191126191056-01-cow-vr-goggles-russia-exlarge-169

آزمایش عینک‌ واقعیت مجازی روی گاوها!

در ۲ دقیقه این متن را بخوانید

یک نمونه از عینک‌های واقعیت مجازی یا VR، به منظور بهبود شرایط گاوها، روی گاوهای یک مزرعه در مسکو روسیه آزمایش شدند. برای حل مشکلات تولید شیر، متخصصان زیادی وارد عمل شده اند، که از جمله آن‌ها می‌توان به زیست شناسان، متخصصان حیوانات و حتی متخصصانی در زمینه فناوری‌های IT اشاره کرد.

روند جهانی کامپیوتری شدن، فرآیند کارها در بسیاری از زمینه‌ها را آسان کرده و همچنین منجر به آزمایشات جالبی شده است. از آنجایی که تولیدکنندگان شیر روسی از استانداردهای جهانی عقب هستند، روشی جدید را برای رقابت در پیش گرفته‌اند: محققان علاوه بر نیازهای فیزیکی، به حالات روانی حیوانات نیز توجه می‌کنند. اطلاعاتی که از مزارع لبنیاتی در کشورهای مختلف به دست آمده، نشان می‌دهد که کمیت شیر و حتی گاهی کیفیت آن به نسبت آرام بودن شرایط زندگی گاوها افزایش می‌یابد. بر اساس تحلیلی در مورد رفاه گاوهای شیری که دانشگاه واخنینگن هلند انجام داده، شرایط محیطی تاثیر زیادی در سلامت گاو و متعاقبا در کیفیت و کمیت شیر تولید شده دارند – این یافته‌ها را محققان کالج شهری اسکاتلند نیز تایید کرده‌اند.

در حومه شهر مسکو، کشاورزان چندین ابزار صوتی نصب کرده‌اند که موسیقی کلاسیک پخش می‌کنند. طنین آرامش بخش این موسیقی‌ها، تاثیر مثبتی در شیر دریافت شده داشته است. کارمندان یکی از بزرگ‌ترینِ این مزارع در مسکو به همراه متخصصان IT، آزمایشی انجام داده‌اند که در آن مجبور به ساخت یک مدل ویژه از عینک‌های واقعیت مجازی متناسب با سر گاوها بودند. مصاحبه با کشاورزانی که از سیستم‌های مختلف برای افزایش رفاه دام استفاده می‌کنند، نشان دهنده ارتباط میان احساسات و تجربیات مثبت گاوها و تاثیر مثبت بر تولید شیر آن‌ها می‌باشد.

سازندگان یک استودیوی واقعیت مجازی در همکاری با دامپزشکان و مشاوران مزرعه روسمولوکو در منطقه روستایی رمنسکی، عینک‌های واقعیت مجازی انسانی را با آناتومی سر گاوها هماهنگ ساختند. این عینک‌ها به منظور درک بهتر گاوها از سایه‌های طیف رنگی قرمز، و نمایش ضعیف‌تر تون‌های رنگی سبز و آبی به کار گرفته شده‌اند. علاوه بر این، توسعه دهندگان واقعیت مجازی برنامه مخصوصی نیز ساخته‌اند که یک زمینه تابستانی را فضاسازی می‎کند.

در طول اولین آزمایش، متخصصان شاهد کاهش اضطراب و بهبود کلی روحیه و احساسات گله بودند. مطالعه دیگری نیز برنامه ریزی شده تا از طریق آن بتوان تاثیر عینک واقعیت مجازی را بر تولید شیر گاوها آزمایش کرد. توسعه دهندگان قصد دارند تا با حفظ قابلیت‌های مثبت مشاهدات، پروژه را مقیاس کرده و فضای داخلی تولید لبنیات را مدرنیزه نمایند.

معرفی فناوری‌های مدرن در تولید لبنیات، در طول ششمین انجمن بین‌المللی زراعی صنعتی مورد بحث قرار گرفت.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در print
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram