0000000000000000

اینترنت اشیا راهکاری برای مقابله با کمبود غذا در جهان

در ۲ دقیقه این متن را بخوانید

 

با رشد نمایی جمعیت جهان، طبق اعلام سازمان غذا و کشاورزی سازمان ملل، جهان در سال ۲۰۵۰ نیاز به تولید ۷۰ درصد غذای بیشتر دارد، با توجه به کوچک شدن اراضی کشاورزی و کاهش منابع طبیعی و محدودیت‌های موجود درا این بخش لازم است تا عملکرد بخش کشاورزی و صنایع غذایی بهبود یابد.

اینترنت اشیا با اطمینان بالا می‌تواند به کشاورزان کمک کند تا گپ موجود در زنجیره غذایی را ترمیم کرده و در نهایت علاوه بر کمک به حفاظت از محیط زیست، به افزایش بهره‌وری در کشاورزی کمک کند.

کشاورزی هوشمند مبتنی بر فناوری اینترنت اشیا به کشاورزان کمک می‌کند تا ضایعات خود را کاهش دهند و بهره‌وری را بهبود دهند. اینترنت اشیا موجب می‌شود تا مصرف کود در زمین‌ها کاهش یافته و اثربخشی آن افزایش یابد.

اینترنت اشیا موجب می شود تا استفاده از منابع آبی بهینه شود و همچنین در مصرف انرژی صرفه‌جویی شود. حسگرها در اینترنت اشیا می‌توانند معیارهایی نظیر رطوبت و دما را رصد کرده و به اتوماسیون سیستم آبیاری کمک کنند.

کشاورزی دقیق زمینه دیگری برای فعالیت اینترنت اشیا در کشاورزی است که استفاده از حسگرهای متصل در آن رواج دارد، این تجهیزات به فضای مصرف‌کننده هم ورود پیدا کرده‌اند.

حسگرهای خاکی که از راه دور کنترل می‌شوند و با باتری کار می‌کنند، اطلاعات را در مورد محتوای نیتروژن جمع‌آوری و به صورت دوره‌ای گزارش می‌کنند. حسگرهای آبیاری سطح رطوبت خاک را می‌سنجند و سیستم آبیاری را به طور خودکار تنظیم می‌کنند.

حسگرهای سیلاب نیز سطح آب را تحت کنترل دارند و می‌توانند دریچه‌های سیستم آبیاری در حالت آبیاری بیش از حد گیاه ببندند و همزمان یک ایمیل ارسال دارند. در نهایت یک حسگر یخ‌زدگی می‌تواند زمانی که شرایط آب و هوایی به یخ‌زدگی می‌انجامد و امکان آسیب به گیاهان حساس وجود دارد شرایط را درک کرده و اعلام اخطار دهد.

در حال حاضر در خانه‌های هوشمند کنترلر‌های پاشش آب در سیستم ضد حریق از شبکه وای‌فای منزل بهره می‌برند و می‌توان با یک اپ گوشی‌های هوشمند با آنها در ارتباط بود. همین سیستم را می‌توان برای تنظیم شدت و زمان آبیاری مزرعه به کار گرفت.

 

این مطلب را به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در print
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram