سرنشین و روش‌های آزمایش توجه داشته‌اند. استانداردهای تولید محصول برای سیستم‌های هوایی بدون سرنشین، که قرار است سال آینده منتشر شوند، با استانداردهای عملیاتی که قبلا منتشر شده تلفیق می‌شوند تا سلسله‌ استانداردهای مناسب را برای سیستم‌های هوایی بدون سرنشین فراهم کنند.

گاربت می‌گوید: “استانداردها در زمینه‌ی ایمنی، امنیت و سازگاری عملیات‌های تجاری پهپادها، میان سرمایه‌گذاران هماهنگی به وجود می‌آورد که پیش‌بینی می‌شود به همراه استانداردهای تولید و نگهداری محصولات، به توسعه‌ی شگفت‌انگیز در دسترسی و استفاده از تکنولوژی پهپاد را در سال آینده سهولت بخشد.”

صنعت پهپاد برای رشد شگفت‌انگیز آماده می‌شود

تعدادی از گزارشات اخیر سعی کرده‌اند تا تاثیر اقتصادی پهپادهای هوایی را در سطح جهان پیش‌بینی کنند.

برای مثال، گلدمن ساکس در گزارش خود برای پهپادها، تخمین می‌زند که اندازه‌ی صنعت جهانی پهپاد تا سال ۲۰۲۰ به ۱۰۰ میلیارد دلار خواهد رسید. اخیرا، تحلیل‌گران در بارکلیز تخمین زدند که بازار جهانی پهپادهای تجاری در پنج سال آینده با رشد ده برابری از ۴ میلیارد دلار به ۴۰ میلیارد دلار خواهد شد. آن‌ها معتقدند به‌کارگیری پهپادها به صرفه‌جویی ۱۰۰ میلیارد دلاری در هزینه‌ها می‌انجامد.

این پیش‌بینی‌ها تنها مربوط به پهپادهای هوایی است که نشان می‌دهد با رشد رو به افزایش در کاربردهای پهپادها بر روی زمین، زیر آب، هوا و فضا و همچنین کاربردهای نوظهور پهپادهای هیبریدی، مزیت اقتصادی تکنولوژی پهپاد بسیار گسترده است.

درحال‌حاضر، پهپادهای هوایی برای بعضی از چالش‌های سخت اقتصادی، حمل و نقل، محیط‌زیستی و بهره‌وری که دولت و صنعت در سراسر دنیا با آن رو به رو هستند، راه‌حل‌هایی ارائه می‌دهد. کاهش ترافیک جاده‌ای، کاهش ازدحام، نجات جان‌ها به واسطه‌ی کاهش تصادفات و آلودگی در شهرها از جمله این چالش‌ها هستند. انتظار می‌رود پهپادها در کنار تسریع تحویل پروژه‌های زیرساختی در مقیاس بالا، نیاز به زیرساخت‌های اصلی گرانقیمت و نوین حمل و نقل را نیز کاهش دهند.

تاییدیه‌ی استانداردهای جدید اولین گام مهم است که پیش‌بینی می‌شود سازمان‌های مشتاق به پیاده‌سازی این تکنولوژی متحول کننده با اطمینان به ایمنی و امنیت در قالب چارچوبی جدید که مورد تایید قوانین است، با سرعتی شگفت‌انگیز این پهپادهای هوایی را به کار گیرند. در واقع، کاربردهای جدید و هیجان انگیز پهپادهای هوایی روز به روز در حال توسعه است.

رویکردهای تحول آفرین برای حمل و نقل بار و مسافر، به وسیله‌ی پهپادها که جایگزینی مقرون به صرفه و طرفدار محیط زیست برای روش‌های سنتی است که بار را از دوش شبکه‌های جاده‌ای شهری برمی‌دارد.

توجه به ایمنی هوایی

ویژگی اصلی استانداردهای ایزو برای پهپادهای هوایی، تمرکز بر امنیت هوایی است که توجه اصلی فرودگاه‌ها و دیگر موقعیت‌های حساس به آن معطوف می‌باشد. استانداردهای جدید “آدابی” را برای استفاده از پهپادها در نظر دارد که موافقت مناطق پرواز ممنوع، قوانین محلی، پروتکل قوانین پرواز، نگهداری، آموزش و مستندات برنامه‌ریزی پرواز را تقویت می‌کند. مسئولیت اجتماعی نیز در قلب این استاندارد گنجانده شده که کاربرد مسئولانه‌ی تکنولوژی را با هدف بهبود و عدم اختلال زندگی روزمره مستحکم می‌کند. تاثیر استانداردها در بهبود ایمنی پرواز بعدها با ادامه‌ی توسعه‌ی سریع ژئوفنس و تکنولوژی ضدپهپاد تقویت خواهد شد که از خط مقدم در مقابل اپراتورهای پهپاد خطر ساز محافظت می‌کنند.

حریم شخصی و محافظت از داده‌ها

استانداردهای جدید به دنبال مدیریت نگرانی‌های عموم درباره‌ی حریم شخصی و محافظت از داده‌ها هستند که مستلزم این است که اپراتورها برای مدیریت داده، ارتباطات و برنامه‌ریزی کنترل به هنگام پرواز، سیستم‌های مناسبی داشته باشند. سخت افزار و نرم افزار تمام تجهیزات عملیاتی مرتبط بایستی به روز باشند. به ویژه سیستم ایمن از خرابی به واسطه‌ی مداخلات انسانی برای تمامی پروازهای پهپادی لازم است، از جمله عملیات‌های خودکار که تضمین می‌کند اپراتورهای پهپادها پاسخگو هستند.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در print
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram