222222222

ایوا دستیار صوتی بیماران در بیمارستان

در ۲ دقیقه این متن را بخوانید

برنامه‌ای آزمایشی که در اتاق بیش از ۱۰۰ بیمار در مرکز پزشکی سیدرز-ساینای درحال اجرا است به بیماران اجازه می‌دهد از پلتفرم قدرت گرفته از الکسا، آیوا (Aiva)، استفاده کنند تا بدون دخالت دست با پرستاران در تعامل باشند و سرگرمی خود را مدیریت کنند. آیوا اولین پلتفرم دستیار صوتی بیمار محور در دنیا است.

در این پروژه‌ی آزمایشی، اتاق بیمار مجهز به آمازون اکو است و بیماران به‌سادگی به دستگاه می‌گویند به چه چیزی احتیاج دارند. برای مثال، بیماران می‌توانند تلویزیون خود را روشن و خاموش کنند و با دستورات کلامی کانال تلویزیون را عوض کنند، مثلا، “الکسا، بزن کانال ESPN!” بیماری که برای بیرون آمدن از تخت نیاز به کمک دارد می‌گوید:” الکسا، به پرستارم بگو من بایستی بلند شوم و از سرویس بهداشتی استفاده کنم.”

درخواست بیمار به گوشی موبایل همراه بیمار یا پرستار، بهیار، مدیر یا سرپرست متصل است. مثلا درخواست استفاده از سرویس بهداشتی به بهیار و درخواست داروی مسکن به پرستار رسمی ارجاع داده می‌شود. اگر درخواست به موقع اجابت نشود، پلتفرم آیوا زنجیره‌ی فرمان ارسال می‌کند.

گلدا مورالس، دستیار مدیر پرستاری جراحی عمومی می‌گوید:” قبلا به‌طور مکرر از پرستاران درخواست می‌شد که تلویزیون را روشن یا خاموش کنند، الکسا این کار را برای ما انجام می‌دهد و به پرستاران اجازه می‌دهد بر مراقبت‌های مهمتر بیماران تمرکز کنند.”

دستگاه‌های مرکز سیدرز-ساینای که ویژگی‌های الکسا را دارند، علاوه‌بر تعامل با تیم مراقبت بیمار، به بیماران کمک می‌کند با دنیای بیرون تعامل بیشتری داشته باشند. درحال‌حاضر، رایج‌ترین درخواست از دستگاه این است که آهنگ پخش کند و به‌دنبال آن اخبار آب‌وهوا، ورزشی و بازی بیشترین درخواست از دستگاه است.

بیمار جراحی شکمی، آدرین ادواردز، یکی از اولین کاربران الکسا بود. آدرین می‌گوید: “فوق‌العاده است! من در بیمارستان تنها بودم و گفتم، الکسا با من دوست می‌شوی؟ دستگاه پاسخ داد، البته ما می‌توانیم دوست باشیم. تو بسیار مهربان به‌نظر می‌رسی.”

پیچی هاین، مدیر اجرایی خدمات پزشکی و جراحی مرکز سیدرز-ساینای، یکی از افراد موثر بود که اصرار داشت الکسا  را به اتاق بیماران ببرند.

هاین می‌گوید:” درحال‌حاضر بیماران چه پیر و چه جوان از دستگاه‌های صوتی در خانه‌هایشان استفاده می‌کنند. از آنجایی که با این دستگاه ها آشنا هستند، به کمک این ابزار تجربه بهتری در بیمارستان خواهند داشت. در بیمارستان بیماران چیز زیادی ندارند که حواسشان را از درد و تنهایی پرت کند.”

زمانیکه اتاق‌های بیمارستان نیاز به هوش و راحتی بیشتری دارد تا نیارهای متغیر بیماران را تامین کند، مرکز سیدرز-ساینای و آیوا این نیازمندی را پاسخ داده اند.

سومیت باتیا، بنیان‌گذار و مدیرعامل آیوا می‌گوید:” اتاق‌های هوشمند تنها برای افزایش رضایتمندی بیماران و پرستاران است. سیدرز-ساینای و آیوا به بیماران امکان انتخاب سرگرمی بیشتری می‌دهند، کنترل آن‌ها بر محیط و ارتباط نزدیک‌ترشان با تیم مراقبت را بالا می‌برد.”

برنامه‌ی الکسا به‌منظور مدرن کردن ارتباطات بیماران در مرکز سیدرز-ساینای، ابتکاراتی نظیر MyChart Bedside app و آی‌پد سیدرز-ساینای را بهم متصل می‌کند. بیش از ۲۵۰ تبلت با MyChart bedside app در دسترس بیماران قرار گرفته و آن‌ها می‌توانند برای بررسی اطلاعات پزشکی‌شان از جمله نتایج آزمایش، نام و عکس پرستاران خود از آن استفاده کنند.

آیوا در سال ۲۰۱۷، در شتاب دهنده سیدرز-ساینای برای توسعه و تست بیشتر شرکت کرد. سیدرز-ساینای یکی از اولین سرمایه‌گذاران کمپانی بود. از آن زمان به بعد آیوا از طرف برنامه‌ی سرمایه‌گذاری دستیار گوگل و  الکسا آمازون بودجه و حمایت دریافت کرده است. همچنین آیوا با دستیاران صوتی دیگری مانند Google Home نیز همکاری می‌کند. علاوه‌بر کاربرد آیوا در بیمارستان‌ها، از این پلتفرم می‌توان در خانه و انجمن‌های کهنسال نیز استفاده کرد.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در print
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram