هوش مصنوعی اینترنت اشیا

چرا اینترنت اشیا و هوش مصنوعی، زوج مناسبی برای رشد هستند؟

در ۲ دقیقه این متن را بخوانید

به تازگی نظرسنجی انجام شده که در آن از ۵۰۰ متخصص فناوری اطلاعات درباره اینترنت اشیا و هوش مصنوعی مصاحبه انجام شده است که نشان می‌دهد این دو حوزه نه تنها از محبوب‌ترین فناوری‌های در حال استفاده هستند، بلکه در صدر لیست برای سرمایه‌گذاری در مشاغلی هستند که به دنبال افزایش بهره‌وری و ایجاد مزیت رقابتی هستند.

اما چرا اینترنت اشیا و هوش مصنوعی در مقابل سایر فناوری‌های محبوب نظیر محاسبه لبه و بلاکچین تا این حد مورد استقبال قرار گرفته‌اند؟

یکی از مهمترین دلایل برای محبوبیت اینترنت اشیا این است که توسط یادگیری ماشینی تقویت می‌شود و اثرگذاری آن برای مشاغلی که از آن استفاده می‌کنند افزایش می‌یابد. در واقع هوش مصنوعی یک عنصر جدایی ناپذیر برای موفقیت در اکوسیستم‌های دیجیتال مبتنی بر اینترنت اشیا است.

در واقع ترکیب اینترنت اشیا با فناوری‌های پیشرفته هوش مصنوعی، می‌تواند ماشین‌های هوشمند را ایجاد کند که با استفاده از رفتارهای هوشمند، تصمیم‌های آگاهانه گرفته و موجب می‌شود تا انسان دخالت کمتری در فرآیندها داشته باشد. نتیجه این کار شتاب در نوآوری است که می‌تواند به طور قابل توجهی بهره‌وری را برای سازمان‌های درگیر افزایش دهد. تعجب‌آور نیست که بازارهای اینترنت اشیا و هوش مصنوعی با سرعت در حال پیشرفت هستند.

بازار اینترنت اشیا همچنین با سرعت نفس‌گیری در حال رشد است. بازار هوش مصنوعی نیز در حال رشد بوده به طوری که پیش‌بینی می‌شود تا سال ۲۰۲۰ به رقم ۱۵۳ میلیارد دلار برسد. استفاده از این فناوری‌ها می‌تواند بهره‌وری صنایع را ۳۰ درصد افزایش داده و در عین حال هزینه‌های تولید را بین ۱۸ تا ۳۸ درصد کاهش دهد.

بررسی محققان نشان می‌دهد که هوش مصنوعی و اینترنت به یکدیگر نیاز دارد. در یک سطح ابتدایی هوش مصنوعی قدرت پیش‌بینی را برای پیش‌بینی و کاهش رویدادهای مخاطره‌آمیز دارد و در یک سطح پیشرفته‌تر، هوش مصنوعی با کمک اینترنت اشیا می‌تواند پاسخ‌ خودمختار و منطبق با شرایط را ارائه دهد. سیستم می‌تواند یادبگیرد تا بدون مداخله انسان اقدامات بهینه انجام دهد. برای مثال در مراقبت‌های پزشکی، حسگر گلوکز خون می‌تواند در پاسخ به نیاز بیمار، میزان رهایش انسولین را تغییر داده و یادگیری ماشینی برای اصلاح میزان دوز مصرف در پاسخ مستقیم به محرک‌ داده‌ها را بررسی می‌کند.

با وجود پیشرفت‌های سریع اینترنت اشیا و هوش مصنوعی، این فناوری‌ها را می‌توان به عنوان فناوری‌های نسبتا تازه در نظر گرفت. با ترکیب هوش مصنوعی و اینترنت اشیا، نوآوری‌های جدیدی ایجاد می‌شود و چشم‌انداز بازار رقابتی به طرز چشمگیری تغییر می‌کند. بنابراین شرکت‌هایی که به دنبال استفاده بیشتر از فرصت‌ها برای تاثیر مثبت روی درآمد و ایمنی هستند، باید از این دو فناوری استفاده کنند.

 

این مطلب را به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در print
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram