aaa

مزایای به کار گیری اینترنت اشیا در بخش پزشکی

در ۴ دقیقه این متن را بخوانید

بیمارستان ها و پزشکان در زندگی انسان ها نقش کلیدی ایفا کرده و در مراقبت های روزانه به آن ها کمک می کنند. این مراقبت های روزانه می تواند بیماری های مزمن تا موارد اورژانسی را در بر گیرد. با رشد فناوری و نظارت لحظه ای بیماران، فرآیند درمان آن ها نیز دستخوش تغییر شده است. بیمارستان هایی با محوریت مراجعه کننده، در زمینه کاهش هزینه ها و افزایش درآمد به صنعت پزشکی کمک می کنند.

با افزایش تنوع دستگاه های هوشمند، صنعت درمان و سلامت نیز به سمت مدرنیزه شدن در حرکت است. بسیاری از شرکت های بهداشت و درمان شروع به استفاده از اینترنت اشیا کرده اند که به آن ها در جهت ارائه خدمات روزمره‌ی اتوماتیک و نظارت از راه دور کمک می کند. علاوه بر این، تله مدیسین نیز که با استفاده از دستگاه های IoT به خوبی اجرا می شود، این روزها بسیار معروف شده است.

لوازم هوشمند، بخش پزشکی را از جنبه درآمدی قدرتمند ساخته اند، و پس از ادغام اینترنت اشیا، این لوازم می توانند اطلاعات حجیم، تجارت ژنتیک، روابط با کارفرمایان محلی و همچنین استارتاپ های درمانی دیجیتال را به خوبی کنترل کنند. البته اتوماسیون در این صنعت یکی از سخت ترین امور برای متخصصان IT به شمار می رود و نیازمند سرمایه بسیار زیادی می باشد که یک هدف معمول در میان گروه های مدیریتی بیمارستان نیز هست. همچنین، این امر تنها یک بار اتفاق نمی افتد، بلکه به سرمایه گذاری سالانه نیاز دارد، با این وجود باز هم تمام مسائل حل نخواهند شد.

یکی از مسائل رایج، تعامل انفرادی میان سیستم ها و همچنین تبادل اطلاعات در سطوح منطقه ای و شهری است. هر چند برخی از کشورهای توسعه یافته، گسترش پیاده‌سازی بیمارستان های هوشمند را آغاز کرده، و شرایط قانونی مختلف با استاندارد بالا را نیز به کار گرفته اند.

پس از به کار گیری اینترنت اشیا در بیمارستان ها، ما قادر خواهیم بود اطلاعات زیادی را از طریق خدمات پردازش ابری و یادگیری ماشینی، به صورت همزمان مدیریت نماییم.

مهم تر از همه، تمامی این راه حل ها نیاز دارند فناوری اینترنت اشیا اطلاعات را در لحظه و با سرعت بالا به مدیران شرکت ها ارسال نماید.

همان طور که تاکنون شاهد تغییر فرآیند کاری ابزار پزشکی بوده ایم، متخصصان اینترنت انتظار دارند تا سال ۲۰۲۰ فناوری های پیشرفته عظیمی در صنعت پزشکی به کار گرفته شود، تا در سال ۲۰۲۴ این مشارکت افزایش یافته و ارزش بازار به ۶۵ میلیون دلار برسد.

هدف به کار گیری دستگاه های هوشمند در بیمارستان ها، توسعه سیستم های صنعت پزشکی، و در عین حال بررسی فرصت های مختلف برای ساخت داروها است. امروزه بیمارستان ها برای آموزش به کارمندان و بیماران، از تلویزیون ها و تبلت های هوشمند استفاده می کنند. علاوه بر این، سوابق پزشکی الکترونیکی نیز برای ذخیره اطلاعات بیماران مورد استفاده قرار می گیرد و تمام اطلاعات لازم برای مراقبت مناسب از بیمار را در اختیار پزشکان قرار می دهد.

بهداشت و درمان هوشمند به دلیل نقش آن در افزایش کیفیت، عملکرد، مدیریت اطلاعات شخصی، امنیت، موارد اخلاقی، رشد حرفه ای با IT، دسترسی زیاد، بهبود روابط میان بیمار و سازمان های پزشکی و … مورد توجه قرار می‌گیرد.

در ادامه، مهمترین مزایای به کار گیری اینترنت اشیا در بخش پزشکی را بررسی خواهیم کرد:

  1. بهبود ارتباط با بیماران

پس از به کار گیری وسایل هوشمند در بیمارستان ها، امکان بهبود رابطه میان بیماران و کارمندان بیمارستان در مدت زمان کم فراهم می شود. پزشکان و کارمندان بیمارستان می توانند از طریق صفحه نمایش های لمسی و تبلت هایی که در تمام اتاق های بیمارستان قرار گرفته، به صورت مستقیم با بیمار ارتباط برقرار کنند. این لوازم هوشمند در فرآیند مراقبت از بیمار به کار گرفته می شوند. همچنین بیمارستان ها می توانند در زمان اقامت بیماران در بیمارستان، بر سلامتی ایشان نظارت داشته باشند. بنابراین با این فرآیند، پزشکان می توانند وضعیت سلامتی بیماران را در لحظه بررسی کرده و برنامه چکاپ بعدی را نیز زمان بندی کنند.

  1. نظارت و مراقبت از راه دور

ایالات متحده می تواند با کمک دستگاه های مجهز به بلوتوث، مدیریت غذا و دارو را با هزینه و خطرات کمتر ممکن سازد. از طریق نظارت خانگی، این پلتفرم قادر است هزینه ها را مدیریت کند، همچنین مدل مبتنی بر مصرف به صورت همزمان مدیریتی موثر و کارآمد ارائه می دهد. بنابراین پس از تحول ایستگاه های کنترل مرکزی، پزشکان و پرستاران قادر هستند در بیمارستان و یا از راه دور، بر وضعیت سلامتی بیماران نظارت داشته باشند.

  1. مشارکت بیماران

همکاری یک موضوع اساسی برای بیماران است و می تواند ترکیبی جالب از شخصیت های انسانی و دیجیتالی باشد که در دسته بندی هایی فراتر از بیمارستان نیز کارآیی دارد. با کمک سوابق پزشکی الکترونیک، تمامی بیماران می توانند از یک سیستم پزشکی عالی بهره‌مند شوند که نظارت و مراقبت مطلوب را در زمان مناسب برای آن ها فراهم می نماید.

  1. میکرو بیمارستان ها

با استفاده از دستگاه‌های متصل، مراکز مختلفی توسعه‌ پیدا می کنند که معمولا روی بیمارستان های درآمدزا و حوزه های مهم از جمله آنکولوژی و کاردیولوژی متمرکز هستند. همچنین برای تحلیل مقدار مشخصی داده که سیستم از پیرامونش دریافت کرده مورد استفاده قرار می گیرد. در کنار این، میکرو بیمارستان ها و امکانات در مقیاس پایین، برای مثال فوریت های پزشکی، خدمات داروخانه ای و آزمایشگاهی، برخلاف بیمارستان های بزرگ می توانند تا حد زیادی شکاف موجود در بازار را پر کنند.

  1. استانداردهای محل کار جدید

بیمارستان های هوشمند به اینترنت اشیا و دیگر دستگاه های متصل مجهز هستند که مطابق با شرایط بهینه سازی می‌شوند. این بیمارستان ها همچنین جریان کار را منعطف‌تر می‌کنند، به این صورت که پزشکان و پرستاران می توانند حتی با خروج از بیمارستان در هر ساعتی خدمت رسانی کنند. دستگاه های هوشمند در بیمارستان ها، یکی از دلایل رایج رضایت شغلی بیشتر پرستاران، پزشکان و کارمندان بیمارستان می باشد. علاوه بر این، یکی از مزایای استثنائی دستگاه های متصل هوشمند، ایجاد ارتباطی عالی با مشتریان است.

نتیجه گیری

دنیا به سمت دیجیتالی شدن پیش می رود، و هر کسب و کاری باید کار با پروژه های هوشمند و افزایش مشارکت با مشتریان را در دستور کار خود قرار دهد. در این زنجیره، شرکت ها و بیمارستان ها فاصله زیادی تا هوشمند سازی اتاق های بیمارستان، فرآیندهای پزشکی و دستگاه های مربوطه ندارند. از آن جایی که سنسورهای هوشمند توانایی کنترل اطلاعات زیادی را دارند، اینترنت اشیا نقشی حیاتی در انتقال کارآمد این اطلاعات حجیم به مدیریت سیستم ها ایفا می کند.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در print
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram