smart-grid-796x432

اشنایدر الکتریک نویددهنده‌ی انقلاب انرژی هوشمند

در ۳ دقیقه این متن را بخوانید

طبق گفته‌ی مدیر ارشد نوآوری اشنایدر الکتریک، یکی از ۵۰۰ شرکت برتر از نظر مجله‌ی فورچون، مفهوم انرژی هوشمند به سرعت به واقعیت تبدیل می‌شود.

” برای انقلاب آماده شوید.”

این جمله‌ای است که امانوئل لاگاریگ، مدیر ارشد نوآوری اشنایدر الکتریک، برای توصیف ده سال آینده‌ی بخش انرژی به کار می‌برد. حجم تغییر می‌تواند با آنچه ما در دیگر صنایع همچون IT و مخابرات دیده‌ایم هماهنگ باشد. مادامیکه تغییرات گسترده و موثر، بخش‌های مختلفی را تحت الشعاع قرار می‌دهد، تحولات در بعضی از صنایع بالغ‌تر از سایرین است. لاگاریگ می‌گوید:” در بخش انرژی ما هنوز اول راهیم. انتظار داریم نقطه‌ی تحول در سال ۲۰۲۳ یا ۲۰۲۴ اتفاق بیفتد.”

لاگاریگ پیش‌بینی می‌کند که میزان مصرف انرژی بین‌المللی در بیست سال آینده دو برابر می‌شود. البته برای این پیش‌بینی پیشینه‌ای تاریخی وجود دارد، از زمان جنگ جهانی دوم میزان مصرف انرژی جهانی هر بیست سال تقریبا دو برابر افزایش پیدا کرده است.

در حال حاضر، چندین عامل باعث افزایش مصرف انرژی می‌شود. به‌عنوان مثال مصرف‌کنندگان حوزه‌ی IT رو به افزایش هستند. در کنار موج تقاضا برای سیستم‌های اچ‌وی‌ای‌سی در کشورهای در حال توسعه، شاهد انتقالی تدریجی از وسایل گاز طبیعی به الکتریکی هستیم. همچنین فراوانی وسایل نقلیه‌‌ی الکتریکی و برقی شدن بسیاری از فرآیندهای صنعتی که زمانی  وابسته به سوخت فسیلی بود، رو به افزایش است؛ مثلا بندر لانگ بیچ، دومین بندر بزرگ کانتینر در ایالات متحده، در دهه‌ی گذشته جرثقیل‌های دیزلی خود را به ورژن الکتریکی تبدیل کرد. لاگاریگ می‌گوید:” شما فرآیندهای صنعتی زیادی را می‌بینید که به سمت برقی شدن می‌روند.”

در مدت بیست سال امکان ندارد شبکه‌ی سنتی برق دوام بیاورد. لاگاریگ توضیح می‌دهد:” ما آن را ۱۵۰ سال پیش اختراع کردیم.” در سال ۲۰۱۷، جامعه‌ی مهندسان عمران آمریکا به زیرساخت انرژی ایالات متحده نمره‌ی D+ داد. طبق گفته‌ی لاگاریگ، میزان بودجه برای تعمیرات و ارتقاء شبکه‌ی سنتی در ایالات متحده و دیگر کشور‌هایی که زیرساخت قدیمی دارند اصلا کافی نیست. او می‌گوید:” بودجه کافی نیست و از نظر ساختاری اصلا منطقی نیست که شبکه را دو برابر کنیم، به‌ویژه زمانیکه هزینه‌ی تولید انرژی از پنل‌های خورشیدی و دیگر منابع تولید انرژی توزیع شده و همچنین ذخیره‌سازی روز به روز کاهش می‌یابد.”

نرم‌افزار کنترل توزیع دنیای انرژی را می‌بلعد

در سال ۲۰۱۱، کارآفرین آمریکایی، مارک آندرسن، اعلام کرد نرم‌افزار کنترل توزیع دنیای انرژی را می‌بلعد.

طبق گفته‌ی لاگاریگ، در حال حاضر نرم‌افزار دیدگاه‌های خود را در بخش انرژی پیاده‌سازی کرده و تحول دیجیتال این بخش را هدایت می‌کند. از آنجاییکه زیرساخت الکتریکی روز به روز بیشتر توزیع می‌شود، نرم‌افزار در تعریف نحوه‌ی توزیع جریان الکتریسته در وسایل نقلیه‌ی الکتریکی، تسهیلات صنعتی، مصارف خانگی با سقف خورشیدی و غیره نقش کلیدی ایفا می‌کند. بنا به پیش‎‌بینی لاگاریگ، در بیست سال آینده، میکروشبکه‌ها رایج می‌شوند، “شما باید بین منابع انرژی هماهنگی ایجاد کنید و این کار را با نرم‌افزار کنترل توزیع انجام خواهید داد.”

در نتیجه، پر رنگ شدن نقش نرم‌افزار در میکروشبکه‌ها و دیگر موقعیت‌ها، اولویت‌های بخش خدمات را عوض می‌کند. این امر مجریان را مجبور می‌کند از نو برنامه‌ریزی کنند یا با حضور رقابتی داوطلبان بازار جدید رو به رو شوند. از استارت‌آپ‌های ناقص گرفته تا کمپانی‌های نفت و گاز به دنبال رهبری این چشم‌انداز جدید و پر سود هستند. مفهوم انرژی هوشمند یک گزینه‌ی انتخابی نخواهد بود، بلکه به یک ضرورت تبدیل می‌شود.

درحالیکه در گذشته، بخش خدمات برای کمک به تشخیص مشکلات شبکه و اعمال تنظیمات به کارگران متکی بود، این مدل در میکروشبکه‌ها قابل پیاده‌سازی نیست. لاگاریگ می‌گوید:” شما به کسی نیاز ندارید که با کلیک کردن منابع را از یکی به دیگری تغییر دهد. در بعضی موارد، تغییر بایستی در میلی ثانیه اتفاق بیفتد.”

لاگاریگ می‌گوید:” این وظیفه‌ی نرم‌افزار کنترل توزیع است. هیچ اشتباهی نباید صورت بگیرد. در پارادایم جدید شبکه‌های برق، واحد خدمات و کنترل خط لزوما تولیدکننده‌ی انرژی نیست و انرژی از تولیدکنندگان توزیع شده تامین می‌شود، که این چالش بزرگی است.” وی ادامه می‌دهد:” قرار است کمپانی‌های نرم‌افزاری پا به عرضه بگذارند که بتوانند با این چالش مواجه شوند.”

این مطلب را به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در print
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram