Technology innovation and process automation. Smart industry 4.0

۱۰ استارت آپ داغ در حوزه اینترنت اشیای صنعتی در سال ۲۰۱۹

در ۶ دقیقه این متن را بخوانید

از آنجایی که انتظار می‌رود اینترنت اشیا جنبه‌های مختلف زندگی و کار را تحت تاثیر قرار دهد، فعالیت‌های قابل توجهی نیز در بخش صنعت توسط اینترنت اشیا در حال انجام است. این بخش جایی است که کارخانه‌دارها، صنایع همگانی و افراد مهم به سمت اتصال دستگاه‌های خود برای کارکردی بهتر پیش می‌روند.  این مسئله در آخرین پیش‌بینی گسترش اینترنت اشیای شرکت تحقیقاتی گارتنر بیان شده و اعلام شده است که تولید، فرآیندهای تولیدی، حمل و نقل و خدمات رفاهی، ۴۴ درصد از  بودجه شرکت‌هایی را تشکیل می‌دهد که ۷۴۵ بیلیون دلار پول را در سراسر جهان در سال ۲۰۱۹ خرج کرده‌اند. انتظار می‌رود با گسترش اینترنت اشیا، این مبلغ به یک تریلیون دلار در سال ۲۰۲۲ برسد و جای تعجب نیست که شرکت‌ها و استارت‌آپ‌های این حوزه در حال سبقت گرفتن از هم هستند تا نقشی در دنیا اینترنت اشیای صنعتی به دست بیاورند. در ادامه ده مورد از داغ‌ترین استارت‌آپ‌های سال ۲۰۱۹ را مورد بررسی قرار می‌دهیم که در حوزه‌هایی مثل ساخت پتلفرم امنیتی و پیشرفت خدمات فعالیت می‌کنند.

  1. آلتیزون

مدیرعامل : وینای ناتان

آلتیزون با ارائه پلتفرم‌های نرم‎افزاری به هم پیوسته به غول‌های اینترنت اشیای صنعتی مانند شرکت زیمنس و پی‌تی‌سی  خدمت رسانی می‎کند. این پلتفرم‌ها سیستم‌های مختلف را به هم متصل می‌کنند و کاربردهایی از طریق زیرساخت ابر ترکیبی فراهم می‌کند.  این استارت‌آپ که در دره اسکاتس کالیفرنیا و شهر پون هند مستقر است، در آپریل از طریق سرمایه گذاری یک شرکت زیرمجموعه تی‌وی‌اس موتورز در سنگاپور، با همکاری شرکت سرمایه‌گذاری استراتژیک ویپرو با نام ویپرو ادونچر ۷ میلیون دلار سرمایه کسب کرد. خدمات ارائه شده این استارت آپ شامل اتصال دستگاه‌ها و تحلیل داده از طریق لبه داتونیس، توسعه تحلیل و یکپارچگی از طریق پلتفرم هسته داتونیس، بارگذاری ماژول‌ها برای بخش‌های تولید، کنترل کیفیت، نگهداری، ردیابی و طراحی توسط مجموعه داتونیس منیوفکچرینگ اینتلیجنس است.

  1. بیرتک

مدیر عامل: آلبرت بیر

بیرتیک استارت آپی است با هدف طراحی و پیاده سازی شبکه ای با توان کم و دامنه پوشش بالا برای اینترنت اشیا صنعتی که نسبت به پروتکل هایی همچون لورا دارای تداخل کمتری است. این استارت آپ مستقر در تورنتو، پلتفرم نرم افزاری مای تینگز را در ماه ژوئن راه اندازی کرد و می‌گوید که این نرم افزار به شرکت‌ها این امکان را می‌دهد که بر خلاف پروتکل لورا، دستگاه ها می توانند با استفاده از گیت ها و سنسورهای استاندارد در محیط‌های داخلی و زیر زمین با هم ارتباط بی سیم داشته باشند. این نرم افزار از پروتکل جدید ال‌پی‌ون استفاده می‌کند که از موسسه فراونهوفر با نام میوتی مجوز گرفته است. امسال این استارت آپ تعدادی از شرکای خود مثل شرکت ادونتک را معرفی کرد که ماژول های مای تینگ را برای پلتفرم سنسوری M2.COM  خودش رونمایی کرده‌است. همچنین سنسور هوشمند مای‌تینگ همه‌کاره که شامل سنسورهای شتاب، دما، رطوبت و موارد دیگر می‌شود را نیز راه اندازی کرد.

۳.کلاروتی

مدیر عامل: تارستن فریتاگ

کلاتوری یک ارائه دهنده امنیت اینترنت اشیا صنعتی است که بر شناسایی و نظارت تهدید شبکه‌های کنترل صنعتی تمرکز دارد. سال پیش این شرکت از طریق شرکت‌های سرمایه گذاری ونچر و راکول اتومیشین با پشتیبانی اشنایدر الکترونیکس و زیمنس، سرمایه ای ۶۰ میلیون دلاری به دست آورد. این استارت آپ مستقر شده در نیویورک، مدیر عامل اجرایی جدید خود یعنی تارستن فرایتاگ را در ماه اکتبر منصوب کرد تا همگرایی امنیت و فناوری اطلاعات عملیاتی را به اجرا در آورد. برای اجرایی کردن  این همگرایی، در ماه ژوئیه این استارت آپ اعلام کرد گسترش فناوری اش در حوزه بازرسی عمیق بسته‌های داده برای دستگاه های اینترنت اشیا فراتر از ابزارهای صنعتی است و قابلیت به کار گیری در شرایط دیگر را نیز دارد.

  1. سایبر ایکس

مدیر عامل: عمر اشنایدر

سایبر ایکس اعلام می‌کند که پلتفرم امنیتی اینترنت اشیا صنعتی اش، سابقه درخشان دفاع از زیرساخت‌های مهم ملی و برترین شرکت‌های برتر شیمیایی و دارویی در جهان را دارد. این استارت آپ فعال در شهر بوستون، پلتفرمش که مدیریت آسیب‌پذیری و نظارتی مستمر را برای سیستم های کنترلی صنعتی ارائه می‌دهد، در ماه آپریل ۱۸ میلیون دلار سرمایه از کواکوم ونچر و سرمایه گذارهای دیگر را جذب کرد و کل بودجه‌اش را به ۴۸ میلیون دلار رساند. این شرکت اظهار می‌کند که دو مورد از مشتری‌هایش جزو پنج شرکت برتر ارائه دهنده خدمات انرژی در آمریکا هستند و خدماتی برای پنج شرکت برتر دارویی، پنج شرکت برتر شیمیایی ایالات متحده و شرکت های برق و گاز ملی در اروپا، آسیا و اقیانوسیه را فراهم می کنند. شریکان این شرکت، پالو آلتو نتورکز، آی بی ام سکیوریتی و دی‌ایکس‌سی تکنولوژی هستند.

  1. آی‌‌اُتی‌یوم

مدیر عامل اجرایی: ران ویکتور

آی‌اُتی‌یوم در حالت ساخت فروشگاه برنامه‌های اینترنت اشیاء صنعتی به عنوان بخشی از یک زیرساخت یکپارچه است که کار سازمان ها را برای گسترش نرم افزار آسان تر می‌کند. سال گذشته، این استارت آپ مستقر در سانتا کلارای ایالت کالیفرنیا به سرپرستی مدیر عامل اجرایی سابق سیسکو یعنی آقای جان چمبرس با جمع آوری ۱۳.۶ میلیون دلار در یک سرمایه گذاری، توانسته فناوری و شراکت خود را با همکارانش در بخش ورود به بازار گسترش دهد. شرکت تلیت یکی از این شرکت‌ها است که برای تکنولوژی درگاه دیوایس‌وایز خود با این شرکت همکاری کرد. به تازگی، این استارت آپ، همکاری خودش را با شرکت دلوئیت استرالیا برای ارائه راهکارهای مشترک امنیتی اینترنت اشیا صنعتی از جمله در بخش مراقبت های بهداشتی و تولید، رونمایی کرده است.

  1. لیتموس اتومیشن

مدیر عامل: واستال شاه

لیتموس اتومیشن پلتفرم های ابری  و لبه ای را برای استقرار اینترنت اشیا صنعتی فراهم می کند که امکان نگهداری پیشگویانه و نظارت بر تولید به موقع و سایر خدمات را فراهم می کند. این استارت آپ که در سن جوسه کالیفرنیا مستقر است در ماه سپتامبر بعد از اینکه نزدیک به ۵۰ مشتری پیدا کرد ( بیشتر از نیمی از آن‌ها جزو لیست ۵۰۰ شرکت فورچون بودند)،توانست با ۲۰ شریک نیز همکاری نماید که شرکت اینگریم میکرو و آرو دو مورد از این شرکت‌ها هستند.

پلتفرم لوپ اج می‌تواند به صورت آفلاین بر روی رایانه‌های صنعتی و درگاه ها اجرا شود و به شرکت‌ها اجازه می‌دهد داده‌ها را از دستگاه های صنعتی ناهمگون جمع آوری کرده و آن را برای تجزیه و تحلیل، پردازش رویداد، یادگیری ماشین و ۴۵ برنامه دیگر مورد استفاده قرار دهند.

  1. موکانا

مدیر عامل: ویلیام دیوت

شرکت موکانا می‌گوید که پلتفرم امنیتی جامع این شرکت برای دستگاه های اینترنت اشیا و شبکه‌های کنترلی صنعتی طراحی شده است و بیش از ۲۰۰ شرکت از جمله زیمنس و سامسونگ از این پلتفرم استفاده می‌کنند. این استارت آپ مستقر در سانی ویل، کالیفرنیا بعد از رشد ۱۵ میلیون دلاری سرمایه‌اش در ماه آوریل به رهبری شرکت سووی ونچرز، در حال گسترش قابلیت‌ها، شراکت و ارتقای تیم اجرایی خودش است. شرکای این استارت آپ در حال حاضر شامل جانپرس، شبکه جونیپر، رولف اوگرادی و سی‌ام‌او هوپ فرانک سابق است. به تازگی، این شرکت با ادغام نرم افزار امنیتی تراست پوینت  شرکت موکانا و پلتفرم هماهنگ سازی امنیتی تراست سنتر با پلتفرم اینترنت اشیا صنعتی مایند اسفیر، از شراکت خودش با زیمنس رونمایی کرد.

  1. سایت ماشین

مدیر عامل: جان سابل

سایت ماشین با پلتفرم تولید دیجیتال خودش، می‌خواهد به ” هولدینگ پردازش داده‌های صنعتی ” تبدیل بشود و به گفته خودش، توانایی این را دارد که از کل فرآیند ساخت، فناوری دیجیتال خاص خلق کند.

این شرکت مستقر در سانفراسیسکو بعد رشد ۲۹.۴ میلیون دلاری ارزش خود در یک سرمایه‌گذاری با سرپرستی گروه کانگلومریت ال اس کره جنوبی، از بازوی سرمایه‌گذاری سونی کراپ استفاده کرد (که  صندوق نوآوری سونی در استارت‌آپ های اینترنت اشیا و هوش مصنوعی است) تا یک سرمایه هفت رقمی را جذب کند.

پلتفرم سایت ماشین با گرفتن صدها منبع از داده‌های ساختاری و بدون ساختار و تبدیل آنها از نقطه صفر به فناوری دیجیتالی، می‌تواند به تولیدکننده‌ها این امکان را دهد تا به سرعت، تجزیه و تحلیل‌های کاربردی را برای مواردی مانند نگهداری قابل پیش بینی و تحلیل‌های ریشه‌ای خلق کند.

  1. تولیپ

مدیر عامل: ناتان لیندر

شرکت تولیپ می‌خواهد کار کارخانه‌دارانی را راحت کند که می‌خواهند خدمات اینترنت اشیای صنعتی خودشان را بدون پلتفرم‌های نیازمند کدنویسی راحت کنند. این پلتفرم‌ها به مردم، فرآیند‌ها، ماشین‌ها و به هم متصل می‌شوند. این استارت آپ مستقر در شهر ماساچوست، دریک سرمایه‌گذاری سری بی که توسط شرکت ورتکس ونچر و با همکاری یکی دیگر از مشتریان تهیه‌کننده ابزارهای ماشینی با نام دی‌ام‌جی موری رهبری می‌شد، سرمایه خود را به میزان ۳۹ میلیون دلار افزایش داد. مشتریان این تولید کننده قادر خواهند بود که ابزارهای مربوط به کار خود را با خدمات شرکت تولیپ، سفارشی سازی کنند.

این استارت آپ در زمینه استراتژی‌های ورود به بازار با چند شرکت مختلف شراکت داشته است. این همکاری شامل شراکت برای فروش مجدد با یک شرکت ارائه کننده راهکار به نام ال‌ال‌سی الویت تکنولوژی و یک شرکت ارائه کننده اتوماسیون صنعتی به نام مکاترونیکس سلوشن است.

  1. زیج سکیوریتی

مدیر عامل : دانکن کریتوود

زیج سکیوریتی اولین پلتفرم امنیتی محافظت‌شده با بلاکچین را برای تاسیسات اینترنت اشیای صنعتی فراهم کرد. بعد از این که با یک سرمایه گذاری سری A ارزش این شرکت به ۱۲ میلیون دلار رسید، استارت آپ پالو آلتو(که در کالیفرنیا مستقر است) و چند سرمایه گذار دیگر از جمله شرکت انرژی‌های آرامکوی عربستان، ۴ میلیون دلار دیگر روی این شرکت سرمایه گذاری کردند تا ارزش آن به بیش از ۱۶ میلیون دلار برسد.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در print
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram