world-cellular-network

ارایه سرویس نانو ماهواره‌ برای اتصال اشیا متصل در نقاط دور افتاده

در ۳ دقیقه این متن را بخوانید

هایبر، استارت‌آپ آلمانی، به دنبال پرتاب دو نانو ماهواره‌ی اول خود به استراتوسفر در سال ۲۰۱۸، با هیجان خبر از شبکه‌ی اینترنت اشیا خود می‌دهد که برای اولین بار اتصال با توان و هزینه‌ی کم را در مناطق دور افتاده و در حال توسعه امکان‌پذیر می‌سازد.

بعد از گذشت تنها سه سال از توسعه‌ی محصول، راه اندازی تجاری سرویسِ تماما خودکارِ از ابتدا تا انتها به نام هایبرباند، آخرین گام هایبر است، جاییکه اولین مشتریان او، این تکنولوژی را تست می‌کنند.

اولین مشتریان هایبر در ماه‌های آینده با پرو‌ژه‌هایی توزیع شده در ۹۰% دنیا که پیش از اینبه  شبکه دسترسی نداشتند، از خدمات بهره‌مند می‌شوند. هایبر ۱۰۰ میلیارد دلار فرصت رشد را در بازار گسترده‌تر اینترنت اشیا ایجاد می‌کند، این شبکه از پروژه‌هایی که برای بهبود زندگی مردم تلاش می‌کنند و تاثیر مثبتی بر محیط زیست دارند پشتیبانی می‌کند.

شبکه‌های زمینی موجود (مثل لورا، ان‌بی-آی‌اوتی یا جی‌اس‌ام) تنها در مناطق شهری عمل می‌کنند، درحالیکه ماهواره‌های قدیمی که پوشش گسترده‌تری ارائه می‌دهند، گران قیمت و پرمصرف هستند. هایبرباند با خدمات پیشرفته‌ی مقصد به مبدا، با ایجاد توانمندی در افراد و سازمان‌ها، اتصال جهانی را جهت انتقال با اطمینان داده (به اندازه‌ی پیام) از دور افتاده ترین مناطق در دنیا با کمتر از یک دلار در ماه و برای هر دستگاه امکان‌پذیر می‌کند.

پروژه‌ها، که تاکنون بیش از ۷۰ ثبت‌نامی داشته‌اند، در هر قاره از هایبرباند بهره‌مند خواهند بود. هر صنعتی که در مناطق دور دست مشغول باشد می‌تواند از شبکه استفاده کند، افراد و سازمان‌هایی از دولت، محیط‌زیست، حمل و نقل و لجستیک، کشاورزی و معدن در استفاده از این طرح پیشگام هستند. نمونه‌های از اولین کاربری‌ها برای تست شبکه عبارتند از:

نظارت بر رطوبت خاک – پایش رطوبت خاک مزارع به کشاورزان کمک می‌کند از نیاز محصولاتشان به آب آگاه شوند. سنسورهایی که شریک هایبر، رویال ایکلکامپ توسعه‌ داده، تضمین می‌کند کشاورزان تصمیمات درستی در جهت آبیاری بگیرند، هدر رفت آب را کاهش و بازده محصولات را افزایش دهند. هایبرباند این راه‌حل را در سطح جهانی در دسترس قرار می‌دهد.

نظارت بر کندوی عسل- زنبورها بیش از پانزده سال است که با خطر انقراض رو به رو هستند و تکنولوژی هایبرباند پرورش موفق و حفظ کلونی‌های زنبور را تضمین می‌کند. زنبورداران می‌توانند با استفاده از سنسورهای متصل به‌ سیستم هایبرباند، محیط داخل کندو را در هر جایی از دنیا پایش کنند و مطمئن شوند شرایط برای بقای زنبوران و تولید عسل مناسب است.

نظارت بر محصولات/بعد از درو – پایش محصولات به کشاورزان در سراسر دنیا کمک می‌کند تا هدر رفت خوراکی و محصولات دور ریز را کاهش دهد. سنتاور آنالیتیکس پلتفرم “اینترنت محصولاتTM”  را پیاده سازی کرده که شرایط درو را از مزرعه تا مشتری کنترل می‌کند. هایبر به سنتاور این امکان را می‌دهد تا برای مشتریان آمریکایی و جهانی آپدیت‌هایی در زمینه‌ی شرایط محصولات ارائه دهد، بدون توجه به اینکه مشتریان در کدام نقطه از دنیا زندگی می‌کنند.

مدیر اجرایی و بنیان‌گذار هایبر (و بنیان‌گذار جاست‌ایت و تریت‌وِل) می‌گوید:

” ما بسیار مفتخریم که اعلام ‌کنیم بعد از تنها ۳ سال تلاش سخت، هایبرباند اولین شبکه‌ای در نوع خود است که در مقیاس جهانی عملیاتی شده است.”

هایبر دو شبکه به نام هایبرباند دایرکت (یک مودم و آنتن که مستقیما با نانو ماهواره‌های هایبر در تماس است) و راه‌حل مبتنی بر گیت، هایبرباند وایا دارد که می‌تواند روی پروتکل‌های لورا (شبکه‌ای که به‌طورگسترده برای اتصال اینترنت اشیا مورد استفاده قرار می‌گیرد)، بلوتوث یا وا‌ی‌فای تنظیم ‌شود. هایبر در نوامبر و دسامبر سال ۲۰۱۸، دو ماهواره‌ی اول خود را از جایگاه‌هایی در سری‌هاری‌کوتا در هند و کالیفرنیا در ایالات متحده پرتاب کرد. همچنین در سه ماهه‌ی اول سال ۲۰۲۰ سومین و چهارمین ماهواره‌ی خود را در سری‌هاری‌کوتا پرتاب خواهد کرد.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در print
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram