Screen-Shot-2019-08-21-at-11.41.32-AM-825x500

راشیو ۳: آبپاش هوشمند برای کنترل مصرف آب

در ۳ دقیقه این متن را بخوانید

من به عنوان یک صاحب خانه، با خرید تعداد بسیار زیادی دستگاه که با هدف کاهش مصرف انرژی و استفاده‌ی هوشمندانه از منابع طبیعی طراحی شده‌اند، تکنولوژی هوشمند را پذیرفته‌ام. دستگاه‌های هوشمند به تنظیم روشنایی، هوا و گرمایش منزل کمک می‌کنند. حالا به دنبال راه‌هایی هستم با مصرف آب من سازگار شود. راشیو ۳: آبپاش هوشمند حیاط برای کنترل مصرف آب.

یکی از بزرگترین هدردهندگان آب، آبپاش‌های حیاط است. از آنجاییکه من به سفر کاری می‌روم، سیستم کنترل آبپاش حیاط طبق برنامه‌ی ثابتی عمل می‌کند. حتی اگر باران ببارد و من در سفر باشم نمی‌توانم سیستم را خاموش کنم.

اما من سیستم کنترل هوشمند آبپاش حیاط راشیو ۳ را پیدا کردم. این سیستم به‌عنوان دستگاهی متصل، می‌تواند راه‌حل مناسبی برای کنترل مصرف آب از هر نقطه‌ی دنیا باشد.

معرفی راشیو

راشیو شرکتی فعال در تکنولوژی اینترنت اشیا است که سیستم‌های کنترل هوشمند فضای سبز می‌سازد. این شرکت می‌خواهد مشتریانش از حیاطی زیبا لذت ببرند و در عین حال مصرف آب پایداری داشته باشند. با توجه به وبسایت آن‌ها، جامعه‌ی راشیو تاکنون ۳۸.۷۱۴.۲۸۶.۵۶۲ گالن در مصرف آب صرفه‌جویی کرده‌اند و با افزایش تعداد مشتریان این رقم در حال رشد است.

راشیو ۳ چگونه عمل می‌کند: ویژگی‌ها و تکنولوژی

راشیو ۳، دریافت کننده‌ی گواهینامه‌ی واترسنس سازمان حفاظت از محیط زیست، به وای‌فای خانه‌ی شما وصل می‌شود. این ارتباط از طریق اتصال وای‌فای دو بانده و همچنین روتر تک بانده برقرار می‌شود. دستگاه کنترل آبپاش می‌تواند ۸ تا ۱۶ ناحیه را در حیاط شما پوشش دهد. همچنین این سیستم اپلیکیشنی دارد که قابلیت کنترل با موبایل را نیز فراهم می‌کند.

سیستم آبیاری حسی

این سیستم در کنار خود دارای سامانه‌ی وِدِر اینتلیجنت پلاس است که شرایط آب و هوا را تعیین می‌کند، بنابراین می‌تواند آبیاری را مبتنی بر داده‌های آن تعریف کند. این تکنولوژی از هوش مصنوعی بهره‌مند است و می‌تواند هزاران گزارش هواشناسی را از سرویس ملی آب و هوا، رادار، ماهواره‌ها و ایستگاه‌های شخصی هواشناسی بخواند. سپس داده‌های محلی را بررسی می‌کند تا تغییرات آب و هوایی که ممکن است روی برنامه‌ی آبیاری شما تاثیر بگذارد را ردیابی ‌کند. این سیستم آبیاری حیاط با توجه به تغییرات آب و هوایی پیش‌بینی شده ویژگی‌های اسکیپ اند شیفت را ارائه می‌دهد. این گزینه‌ها عبارتند از: تعلیق برنامه‌ی آبیاری پیش از بارش باران، تغییرات فصلی و چک کردن دما یک ساعت پیش از آبیاری. به نظر من این ویژگی‌ها به ویژه زمانی که من برای کار یا تعطیلات در سفر هستم بسیار سودمندند.

نصب و راه اندازی

نصب راشیو ۳ برای من کمتر از نیم ساعت زمان برد. علاوه‌براین، لازم نبود تبحر خاصی در نصب داشته باشم یا از هیچگونه ابزار تخصصی برای انجام آن استفاده کنم. کنترل‌گر قدیمی را به سرعت بداشتم و سپس سیم‌ها را به همان روش قبلی متصل کردم.

راه اندازی اپلیکشین هم تنها چند دقیقه زمان برد تا وارد سیستم شوم و آن را به سیستم کنترل هوشمند آبپاش متصل کنم. اپلیکیشن کاربری آسانی داشت، بنابراین ایجاد تقویم و برنامه برای آبیاری چمن و حیاط خیلی طول نکشید. همچنین برنامه منابعی درباره‌ی نحوه‌ی عملکرد سیستم و دسترسی به نکات بهینه‌سازی مصرف آب نیز دارد.

سازگاری

کنترل‌گرهای راشیو ۳ با بیشتر شیرهای آبپاس سازگار است، از جمله آبپاش‌هایی با شیرهای برقی ۲۴ ولت متناوب. اگر شما این مدل را ندارید می‌توانید شیرهای استاندارد جدید را تهیه کنید. راشیو ۳ با کنتور بی‌سیم راشیو نیز کار می‌کند. همچنین با الکسا، اپل هوم کیت و دستیار گوگل، دستگاه‌های متصل نِست، IFTTT و اسمارت‌تینگز یکپارچه می‌شود.

چه چیزی به خوبی کار می‌کند و چه چیزی نیاز به بهبود دارد

بهترین جنبه‌های راشیو ۳ ویژگی‌های بِتِر واتر اینتلیجنس است که بدون اینکه چمن و حیاط را خشک کند، به‌طور گسترده‌ای میزان  آب مصرفی را کاهش می‌دهد. جنبه‌های مثبت دیگر راه‌اندازی سریع و دسترسی آسان به آبپاش‌ دستی است که از طریق کنترل‌های تعبیه شده اجرا می‌شود.

به نظر من تنها مشکل قیمت آن است. با توجه به دیگر دستگاه‌های هوشمندی که من برای خانه‌ام می‌خرم، این دستگاه همچنان گران است. هرچند قیمت فعلی کمی پایین است و این سیستم نسبت به زمانیکه سیستم کنترل هوشمند آبپاش برای اولین بار معرفی شد کمی ارزان‌تر شده است.

گزینه‌های خرید

راشیو ۳ در وبسایت شرکت موجود است. قیمت دستگاه ۸ ناحیه‌ای ۲۹۹.۹۹ دلار و گزینه‌ی ۱۶ ناحیه‌ای ۲۷۹.۹۹ دلار می‌باشد. دیگر وبسایت‌هایی که می‌توانید این سیستم را از آن‌ها خریداری کنید آمازون، بِست بای، اپل و هوم دیپات است.

نظرات کلی

راشیو ۳ در کاهش مصرف آب عالی بوده و به من کمک کرده حیاط را بیش از اندازه آبیاری نکنم، چه در خانه باشم و چه در سفر. دستگاه بسیار سفارشی است و با نیازهای آبیاری حیاط من و تاثیر شرایط آب و هوایی متغیر روزمره سازگار است.

هرچند ابتدا من بیش از آنچه می‌خواستم هزینه کردم، اما تاکنون صرفه جویی حاصل از دستگاه بیش از هزینه‌ی خرید بوده است و هزینه‌ی ماهیانه‌ی مصرف آب من تقریبا ۵۰ درصد کاهش یافته است.

یک نصیحت! از آنجاییکه کنترل‌گر آبپاش من نسبت به عناصر محیطی آسیب‌پذیر است، محفظه‌ی ضد آبی خریدم که با راشیو ۳ مطابق باشد. همچنین کنتور آب راشیو را اضافه کردم تا هرگونه نشت در سیستم آبیاری که ممکن است موجب مصرف بیش از حد آب شود را شناسایی می‌کند، البته بابت این قطعه هزینه‌ی بیشتری پرداخت کردم.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در print
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram