military-compliance-labels2

رشد پایدار تقاضا برای تگ های شناسایی مبتنی بر امواج رادیویی (RFID)

در ۲ دقیقه این متن را بخوانید

تقاضا برای تگ‌های شناسایی مبتنی بر امواج رادیویی (RFID) در لجستیک ممکن است به دلیل تلاش یکباره‌ی ابر شرکت وال‌مارت برای تکنولوژی ردیابی در سال ۲۰۰۳ شاهد رشد قابل توجهی بوده باشد، اما بازار در این سال‌ها آرام و پیوسته رشد کرده است. با این وجود تعداد تگ‌هایی که در دنیا فروش رفته از ۱۷.۵ میلیارد تگ در سال ۲۰۱۸ به ۲۰ میلیارد تگ در سال ۲۰۱۹ افزایش پیدا کرده است.

بر اساس گزارش منتشر شده در سال ۲۰۱۹، محرک بخشی از این رشد، تقاضای قابل‌توجه برای مدل خاصی از تگ‌های RFID ، به نام تگ پسیو است. این نوع از تگ‌ها طی یک سال اخیر شاهد رشدی بیش از سیزده درصد بوده‌اند. این گزارش، بررسی سالانه‌ی جهانی صنعت RFID است که شرکت تحلیل‌گر IDTechEx واقع در کمبریج، انگلستان انجام داده است.

رشد تگ‌های پسیو RFID شامل فروش در سه فرکانس اصلی است: تگ های با فرکانس فوق العاده بالا با ۲۰% رشد، تگ های فرکانس بالا با ۵% رشد و تگ های فرکانس پایین با ۲% رشد. رشد فروش تگ های با فرکانس فوق‌العاده بالا از سال ۲۰۱۸ تا سال ۲۰۱۹ ، ۱۵% پیش‌بینی شده، و انتظار می‌رود ارزش کلی بازار این تگ‌ها به ۹۵۳ میلیون دلار برسد. از نظر تعداد، انتظار می‌رود تعداد تگ‌های با فرکانس فوق‌العاده بالا از ۱۵ میلیارد تگ که در سال ۲۰۱۹ فروش رفته به ۴۱.۲ میلیارد در سال ۲۰۲۴ افزایش پیدا کند. بر اساس گزارش، محرک این رشد سریع، رایج‌ترین کاربردهای آن نظیر تگ‌های روی لباس و چمدان‌ مسافرتی است.

اگر تگ‌های با فرکانس فوق‌العاده بالا به جای حجم درآمدی حاصل از آن‌ها، بر اساس تعداد تگ‌های فروخته شده ارزیابی شوند، رشد بیشتری را شاهد خواهیم بود؛ چراکه بنا به گفته‌ی IDTechEx معمولا به جای تگ‌های گران‌تر فرکانس بالا که کاربردهای امنیتی نظیر پرداخت بدون تماس و دسترسی ایمن دارند، از تگ‌های با فرکانس فوق‌العاده بالا به‌عنوان روشی ارزان و یک بار مصرف در برچسب زدن به انواع کالاها استفاده می‌کنند.

در مقایسه، حجم درآمدی تگ‌های فرکانس بالا در ۲۰۱۹ (از جمله NFC) بسیار بیشتر است ــ به‌طورکلی ۳.۸ میلیارد دلار، که شامل کاربردهایی نظیر پرداخت بدون تماس و کارت‌های ترانزیت می‌شود. طبق گفته‌ی IDTechEx، از آنجاییکه کاربرد تگ‌های با فرکانس بالا به غیر از پرداخت بدون تماس، در دیگر کسب و کارها به صورت کمرنگی ظاهر می شود، تکنولوژی فرکانس بالا صرفاً با نرخ رشد تک رقمی از سال ۲۰۱۸ تا ۲۰۱۹ رشد خواهد کرد.

IDTechEx در میان انواع تکنولوژی‌ها پیش‌بینی می‌کند که RFID در حوزه‌هایی نظیر تگ لباس (مورد استفاده در بیش از ۱۰ میلیارد برچسب در سال ۲۰۱۹، علیرغم نفوذ ۱۰% بازار) ، کارت‌های بدون تماس (۲.۳ میلیارد کارت در سال ۲۰۱۹) و حیواناتی مانند خوک، گوسفند و حیوانات خانگی (انتظار می‌رود در سال ۲۰۱۹، تقاضا به ۵۸۰ میلیون تگ برسد) شاهد رشد باشد.

این گزارش علاوه بر مطالعه‌ی بخش تگ های پسیو، دیگر دسته های تکنولوژی RFID همچون تگ های اکتیو، بدون تراشه و پسیو مبتنی بر باتری را نیز تحلیل می کند. این مطالعه نتیجه گیری می‌کند که کل بازار RFID از ۱۱.۶ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۹ به ۱۳ میلیارد دلار در سال ۲۰۲۲ خواهد رسید و این رشد درآمدی در تمام بخش های تکنولوژی RFID نظیر تگ‌ها، دستگاه‌های خوانش، نرم افزارها و خدمات رخ خواهد داد.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در print
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram