2MfgAI-800

هوش مصنوعی در خدمت اینترنت اشیا صنعتی

در ۵ دقیقه این متن را بخوانید

پیش از این که به مبحث اصلی بپردازیم، اجازه دهید آن چیزی که تحقیقات تخصصی در مورد این تکنولوژی ها می گویند را ببینیم.

  • هوش مصنوعی در سال ۲۰۲۵، ۱۹۰ میلیارد دلار در صنعت ارزش آفرینی خواهد کرد.
  • ۴۰ درصد ابتکارات در حوزه دیجیتال در سال ۲۰۱۹ با استفاده از هوش مصنوعی بوده است.
  • تعداد دستگاه های اینترنت اشیا از ۱۰ میلیارد در سال ۲۰۱۸، به ۶۴ میلیارد در سال ۲۰۲۵ خواهد رسید.
  • اینترنت اشیا پتانسیل ایجاد ۴ تا ۱۱ تریلیون دلار ارزش اقتصادی تا سال ۲۰۲۵ خواهد داشت.

ما می توانیم همچنان آمارهای قابل توجه در مورد هوش مصنوعی و اینترنت اشیا را نام ببریم اما فعلا به همین مقدار اکتفا می کنیم. ظهور مجدد ایده های تکنولوژیکی مثل اینترنت اشیا و هوش مصنوعی که قدمت زیادی دارند حالا در زمان و مکان درست، در حال توسعه شکل سنتی صنایع اند. انقلاب دیجیتالی که فقط در آثار نویسندگانی چون ولز، ژول ورن، آرتور کانون دویل و دیگر مغزهای متفکر ادبیات علمی تخیلی ممکن بود، حالا درحال تحقق است؛ این انقلاب چهارم صنعتی در قرن ۲۱، ما را به یاد انقلاب صنعتی کلاسیک قرن ۱۸ می اندازد.

به ترکیب این دو تکنولوژی، اینترنت اشیا صنعتی می گویند. چه چیزی اینترنت اشیا صنعتی را از قالب صنعتی گذشته اش متفاوت می کند؟ هوش مصنوعی چقدر عملکرد صنعت را بهبود می بخشد؟ بیایید سعی کنیم بفهمیم!

انقلاب صنعتی: عصر اینترنت اشیا صنعتی

همه می دانیم که شروع انقلاب صنعتی به اواخر قرن ۱۸ در انگلستان بر می گردد. این دوران به عنوان انقلاب صنعتی اول شناخته می شود و مردم در آن زمان برای اولین بار در تاریخ شاهد تولید به وسیله‌ی ماشین بودند. تولید اولیه ماشینی بیشتر توسط بخار آب صورت می گرفت که تکنولوژی جذابی در آن زمان محسوب می شد. در دوران اولیه صنعتی سازی کسب و کار، این منسوجات و پارچه بودند که بخش اعظم صنعت را تشکیل می دادند. سال ۱۷۲۱ سالی است که جهان شاهد اولین کارخانه ابریشم با ماشین هایی آبی در شهر دربی انگلستان بود.
اگر دویست سال به جلو بیاییم، وارد عصری می شویم که ماشین های صنعتی، برقی می شوند و به انقلاب صنعتی دوم می رسیم. وقتی این عصر صنعتی در اواخر قرن ۱۹ ( حدود ۱۸۷۰ ) شروع شد، به اندازه اوایل قرن بیست و یکم تاثیرگزار نبود. در این دوران ماشین های صنعتی برقی شدند و از کشورهای انگلستان، آمریکا و غرب اروپا به قسمت های دیگر دنیا صادر می شدند.
معرفی برق در بخش های صنعتی عاملی اصلی در ظهور انقلاب صنعتی دوم بود که مستقیما به بنیان گذاری صنایع و فعالیت های صنعتی مدرن انجامید. بهینه سازی قابل توجه و اتوماسیونی که برق به عرصه ظهور رسانده، سرعت و تعداد درخواست های نوآوری در صنعت را افزایش داد و ۷۰ سال از شروع، دنیا به سمت دوران صنعتی دیگری رفت که به انقلاب صنعتی سوم مشهور است.
انقلاب صنعتی سوم زمانی به وقوع پیوست که مزایای حاصل از به‌کارگیری برق افزایش یافت و با ظهور فناوری اطلاعات این مزایا تکمیل شد. بهره‌وری صنعتی با میکروقطعاتی مثل مدارهای الکتریکی و ترانزیستورها سرعت چشمگیری پیدا کرد و روند ماشینی شدن صنعت، هوشمندتر، قابل اعتماد تر، بهینه تر و مستقل تر (اتوماتیک تر) شد. به خاطر انقلاب صنعتی سوم بود که یک اختراع بزرگ دیگر به وجود آمد و حرکت به سمت انقلاب صنعتی چهارم و ساخت کنترلر برنامه پذیر در سال ۱۹۶۸، میسر شد. امروزه فرآیندهای ساخت و تولید می‌ توانند از راه دور بوسیله کنترلرهای برنامه پذیر کاملا قابل کنترل باشند.
انقلاب صنعتی چهارم نخست در دهه ۱۹۹۰ با تکنولوژی های ارتباطی از راه دور و وب شروع شد. یکی از بزرگترین نکات برجسته انقلاب صنعتی چهارم، اینترنت اشیا است که ایده های پیشرویی مثل اینترنت اشیا صنعتی از دل آن بیرون آمده و با ترکیب فعالیت‌های مجازی با فعالیت‌های دنیای واقعی، محدودیت های فیزیکی و جغرافیایی دیگر نمی‌تواند بشر و صنعتش را محدود کند. اما نقشی که اینترنت اشیا صنعتی در دوران انقلاب صنعتی چهارم ایفا می کند چیست؟ بیایید قبل از بررسی رابطه میان هوش مصنوعی و اینترنت اشیا، نگاه کوتاهی به این مسئله بیندازیم.
تعداد بسیار کمی از ایده های پیشروی تکنولوژیکی در دهه گذشته توانسته اند به سطح تاثیرات ترکیب هوش مصنوعی و اینترنت اشیا صنعتی در بخش های صنعت برسند.
اینترنت اشیا صنعتی زیرشاخه ای از اینترنت اشیا است. عبارت اینترنت اشیا را ابتدا کوین اشتون در سخنرانی رسمی در دانشگاه پروکتر و گمبل انگلستان در سال ۱۹۹۹ بیان کرد اما ایده‌ی ترکیب سنسورهای هوشمند با وسایل فیزیکی نخست در دهه ۸۰ میلادی و یک دهه پیش از صحبت های کوین اشتون مطرح بود. ایدئولوژی مورد نظر در صنعت نیز به همان سادگی بود: ساخت ماشین‌هایی هوشمندتر از انسان در تحلیل بلادرنگ داده و ایجاد یک ساختار سریع‌تر و منطقی‌تر برای تصمیم گیری‌های لازم.
هوشمندتر شدن فرآیندهای صنعتی با اینترنت اشیا صنعتی مزایای بزرگی از جمله کنترل کیفیت، بازتاب همکاری و پایداری سیستم بالاتر را شامل می‌شود و به مدیریت بهتر مصرف می‌انجامد. همچنین به مدیریت زنجیره تامین و کل فرآیند تبدیلات مواد خام صنعتی و پشتیبانی از فرآیند “از تولید به مصرف”  کمک می کند.

بدون زیرساخت اینترنت اشیا صنعتی، نگهداری و تحلیل از طریق پیش بینی بخش صنعت امکان‌پذیر نیست، درست مثل ردیابی دارایی‌ها و مدیریت انرژی برای بهینه‌سازی توان مصرفی. اینترنت اشیا صنعتی تمام این فرایندها را با یک سیستم هوشمند مدیریت و کنترل می کند و دستگاه های دارای هوش مصنوعی، نگهداری و مدیریت را با کمترین میزان وابستگی به فعالیت انسان انجام می‌دهند.
به همین دلیل است که هیچ صنعتی نمی تواند بدون کمک‌های قاطع اینترنت اشیا صنعتی این دگرگونی دیجیتال انبوه در انقلاب صنعتی چهارم را به ثمر برساند. اما ترکیب اینترنت اشیا صنعتی و هوش مصنوعی چطور تکنولوژی را برای صنعتگران بهبود می بخشد؟ اجازه دهید در قسمت پایانی به این جنبه اصلی بپردازیم. اگر علاقمند به کسب دانش عمیق درمورد اینترنت اشیا صنعتی هستید، اینجا دستور العملی از شرکت تکتارگت در اختیار شما قرار گرفته است.

اینترنت اشیا صنعتی و هوش مصنوعی: ترکیب دو تکنولوژی که فرآیند های صنعتی را به سطح جدیدی می برد.

حالا به سراغ نقطه مهمی می رویم که از آغاز مطلب منتظر آن بوده ایم. چگونه هوش مصنوعی به شکل هیجان انگیزی فرآیندهای اینترنت اشیا صنعتی را بهبود می بخشد و آن ها را به قله های جدیدی از پایداری و بهینگی سیستم می رساند؟ در این عصر انقلاب چهارم صنعتی، صنایع غالبا بر تکنولوژی عملیاتی و بهینگی آن مثل ساخت، زنجیره تامین، مدیریت انرژی و منابع انسانی متکی هستند.

این فرآیند های صنعتی با ترکیب قدرت هوش مصنوعی و اینترنت اشیا صنعتی، می توانند به خدمت سطح جدیدی از دقت در بیایند و این دقت را افزایش دهند. اما چگونه؟ اجازه بدهید ببنیم! در یک مجتمع صنعتی بزرگ چه چیزی به شکل انبوه تولید می شود؟ داده! امروزه داده همه جا حضور دارد و همه چیز با داده اجرا می‌شود و با حضور این تکنولوژی‌ها است که فرآیندهای صنعتی یا خانه‌هایی با دستگاه های نظارتی هوشمند مدیریت می شوند.

در حالی که خانه های هوشمند ممکن است در زمینه مدیریت کمتر پیچیده باشند، این قضیه در صنعت کاملا برعکس است. صنعتگران اخیرا در استفاده از داده های صنایع بزرگ جهت مدیریت مقادیر انبوه داده‌ی تولید شده در مجموعه های صنعتی و مدیریت بهتر اکوسیستم اینترنت اشیا صنعتی، نبود منابع انسانی ماهر و ابزارهای قابل اعتماد را احساس کرده اند.

هوش مصنوعی خود و اپلیکیشن ها، کاملا مستقل و هوشمند مدیریت می‌کند. این جمله بدین معنا است که مسئله‌ی توانایی استفاده و بهینه سازی بالقوه‌ که موجب حضور دوباره‌ی نیروهای انسانی ماهر یا ابزار می شود، می تواند به اندازه کافی با هوش مصنوعی مرتفع شود. این مسئله به طور ویژه به صنایع مبتنی بر اینترنت اشیا کمک می کند تا برای جمع آوری و آنالیز داده تولیدشده به وسیله‌ی ماشین های صنعت اجرایی و مدیریت شده از طریق اینترنت اشیا صنعتی، از ابزار و نرم افزار استفاده کنند. نصب تجهیزات صنعتی جدید با مسائل بحرانی نرم افزارهای موروثی (software-legacy) روبرو خواهد بود که به شکل قابل توجهی، مانعی برای مولفه ی “قابلیت کار با نرم افزارهای دیگر” هستند.

با یکپارچگی الگوریتم های هوش مصنوعی در یک زیرساخت اینترنت اشیا صنعتی، کل سازه های ماشینی می توانند جهت مدیریت و اجرای خود به صورت هوشمند آموزش دیده و خودکار شوند. هجوم داده از دستگاه های اکوسیستم اینترنت اشیا صنعتی به سمت مدل های تحلیلی تقویت شده با هوش مصنوعی، می تواند نه فقط دپارتمان تولید، بلکه به شکل قابل توجهی کلیه‌ی رویه های صنعتی را بهبود بخشد.

 سخن پایانی

در عصر انقلاب صنعتی چهارم، وابستگی و قابلیت اطمینانی که ترکیب اینترنت اشیا صنعتی و هوش مصنوعی ارائه می دهد، به قدری مفید است که نمی توان آن را نادیده گرفت یا سرسری از آن گذشت. این همگرایی انقلابی و تحول‌گرا است که در بخش های مختلف صنعت برای پشت سر گذاشتن تهدیدات، ضروری است و نجات از این تهدیدات فقط برای افرادی تضمین شده که بیشترین استفاده را از تغییرات ببرند.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در print
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram