IP auction 2 iStock Warchi

پرسش و پاسخ : استراتژی صحیح ثبت اختراع در اینترنت اشیا

در ۴ دقیقه این متن را بخوانید

زمان شروع پیاده‌سازی یک ایده، فاکتورهای زیادی را باید در نظر گرفت. باید با افراد هماهنگ شوید و در چهارچوب فرهنگ سازمان کار کنید و همچنین یک مدل تجاری صحیح نیز داشته باشید. اگر ایده استارت آپی شما جدید و نو است حتما باید از قبل آن را آزمایش کرده باشید.

تیم مارکیسون موسس شرکت گارلیک اند مارکیسون، ۳۰ سال از بهترین سال های عمرش را صرف تمرکز روی قانون حق اختراع و علم ارتباطات از راه دور کرده است. او توصیه می‌کند که استارت آپ ها به خوبی به نحوه به کار بردن اینترنت اشیاء توجه کنند. وی در سخنرانی اش در رویداد IoT Tech Expo North America  سانفرانسیسکو در ۱۳ و ۱۴ نوامبر ، در مورد تغییرات در صنعت مخابرات بحث کرد و به شرکت ها توصیه کرد که از آن استفاده کنند. وی همچنین در مورد پایداری بعضی چیزها در گذر این دوره از زندگی‌اش نیز صحبت کرد.

در اینجا می خواهیم

خبرنگار آی او تی نیوز: سلام تیم. خلاصه ای از کارهایی که انجام دادی را به ما بگو. گارلیک اند مکیسون چطور به وجود آمد و چرا شما علاقه مند به حوزه ثبت اختراع شدید؟

تیم مارکسون : من کار ثبت اختراع را در شرکت موتورلا در سال ۱۹۸۰ آغاز کردم. موتورلا جای خیلی خوبی برای یادگیری قانون ثبت اختراع و تجارت پررونق حاصل از آن بود. در آن زمان، موتورلا از  استاندارد ۱۰X چرخه کاهش زمان و استاندارد شیش سیگما برای بهبود کیفیت بسیار حمایت می‌کرد. این موضوع باعث شد تا پیش نویس کاربردهای ثبت اختراع را بنویسم و آنجا یاد گرفتم چگونه با کیفیت بالا کاربردهای ثبت اختراع را در موضوعاتی با بهره وری بالا بنویسم.

گارلیک و مکیسون طبق اصول پیشرفت تجارت اختراع‌ها پیش می رفت. نوشتن یک سند ثبت اختراع خوب کافی نیست؛ بلکه تشخیص اختراع هایی برای برنامه ریزی روی ماکسیمم کردن بهره‌وری سازمان ضروری هست. آنچه که ما در شرکتمان انجام دادیم کمک به شرکت‌های دیگر برای برنامه ریزی روی پرتفولیو اختراع هایشان برای افزایش ارزش سازمانشان بود.

خبرنگار آی او تی نیوز: مهم ترین دستاورد شما در طی سال های‌اخیر کدام دستاورد بوده و کدامیک بیشتر برای شما غرور آفرین بوده است؟

تیم مارکسون: من خیلی مفتخرم که به شرکت ها کمک کردم تا با طیف وسیعی از اختراعات ارزش سازمان هایشان را حداکثر کنند. در زندگی چیزهای خیلی کمی وجود دارند که از این بهتر باشند که مشتری شما بتواند بیش یک بیلیون دلار کسب کند و این مقدار هم از سبد اختراع ها نشات گرفته باشد.

خبرنگار آی او تی نیوز: پیشرفت در تکنولوژی و استانداردهای قانونی، صنعت ارتباط از راه دور چه تاثیری روی نظر و عقیده شما در طی این ۳۰ سال داشته است؟

تیم مارکسون: تکنولوژی‌های ارتباط از راه دور شمای کلی اختراع‌های من را تغییر داد. برای مثال این تکنولوژی‌ها بهترین نوع ثبت اختراع در تکنولوژی در تاریخ بوده است. براساس یکی از مراجع، بیش از ۱۸۰۰۰ پتنت ضروری استاندارد (Standard Essential Patents) برای ۴G وجود دارد ، بیش از ۶۰۰۰۰ پتنت با عنوان ضروری استاندارد ارسال شده است، بنابراین برآورد می شود که بیش از ۲۰۰۰۰۰ اختراع برای ۴G ارائه شده باشد. همچنین تکنولوژی ارتباط از راه دور پر مناقشه ترین مورد ثبت اختراع تکنولوژی در تاریخ بوده است. این در حالی است که ارتباط از راه دور، دامنه اختراعات را تغییر داد ولی جنبه های بسیار زیادی در زمینه پذیرش و استفاده از آن‌ها هنوز تغییر نیافته است. ۵G حتی ثبت اختراع جنجالی‌تری نیز داشته است.

خبرنگار آی او تی نیوز: چه مشکلاتی برای استارت آپ ها در زمان ثبت اختراع باید سازمان دهی شوند و چرا؟

تیم مارکسون:  اصلاخ اختراع بعد از ثبت آن گران است. ثبت اختراع‌ها زمانی که درست انجام شوند، مهم ترین دارایی های سازمان محسوب می شوند. همچنین اگر اختراع‌های “کلیدی” کم باشند این مساله جدی تر خواهد بود به طوری که یک ثبت اختراع می‌تواند منجر به ایجاد صدها و هزاران نوآوری در تولیدات یا سرویس برای فروش شود، تعداد کم اختراع ها، مهم نیست. برنامه مناسب برای اختراع خوب و ثبت آن سازمان را در موقعیتی از جمله فروش مناسب قرار می‌دهد.

خبرنگار آی او تی نیوز:  مقاله اخیر در lexology در زمینه استراتژی پتنت در اینترنت اشیا خاطر نشان می‌کند که چگونه همگرایی تکنولوژی‌ها برای اینترنت اشیا ( تحلیل داده بلادرنگ، یادگیری ماشین، سیستم های نهفته) می توانند منجر به شرایط دشواری بشوند. نظر شما چیست؟

تیم مارکسون:  چالش‌های مطرح شده در این مقاله خیلی جدید و منحصر به فرد نیست، آن‌ها تقریبا در مورد همه تکنولوژی‌ها مطرح می شوند. کلید تولید یک سبد اختراع با کیفیت این است : برنامه ریزی برای آن چه که نیازداریم. باید در طراحی سبد خلاق بود، و از همه مهتر افراد مناسب برای اجرای آن را به کار گرفت.

خبرنگار آی او تی نیوز: با توجه ویژه روی اینترنت اشیا ، ادامه استاندارد سازی خلاقانه چه تاثیری روی نگاه شما خواهد داشت؟ چه موانعی در کار شما وجود دارد؟ آیا شما با این موضوع موافق هستید که صنعت بدون استاندارد سازی درست پیشرفت قابل توجهی نخواهد کرد؟

تیم مارکسون: به طور کلی، استاندارد سازی مزایا و معایبی دارد. مثلا استانداردسازی انطباق با شرایط مشتریان را فراهم می‌کند. ولی در عوض با استاندارد سازی، شرکت‌های جدید خیلی سخت وارد عرصه فروش می شوند. به عنوان مثال به تکنولوژی ارتباط از راه دور ۴G نگاه کنید. اگر یک شرکت حداقل ۱۰۰۰۰ اختراع ضروری نداشته باشد، شانس خیلی کمی برای موفقیت دارد.

استاندارد سازی یک مانع برای ساختن یک سبد اختراع نیست، اما باید زمان برنامه ریزی و اجرای فرآیند توسعه سبد اختراع را درک کرد.

پاسخ گویی به این سوال که آیا یک شرکت می تواند بدون استاندارد سازی پیشرفت داشته باشد، بستگی به معنای “پیشرفت” و “استاندارد سازی درست” دارد. اینترنت اشیا در حال حاضر به سرعت در حال رشد است و انتظار هم می رود که این رشد ادامه داشته باشد. بنابراین من می گویم که پیشرفت بدون استاندارد سازی سنگین خوب هست.

خبرنگار آی او تی نیوز: چه آرزویی برای شنوندگانی دارید که از راه دور سخنرانی شما را در IoT Tech Expo North America 2019 می شنوند؟

تیم مارکسون: سندهای ثبت اختراع، برای یک شرکت با تکنولوژی به روز، ارزشمندترین و ضروری‌ترین دارایی‌های سازمان هستند. برای حداکثر کردن ارزش سازمان، یک شرکت باید یک سبدی از اسناد اختراع خلاقانه ۵ تا ده ساله برای توجه به آینده ایجاد نماید که البته برای اجرای آن نیز نیاز به افراد مناسب دارد.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در print
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram