اتاق اورژانس و اینترنت اشیا

کاهش زمان انتظار در اورژانس با اینترنت اشیا

در ۲ دقیقه این متن را بخوانید

کاهش زمان انتظار در اورژانس یکی از کاربردهای اینترنت اشیا در صنعت سلامت است. رجوع به اورژانس معمولا باعث استرس و هدر رفتن وقت می‌شود. صف طولانی در اتاق اورژاس علاوه بر هزینه‌های درمانی، معطلی‌های چندساعته را نیز در بر دارد. با پیشرفت‌های اخیر اینترنت اشیا در برخی از بیمارستان ها زمان بستری کردن بیمارانی که به اورژانس مراجعه می کنند به پنجاه‌درصد کاهش یافته است. در بیمارستان هایی که از سیستم‌های مبتنی بر اینترنت اشیا استفاده کرده‌اند، تخت‌ها تحت نظارت قرار می گیرند و پانزده شاخص بیماران به شکل دائم بررسی می شوند. در انتها در صورت ایده آل بودن وضعیت بیمار، به سرعت ترخیص می شود و تخت های خالی در اختیار بیماران جدید قرار می‌گیرند. در واقع اطلاعات بیماران از طریق حسگرها و تجهیزات هوشمند به یک سیستم جامع مدیریتی گزارش داده می شودن و بر حسب داده های ارسالی، وضعیت بیمار پایش و تصمیمات مناسب اتخاذ می شوند.

اما این تنها مزیت اینترنت اشیا در حوزه سلامت نیست، بلکه مزیت‌های دیگری نیز وجود دارد. بهبود مدیریت دارو یکی از این مزیت‌ها است. پزشکان می‌توانند درون قرص‌ها حسگرهای میکروسکوپی قراردهند که توانایی ارسال سیگنال به یک دستگاه کنترل‌کننده خارجی را دارد. بدین ترتیب پزشک قادر است نسبت به دوز و کارایی مناسب قرص‌ها اطمینان پیدا کند. کاربرد دیگر اینترنت اشیا در بخش سلامت پایش از راه دور است، در این روش وضعیت بیماران از راه دور رصد شده و روند درمان و وضعیت آنها به اطلاع پزشکان معالج می‌رسد.با این کار نه تنها هزینه های معاینه و بستری کاهش می یابد بلکه، کیفیت زندگی بیماران هم بهبود می باید.

اینترنت اشیا امکان رصد کارکنان و بیمارن و همچنین تجهیزات را نیز فراهم می‌کند. این کار ردیابی تجهیزات و نیروی انسانی را امکان‌پذیر می‌کند و در نتیجه با کمترین هزینه می‌توان کارایی نیروی انسانی به بیشینه مقدار خود رساند. در کنار این، رصد تجهیزات مهم نیز امکان‌پذیر است. دستگاه‌های الکترونیکی همیشه در معرض خرابی و مشکلات متعددی قرار دارند که از قطعی برق گرفته تا از کار افتادن سیستم ها می‌تواند گریبان بیمارستان را بگیرد. از این رو شرکت‌ها تلاش دارند تا از طریق پتانسیل‌های اینترنت اشیا این مشکلات را مرتفع کنند. سرویس e-Alert شرکت فیلیپس یکی از همین رهیافت‌ها است. در این فناوری پیش از این که دستگاه از کار بیوفتد، با استفاده از سامانه‌ای پیشگیرانه می‌توان نظارت دقیق بر تجهیزات پزشکی را انجام داد و در صورت احتمال بروز مشکل، هشداری برای پرسنل ارسال می‌شود.

اینترنت اشیا به تشخیص بیماری‌های مزمن نیز کمک می‌کند. برخی تجهیزات با به اشتراک‌گذاری اطلاعات با پزشک، این امکان را فراهم می‌کند که بتوان بیماری‌های مزمن را شناسایی کرد. این کار هزینه درمان را نیز کاهش می‌دهد.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در print
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram