emergency-service-professional-with-lte-operated-drone-carrying-defibrillator_-111331w600h600

پهپادهای متصل به شبکه‌ی سلولی در خدمت اورژانس در کانادا

در ۳ دقیقه این متن را بخوانید

آزمایشی نوآورانه برای فعال کردن پهپادهای فراتر از خط دید[۱] از اتصال سلولی ۴G LTE استفاده کرده تا دفیبریلاتورهای خارجی اتوماتیک (AEDs) با سرعت به محل ایست قلبی برسند. این آزمایش در شهرستان رنفرو، اونتاریو کانادا انجام شده است.

این آزمایش با همکاری شرکت‌های InDro Robotics، Cradlepoint و Ericsson، نشان داد که پهپادها این قابلیت را دارند که در هر پرواز آزمایشی بیش هفت دقیقه زودتر از وسایل نقلیه‌ی بهیار برسند. خدمات بهیاری شهرستان رنفرو از این یافته‌ها استفاده می‌کند تا استراتژی‌هایی را برنامه‌ریزی کند که زمان درمان افرادی که دچار ایست قلبی هستند، و کسانی که به تجویز اورژانسی دارو نیاز دارند را در موقعیت‌های خصوصی، مسکونی یا روستایی کاهش دهد.

آزمایشی که مربوط به خدمات بهیاری شهرستان رنفرو بود در سپتامبر ۲۰۱۹ به اتمام رسید و اولین پهپاد متصل به LTE مجهز به AED به سمت موقعیت‌هایی در شعاع عملیاتی ۱۰ مایل به پرواز درآمد که فراتر از خط دید خلبان‌ها و خدمات بهیاری بود. این پروژه یکی از اولین‌ها در کانادا است که نوید چنین قابلیتی را داده و به‌طور قابل توجهی دسترسی این خدمات بهیاری را گسترش می‌دهد. تحویل موفقیت آمیز AEDها به بیماران نیازمند از راه دور، پتانسیل بهبود نرخ نجات افراد دچار ایست قلبی یا دیگر بیماری‌های وخیم را دارد.

آزمایش‌های ۲۱-۲۲ سپتامبر سال ۲۰۱۹ موفقیتی بی‌نظیر و به دور از اشتباه بود و پهپاد در هر تست حداقل هفت دقیقه زودتر از وسایل نقلیه‌ی بهیار به مقصد رسید. پهپاد روی شبکه‌ی سلولی به سمت نقاط فرودی که از طریق GPS انتخاب شده به پرواز در آمد و به‌منظور تحویل AED به پژوهشگران درمحل، با موفقیت فرود آمد. سپس از دستگاه برای اجرای شوک‌ موردنیاز روی مانکن‌های پزشکی استفاده کردند. وقتی ایست قلبی در موقعیت واقعی اتفاق می‌افتد، زمان اضافی که پهپادها در اختیار دارند برای نجات جان بیمار ضروری است.

InDro Robotics به‌عنوان همکار بخش تکنولوژیک این آزمایش، پهپاد (UAV) را تامین کرد و Cradlepoint سرویسNetCloud  آن را فراهم کرد که شامل روتر اینترنت اشیا آن بوردِ بهینه‌ شده برای شرایط متنوع بود که اتصال LTE جهت کنترل داده و ویدیو میان پهپاد و خلبان را به وسیله‌ی شبکه‌ی سلولی پیشرفته‌ی LTE فراهم می‌کرد. Ericsson تجهیزات ۴G LTE را با تجمیع فرکانس[۲] به همراه پشتیبانی طراحی شبکه‌ی سلولی و پژوهش پهپاد ارائه می‌دهد.

آزمایش‌های خط دید که قبلتر انجام می‌شد از پهپادها برای کمک به خدمات اورژانسی استفاده می‌کرد و در محدودیت‌هایی نظیر تکنولوژی ارتباط  غیرسلولی و بدون قابلیت استفاده از ویدیو صورت می‌گرفت که آن‌ها را به شعاع تقریبا ۴.۵ مایلی محدود می‌کرد. طرح شهرستان رنفرو با استفاده از شبکه‌ی سلولی LTE پتانسیلی برای تحویل AEDها به بیماران تا مسافت ۸۰ مایل دارد. پهپادها جهت بهبود ارتباطات ماموریت بحرانی مربوط به این تحویل‌ها، با اپراتورها تصویر و ویدیو به اشتراک می‌گذارند و برای مدیریت کارکردهای کلیدی از جمله اجتناب از برخورد از هوش مصنوعی استفاده می‌کند که همگی با سرعت، پهنای باند و قابلیت اطمینان شبکه‌ی سلولی LTE امکان پذیراند.

رئیس بهیاری شهرستان رنفرو، مایکل نولان توضیح داد: “با توجه به مساحت وسیع و ناهمواری‌های مختلف این شهرستان، رساندن به موقع خدمات بهیاری به بیماران دشوار است، بنابراین در پاسخ به آن‌ها بایستی رویکردی هوشمندانه در پیش بگیریم. ما چندین سال به‌منظور پشتیبانی پاسخگویان اورژانس با موفقیت از پهپادها استفاده کرده‌ایم، اما تاکنون اپراتورها از موقعیت دید مستقیم داشته‌اند. درحال‌حاضر از همیشه جلوتر هستیم.”

“چیزی که در مورد این آزمایش نوآورانه و هیجان‌انگیز است، پتانسیل AED هایی است که با پهپاد تحویل داده می‌شوند و تاثیر قابل تغییری بر امدادهای اورژانسی بیمارانی می‌گذارد که دچار ایست قلبی می‌شوند، به‌ویژه آن‌هایی که در موقعیت‌های دور خصوصی، مسکونی و روستایی هستند که سرعت درمان اورژانسی مسئله‌ی مرگ و زندگی است. ”

دکتر هولدن چِسکِز از مرکز علم سلامت Sunnybrook می‌گوید: “من خیلی تحت تاثیر یافته‌های این پروازها قرار گرفتم. این یافته‌ها علم و عملیات را جلو می‌برد و ابزارهای نجات‌بخشی نظیر الکتروشوک (قلبی) را قابل دسترسی می نماید”

فیلیپ ریس، مدیرعامل InDro Robotics می‌گوید:” این تکنولوژی جدید پهپاد بسیار جذاب است به‌ویژه زمانیکه با سناریوهای مهم بهیاری ترکیب می‌شود و AED را در پرواز به‌طور موثر فعال می‌کند.” وی ادامه می‌دهد:” در InDro Robotics بخشی از کاری که ما انجام می‌دهیم این است که بر راه‌حل‌های طراحی سفارشی برای ماموریت‌های پیچیده تمرکز می‌کنیم و این مثال بی‌نقصی از نحوه‌ی ارائه‌ی راه‌حلی مقیاس‌پذیر برای مشکلات بسیار واقعی با نرم‌افزار و سخت‌افزار پهپاد است. ما از اینکه بخشی از  این همکاری هستیم و می‌توانیم قابلیت پهپادها و تکنولوژی سلولی را در این آزمایش نجات‌بخش نشان دهیم، بسیار هیجان‌زده‌ هستیم.”

دیوید اورینگام ، معاون و کارمند ارشد تکنولوژی در Ericsson کانادا می‌گوید:” این آزمایش تصویری شگفت‌انگیز از یکی از باورهای اصلی Ericsson است، تکنولوژی برای اهداف مثبت.” وی ادامه می‌دهد:” پورتفولیوی Ericsson برای قابلیت‌های شبکه‌ی پهن باند، به خدمات دهندگان و اپراتورهای دولتی اجازه می‌دهد تا با الزامات ماموریت های سخت به واسطه‌ی شبکه‌ی سلولی مواجه شوند. ما مفتخریم که در این آزمایش نوآورانه شریکیم، چراکه چندین کمپانی گرد هم آمده‌اند تا نحوه‌ی به‌کارگیری شبکه‌های ۴G LTE و پهپادها را جهت کمک به نجات جان بیماران در کانادا آزمایش کنند.”

جان کمپل، معاون بخش عمومی وکانادا در Cradlepoint می‌گوید:” رویکرد آینده‌نگرانه‌ی شهرستان رنفرو در استفاده از UAVها و اتصال سلولی به‌منظور افزایش سرعت و دامنه‌ی تحویل خدمات نجات‌بخش، چگونگی تغییر امنیت عمومی را به‌واسطه‌ی تکنولوژی متصل ارائه می‌کند.” وی ادامه می‌دهد:” ما مفتخریم که در آزمایش نوآورانه‌ی شهرستان رنفرو سهمی داریم که نویدبخش امنیت عمومی پیشرفته‌ی جوامع روستایی در همه‌جا است.”

این مطلب را به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در print
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram