5G

شبکه ۵G | کارآفرینان چگونه از این فناوری بهره می‌برند؟

در ۴ دقیقه این متن را بخوانید

رونمایی اخیر شرکت اسپرینت (Sprint) از شبکه ۵G در کانزاس سیتی، میسوری، دالاس، هوستون و آتلانتا، چشم‌اندازی از آینده را به کارآفرینان و مصرف کنندگان ارائه کرده است. با گسترش سرعت دانلود بالا و اتصالات بی‌سیم در شهرهای سرتاسر دنیا، کارآفرینان فناوری از فرصت‌های بیشتری برای تاثیرگذاری برخوردار خواهند بود. هم اکنون ۱۱.۵ میلیون نفر به شبکه اسپرینت دسترسی دارند، حال تصور کنید که با رشد این تعداد، چه اتفاقی خواهد افتاد. ۵G می‌تواند در هر فضایی موقعیت‌های جدیدی ایجاد کند. با رشد و شکل گیری هرچه بیشتر این شبکه، حوزه‌های پزشکی، حمل و نقل، کشاورزی و صنایع تولیدی می‌توانند نوآوری و توسعه بیشتری را تجربه کنند.

اطلاعات مورد نیاز

همه ما با احساس ناامیدی در زمان انتظار برای بارگذاری یک برنامه، پخش شدن یک ویدیو، و یا ارسال شدن یک ایمیل آشنا هستیم. شبکه ۵G با برقراری اتصال لحظه‌ای، نه تنها این مشکلات را حل می‌کند، بلکه تجربه کاربر را نیز به روش‌های مختلف متحول می‌سازد. اپلیکیشن‌های پخش محتوا همچون نتفلیکس و یوتیوب نیز از سرعت دانلود بالاتر بهره خواهند برد؛ این مورد درباره شبکه‌های اجتماعی همچون فیسبوک، اسنپ چت و اینستاگرام نیز صدق می‌کند، چرا که تمامی این برنامه‌ها از مقادیر عظیمی از اطلاعات برای بارگذاری تصاویر، ویدیوها و پیام‌ها استفاده می‌کنند. اما این اپلیکیشن‌های موبایلی تنها در قله کوه یخ قرار دارند.

رشد سریعتر فناوری‌های نوظهور با شبکه ۵G

تصور کنید که این نوع از اتصالات، چه نیرویی می‌توانند به اشیایی همچون وسایل نقلیه خودکار بدهند. خودروهای بدون راننده، نیاز به جمع‌آوری مقادیر زیادی از اطلاعات، پردازش و ارسال آنها به فضای ابری دارند. سپس این اطلاعات به خودرو بازگردانده می‌شود و به ماشین اجازه تصمیم گیری می‌دهد. با شبکه ۵G، این فرآیند تقریبا به صورت لحظه‌ای و بلافاصله صورت می‌پذیرد. علاوه بر این، به خاطر شبکه ۵G تقریبا تمامی دستگاه‌های متصل قابل اعتمادتر و موثرتر خواهند شد. سنسورهای اینترنت اشیا قادر به پردازش اطلاعات، ارسال آنها به ابر و عمل به آنها با سرعتی ورای تصور ذهنی خواهند بود. در واقع، ۵G فضای ابری را بلافاصله قابل دسترس می‌سازد و درهای بیشماری را به روی نوآوری‌های فناوری می‌گشاید. این شبکه در سرتاسر جهان در حال فراگیری است.

ظهور فرصت‌ها برای کارآفرینان

در شهرهایی در سرتاسر جهان، شبکه ۵G در حال گسترش است. در بهار امسال، بریتانیا اولین شبکه پرسرعت ۵G عمومی خود را راه اندازی کرده است. در کره جنوبی، برای اولین بار از این فناوری در دهکده المپیک استفاده شد. از آن زمان، شبکه ۵G در سئول و شهرهای دیگری در چین و ژاپن نیز راه اندازی شده است.

فرصت‌های بیشتر برای نمایش قدرت توسعه دهندگان با گسترش زیرساخت‌های ۵G

کارآفرینان فناوری قادر خواهند بود تا با استفاده از فناوری‌هایی همچون واقعیت مجازی و واقعیت افزوده، اینترنت اشیای صنعتی، خودروها و هواپیماهای بدون سرنشین، دستگاه‌های پزشکی و دیگر سخت‌افزارهای متصل، تجربه استفاده روزمره از دستگاه‌ها را یکپارچه ساخته و همچنین دستگاه‌های جدیدی خلق نمایند. هوش مصنوعی و ابزارهای یادگیری ماشین، تاکنون توانسته‌اند چندین صنعت را متحول سازند. اما این تحول در مقایسه با تحولاتی که در آینده نزدیک اتفاق می‌افتد، ناچیز خواهد بود. این فناوری‌ها می‌توانند با سرعت بی‌نظیر و استفاده از اطلاعات بیشتر، بینش عمیق تری برای افراد نیازمند به آنها ایجاد نمایند.

تاثیرات بی‌نظیر ۵G

کارآفرینان و سرمایه‌گذارانی که به دنبال سرمایه‌گذاری در ۵G هستند، باید از تحولاتی که در کسب و کارها ایجاد می‌کند، باخبر باشند:

  1. ارتباط بین فردی

ارتباطات عامل پیش برنده‌ی کسب و کار است. به دلیل دسترسی مصرف کنندگان و اپراتورهای کسب و کارها به دستگاه‌هایی که با سرعت نور اطلاعات را ارسال و دریافت می‌کنند، این افراد قادر به برقراری ارتباط تلفنی بهتر، ملاقات‌های ویدیویی با کیفیت تر، و دسترسی به اپلیکیشن‌های چت بدون تاخیر خواهند بود. زمانی که شرکت وریزون از گوشی موتوZ3 خود رونمایی کرد، تماشاگران شاهد دانلود یک فایل ۱ گیگابایتی در ۱۷ ثانیه بودند؛ انتظار می رود که این سرعت دانلود در شبکه تجاری بیشتر باشد. استفاده از تلفن و شبکه تجاری، تنها مثالی از ارتباطات قدرتمندتر و یکپارچه تر کسب و کارها به وسیله‌ی فناوری ۵G می‌باشد. علاوه بر این‌ها، چنین اپلیکیشن‌هایی می‌توانند به صورت مستقیم تاثیرگذار بوده و سودمند واقع شوند.

  1. گسترش فرصت‌های کار از راه دور

امروزه در بسیاری از مشاغل، دورکاری تبدیل به یک روش استاندارد شده است. با پیشرفت ۵G، فعالیت‌های بیشتری نیز می‌توانند به صورت دورکاری انجام پذیرند. در کنگره جهانی موبایل، یک جراح اسپانیایی توانست با کمک یک ربات متصل، عمل جراحی را از چندین کیلومتر دورتر به انجام برساند. با این حال، مراقبت‌های پزشکی از راه دور تنها یک نمونه از قدرت اتصال است. تاخیر کم و انتقال داده‌ها با فرکانس بالا، باعث می‌شود تا مهندسی و بسیاری از دیگر انواع کارهای مهارتی را بتوان از فواصل دور و تنها با یک اتصال ساده به انجام رساند.

  1. ابزارهای محرک نوآوری

تا کنون بسیاری از شرکت‌ها از آزمایشگاه‌های نوآوری برای درک کاربرد فناوری‌های نوظهور استفاده کرده‌اند. به زودی، می‌توانیم شاهد تکثیر دستگاه‌ها و ابزارهایی باشیم که منحصرا برای ترویج رشد با ۵G طراحی شده‌اند. یک نمونه از این موارد را می‌توان آزمایشگاه‌های ۵G وریزون در نیویورک و چهار شهر دیگر دانست؛ این آزمایشگاه‌ها، امکانات و توانایی‌های ۵G را به کسب و کارها و مصرف کنندگان نشان می‌دهند، و همچنین زمانی که استارتاپ‌ها و کارآفرینان شروع به یادگیری نحوه کار با ۵G می‌کنند، به آنها مشاوره می‌دهند. علاوه بر این، شرکت‌ها به زودی کیت‌های DIY را ارائه می‌دهند که به هرکسی اجازه می‌دهد با وسایل در دسترس خود بتواند وسایل مفید ۵G بسازد. این امر به توسعه دهندگان فرصت‌های بی حدی را ارائه می‌دهد. هم اکنون سازمان‌هایی همچون مث ورکس، ابزارهایی را ارائه می‌دهند که به منظور کاهش زمان یادگیری و رشد طراحی شده‌اند. این ابزارها، جریان کاری را در اختیار توسعه دهندگان قرار می‌دهد تا از آن الگوبرداری کرده و همچنین برای آزمایش سیستم‌های ۵G برای خود استفاده کنند.

  1. سرمایه گذاری

در سیلیکون ولی، سرمایه گذاری‌های زیادی در شرکت‌های ۵G صورت می‌گیرد، و این سرمایه گذاری‌ها رو به افزایش است. به عنوان مثال، همکاری اخیر شرکت مخابراتی ژاپنی KDDI و شرکت گلوبال برین VC، به توسعه زیرساخت‌های ۵G کمک مالی خواهد کرد. فصل طلایی شرکت‌هایی که بر ۵G متمرکز هستند یا استارتاپ‌هایی که از آن استفاده می‌کنند، با سرعتی در حال فرا رسیدن است. از آنجا که بازار همچنان با زیرساخت‌ها رشد می‌کند و اجزای سخت افزاری برای ساخت ابزارهای ۵G همه گیرتر می‌شوند، استارتاپ‌ها فرصت‌های غیر قابل تصوری برای تحول دنیایی که می‌شناسیم خواهند داشت.

یک امر قطعی است: هیچ چیزی در حوزه‌ی ۵G به کندی رخ نمی‌کند، و رقابت بهره برداری از فناوری ۵G نیز به سرعت پیش خواهد رفت.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در print
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram