How-IoT-Will-Play-an-Important-Role-in-Traffic-Management-for-Smart-Cities-825x500

اهمیت اینترنت اشیا در مدیریت ترافیک شهرهای هوشمند

در ۶ دقیقه این متن را بخوانید

فناوری‌های جدید و شهرنشینی، باعث ظهور پیشرفت‌های بسیار مهمی در شهرها شده است. شهرهای هوشمند نام جدیدی است که برای شهرهای مجهز به جدیدترین فناوری‌ها انتخاب شده است. شهر هوشمند جایی است که مردم در آن با کمک فناوری اطلاعات و ارتباطات، زندگی خوب و منظمی را تجربه می‌کنند. در ادامه به بیان نقش مهم اینترنت اشیا در مدیریت ترافیک شهرهای هوشمند می‌پردازیم.

شهروندان شهرهای هوشمند از فناوری نهایت استفاده را می‌برند، و مراقب هستند در این مسیر به محیط زیست آسیب نرساند. آیا اصلا ممکن است که استفاده از فناوری‌ها هیچ تاثیری بر محیط زیست نداشته باشد؟ پاسخ به این سوال، مثبت است. راز این امر در زیرساخت شهر پنهان شده است.

فعال‌سازی زیرساخت پایدار

مدیریت شهر، از محل زیرساخت آن به مراقبت از کل شهر می‌پردازد. زیرساخت پایدار می‌تواند به ذخیره مناسب انرژی کمک کرده و تاثیر کمتری بر محیط زیست بگذارد. زیرساخت هوشمند به همراه خدمات شهری مناسب، شهرها را به شهرهای هوشمند تبدیل خواهد کرد. بین این دو شهر تفاوت‌های زیادی وجود خواهد داشت. شهرهای هوشمند به نحوی طراحی شده اند که علاوه بر ارائه زندگی راحت به شهروندان، کمترین آسیب ممکن را به محیط زیست وارد نمایند. این امر در صورت تلاش فراوان امکان پذیر می‌شود. مهم‌ترین نکته درمورد شهرهای هوشمند، این است که شهروندان نیز همراه با مدیران شهری برای ساخت بهترین مکان زندگی تلاش می کنند. شهروندان در کارها دخیل شده و اطمینان حاصل می‌کنند که شهرشان مراقبت‌های لازم را دریافت می‌کند. شهرهای هوشمند غالبا بر استفاده موثر از تمام منابع متمرکزند، و برای تحقق این امر، فناوری اینترنت اشیا از اهمیت زیادی برخوردار خواهد بود. از مدیریت پسماند گرفته تا سیستم‌ها، همه چیز به صورت کارآمد بهینه شده تا به بهبود زیرساخت شهر کمک کند. یکی از مسائل مهم شهرهای هوشمند را می‌توان مدیریت ترافیک دانست. استفاده از اینترنت اشیا در مدیریت ترافیک باعث می شود تا مشکلات ترافیکی در شهرهای هوشمند حل شده و بهره وری افزایش یابد. اما نخست باید ببینیم اینترنت اشیا چیست؟

عملکرد اینترنت اشیا

فناوری اینترنت اشیا را می‌توان در هر صنعتی به کار برد. برای مثال می‌توان از آن در بخش املاک و مستغلات استفاده کرد، و همچنین می‌تواند به مدیریت هوشمند آب و تحول بخش حمل و نقل نیز کمک کند. اینترنت اشیا یک راه آسان برای برقراری ارتباط با تمامی دستگاه های متصل است. در حال حاضر دستگاه‌های هوشمند بسیاری در بازار موجود هستند و تقریبا تمامی آنها می‌توانند با استفاده از فناوری اینترنت اشیا به یکدیگر متصل شوند. اینترنت اشیا در زمینه برقراری ارتباط میان دستگاه‌ها کمک کننده است، و تمامی ارتباطات را تسهیل میکند. ما می‌توانیم با استفاده از فناوری اینترنت اشیا، با دارایی‌ها و وسایل خود تعامل داشته باشیم. سیستم های مبتنی بر اینترنت اشیا، تمام اطلاعاتی که وارد آن می‌کنید را ذخیره می‌کند. به همین دلیل است که سیستم‌های اینترنت اشیا برای ذخیره اطلاعات، از فناوری ابری استفاده می‌کنند. تحلیل اطلاعات بزرگ به ذخیره اطلاعات کمک می‌کند. شهرهای هوشمند وابستگی بسیار زیادی به اینترنت اشیا و داده حجیم دارند. استفاده از این دو فناوری در جهت مدیریت ترافیک تحول بسیار بزرگی ایجاد خواهد کرد.

استفاده از اینترنت اشیا در کنترل ترافیک

ترافیک‌ها را شاید بتوان منفورترین پدیده در دنیا دانست. از ساکنان شهر گرفته تا مسافران، هیچکس نمی‌خواهد زمان زیادی از روز خود را ن در ترافیک تلف کند. یکی از مسائل بزرگی که مدیریت شهر با آن رو به رو است، مدیریت ترافیک به صورت کارآمد و موثر است. کشورهای در حال توسعه با مشکلات زیادی در زمینه مدیریت ترافیک روبرو هستند. با وجود اینکه کشورهای توسعه یافته و شهرهای هوشمند در زمینه سیستم‌های ترافیکی از پروژه‌های اینترنت اشیا استفاده می کنند، اما برای کشورها در حال توسعه، سرمایه گذاری چنین مبلغ هنگفتی در این فرآیند امکان پذیر نیست. کشورهای توسعه یافته در تلاش هستند تا با استفاده از اطلاعات بزرگ و فناوری اینترنت اشیا، مشکلات ترافیکی را به حداقل برسانند.

اخیرا، خودروها به یکی از ملزومات زندگی تبدیل شده‌اند، فرقی نمی‌کند که شهر کوچک یا بزرگ باشد، در هر صورت مردم تردد با وسیله نقلیه شخصی خود را به استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی ترجیح می‌دهند. استفاده از وسیله نقلیه شخصی مزایای زیادی دارد که مردم از آنها به خوبی آگاه هستند.

با استفاده روزافزون مردم از خودروها، مشکلات ترافیکی نیز بیشتر نمایان می‌شوند. در اکثر شهرها، اطلاعات ترافیکی از طریق دوربین‌های مداربسته موجود در جاده‌ها دریافت می‌شود، و از این اطلاعات در جهت مدیریت ترافیک استفاده می‌گردد. تمامی این اطلاعات مربوط به وسایل نقلیه، به مدیریت ترافیک شهر ارسال شده و در آنجا بررسی می‌شوند، سپس بر این اساس تنظیم و اصلاح ترافیک صورت می‌گیرد. اگر ترافیک به شکل بهتری سازماندهی شود، باعث حرکت خودروها روان شد و راهبندان کاهش می‌یابد. عوامل بسیار زیادی وجود دارد که سیستم ترافیک هوشمند مبتنی بر اینترنت اشیا باید آنها را در نظر داشته باشد.

چراغ‌های راهنما و سیستم‌های کنترل

چراغ‌های راهنما نقشی مهم در سیستم‌های کنترل ترافیک مبتنی بر اینترنت اشیا بازی می‌کنند. چراغ‌های راهنما دارای سنسورهای آب و هوایی هستند که بر روی آن ها نصب شده است. این سنسورها به آنها کمک می‌کند تا شدت نور چراغ‌ها را به صورت خودکار کاهش یا افزایش دهند. این سنسورها، نه تنها به تنظیم روشنایی چراغها در زمان‌های مختلف کمک می‌کنند، بلکه هوای تاریک را نیز تشخیص داده و نور را تنظیم می‌کند. از چراغ‌های راهنما همچنین می‌توان برای ضبط ازدحام در یک محیط خاص نیز کمک گرفت.

دوربین‌های مداربسته‌ای که روی چراغ‌های راهنما نصب شده اند، میزان ترافیک موجود در یک جاده خاص را ضبط کرده و این اطلاعات را به گروه مدیریتی ارسال می‌کنند. سپس گروه مدیریت ترافیک، در مورد نحوه منحرف کردن ترافیک و کاهش احتمال ازدحام، دوباره تصمیم گیری خواهد کرد. در این مورد، بهترین نکته اینترنت اشیا این است که با استفاده از تحلیل‌های اطلاعات بزرگ، بتواند راه‌های جایگزین را شناسایی کند. بنابراین، دیگر نیازی نیست که مدیریت ترافیک نگران جستجوی راه‌های جایگزین باشد. این فناوری تصمیمات هوشمندی را اتخاذ می‌کند که مشکلات ترافیکی را رفع کرده و سفرها را آسان می‌سازد. چراغ‌های راهنمای هوشمند یک هدیه بزرگ برای شهرها هستند، چرا که در بسیاری از مواقع مفید واقع می‌شوند.

پارکینگ هوشمند از طریق اینترنت اشیا

شاید معضل پارکینگ را بتوان بزرگترین مشکل برای گروه مدیریت ترافیک دانست. زیرساخت شهرها به شهروندان اجازه نمی‌دهد که وسایل نقلیه خود را در هر نقطه‌ای پارک نمایند. نیاز مداوم به پارکینگ و کمبود فضای پارک باعث شده تا مشکلات زیادی در مناطق شلوغ شهر به وجود بیاید.

اینترنت اشیا چگونه می‌تواند پارکینگ را هوشمند سازد و مشکل پارکینگ را در واقعیت حل نماید؟ پاسخ به این سوال آسان است. دستگاه‌های اینترنت اشیا تمامی اطلاعات نقاط خالی در یک پارکینگ را جمع‌آوری کرده و آنها را به خودروهایی که وارد این پارکینگ می‌‍‌شوند ارسال می‌نمایند. در این صورت دیگر خودروها نیاز به جستجوی محل پارک ندارند؛ می‌توانند وارد پارکینگ شده و به یکی از نقاط خالی مشخص شده مراجعه کنند. این امر ازدحام در پارکینگ‌ها را کاهش داده و به صاحبان خودروها کمک می‌کند تا به آسانی وسیله خود را در پارکینگ پارک کنند. هم اکنون نیز در برخی از شهرهای اروپایی و آمریکایی، از این فناوری استفاده می‌شود، و این شهرها شاهد پیشرفت‌های چشمگیری در زمینه مشکلات پارکینگ بوده‌اند. استفاده از اینترنت اشیا در مدیریت ترافیک، مزایای اثبات شده بسیاری دربر دارد.

کمک‌های اضطراری هوشمند با اینترنت اشیا

این روزها، تصادفات جاده‌ای یکی از رایج‌ترین مشکلات است. از دست دادن زندگی در جاده، به هر دلیلی که باشد غم انگیز است. در بسیاری از مواقع افراد جان خود را به این خاطر از دست می‌دهند که در زمان مناسب درمان نمی‌شوند. اگر هیچ فردی نزدیک آنها نباشد، کمک گرفتن برایشان بسیار دشوار خواهد شد. اما سیستم کنترل ترافیک بر پایه اینترنت اشیا، راه حلی کارآمد برای این مشکل ارائه می‌کند. سنسورهای موجود در جاده‌ها می‌توانند هر گونه تصادف را تشخیص داده، و مشکل را سریعا به سیستم مدیریت ترافیک گزارش دهند، و به این صورت نگرانی‌ها را از بابت نرسیدن کمک به موقع رفع کند. اساسی ترین مورد در این زمینه، ارتباط به موقع است، و اگر بتوان به این مهم دست یافت، انجام باقی کارهای لازم آسان‌تر می‌شود. بنابراین، با استفاده از فناوری اینترنت اشیا ، تصادفاتی که در مکان‌های خلوت و یا نیمه شب‌ها‌ رخ می‌دهند از خطر در امان خواهند بود.

رسیدگی به رفت و آمدهای طولانی از طریق اینترنت اشیا

برای افرادی که در شهرها زندگی می‌کنند، بسیار اتفاق می‌افتد که برای رسیدن به مقصد خود، ساعت‌ها در راه باشند. این امر تبدیل به یکی از روتین‌های زندگی شهری شده است. رسیدگی به این رفت و آمدهای طولانی، کار آسانی نخواهد بود. با وجود این که پیشرفت شهرها و جذب کسب و کارهایی از سرتاسر جهان بسیار عالی است، اما اختصاص دادن ساعات طولانی به رفت و آمد برای رسیدن به مقصد، به هیچ وجه جذاب و آسان نیست. قطعا اینترنت اشیا در این زمینه نیز می‌تواند به کمک بشر بیاید.

توسعه جاده‌ها بر اساس رشد کسب و کارها در شهر، اتفاق نخواهد افتاد. به همین دلیل است که مردم از تحلیل اطلاعات بزرگ و فناوری اینترنت اشیا استفاده می‌کنند. دستگاه‌های اینترنت اشیا ، اطلاعات تمام راه‌هایی که فرد را به مقصد می‌رساند را به او نشان می‌دهند، علاوه بر این، زمان مورد نیاز برای رسیدن به مقصد را نیز اعلام می‌کنند. ترافیک یک موضوع بسیار حیاتی در کلان‌شهرها است، و بسیار مهم است که سیستم‌های مدیریت ترافیک از سنسورها استفاده کرده و فناوری مدیریت هوشمند ترافیک مبتنی بر اینترنت اشیا را به صورت کارآمد پیاده سازی کنند.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در print
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram