AdobeStock_Self-DrivingCars-Activities-1000x500

شانگهای اولین شهر چین در صدور مجوز برای حمل‌ونقل مسافران با اتومبیل‌های خودران

در ۲ دقیقه این متن را بخوانید

شانگهای اولین شهر در چین است که مجوزی مبنی بر حمل‌و نقل مسافران در اتومبیل‌های خودران صادر کرده است.

مجوزهای اولیه به خودروساز چینی SAIC، BMW آلمانی و کمپانی Didi Chuxing (تاکسی آنلاین) وعده داده شده است. بر اساس شرایط مجوز، هر کمپانی اجازه دارد تا ۵۰ وسیله‌ی نقلیه را به‌کار گیرد. اگر بعد از شش ماه هیچ حادثه‌ای رخ نداد، شرکت‌ها می‌توانند تعداد اتومبیل‌ها را افزایش دهند. همیشه یک راننده‌ی انسانی بایستی حضور داشته باشد تا در صورت نیاز، کنترل اتومبیل را به دست گیرد.

افرادی که برای تست داوطلب می‌شوند بایستی از سلامت لازم برخوردار بوده و در بازه سنی ۱۸ تا ۷۰ سال باشند. کمپانی‌ها باید مسافران را بیمه کنند، این نتیجه‌ی قانونی است که دولت شانگهای هفته‌ی گذشته به تصویب رسانده است. در ابتدا فقط تعداد نسبتا کمی از جاده‌های شانگهای برای اتومبیل‌های خودران در دسترس خواهد بود. کمتر از ۵۴ کیلومتر از جاده‌ها برای تست وسایل نقلیه‌ی خودران شرکت‌های مجاز قابل استفاده است.

برای سوار شدن به اتومبیل‌های خودران هیچ هزینه‌ای پرداخت نمی‌شود، بجز سرویس‌های تاکسی که می‌توانند از آن کسب درآمد کنند.Didi Chuxing اعلام کرده مسافران می‌توانند با استفاده از اپلیکیشن آن تاکسی دربست بگیرند.

هر کمپانی که به دنبال دریافت مجوز است بایستی بدون هیچ حادثه‌ای بیش از ۲۴۰۰۰ کیلومتر و ۱۲۰۰ ساعت در منطقه‌ی Jiading  شانگهای، تست بدون مسافر انجام دهد تا برای تایید مورد بررسی قرار گیرد. این پیشرفت برای چین مرحله‌ی مهمی در به‌کارگیری اتومبیل‌های خودران است. حالا چشم‌ کمپانی‌هایی که به دنبال کسب درآمد از تکنولوژی اتومبیل‌های خودران در پرجمعیت‌ترین کشورهای دنیا هستند، به شانگهای است!

هرچند سایر شهرهای چین نیز با اختلاف کمی پیروی شانگهای هستند. پروژه‌ی وسایل نقیله‌ی خودران بایدو (Baidu) در چانگشا قرار است تا پایان سال ۲۰۱۹، صد تاکسی بدون راننده را به‌کار گیرد. ضمنا Pony.ai از ماه دسامبر در شهر گوانژو حمل‌ونقل کارمندانش و تعدادی از داوطلبان را در اتومبیل‌های بدون راننده انجام خواهد داد.  در صدور مجوز برای اتومبیل‌های خودران در سطح جهانی، چین بعد از ایالات متحده قرار دارد. مجوز آزمایش‌های وسایل نقلیه‌ی بدون راننده در آمریکا، برای شهرهای سان‌فرانسیسکو، دیترویت، پالوآلتو، پیتسبورگ و فینیکس صادر شده است.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در print
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram