اینترنت اشیا در کشاورزی

اینترنت اشیا بذرپاشی دقیق را تسهیل می‌کند

در ۲ دقیقه این متن را بخوانید

 

 

شرکت جان‌دیر (John Deere) از فناوری اینترنت اشیا در بخش کشاورزی استفاده کرده است. این شرکت به منظور بهبود بهره‌وری در بخش آماده‌سازی، کاشت، تغذیه و برداشت محصول در زمین‌های کشاورزی اقدام به استفاده از اینترنت اشیا کرده است. این فناوری‌ها شامل حسگرهای اینترنت اشیا، ارتباط بی‌سیم و برنامه‌های ابری است.

مسئولان این شرکت معتقداند که از نتایج کارهای خود نه تنها در کشاورزی بلکه در حوزه‌های دیگر نیز می‌توان استفاده نمود. این شرکت در دو بخش از اینترنت اشیا استفاده می‌کند، اول در مشاغلی که اینترنت اشیا موجب بهبود فرآیند تولید محصولات می‌شود و دوم استفاده از اینترنت اشیا در دستگاه‌ها و تجهیزات مورد استفاده در بخش کشاورزی.

در مزارع شرکت جان‌دیر، این شرکت با دانستن چگونگی استفاده از فناوری تلفن همراه  و علم محاسبات، تجاربی ایجاد می‌کند که پیش از ان امکان دسترسی به آنها مقدور نبوده است. در حال حاضر این شرکت از آیپاد استفاده می‌کند، آنها اپلیکیشنی ایجاد کرده‌اند که می‌تواند انچه که در مزرعه اتفاق می‌افتد را رصد کند. به عنوان مثال می‌توان دریافت که چه مقدار دانه در هر هکتار کاشته شده و این دانه‌ها دقیقا چقدر از هم فاصله دارند. با این فناوری می‌توان توزیع دانه‌ها در زمین را به صورت نقشه‌ای در اورد و نشان داد که این دانه‌ها کجا هستند و آیا در محل مناسب قرار گرفته‌اند یا خیر.

فناوری دیگری که این شرکت استفاده می‌کند، حسگری است که قادر به تعیین میزان فشار اعمال شده به هر بذر است، در واقع میزان فشار روی بذر هنگام کاشت برحسب نوع خاک قابل تنظیم خواهد بود به این ترتیب شانس بذر برای رشد موفقیت آمیز افزایش می‌یابد. این حسگر عمق مطلوب و فاصله مناسب را شناسایی می‌کند.

حسگرهای اینترنت اشیا می‌توانند داده‌ها را از طریق WiFi یا دیگر فناوری‌های بی‌سیم از آیپاد به ابزارهای دیگر منتقل کنند. همچنین این داده‌ها قابل انتقال به فضای ابری شرکت هستند.

اینترنت اشیا در این شرکت می‌تواند کنترل وسایل موتوری را نیز به عهده گیرد بنابراین درهنگام حرکت در مزرعه می‌تواند به تمام نقاط مزرعه برود، این کار برای شخم‌زدن زمین اهمیت زیادی دارد. این شرکت اعلام کرده که با دقت یک اینچ می‌تواند زمین را پایش کند و با نصب این فناوری روی کمباین، تراکتور و سمپاش تمام زمین زراعی را تحت پوشش قرار دهد. این فناوری به راننده کمک می‌کند تا بتواند روی کارهای مهمتری متمرکز شود.

با استفاده از این فناوری می‌توان مقدار بذر مصرفی را کاهش داد و در مصرف کود نیز صرفه‌جوبی کرد و در نهایت این فناوری به صنعت کشاورزی کمک می‌کند تا در فضای محدود به میزان دو برابر حالت عادی کشت انجام داد.

اینترنت اشیا به جمع‌آوری محصول نیز کمک می‌کند به طوری که زمان بارگیری و مدیریت بارگیری را تسهیل می‌کند.

 

 

این مطلب را به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در print
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram