داده های تولید شده توسط اینترنت اشیا 80 زتابایت

۸۰ زتابایت، حجم داده‌های تولید شده اینترنت اشیا در سال ۲۰۲۵

در ۲ دقیقه این متن را بخوانید

 

 

پیش‌بینی‌های انجام شده نشان می‌دهد که میزان داده‌های تولید شده توسط ادوات متصل به اینترنت اشیا در سال ۲۰۲۵ به نزدیک  ۸۰ زتابایت می‌رسد که این داده‌ها توسط ۴۱.۶ میلیون دستگاه تولید خواهند شد.

اما یک زتابایت چقدر است؟ یک زتابایت برابر با ۳۲۳ تریلیون کپی از رمان جنگ و صلح لئو‌تولستوی است، یا برابر با ۲ میلیارد سال موسیقی است. هر ۱۰۲۴ ترابایت برابر با یک پتابایت است و یک اگزابایت برابر با ۱۰۲۴ پتابایت. در نتیجه یک زتابایت برابر با ۱۰۲۴ اگزابایت خواهد بود.

Image processed by CodeCarvings Piczard ### FREE Community Edition ### on 2014-09-29 14:05:53Z | http://piczard.com | http://codecarvings.com

شرکت داده‌های بین‌المللی IDC معتقد است که این داده‌ها توسط حسگرها، دوربین‌ها و ماشین‌ها تولید خواهند شد. برخی از این داده‌ها بسیار کوچک بوده و از اندازه‌گیری‌های منفرد دستگاه‌ها بوجود می‌آید اما داده‌های بزرگ توسط دوربین‌های نظارتی ایجاد شده که توسط کامپیوتر برای آنالیز جمعیت زیادی از مردم مورد استفاده قرار می‌گیرد.

این شرکت ارتباط نزدیکی میان اشیا و اطلاعات تولید شده توسط آنها مشاهده می‌کند.

 کری مک‌گیلوری از مدیران این شرکت می‌گوید: « با به بلوغ رسیدن بازار، اینترنت اشیا می‌تواند تبادل اطلاعات میان اشیا، افراد و فرآیندها را بیشتر انجام دهد. داده‌ها در حال تبدیل شدن به عامل اصلی اینترنت اشیا هستند و صنایع، دولت‌ها و افراد برای گرفتن ارزش از این داده‌ها در حال تلاش هستند. دانستن میزان داده‌های ایجاد شده از هزاران دستگاه متصل به اینترنت اشیا به شرکت‌ها و فروشندگان امکان می‌دهد تا رهیافت‌های مناسب برای تسریع فروش این اطلاعات را به بازار پیدا کنند.»

پیش‌بینی می‌شود که مقدار داد‌ه‌های تولید شده از سال ۲۰۱۸ تا ۲۰۲۵ با نرخ ۲۸.۷ درصد رشد کند.

این شرکت معتقد است که بیشتر داده‌ها توسط دوربین‌های نظارتی تولید شود اما گروه‌های دیگر نظیر پزشکی و صنعتی نیز به مرور زمان داده‌های بیشتری تولید می‌کنند.

دیوید رینزل از مدیران ارشد شرکت IDC می‌گوید: « با افزوده شدن هر ارتباط در شبکه اینترنت اشیا، مسئولیت جدیدی برای پیمایش و مدیریت آسیب‌پذیری امنیتی ایجاد شده و نگرانی بیشتری برای حریم شخصی بوجود می‌آید.»

وی تاکید کرد که شرکت‌ها باید با پیشبرد سطوح جدیدی از کارایی و تجربه تعامل با مشتریان، با این خطرات مقابله کنند.»

در حالی که دوربین‌های نظارتی سهم بزرگی از داده‌های اینترنت اشیا را دارند،  گروه خودروسازی و صنعتی بالاترین رشد در تولید داده ها را دارند به طوری که در این دوره رشد ۶۰ درصدی را تجربه می‌کنند.

رشد میزان داده‌ها به معنای رشد اشیا متصل به هم است، افزایش رشد حسگرها نقش مهمی در افزایش تولید داده‌ها دارد. هوش مصنوعی می‌تواند در تحلیل این داده‌ها نقش مهمی داشته باشد.

IDC انتظار دارد در آینده نزدیک شاهد استقرار جدی اینترنت اشیا در وسایل خانگی و ادوات هوشمند قابل پوشیدن باشیم.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در print
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram