maxresdefault

فناوری‌هایی که سنگاپور را به یک شهر هوشمند تبدیل کرده‌ است!

در ۴ دقیقه این متن را بخوانید

با وجود اینکه دنیا در سال ۲۰۱۹ قرار دارد، اما به نظر می‌رسد که سنگاپور شهری در سال ۲۱۱۹ باشد! نماهای علمی تخیلی در این شهر نشان از آن دارد که سنگاپور در تلاش است به یک منطقه کاملا هوشمند تبدیل شود. مردم در سرتاسر جهان به اشتباه فکر می‌کنند که چین، ژاپن یا ایالات متحده آمریکا در زمینه فناوری‌ها پیشرو هستند. با این حال، آینده نگرترین مکانی که پیشرفت‌های فناوری در آن به اندازه بارش باران در لندن زیاد است، سنگاپور می‌باشد. این شهر همواره جایگاه خود را به عنوان پایتخت فناوری آسیا حفظ نموده است. سنگاپور به معنی واقعی یک شهر هوشمند است، و در ادامه ۷ پیشرفت فناوری در سنگاپور را معرفی می‌کنیم، که صحت این گفته را تایید می‌کنند.

خودروهای بدون راننده

مفهوم خودروهای بدون راننده، چندین دهه است که مطرح شده و ذهن عاشقان دنیای علمی تخیلی را درگیر خود کرده است. سنگاپور، با معرفی اولین سیستم تاکسی‌های بدون راننده در جهان، به دنبال تبدیل این رویا به واقعیت است. شاید برای فردی خارجی عجیب باشد که وارد یک خودرو شود و ببیند هیچ راننده‌ای در کار نیست. با این وجود، سنگاپوری‌ها به این معجزه فناوری عادت کرده‌اند. سنگاپور برنامه دارد تا خودروهای بدون راننده‌ای را معرفی کند، که مردم بتوانند با استفاده از گوشی‌های هوشمند خود آن‌ها را سفارش دهند. علاوه بر این، دولت انتظار دارد تا سال ۲۰۲۲ بتواند اتوبوس‌های بدون راننده را نیز روانه خیابان‌ها کند. این خودروها قرار است بخشی جدایی ناپذیر از خیابان‌ها و حمل و نقل عمومی در مناطقی همچون پانگل، جورانگ و تنگاه باشند. خودروهای خودران قطعا نقش مهمی در رشد زیرساخت کشور، و تبدیل سنگاپور به شهری هوشمند خواهند داشت.

استخدام ربات‌های پلیس

با اینکه سنگاپور یکی از امن‌ترین کشورهای جهان از لحاظ جرم و جنایت است، به کارگیری فناوری در عملیات‌های پلیسی، کار را برای مجرمان سخت‌تر می‌کند. سال گذشته، نیروی پلیس سنگاپور برای انجام جستجوی هوایی از هواپیماهای بدون سرنشین ویژه‌ای کمک گرفت. کوادکوپترها (نوعی پهپاد) می‌توانند تا ارتفاع ۶۰ متر بالا بروند. مهندسان این ابزار را به آژیرها و چراغ‌های جستجوی قدرتمند مجهز کرده‌اند، که ده برابر قدرتمندتر از چراغ‌های جلوی خودرو هستند. علاوه بر این‌، هم اکنون در رویدادهای عمومی ویژه شاهد گشت‌زنی ربات‌ها هستیم. این ربات‌ها کاملا خودکار هستند و مطابق راه‌های از پیش تعیین شده برای جستجو مورد استفاده قرار می‌گیرند. از آنجایی که این ربات‌ها دوربین دارند، امکان نظارت از راه دور را نیز فراهم می‌نمایند.

زندگی هوشمند در سنگاپور

برنامه هوشمند سازی خانه‌ها HDB، به عنوان یک پارامتر اصلی از چشم‌انداز زندگی در سنگاپور آینده، در تلاش است تا با هوشمند سازی خانه‌ها به پیشرفت زندگی روزانه کمک کند. امروزه هر فرد سنگاپوری می‌تواند با نصب دستگاه‎ها و برنامه‌ها در خانه‌اش، آن را هوشمند سازد. یک سیستم مدیریت خدمات رفاهی، نه تنها به آرامش ذهنی شما کمک می‌کند و به شما اطمینان می‌دهد شیر آب را بسته‌اید و چراغ‌ها را خاموش کرده‌اید، بلکه به کاهش هزینه‌های خدمات رفاهی نیز کمک می‌کند. علاوه بر این، یک سیستم نظارت بر افراد مسن نیز وجود دارد که با استفاده از سنسورها، به فرد هشدار می‌دهد که در اوقات تنهایی وابستگان مسن، بر سلامتی آن‌ها نظارت داشته باشد.

خیابان‌های هوشمند

هم اکنون، سنگاپور در تلاش است تا با نصب چراغ‌های خیابانی، به هوشمندتر شدن خیابان‌ها و روشن‌تر شدن آینده فناوری شهر کمک کند. این چراغ‌های جدید مجهز به سنسورها و سیستم‌های تحلیلی هستند. بل این سنسورها، بررسی تغییرات آب و هوایی همچون دما، باران یا رطوبت امکان‌پذیر است. علاوه بر این، سنسورهای صدا نیز وجود دارند، که نسبت به صداهای بلند همچون فریاد زدن یا تصادف، واکنش نشان می‌دهند. به علاوه، این چراغ‌ها به سنسورهای تشخیص چهره نیز مجهز خواهند بود، تا امنیت خیابان‌های سنگاپور افزایش یابد.

ربات‌ها در میان ما

اخیرا، ربات‌های کارمند نیز وارد نیروی کار سنگاپور شده‌اند. به ازای هر ۱۰۰۰۰ نیروی کار سنگاپوری، ۴۸۸ ربات وجود دارد، و از این لحاظ می‌توان سنگاپور را دومین کشور پیشرفته جهان، پس از کره جنوبی دانست. ربات‌های صنعتی معمولا به انجام فعالیت‌های کوچک همچون دریافت و بازگردانی موارد خدماتی می‌پردازند، اما همین تغییرات کوچک باعث شده تا فضای کار بیش از پیش، آینده نگرانه باشد. معرفی ربات‌های صنعتی، تنها اولین قدم در جهت ایجاد محیط کار هوشمند است. اخیرا دانش آموزان و کارکنان موسسه پلی تکنیک نی آن، یک مربی رباتی با نام روبوکوچ (RoboCoach) ساخته‌اند که به افراد مسن تمرینات ورزشی ارائه می‌دهد. سنگاپور در تلاش است ربات‌ها را در صنعت پزشکی نیز به کار گیرد تا بتواند اثرات آن را بهبود بخشد. برای مثال، ربات‌ها هم اکنون به پخش دارو مشغول هستند، که این امر فرآیند کار را سرعت بخشیده و زمان انتظار در داروخانه‌ها را نیز کاهش می‌دهد.

پرداخت‌های بدون پول نقد

زندگی هوشمند، به راحتی در هر جنبه از زندگی اشاره دارد. به همین دلیل سنگاپور در تلاش است تا به سمت سیستم‌های پرداخت بدون پول قدم بردارد، تا مردم را از حمل پول نقد یا انتظار در صف‌های طولانی خودپردازها بی نیاز سازد. امروزه، مردمان سنگاپور می‌توانند هزینه رستوران یا خریدهای خود را با گوشی هوشمند خود و از طریق QR کدها انجام دهند. این پرداخت‌ها با استفاده از اپلیکیشن‌های کیف پول بانکی، همچون نتس پی، DBS پیلا، OCBC پی انیوان، و UOB مایتی انجام می‌شوند. در حقیقت، گسترش پرداخت‌های بدون پول باعث می‌شود تا مردم دیگر هیچ پولی با خود حمل نکنند. در این صورت نه تنها بعد از چند سال سارقان از چرخه حذف می‌شوند، بلکه تجارت‌های غیرقانونی مبتنی بر پول نقد نیز در پرداخت‌های الکترونیکی کاهش خواهد یافت. در حال حاضر پرداخت‌های الکترونیک و روش‌های پرداختی بدون پول نقد به صورت گسترده در این کشور مورد استفاده قرار می‌گیرند. این مورد سنگاپور را یک قدم به سرزمین بدون پول نقد نزدیک‌تر می‌سازد.

ادغام با واقعیت مجازی

هنگامی که صحبت از مفهوم شهر هوشمند باشد، غیرممکن است که سخنی از مشهورترین ترندهای دنیای مدرن به میان نیاید: واقعیت مجازی (VR) و واقعیت افزوده (AR). از آنجا که واقعیت افزوده، دنیای واقعی و مجازی را با یکدیگر تلفیق می‌کند، به کسب و کارها این مزیت را می‌دهد که امکان تجربه محصولاتشان را از راه دور در اختیار کاربران بگذارند. امروزه، هر فرد سنگاپوری می‌تواند تنها با داشتن یک گوشی هوشمند، لباس پرو کند، آرایش کند و حتی لوازمی را در خانه خود جای گذاری نماید. شاید بلندپروازانه‌ترین پروژه VR را بتوان سنگاپور مجازی دانست. هدف این پروژه طراحی یک مدل سه بعدی دیجیتال از شهر سنگاپور است. با کمک افرادی که به ساخت یک شهر هوشمند و مقاوم کمک می‌کنند، این پروژه تبدیل به یک زمینه آزمایش برای دولت، کسب و کارها و محققان خواهد شد. واقعیت مجازی همچنین فرصت‌های زیادی برای سرگرمی ایجاد می‌کند. سنگاپور مهد پیشروترین شرکت‌های جهان در زمینه توسعه واقعیت مجازی است. از طریق واقعیت مجازی، آن‌ها می‌توانند فرصت‌های سرگرمی گسترده‌ای را ارائه داده و با تجربه بازی‌های جدید، گیمرها را شگفت زده کنند.

سنگاپور؛ شهر هوشمند

با اینکه ماشین سفر در زمان هنوز اختراع نشده ‌است، اما با بازدید از پایتخت فناوری آسیا، یعنی سنگاپور، می‌توان نگاهی به آینده داشت. شاید روح آینده نگر آن‌ها، شما را نیز برای شراکت در ساخت آینده تحریک نماید.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در print
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram