Container ship in import export and business logistic, By crane, Trade Port, Shipping cargo to harbor, Aerial view from drone, International transportation, Business logistics concept

استفاده از تکنولوژی مخابراتی پهن باند برای مکان یابی برد کوتاه

در ۲ دقیقه این متن را بخوانید

تکنولوژی بی‌سیم کوتاه برد در تعیین مکان، دقت سانتی‌متری و حتی میلی‌متری دارد. در‌ حال‌ حاضر، این تکنولوژی مورد توجه بسیاری قرار گرفته اما مسئله‌ی هزینه و دشواری در پیاده سازی، آن را از جریان اصلی خارج کرده است. مادامیکه شرکت گوگل و اپل در تلاشند تا مکان‌یابی کوتاه برد را در دنیای مصرف‌کننده شخصی ساده‌تر کنند، استارت‌آپی به نام هوماتیکس امیدوار است بتواند کاری مشابه با آن را در دنیای صنعت و تجارت انجام دهد. این استارت‌آپ چهارساله ۵۰ میلیون دلار سرمایه جذب کرده و در حال حاضر می‌داند توجه عموم به تکنولوژی رادیوهای مخابراتی فوق پهن باند است.

زمانیکه کمپانی‌ها سعی دارند نسخه‌های مکان‌یابی کوتاه برد خود را وارد بازار کنند، صنعت با چالش‌هایی رو به رو خواهد شد؛ هوماتیکس به شرح بعضی از این چالش‌ها پرداخته است. این استارت‌آپ بر اساس استانداردهای IEEE پیش رفته و برای رادیوهای مخابراتی فوق پهن باند (UWB) از استاندارد z802.15.4 استفاده کرده است. این همان استانداردی است که چیپ UWB اپل استفاده می‌کند. هوماتیکس در رادیوهای مخابراتی خود پروتکلی اختصاصی تنظیم کرده تا ویژگی‌هایی نظیر استفاده برد بلند را اضافه کند.

اگر هردو کمپانی از رادیوهای مخابراتی منطبق بر استاندارد z802.15.4 استفاده کنند، از نظر تئوری رادیوهای اپل می‌توانند با رادیوهای هوماتیکس ارتباط برقرار کنند، اما بعضی از ویژگی‌ها (حتی ویژگی‌های کلیدی) دیگر قابل پیاده‌سازی نیست. گروه‌های دیگر مانند کنسرسیوم فیرا با پشتیبانی سامسونگ و NXP، با پروتکل متفاوتی در زمینه‌ی رادیوهای مخابراتی UWB کار می‌کنند. رادیوهای مخابراتی UWB بدون استفاده‌ی فراگیر برای مدیریت صرفه‌جویی‌های تولید انبوه و پروتکل‌های پشتیان صنعت، همچنان گرانند و استفاده از آن‌ها دشوار است.

هر شرکتی که بخواهد از UWB استفاده کند، بایستی لایه‌های نرم‌افزاری که به چیپ‌های UWB اجازه می‌دهد با دیگر چیپ‌ها ارتباط برقرار کنند را پیاده سازی کند. همچنین به نرم‌افزاری نیاز دارند که اجازه می‌دهد داده‌ی چیپ‌ها با برنامه‌ی نرم‌افزاری سازمان معینی مثلا برای ردیابی مکان، ارتباط برقرار کند. وای‌فای را به‌عنوان یک نمونه‌ی آشنا و عینی مثال می‌زنیم. اینکه در هر دستگاه رادیوی وای‌فای داشته باشیم کافی نیست. دستگاه‌ها بایستی راهی برای برقراری ارتباط با آن رادیوهای مخابراتی داشته باشند و روترها می‌بایست نرم‌افزاری را اجرا کنند که به آن دستگاه‌های وای‌فای امکان دسترسی به شبکه را بدهد. علاوه بر این، کامپیوترها نیز بایستی نرم‌افزاری داشته باشند که به افراد اجازه دهد وارد شبکه‌های وای‌فای شوند.

البته UWB هنوز تمام آن المان‌های نرم‌افزاری را ندارد. اپل در حال طراحی نرم‌افزاری به‌صورت درون سازمانی است، این شرکت عظیم تکنولوژی می‌تواند مهندسان متخصص را برای این کار استخدام کند. کنسرسیوم فیرا به نمایندگی از اعضای خود، ابزارهایی می‌سازد تا به ارتقا استانداردها کمک کند. اما هوماتیکس قبلا آن‌ها را ساخته، این امر به کمپانی این قابلیت را داده که برای مشتریانش خدمات ناوبری و نقشه‌برداری ارائه کند تا آن‌ها قابلیت‌های نرم‌افزاری و سخت‌افزاری را فراموش کرده و تنها به فکر پیدا کردن وسایل خود باشند. مدیرعامل و بنیان‌گذار هوماتیکس، دیوید میندل، می‌گوید این کمپانی سنسورها، چراغ‌ها و دستگاه رادیویی موردنیاز را به عنوان بخشی از قرداد خدمات که شامل نرم‌افزار ناوبری است نیز ارائه می‌کند. بنابراین مشتریان، از جمله مدیران بندگاه‌ها، تولیدکنندگان روباتیک و کارخانه‌های صنعتی می‌توانند زیرساخت فیزیکی را فراموش کنند و به نرم‌افزاری دسترسی داشته باشند که در هر زمان می‌داند کالاهای موردنظر آن‌ها کجاست.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در print
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram