Efficient-waste-management-in-Smart-Cities

مدیریت هوشمند زباله به کمک سطل‌های متصل

در ۳ دقیقه این متن را بخوانید

اینترنت اشیا می‌تواند با تبدیل مدیریت زباله به فرآیندهای جمع‌آوری داده محور، سرویس‌های جمع‌آوری را تا حد زیادی بهینه کرده و هزینه‌های عملیاتی را کاهش دهد.

تمام انسان‌ها روزانه زباله‌های جامد شهری تولید می‌کنند، که با نام آشغال و نخاله شناخته شده‌اند. شهروندان هیچوقت به سیستم ضروری جمع‌آوری زباله فکر نمی‌کنند تا اینکه سطل زباله‌شان لبریز شود. با توجه به رشد اخیر جمعیت و شهرسازی، تولید زباله در شهرها افزایش یافته و عملیات جمع‌آوری زباله‌های شهری بایستی خود را با شرایط جدید سازگار کند تا شهر تمیز و پاکیزه بماند.

در حال حاضر شهرها چگونه زباله‌های خود را مدیریت می‌کنند؟

در بیشتر سیستم‌های مدیریت زباله موجود ، سرویس جمع‌آوری زباله به طور منظم مسیر از پیش تعریف شده‌ای را در پیش می‌گیرد، سطل‌های زباله و بازیافت را بدون توجه به پر یا خالی بودن آن‌ها، تخلیه می‌کند. بر اساس ماهیت ثابت این سیستم ممکن است سطل‌های نیمه پر خالی شوند، سوخت غیرضروری مصرف شود و استفاده از منابع شهری افزایش پیدا کند. روش‌های جمع‌آوری دستی فعلی بسیار پر هزینه هستند. با کمک اینترنت اشیا، می‌توان این روش‌ها را به فرآیندهای جمع‌آوری داده محور تبدیل کرد.

مدیریت هوشمند زباله چیست؟

راه‌حل‌های مدیریت هوشمند زباله از سنسورهایی استفاده می‌کند که در سطل‌های زباله جایگذاری شده‌اند و میزان انباشتگی زباله را اندازه‌گیری کرده تا زمان مناسب برای تخلیه‌ی سطل‌ها را به سیستم جمع‌آوری شهری اطلاع دهند. با گذشت زمان، می‌توان داده‌های تاریخی که سنسورها جمع آوری کرده‌اند را مورد استفاده قرار داد و الگوی انباشتگی تنظیم کرد، مسیرها و برنامه‌های زمانی را بهینه کرد و هزینه‌های عملیاتی را کاهش داد. هزینه‌ی این سنسورها به‌طور پیوسته رو به کاهش است و پیاده‌سازی سطل‌های زباله‌ی مبتنی بر اینترنت اشیا را ساده‌تر و به چشم مدیران جذاب‌تر می‌کند.

تکنولوژی‌های موجود هوشمند مدیریت زباله

سنسونئو ارائه‌دهنده‌ی راه‌حل هوشمند مدیریت زباله است که دو نوع سنسور فراصوت تولید می‌کند. این دو سنسور می‌توانند میزان انباشتگی انواع سطل‌های زباله در اندازه‌های مختلف را پایش کنند. پلتفرم آن‌ها به شهرها و کسب‌وکارها کمک می‌کند تا با توجه به میزان انباشتگی سطل‌ها، اندازه‌ی ماشین حمل زباله و فاصله تا گورستان پسماند شهری، مسیرهای جمع‌آوری زباله را بهینه کنند. آن‌ها ادعا می‌کنند راه‌حل‌شان می‌تواند هزینه‌ی جمع‌آوری زباله را حداقل ۴۰% و انتشار کربن در شهرها را تا ۶۰ درصد کاهش دهد.

کیلین‌کیوب، تولید شده به دست ای‌کیوب لَبز، کمپرسور زباله‌ی خورشیدی است که هشت برابر سطل‌های غیرکمپرسی ظرفیت دارد. زمانیکه آشغال در کیلین‌کیوب انباشته می‌شود، سنسورهای آن میزان انباشتگی را به‌صورت بلادرنگ پایش می‌کنند و زمانیکه سطل پر شود به صورت خودکار زباله‌ها را فشرده می‌کنند. تمام اطلاعات سنسور به پلتفرم ارسال می‌شود و در آنجا تحلیل‌گران داده با توجه به جمع‌آوری زباله الگوهایی را استخراج می‌کنند.

مدیریت هوشمند زباله در عمل

نیویورک یکی از پیچیده‌ترین اکوسیستم‌های مدیریت زباله در آمریکای شمالی را دارد. برای حفظ پاکیزگی و بهداشت شهر ۸.۶ میلیون نفری، به ۷۲۰۰ مامور جمع‌آوری زباله و بسیاری زیرساخت نیاز است. روزانه ۵۰۰۰۰۰ عابر تنها در تایمز اسکوئر رفت و آمد کرده و ۶۹۰۰ کیلوگرم زباله تولید می‌کنند. در ماه مارس سال ۲۰۱۳، سی ایستگاه هوشمند زباله و بازیافت بیگ‌بِلی به عنوان بخشی از طرح بازیافت بزرگترین فضای عمومی شهر نیویورک، در تایمز اسکوئر مستقر شدند. واحدهای بیگ‌بِلی مجهز به قابلیت‌های کمپرس زباله، پایش بلادرنگ میزان انباشتگی و اطلاعیه‌های جمع‌آوری هستند. با ایستگاه‌های هوشمند بیگ‌بِلی ظرفیت کلی زباله تقریبا ۲۰۰ درصد افزایش و بسامد جمع‌آوری هر سطل۵۰ درصد کاهش یافت. این طرح چنان موفق بود که شهرداری تعداد آن‌ها را به ۱۹۷ ایستگاه هوشمند افزایش داد.

از سال ۲۰۰۹ در هلند، شهرداری لاهه شروع به استقرار سطل‌های زباله‌ی زیرزمینی کرد که ظرفیت بیشتری برای زباله داشتند. در سال ۲۰۱۷، ۶۱۰۰ واحد در زیر پیاده‌روها نصب شدند که تنها بخشی از ارتفاع سطل‌ها پیدا بود. ۳۵۰۰ عدد از این سطل‌ها مجهز به سنسور هستند که به مقامات مدیریت زباله اجازه می‌دهد میزان انباشتگی آن‌ها را از راه دور پایش کرده و برای تخلیه‌ی آن‌ها “جدول زمانی هوشمند” تنظیم کنند. به موفقیت این زباله‌دان‌های زیرزمینی در گزارش دستورالعمل‌های “طرح نیویورک بدون زباله” اشاره شده است و از آن‌ها به عنوان نمونه‌ای از راه‌حل‌های نوآورانه‌ی زباله یاد می‌شود.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در print
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram