blockchain-smart-ports

بنادر هوشمند | نسل آینده اسکله‌ها

در ۳ دقیقه این متن را بخوانید

ترکسنس (Traxens)، یک شرکت ارائه اطلاعات و خدمات ارزشمند برای صنعت زنجیره تامین، در رویداد اسکله‌های هوشمند که از ۲۸ تا ۳۰ آبان در بارسلونا برگزار شد، راهکارهای ردیابی هوشمند وسایل را ارائه نمود. راهکارهای صنعتی اینترنت اشیا (IIOT) این شرکت، به گونه‌ای طراحی شده‌اند که با ارائه بینش لحظه‌ای به زنجیره تامین جهانی، پاسخگوی نیاز صنعت بنادر باشند.

راهکار ترکسنس، از طریق ردیابی دارایی‌های لجستیکی در ترانزیت در هرکجای دنیا، اطلاعات جامع، دقیق و به موقعی را در مورد محموله ارائه می‌دهد. فناوری موفق ثبت شده IoT ترکسنس، کارآیی و امنیت بیشتر، شفافیت بیشتر و افزایش استفاده از دارایی را در بر دارد، و علاوه بر این، فرصت‌های جدیدی را به روی تمام افرادی که در زنجیره تامین جهانی فعال هستند، می‌گشاید.

با راهکارهای ترکسنس، بنادر می‌توانند کارایی خود را افزایش داده و قابلیت همکاری سیستم‌ها با شخص ثالث قابل اعتماد را نیز بهبود ببخشند. برای مثال، سیستم انجمن باربری (CCS) قابلیت ردیابی در محدوده بندر را مدیریت می‌کند، اما همچنین باید اطلاعات مناطق داخلی، و در مجموع اطلاعات مراحل پیش و پس از حمل را نیز در اختیار داشته باشد. این امر با راهکار ترکسنس امکان پذیر می‌شود؛ هدف آن، بهبود اطلاعات لحظه‌ای و قابلیت پیش‌بینی جریان کالاها است تا بتوان عملیات کلی بندر را ساده سازی کرد.

به طور خاص برای صادرات، مجموع اطلاعات پیش و پس از حمل، و اطلاعات ضمن فعالیت در مناطق داخلی، می‌توانند به تعیین ETA (تخمین زمان رسیدن) در بندر کمک نمایند. همچنین از این اطلاعات می‌توان برای بهینه سازی استفاده از انواع مختلف پایانه‌ها و مناطق خشک بندر استفاده کرد. مسیرهای ترانزیت و سفارشی را نیز می‌توان قبل از موعد، ایمن نمود. در نهایت، قابلیت ترکسنس در باز کردن درب کانتینرهای خشک، در مقابله با آلودگی و دزدی کمک می‌نماید.

بنادر سرتاسر جهان، همواره به دنبال چنین خدماتی بوده‌اند.در ماه‌های اخیر، ترکسنس توانسته قراردادهایی را با برخی از بزرگ‌ترین بنادر اروپا امضا کند. اواخر سال گذشته، این شرکت یک پروژه آزمایشی IoT را در بندر والنسیای اسپانیا آغاز کرد، که هدف آن توسعه کارآیی عملکرد در بندر بود. در ماه ژوئیه ۲۰۱۹، این شرکت به بندر هوشمند فرانسه در نوآوری Med به عنوان یک شریک ملحق شد. اخیرا ترکسنس همکاری خود را با بندر روتردام در هلند در پروژه کانتینر هوشمند WeAre42 آغاز کرده است. گفتگو برای همکاری با تعدادی از بزرگ‌ترین بنادر در سرتاسر جهان نیز ادامه دارد. کلیر پرز، نماینده بندر بارسلون می‌گوید:

“فناوری‌های جدید همچون داده های حجیم، اتوماسیون و هوش مصنوعی، و همچنین ارزش‌های جدید همچون شفافیت و همکاری، تغییرات شگرفی در تمامی محدوده‌های صنعت ما ایجاد می‌کنند. هدف ما متصل کردن تمامی سهامداران در زنجیره تدارکات، با استفاده از پلتفرم‌هایی است که تراکنش‌ها و فرآیندهای اداری را ساده‌تر، سریع‌تر، قابل اعتمادتر و ردیابی آن‌ها را نیز آسان‌تر سازند.”

سیلوین پرووت، رئیس واحد کسب و کار دریایی ترکسنس می‌گوید:

“صنعت بنادر به دنبال ایمن کردن عملیات خود و افزایش کارایی است. ماموریت ما حمایت از این بازار با بهینه‌سازی فعالیت‌ها از طریق راهکارهای IoT مدنظر ماست. راهکارهای ترکسنس برای این چالش‌ها بی نظیراند، چرا که ما اطلاعات خود را تولید کرده و برای این اطلاعات و ارتباطات، با UN-CEFACT استانداردهایی را ایجاد کرده‌ایم. قصد ما این است که تبدیل به یک شخص ثالث قابل اعتماد در صنعت بنادر شویم.” پیش‌بینی شده است که بازار جهانی بنادر هوشمند با ۲۵% نرخ رشد سالانه، از ۱.۷ میلیارد دلار (۱.۵ میلیارد یورو) در سال ۲۰۱۹، تا سال ۲۰۲۴ به ۵.۳ میلیارد دلار (۴.۸ میلیارد یورو) برسد.

نیاز به تصمیم گیری کارآمد مبتنی بر اطلاعات که می‌تواند بر کارآیی کلی بنادر تاثیر داشته و هزینه‌های غیر ضروری را حذف کند، یکی از عوامل اولیه رشد این صنعت است. انتظار می‌رود که در طول زمان پیش‌بینی شده، بخش اتوماسیون پردازش ترکسنس، بزرگ‎ترین مشارکت کننده در بازار بنادر هوشمند باشد.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در print
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram