گوگل و اینترنت اشیا

گوگل ارائه اندروید برای اینترنت اشیا را به تعویق انداخته است

در ۲ دقیقه این متن را بخوانید

چندی پیش شرکت گوگل سیستم عامل اندروید تینگز یا Android Things را برای فناوری اینترنت اشیا ارائه کرد. قرار بود این سیستم عامل بعد از بررسی اولیه توسط صدهزار توسعه دهنده در دسترس عموم قرار بگیرد. گسترش ابزار و محصولات قابل اتصال به اینترنت باعث شده که طراحی سیستم عامل های خاص برای رفع نیازهای کاربران در این حوزه نیز در دستور کار شرکت های فناوری قرار بگیرد. اخیرا گوگل اعلام کرده که بیشترین موفقیت در استفاده از این سیستم عامل در بلندگوها و نمایشگرهای هوشمند بوده است به همین دلیل فعلا این سیستم عامل مجوز استفاده در این دو حوزه را دریافت کرده است.

گوگل در پستی در وبلاگ خود گفته است که طی یک سال گذشته همکاری نزدیکی با شرکاء خود داشته تا محصولاتی تولید شود که در آنها از اندروید تینگز استفاده شود. با توجه به موفقیت‌هایی که در اسپیکرهای هوشمند و نمایشگرهای هوشمند مشاهده شده، ما در حال تغییر اندروید تینگز به عنوان پلتفورمی برای استفاده در این دو دستگاه هستیم.

اندروید تینگز نسخه بازطراحی‌شده سیستم‌عامل Google Brillo است که در سال ۲۰۱۵ توسط گوگل معرفی شد. قرار بود توسعه‌دهندگان با استفاده از این ابزار بتوانند به سراغ دستگاه‌های اینترنت اشیا بروند. چرخه تولید و توسعه اپلیکیشن این پلتفرم تا حدودی مانند توسعه نرم‌افزارهای تلفن همراه است. سرویس‌ها و اجزای پلتفرم ابری گوگل ازجمله Firebase به‌سادگی با اندروید تینگز ادغام می‌شوند. بنابراین توسعه‌دهندگان می‌توانند برای ذخیره‌سازی اطلاعات، پیام‌رسانی و مدیریت شرایط از سرویس‌های مختلف ابری بهره ببرند.

با توجه به این توضیحات بعید به نظر می‌رسد که  دستگاه‌های اینترنت اشیا مجهز به این سیستم عامل به زودی وارد بازار شوند. البته هنوز گوگل توضیحی درباره این که چرا اندروید تینگز از دستگاه‌های اینترنت اشیا دور شده، ارائه نکرده است اما افزایش رقابت یکی از عوامل می‌تواند باشد. علاوه بر گوگل مایکروسافت نیز طراحی سخت افزارها و نرم افزارهای مبتنی بر اینترنت اشیا را مورد توجه قرار داده است و از جمله برنامه متن باز IoT Edge Runtime را که با سیستم عامل کلود ویندوز آزور سازگار است، طراحی کرده است.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در print
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram